×

Csúcsvezetők kiválasztása

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2005. október 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 92. számában (2005. október 15.)
A hazai munkáltatók közül jellemzően a magántulajdonban lévő cégek keresik fejvadászok segítségével a csúcsvezetőket. Az állami vállalatoknál, valamint a kis- és közepes vállalkozásoknál ez kevésbé jellemző – állítják a lapunk által megkérdezett szakemberek. A tapasztalatok azt jelzik, hogy a felsővezetők főként az új szakmai kihívások késztetésére váltanak munkahelyet.

Az álláshirdetéseket böngészők viszonylag ritkán tapasztalják, hogy egy-egy vállalat hirdetés útján keres felsővezetőt. Az ilyen pozíciók betöltésekor a cégek gyakorta tanácsadók, fejvadászok segítségét veszik igénybe, akik úgynevezett célzott, direkt kereséssel próbálják megtalálni az ideális jelöltet.

Utánpótlás házon belül

Multinacionális vállalatokkal áll kapcsolatban a Dr. Ekler és Társai Munkatárs Fejlesztési Tanácsadó Kft. Praxisukban többször előfordul, hogy felsővezető keresésére kapnak megbízást. Bár a nemzetközi cégek igyekeznek házon belül gondoskodni a távozó vagy nyugdíjba vonuló irányítók pótlásáról, de vannak esetek, amikor kívülről kell új szakembert hozni – mondta lapunk érdeklődésére dr. Ekler Zsigmond ügyvezető igazgató. Ilyen helyzet lehet például, amikor zöldmezős beruházás esetén van szükség egy vezetőre, vagy ha valakinek a munkájával elégedetlenek a tulajdonosok, s az adott poszton váltani akarnak. Ez utóbbi esetben a tanácsadó cégnek még fokozottabban kell ügyelnie arra, hogy a keresés diszkréten történjen, s arról ne szivárogjanak ki információk.

Az igazgató szerint egyébként sem jellemző, hogy hirdetés útján próbálnának felsővezetői pozícióra munkatársakat keresni. A szóba jöhető jelöltek ugyanis általában nem aktív álláskeresők, hanem biztos egzisztenciával rendelkező szakemberek. Adódik a kérdés, hogy ilyen háttérrel miért akar valaki munkahelyet váltani. Az igazgató szerint főleg az új szakmai kihívás lehet csábító az illető számára.

Persze előfordulhat az is, hogy a nemzetközi társaságoknál szokásos feszített munkatempó mellett munkahelyi súrlódások keletkeznek, s ilyenkor jól jöhet a „levegőváltozás”. Bár e körben az anyagiak kevésbé játszanak szerepet, az azonban természetes, hogy szerényebb jövedelemért senki sem megy át egy másik céghez.

Kettős megmérettetés

S hogy milyen kritériumoknak kell megfelelni a jelölteknek? Dr. Ekler Zsigmond szerint alapkövetelmény a megfelelő végzettség, a tárgyalóképes nyelvtudás, a kimagasló szakmai felkészültség, a vezetői gyakorlat, illetve a jó referenciák. Előnyt jelenthet továbbá, ha az illető dolgozott már külföldön, miként fontos szempont lehet az is, hogy a cég munkakultúrájába képes legyen majd beilleszkedni az illető. Az ideális életkor 35-45 év közé tehető.

A rendszerváltás táján a nemzetközi társaságok szerettek minél fiatalabb menedzsereket alkalmazni, ma már azonban valamelyest növekedett a vezetők átlagéletkora. Ugyanakkor ma sem jellemző – a HR-munkakört kivéve –, hogy a cégek 45 éven felüli szakembert szerződtetnének felsővezetői pozícióba. Az igazgató a 45 éven felülieknek azt szokta tanácsolni, hogy becsüljék meg a munkahelyüket, s ne nagyon foglalkozzanak a váltás gondolatával.

A tanácsadó cégek - amelyek széles ismeretségi körrel, információval rendelkeznek arról, hogy kik jöhetnek szóba az adott pozíció betöltésekor – általában tíz-tizenöt jelölt közül választják ki azt az ötöt, akiket majd bemutatnak a megbízó cégnél. A 10-15 jelöltet első körben a tanácsadó cég hívja be állásinterjúra. Dr. Ekler Zsigmond elmondta: társaságuknál az a szokás, hogy a felsővezetőkkel személyesen az ügyvezető vagy valamelyik senior bonyolítja le az állásinterjút. Ha olyan cégről van szó, amelytől az első megbízásukat kapják, akkor mindig maga az ügyvezető interjúztat.

A beszélgetés időtartama lehet negyedóra, de eltarthat másfél-két óráig is. Az esetleg rövidre szabott kikérdezés nem utal arra, hogy a jelölt nem felelt meg, azt is jelentheti, hogy az interjúztatónak nem kellett sok idő ahhoz, hogy megismerkedjen az illető kvalitásaival.

Előfordulhat, hogy az interjút még különféle tesztek is követik. Miután a tanácsadó cég kiválasztotta azokat a szakembereket, akiket ajánlanak a megbízónak, akkor a jelöltekre újabb megmérettetés vár, hiszen ekkor a cég már maga dönt arról, hogy ki lesz a befutó. A felsővezetői pozícióra pályázóknak újabb állásinterjún kell részt venniük, ahol már a vállalat arra illetékes szakemberei „vizsgáztatják” a jelölteket. Egy felsővezető kiválasztása akár három hónapot is igénybe vehet, de az is előfordulhat, hogy a megbízónak senki sem felel meg, s akkor minden kezdődik elölről.

A menedzseri „piacon” a kereslet és a kínálat egyensúlyban van, s immár a korábbi hiányszakmák is eltűntek. Ugyanakkor a csúcsvezetői posztokon manapság nincs túl nagy fluktuáció, ennek egyik oka lehet, hogy kevesebb a zöldmezős beruházás is.

Fejvadászok munkában

Az Adecco Magyarország Kft. tapasztalatai szerint a felsővezetők kiválasztásakor főleg a magántulajdonban lévő vállalatok – külföldiek és magyarok is – veszik igénybe a tanácsadó cégek segítségét – mondta lapunk érdeklődésére Gárdus Zsuzsa értékesítési és operációs igazgató. Az állami tulajdonú vállalatokra és a kisebb vállalkozásokra ez nem jellemző. Viszont a gazdaság minden területéről - termelés, szolgáltatás – kapnak ilyen irányú megbízásokat. Megfigyelhető azonban, ha egy ágazat bajban van, akkor az adott szektor vállalatai kevésbé aktívak a munkaerőpiacon.

Az igazgatónő elmondta: a megbízóval történt megbeszélés után dől el, hogy a felsővezetők kiválasztásakor az Adecco milyen stratégiát alkalmaz. Előfordulhat komplex módszer – zöldmezős beruházásoknál ez gyakori –, amikor hirdetés útján és direkt módon is keresik az alkalmas jelölteket a betöltendő posztra. Nem ritka, hogy egy vállalat a még helyén lévő vezetőt kívánja lecserélni, s helyette új embert keres, ilyenkor - lévén az ügylet bizalmas – csak a direkt keresés jöhet szóba. Ekkor kapnak szerepet a fejvadászok, akik széles ismeretségi körrel rendelkeznek, s tudják, kik azok, akik a jelöléskor szóba jöhetnek.

Általában nyolc-tíz személy közül választ a tanácsadó cég, s a szelektálás, az interjúk és a tesztek után alakul ki az a három-öt fős mezőny, akiknek tagjait ajánlják a megbízó cégnek. A kiválasztás akár több hónapig is eltarthat, így a megbízó vállalkozásnak is számítania kell arra, hogy ez nagyobb költséggel jár, mint egy egyszerű közvetítés.

Vállalati stratégiák

A Magyar Telekom Rt.-nél a felsővezetői pozíciókat belső munkatársak kiválasztásával igyekeznek betölteni; erre szolgál az utánpótlás tervezése is – tudtuk meg a médiakapcsolatok és webkommunikációs igazgatóságtól. Ha a cégcsoporton belül nem találnak belső pályázót, vagy ha nem szeretnék, hogy az illető jelenlegi pozícióján változtasson, akkor külső kereséshez folyamodnak, s fejvadász cég segítségét veszik igénybe. Hirdetés vagy on-line toborzás útján csak középvezetőket, illetve munkatársakat keresnek.

A jelöltek szelektálását, illetve az állásinterjúk lebonyolítását a HR-terület több mint harminc, toborzásért és kiválasztásért felelős munkatársa végzi. Az internetes jelentkezéseket a HR informatikai adatbázisában, a SAP HR adatbankjában őrzik. A beérkező önéletrajzokat a szakmai vezetéssel szoros együttműködésben értékelik.

Az első állásinterjút – a módszertant is tartalmazó – egységes kompetenciagyűjtemény szerint készítik. Az úgynevezett félig strukturált interjúkat alkalmazzák. Minden esetben többlépcsős folyamatról van szó; ahhoz tehát, hogy egy felsővezetőt cégük alkalmazottjaként üdvözölhessenek, az illetőnek általában négy-öt állásinterjún is részt kell vennie.

Vannak olyan cégek, amelyek a megüresedő helyekre saját maguk próbálnak munkatársakat keresni, s nem veszik igénybe külső tanácsadó segítségét. Így van ez a Jászberényi Aprítógépgyárban is. Kollár Márton humánigazgató elmondta: az álláshirdetést újságban megjelentetik, majd a beérkező pályázatokat értékelik, s az alkalmasnak talált jelölteket – általában egy-egy pozícióra hárman-négyen maradnak a „kalapban” – behívják állásinterjúra. A kiválasztáskor pszichológus segítségét sem veszik igénybe. Változó, hogy a cég részéről – a humánigazgató mellett – kik vesznek részt a beszélgetéseken, ez attól is függ, hogy mely területre keresnek felsővezetőt. Az interjú fél-két órát tarthat.

Szakmai életút

A beszélgetés során a cégvezetők igyekeznek feltérképezni a jelentkező szakmai életútját, megtudni azt, hogy az illető miért akar munkahelyet változtatni, illetve miért éppen az ő cégüket választotta. Számít a jelentkező életkora is, hiszen aki közel van már a nyugdíjkorhatárhoz, esetében felmerülhet, hogy nemsokára gondoskodni kell a pótlásáról.

Gyakori, hogy az interjúztatók felvetnek egy-egy szakmai problémát – ez lehet valós vagy éppen kitalált szituáció –, s kíváncsiak arra, hogy a jelölt milyen megoldást javasol. A jövedelmi kérdések is szóba kerülhetnek, de a humánigazgató szerint az első találkozások alkalmával általában csak nagy vonalakban érintik ezt a kérdést, konkrét megállapodások még nem születnek. A beszélgetéseket követően az interjúztatók elmondják véleményüket a pályázókról, ám ha a benyomások nem egyeznek, a végső szót mindig az első számú vezető mondja ki.

Vannak olyan jelöltek, akikről már az első beszélgetés után kiderül: biztosan nem ők lesznek a kiválasztottak. Kollár Márton úgy véli, az interjú alatt a pályázók is érzékelik, hogy mennyire sikeresen szerepeltek. Előfordulhat, hogy több jelölt is versenyben marad, őket egy újbóli beszélgetésre invitálják. Apályázók ilyenkor már magabiztosabbak, s úgy érzik, hogy jobb alkupozícióba kerültek. Mindez természetesen érződik a jövedelmet érintő tárgyalásokon is. Acégnél az elmúlt években többnyire jó érzékkel választottak a jelentkezők közül, persze akadtak melléfogások is. Volt olyan eset, amikor a behívott személy roppant magabiztos volt az interjú során, az állást elnyerte, ám amikor a gyakorlatban kellett bizonyítania, teljesítménye elmaradt a várakozásoktól.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2005. október 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8680 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8680 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5154 olvasói kérdésre 5154 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8680 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8680 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5154 olvasói kérdéssel.

Munkakör elnevezésének módosítása

Egyik ügyfelünk munkavállalóinak munkaköre változik az alábbiak szerint: „Market Head HU”-ból „Market Head HU, SK, CZ” lesz, illetve „Senior Key Account Manager”-ből „Key...

Tovább a teljes cikkhez

Több munkakör betöltése egy munkaviszonyban

Mire kell figyelni, ha egy munkavállaló ugyanannál a munkáltatónál több munkakört tölt be, különösen a munkaszerződés és munkaköri leírás tartalmának meghatározása során?...

Tovább a teljes cikkhez

„GYES-ről” visszatérő köztisztviselő felmentése

A közös hivatalunknál dolgozik egy köztisztviselő, aki jelenleg GYES-en van. 2018. október 29. napjától lett kinevezve határozatlan időre a közös hivatalnál köztisztviselői...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság felmentési időre

Az egyik alkalmazottunk, aki közalkalmazotti jogviszonyban van, 2025. 03. 31-ig lenne nálunk állományban, mivel utána a nők 40 éves kedvezményes nyugdíjával menne nyugdíjba. A...

Tovább a teljes cikkhez

Vasárnapi pótlékra való jogosultság

Terembérbeadással foglalkozó kft. a hét minden napján 8–22-ig tartó időpontokban ad ki termeket külső vállalkozóknak az általuk szervezett eseményekre, illetve részben saját...

Tovább a teljes cikkhez

Alpolgármester tiszteletdíja – társadalmi megbízatás esetén

A társadalmi megbízatású alpolgármester tiszteletdíját miként kell megállapítani, ha a polgármestert főállásúként választották meg? A Mötv. 80. §-ának (2) bekezdése alapján a...

Tovább a teljes cikkhez

Iskolakezdési támogatás – pedagógus szülőnek

A 401/2023. Korm. rendelet szerinti iskolakezdési támogatással [106. §] kapcsolatosan kérdezném, hogy ez mérlegelés alapján jár-e a munkavállalónak, vagy a kérésére kötelező-e...

Tovább a teljes cikkhez

Költségtérítés munkába járáshoz és hazautazáshoz

Pedagógus munkavállaló lakóhelye „A”, tartózkodási helye „B”, munkahelye „C” településen van. Hétfőtől péntekig saját gépjárművel történő napi munkába járást...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaszüneti nap díjazása készenléti jellegű munkakörben

A cégünk készenléti jellegű munkakört alkalmaz (biztonsági őrök). Órabéresek, munkaszerződésük szerint az alapbérük a törvény által megengedett bérpótlékokat tartalmazza. Ha a...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság felmentési időre

Az egyik alkalmazottunk, aki közalkalmazotti jogviszonyban van, 2025. 03. 31-ig lenne nálunk állományban, mivel utána a nők 40 éves kedvezményes nyugdíjával menne nyugdíjba. A...

Tovább a teljes cikkhez

Vasárnapi pótlékra való jogosultság

Terembérbeadással foglalkozó kft. a hét minden napján 8–22-ig tartó időpontokban ad ki termeket külső vállalkozóknak az általuk szervezett eseményekre, illetve részben saját...

Tovább a teljes cikkhez

Alpolgármester tiszteletdíja – társadalmi megbízatás esetén

A társadalmi megbízatású alpolgármester tiszteletdíját miként kell megállapítani, ha a polgármestert főállásúként választották meg? A Mötv. 80. §-ának (2) bekezdése alapján a...

Tovább a teljes cikkhez

Iskolakezdési támogatás – pedagógus szülőnek

A 401/2023. Korm. rendelet szerinti iskolakezdési támogatással [106. §] kapcsolatosan kérdezném, hogy ez mérlegelés alapján jár-e a munkavállalónak, vagy a kérésére kötelező-e...

Tovább a teljes cikkhez

Költségtérítés munkába járáshoz és hazautazáshoz

Pedagógus munkavállaló lakóhelye „A”, tartózkodási helye „B”, munkahelye „C” településen van. Hétfőtől péntekig saját gépjárművel történő napi munkába járást...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaszüneti nap díjazása készenléti jellegű munkakörben

A cégünk készenléti jellegű munkakört alkalmaz (biztonsági őrök). Órabéresek, munkaszerződésük szerint az alapbérük a törvény által megengedett bérpótlékokat tartalmazza. Ha a...

Tovább a teljes cikkhez

Kötelező béremelés fizetés nélküli szabadságot követően

Több ügyfelünk fordult hozzánk azzal a kérdéssel, hogy sok esetben a munkába fizetés nélküli szabadság után visszatérő kismama ugyan jelzi visszatérési szándékát, de egyben be is...

Tovább a teljes cikkhez

Helyettesítési díj – négyen egy helyett

A gazdálkodási osztályon dolgozó pénzügyes munkakört ellátó köztisztviselő kollégánk szülési szabadságát tölti 2024. szeptember 9-től. E naptól a Kttv. 52. §-ának (1)...

Tovább a teljes cikkhez

Nyelvpótlék – jogosultság és összegek

1. A köztisztviselőnknek van egy angol középfokú írásbeli (2019. január 10-én szerezte) és egy angol középfokú szóbeli nyelvvizsgája (2019. augusztus 14-én szerezte). A Kttv....

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5154 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 269-ik lapszám, amely az 5154-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Külföldi munkavállalók foglalkoztatása – a munkaerő-áramlással kapcsolatos legfontosabb adózási és társadalombiztosítási kérdések Megnézem

ÁRULKODÓ JELEK ADÓELLENŐRZÉSKOR
Az adóhatósági vizsgálatok gyakorlata
Megnézem

MIKOR, MIRE, MIÉRT ÉS MIT LÉP A NAV?
Eltérő adózói magatartásra eltérő NAV reagálás
Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem