A tanácsadás tudománya
A menedzsment-tanácsadás, mint önálló vállalkozás, a század tízes-húszas éveiben született meg az Amerikai Egyesült Államokban. Ma már szinte nincs a gazdasági életnek olyan területe, amelyhez ne kapcsolódna valamilyen tanácsadói üzletág. Kelet-Európában – beleértve hazánkat is – a második világháborút követő politikai változások miatt hosszú ideig stagnált, elcsökevényesedett, illetve egyes országokban egyáltalán nem létezett ez az iparág. Napjainkra azonban ez a szakma is kiheverte a korábbi évtizedek állami beavatkozásainak negatív következményeit.
Az Európai Tanácsadó Szövetségek Föderációjának (FEACO) közreműködésével 1990-ben megalakult a Vezetési Tanácsadók Magyarországi Szövetsége (VMTSZ), amely jelenleg csaknem nyolcvan magyar, illetve elismert nemzetközi tanácsadó cég hazai képviseletét fogja össze. A magyarországi piac méreteit jól tükrözi, hogy a VMTSZ-be tömörült – az összes társaság 2/3-át kitevő – cégek összesített éves árbevétele 25 milliárd forintra becsülhető.
A rendszerváltozás kezdetén ez a terület sem volt mentes a hazánkat megrohanó külföldi konjunktúralovagoktól, akik nagyon sokat ártottak a szakma presztízsének, ám ahogy a must fortyogása után a bor is letisztul, a VMTSZ egyik legfontosabb feladatának a vezetői tanácsadók tisztessége fölötti őrködést tekinti. Ezért is tekinthető mérföldkőnek a Menedzsment tanácsadói kézikönyv megjelentetése.
A kötet szerzői nem kevesebbre vállalkoztak, mint arra, hogy a szélesebb szakmai közvélemény – a tanácsadók és a megrendelők – számára összefoglalják, mit jelent és mit tud a vezetési tanácsadás az ezredforduló Magyarországán.
Dr. Poór József és népes szerzőgárdája ismerteti a tanácsadás alapjait, fejlődésének legfontosabb tendenciáit és menedzselését. Bemutatják a tudományág legfontosabb funkcionális területeit: a stratégiai, a szervezetfejlesztési, a pénzügyi, a termelési, az informatikai, a folyamatszervezési, az emberi erőforrás menedzselési, a minőségügyi és a marketing-tanácsadás legfontosabb ismérveit és lehetőségeit. Felvillantják a vezetési tanácsadás külső köréhez kapcsolódó területek perspektíváit, többek között a mezőgazdasági szaktanácsadás, a PHARE- és EU-, a kisvállalkozási, a tréning-, a kistérségi és a mérnöki tanácsadás révén megoldható problémákat.
A szakma jeles képviselői mindazonáltal nem vállalkozhattak arra, hogy a kötet a tanácsadás minden szegmensére kiterjedjen. A főszerkesztő sajnálatát fejezi ki amiatt, hogy kimaradt például az adóügyi, a vállalati jogi, a könyvelési, valamint a közigazgatási szervezetek részére végzett tanácsadás mibenlétének ismertetése. Ez a tény azonban azt a reményt ébreszti az olvasóban, hogy talán már készül is a második kötet...
Dr. Poór József és szerzői kollektívája: Menedzsment tanácsadói kézikönyv
KJK-Kerszöv Jogi és Üzleti Kiadó Kft. Budapest, 2000. 540 oldal, 5200 Ft + áfa
Megalapozott pénzügyi döntések
A globalizálódás, a piaci környezet és a szabályozórendszer változásai, a finanszírozási lehetőségek bővülése miatt előtérbe kerültek a pénzügyi folyamatok. A pénzügyi vezetőnek a lehető legjobb teljesítménnyel kell gazdálkodnia a vállalkozás rendelkezésére álló pénzügyi eszközökkel. A pénzügyi ellenőr feladata pedig az, hogy megállapítsa: az ellenőrzött gazdasági egység ennek a követelménynek minden szempontból eleget tett-e.
A pénzügyi teljesítmény ellenőrzésének szemlélete a 3E-nek nevezett elv, azaz a gazdaságosság (economy), az eredményesség (effectiveness) és a hatékonyság (effectivity) elvének követését jelenti.
A Budapesti Közgazdaság-tudományi Egyetem Pénzügyi Intézetének oktatóiból álló szerzőgárda által készített összeállítás ezeknek az ismereteknek a megszerzéséhez nyújt segítséget a pénzügyi ellenőröknek és a pénzügyi vezetőknek a pénzügyi rendszer elemeinek, működésének, intézményrendszerének a bemutatásával.
A pénzteremtés folyamata keretében a szerzők megismertetnek a pénz fajtáival, a pénzkínálat összetevőivel és a pénzkeresleti függvénnyel; a pénzügyi közvetítésen belül pedig a megtakarítások formáiról, jellemzőiről, a beruházásokkal való összefüggéseiről tájékoztatnak. Foglalkoznak a bankrendszer funkcióival, a kereskedelmi bankok hagyományos üzletágaival, az állam gazdasági feladataival is, illetve a pénzügyi piacokkal.
Részletes útmutatás segíti a pénzügyi vezetőket a pénzügyi döntések meghozatalában. A beruházási döntés jónak mondható, ha olyan eszközöket hoz létre, amelyek működésük során többet érnek a bekerülési értéknél. Szó van itt a vállalatfinanszírozási döntések folyamatáról és a két döntés kölcsönhatásairól is.
A jövedelmezőségi mutatók arra adnak választ, hogy a vállalat milyen eredményesen használja fel forrásait, a hatékonysági mutatók pedig az egyes eszközök kihasználtságát vizsgálják. A tőkeáttételi mutatók a pénzügyi kockázat nagyságát mérik. A szerzők hangsúlyozzák, hogy a pénzügyi teljesítmény értékelése, elemzése a vállalat tulajdonosai, irányítói, a felügyeleti szervek, az ellenőrök és az adóhatóság számára egyaránt fontos. Megvilágítják a különböző mutatószámok összehasonlításának alkalmazását vállalati és nemzetközi szinten; ez utóbbiakra hazánkban is gyakran sor kerül.
Pénzügyi folyamatok ellenőrzése. Szerkesztette: Sulyok-Pap Márta.
PERFEKT Gazdasági Tanácsadó, Oktató és Kiadó Rt., Budapest, 2000. 168 oldal. Ára: 2500 Ft