×

Regionális munkaügyi tanácsok

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2007. január 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 106. számában (2007. január 15.)
Hosszú "előélet" után, 2006. december 11-én elfogadta az Országgyűlés a munka világát érintő legfontosabb (foglalkoztatáspolitikai, szakképzési, társadalmi párbeszédet érintő) törvényeket, illetve a korábbiak módosítását. A foglalkoztatáspolitikai törvény korrekciója rendelkezik – mások mellett – a munkaügyi tanácsok regionális szintre helyezéséről. A jogszabály meglehetősen későn született ahhoz, hogy az érintetteknek elég idejük legyen a felkészülésre.

A munka világát érintő törvények módosítására régóta várnak a szociális partnerek. A legtöbb előterjesztés az előző kormányciklusban született, de elfogadásukra már nem jutott idő. A múlt év végi "hajrában" végre napirendre kerültek, s 2007. január 1-jén hatályba léptek.

Szervezeti váltás

A közigazgatás regionális átszervezésére tett kormányzati erőfeszítések – kétharmados törvényről lévén szó – elbuktak a parlamentben, így egyedi törvénymódosításokkal kívánja a kormány átalakítani az eddigi megyei szervezeteket. Ez érvényes a foglalkoztatási-munkaügyi szerveződésekre is, amelyek ugyancsak regionális szintre kerültek.

A foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény (röviden: foglalkoztatási törvény) 2006. december 11-én elfogadott módosítása kimondja: "az állami foglalkoztatási szervek illetékességi területén a foglalkoztatási és a munkaerő-piaci képzési, valamint a megváltozott munkaképességű személyek foglalkoztatási rehabilitációját elősegítő támogatásokkal kapcsolatos érdekegyeztetés ellátására a munkaadók, a munkavállalók, valamint az önkormányzatok képviseletét ellátó tagokból álló testületként helyi munkaügyi tanács alakul". (Ennek előzményeként a kormány 2006. december 6-án döntött arról, hogy a szociális és munkaügyi miniszter 2007. január 1-jéig előkészíti az Állami Foglalkoztatási Szolgálat munkaügyi központjainak regionális szintű megszervezését.)

Döntés a támogatásokról

A "helyi" megjelölés tehát ez esetben régiót jelent, a tanácsban – afféle kis érdekegyeztető fórumban – helyet kapnak a régiót alkotó megyei közgyűlések, megyei városok képviselői, továbbá az Országos Érdekegyeztető Tanácsban (OÉT) képviselettel rendelkező munkaadói, illetve munkavállalói szervezetek delegáltjai is.

A testület tagjait az állami foglalkoztatási szerv vezetője nevezi ki a munkaügyi tanács megbízatásának lejártáig (négy évig) tartó időszakra, illetve ő hív(hat)ja vissza őket. Az önkormányzati oldal tagjait a megyei (fővárosi) közgyűlés(ek), valamint a megyei jogú város(ok) képviselő-testülete választja, illetve hívja vissza. (Öt régióban a megyeszékhelyen kívül is van megyei jogú város.) Az önkormányzati "csapat" tehát régiónként 6-7 képviselőből állhat, míg a szociális partnerek esetében – jelenleg – 6 főt delegálhat a munkavállalói, 9-et pedig a munkaadói oldal.

Az Országos Érdekegyeztetési Tanács soros elnöke legutóbb a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) volt, ezért elsőként Horváth Gábor főtitkárt kérdeztük a felkészülésről és a teendőkről. A döntés megszületett, már csak a "hogyan" a kérdés – mondta. És persze az idő, mert az igencsak kevés: január végéig címenként (munkahelymegőrzés, mobilitás stb.) dönteni kellene a regionális munkaerő-piaci támogatásokról; a forrásokat tervezni kellene. Kérdés, hogy az új szervezet képes lesz-e ilyen rövid idő alatt a megfelelő háttéranyagokat elkészíteni, hiszen itt uniós és hazai tízmilliárdok sorsáról kell dönteni – adott hangot kételyeinek Horváth Gábor.

A szociális partnereknek a források elosztásába nincs túl nagy beleszólásuk, csak véleményezési joguk lesz. Ami a delegálást illeti: erre minden, az OÉT-ben részt vevő munkaadói és munkavállalói érdekképviseletnek joga van, de nem mindegyiknek alakult még ki a regionális szervezete.

A delegáltakat a szervezetek autentikus fóruma küldi a testületbe, de ehhez át kell alakítani a grémiumokat, összehívni a döntéshozókat s megfelelő mandátumot adni a küldötteknek. A MOSZ már kiadott egy alapszabálymintát, amely a megyei szervezetek önállóságát nem csorbítja. Célja, hogy létrehozzanak egy regionális fórumot, amely delegátust küldhet a munkaügyi tanácsba, joga van őt beszámoltatni, egyben kapcsolatot teremt a regionális fejlesztési tanáccsal.

 

A szaktárca számít a tanácsok véleményére

A Szociális és Munkaügyi Minisztérium (SzMM) szakállamtitkára, Herczog László elmondta: a decentralizált alappal kapcsolatban a szociális partnereknek véleményezési joguk van, a közpénz elköltéséért ugyanis – az Alkotmánybíróság állásfoglalása szerint – csak a foglalkoztatáspolitikát felügyelő kormányzat vállalhat felelősséget.

A munkaügyi tanácsok véleményét azonban a szakminisztérium igyekszik figyelembe venni. A regionális munkaügyi tanácsok kialakításával az a cél, hogy megszüntessenek sok – eddigi – párhuzamosságot, s bíznak benne, hogy sikeres együttműködés alakulhat ki a regionális, sőt, a kistérségi fejlesztési tanácsokkal is.

Közös érdekek

A Kis- és Középvállalkozók Szövetsége (KÉSZ) mind a négy tagszervezetének vezetője jelezte: nélkülük nem működhetnek a regionális munkaügyi tanácsok. Az Általános Fogyasztási Szövetkezetek és Kereskedelmi Társaságok Országos Szövetségének (ÁFEOSZ) főtitkára, Zs. Szőke Zoltán szerint eddig minden megyében jelen volt egy-egy képviselőjük – most régiónként lesz egy-egy.

Minthogy eddig megyei rendszerben működtek, ez gondot is okozhat, annál is inkább, mivel az ÁFEOSZ régiós működése (országosan öt) eddig más felépítésű volt. A KÉSZ mindazonáltal igyekszik közös elképzelést kialakítani az uniós és a hazai munkahelyteremtő és -megőrző források régiós szintű elosztásában, és igyekeznek együttműködni a regionális fejlesztési tanácsokkal is a források célszerű elosztása érdekében. A főtitkár úgy véli: az országos szintű egyeztetés továbbra sem nélkülözhető, hiszen léteznek közös munkaadói érdekek, s ezek nem függnek a vállalkozás nagyságától.

A Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdek-képviseleti Szövetségének (KISOSZ) ügyvezető elnöke, Antalffy Gábor a regionális átképző központok és a regionális fejlesztési tanácsok átalakulásának fontosságára, az ezekkel való kapcsolatok kiépítésére helyezné a fő hangsúlyt.

Elnökségi ajánlás

Az Ipartestületek Országos Szövetségének (IPOSZ) elnöke, Szűcs György emlékeztetett rá, hogy az IPOSZ 2002-től kezdve kiépítette a maga regionális fejlesztő tanácsait. Tanácskozási joggal részt vesznek az e célra létrehozott testületekben, emellett a KÉSZ mind a négy tagja aktívan bekapcsolódott és bekacsolódik a kistérségi tanácsok munkájába.

A következő hétéves program megvalósításának szintén fontos feltétele, hogy továbbra is ott legyenek - tette hozzá. A munkaügyi tanácsok regionális átszervezésével kapcsolatban elmondta: eddig megyénként egy-egy taggal képviseltették magukat, most regionálisan egy-eggyel, ezért alaposan meg kell fontolni, ki hol a legerősebb, vagyis melyik szervezetük hol képviseltesse magát. Erről regionális szinten döntenek, de országos (elnökségi) ajánlás alapján.

Az IPOSZ eddig is képviseltette magát mind a megyei munkaügyi, mind a kistérségi és a regionális fejlesztési tanácsokban. Az általuk képviselt mikro- és kisvállalkozások számára az a legfontosabb, hogy olyan pályázatokat írjanak ki, amelyek alkalmasak az általuk döntőnek tartott hármas cél megvalósítására: a gazdaságfejlesztésre, a képzés/szakképzés javítására és a foglalkoztatás bővítésére. A munkát a kistérségekben kezdték el, innen indultak a megyék és a régiók felé, s szeretnének minél sikeresebben részt venni a regionális operatív programokban.

Építkezés – alulról

A Magyar Iparszövetség (OKISZ) ügyvezető társelnöke, Vadász György szerint a szövetség kezdettől fogva támogatja a közigazgatási reformot, ezen belül a regionális szerveződést, mivel ez – a helyi érdekekkel olykor szembefordulva – szükségessé teszi az együttműködést.

A KÉSZ álláspontja szerint a szektor helyzetének javítása kiemelt feladat, s az újonnan megalakuló munkaügyi tanácsok működése nem képzelhető el a részvételük nélkül. Fontos az alulról történő építkezés, hogy ne maradjon ki senki. Az, hogy csak véleményezési joguk van, nem jelenti azt, hogy nem lehetnek kezdeményezők, a lényeg az, hogy a vállalkozók álláspontja kapjon megfelelő figyelmet.

Az OKISZ-nak több mint ezer tagszervezete van, így a kkv-szektor meghatározó érdek-képviseleti szervezetének (és munkaadójának) tekinthető. Ezt a jövőben a fejlesztési tanácsok munkájában is szeretnék érvényre juttatni, s ennek érdekében 2006 végére létrehozták mind a hét régióban a regionális iparszövetséget, amely megfelelő partnere lehet a fejlesztési tanácsoknak. Ekképpen – remények szerint - eredményesen lehet pályázni a térségi fejlesztési programokra.

Érdemes bekapcsolódni

A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára, Dávid Ferenc szintén hangsúlyozta, hogy a VOSZ támogatja a regionalitást, s hozzáértő szakértőivel jelen lesz minden régióban.

Fontosnak tartják, hogy jó kapcsolatokat építsenek ki az önkormányzatokkal, elsősorban azért, hogy a képzés/szakképzés/továbbképzés összhangba kerüljön az adott térség tervezett beruházásaival. A kompetenciákat illetően az együttdöntési jognak jobban örültek volna, de a kapott lehetőségeket így is érdemes kihasználni konzultációkra, szakmai vitákra. Az uniós források felhasználására is elsősorban képzési-szakképzési oldalról tekintenek: a VOSZ-nak van saját oktatási-szakképzési szekciója, és együttműködnek a kereskedelmi és iparkamarával.

A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) szakértője, Recska Endre elmondta: a munkaügyi tanácsokba történő delegálásról a helyi szervezetek döntenek majd, a javaslattételt felhívásban és főtitkári értekezleteken is segítik.

 

Regionális munkaügyi központok

A kormány döntése szerint a Nyugat-dunántúli Regionális Munkaügyi Központ (RMK) székhelye Szombathely, a közép-dunántúlié Székesfehérvár, a dél-dunántúlié Pécs, a dél-alföldié Békéscsaba, az észak-alföldié Nyíregyháza, az észak-magyarországié Miskolc, a közép-magyarországi székhelye pedig Budapest.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2007. január 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8838 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8838 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5248 olvasói kérdésre 5248 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8838 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8838 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

18 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5248 olvasói kérdéssel.

Munkaszüneti napi munkavégzés ellenértéke

A szociális területen (szociális konyha, idősek klubja) dolgozó általános munkarendű közalkalmazottak esetében ünnepnapra jár-e a 100%-os munkaszüneti napra járó bérpótlék és egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köztisztviselői jubileumi jutalom – kedvezmény nélkül

Egy köztisztviselő jogviszonya a nők kedvezményes öregségi nyugdíja betöltése miatt megszűnik. Iskolai tanulmányait befejezve öt évet KISZ-bizottsági tagként, majd...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidőkeret bevezetése és a bérpótlékra való jogosultság

Településünkön a művelődési központban (alapító, fenntartó: önkormányzat, TEÁOR: könyvtári, levéltári tevékenység, a dolgozók jogviszonya: munkaviszony) 3 havi munkaidőkeret...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítése bérlet mellett

Munkavállalóink éves bérletet kapnak munkavégzés céljából, amit év elején vehetnek át, és használják egész évben. Ezzel párhuzamosan munkába járási utazási...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítése – ha a határon túlról ingáznak

A munkáltató nem hajlandó hozzájárulni a határon túlról munkába járó (ingázó) munkavállaló utazási költségéhez. Jogosan tagadja-e meg ezt az igényt külföldi lakhellyel...

Tovább a teljes cikkhez

Bérkorrekció – alkalmazandó teljesítménybérezés esetén is

Gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságról visszatérő anyuka esetében megtagadhatja-e a munkáltató a bérkorrekciót arra hivatkozva, hogy a cégnél...

Tovább a teljes cikkhez

Távollétidíj-számítás – az esedékesség időpontja

A munkavállaló szabadságát töltötte 2024. XII. 30. napjától 2025. 6. napjáig. A decemberi és januári órabére ugyanaz, de a távollétidíj-növelő tétel miatt változik az egy...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába álló kismamák – illetményemelés jogállástól függően

A Kttv. és a Kjt. hatálya alá tartozó munkába visszatérő kismamák esetén a munkáltatók folyamatosan megtagadják az Mt. 59. §-ának alkalmazását, mely rendelkezés előírja, hogy a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkabérfizetés – utalása devizaszámlára

Az egyik munkavállalónk euróban szerette volna kérni a fizetését, majd utána pedig eurós számlára szerette volna kapni a havi munkabérét. Úgy tudjuk, hogy euróban csak kivételes...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítése bérlet mellett

Munkavállalóink éves bérletet kapnak munkavégzés céljából, amit év elején vehetnek át, és használják egész évben. Ezzel párhuzamosan munkába járási utazási...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítése – ha a határon túlról ingáznak

A munkáltató nem hajlandó hozzájárulni a határon túlról munkába járó (ingázó) munkavállaló utazási költségéhez. Jogosan tagadja-e meg ezt az igényt külföldi lakhellyel...

Tovább a teljes cikkhez

Bérkorrekció – alkalmazandó teljesítménybérezés esetén is

Gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságról visszatérő anyuka esetében megtagadhatja-e a munkáltató a bérkorrekciót arra hivatkozva, hogy a cégnél...

Tovább a teljes cikkhez

Távollétidíj-számítás – az esedékesség időpontja

A munkavállaló szabadságát töltötte 2024. XII. 30. napjától 2025. 6. napjáig. A decemberi és januári órabére ugyanaz, de a távollétidíj-növelő tétel miatt változik az egy...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába álló kismamák – illetményemelés jogállástól függően

A Kttv. és a Kjt. hatálya alá tartozó munkába visszatérő kismamák esetén a munkáltatók folyamatosan megtagadják az Mt. 59. §-ának alkalmazását, mely rendelkezés előírja, hogy a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkabérfizetés – utalása devizaszámlára

Az egyik munkavállalónk euróban szerette volna kérni a fizetését, majd utána pedig eurós számlára szerette volna kapni a havi munkabérét. Úgy tudjuk, hogy euróban csak kivételes...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelés – a fizetési fokozat megállapítása munkaviszonyban

A köznevelési dolgozót be kell sorolni a Kjt. előmeneteli szabályai szerint, meg kell állapítani a fizetési osztályt és fokozatot, és ez alapján adható meg az alapszabadság és a...

Tovább a teljes cikkhez

Távol lévő pedagógus – a helyettesítésének díja

Pedagógus helyettesítése és a helyettesítési óradíj összegének meghatározásában kérném szíves segítségüket két esetben. A pedagógus 2025. I. 20-tól a tanév végéig a...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti munkaidő-kedvezmény felosztása

Az Mt. 274. §-ának (1) bekezdése alapján a munkavállalót munkaidő-kedvezmény illeti meg szakszervezeti érdekképviseleti tevékenysége érdekében. Ha az Mt. 273. §-a alapján több...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5248 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 274-ik lapszám, amely az 5248-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Áfagondok az intézmények gyakorlatában Megnézem

Az Szja törvény 2025 évi változásai Megnézem

Társadalombiztosítás és szociális hozzájárulás 2025. évi módosításai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem