×

ILO-konferencia Budapesten

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2005. március 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 85. számában (2005. március 15.)
A világgazdaság nem teremt elegendő új munkahelyet, holott a gazdasági globalizáció előnyeiből mindenkinek, a hátrányos helyzetűeknek és a legszegényebbeknek is részesülniük kellene – állapították meg a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) februárban, Budapesten megtartott 7. Európai Regionális Konferenciájának résztvevői. A régió ötven államának képviselői arra a következtetésre jutottak, hogy: "együtt kell dolgozni a társadalmi párbeszéd és a kooperáció megteremtésével a demokrácia közös jövőjéért, a gazdasági prosperitásért és a társadalmi igazságosságért".

A konferenciát négyévente rendezik meg, hogy összeegyeztessék az országok gazdaságpolitikáit és a munkaügyi irányelveket, eljárási módszereket és prioritásokat a térségben. Értékelték azt is, hogy az ILO milyen eredményeket ért el 2001 és 2004 között, s kijelölték a következő év feladatait is.

Jelenkori kihívások

Az ILO regionális konferenciája az egyetlen intézményesített hivatalos regionális fórum, ahol az Európai Unió huszonöt tagállama, a Független Államok Közösségének tagjai, az Európai Tanács, valamint azok az országok találkozhatnak, amelyek ratifikálták a délkelet-európai stabilitási és újjáépítési paktumot. Céljuk, hogy – háromoldalú képviselet formájában – megvitassák a munka világának azon kérdéseit, amelyek közös aggodalomra adnak okot.

A konferencia 4 témakört vitatott meg részletesen: a fiatalok foglalkoztatásának javítását, az elöregedő társadalom problémáját, a migráció, valamint a globalizáció kérdéseit. A munkavállalók, munkáltatók és a kormányok több mint hatszáz képviselője közös álláspontra jutott számos kérdésben. Például abban, hogy "elő kell segíteni a gazdasági és a társadalmi fejlődést, illetve a korrupció felszámolását a demokratikus intézményekben, biztosítva ezzel a szabad választásokon alapuló képviseleti legitimitást, valamint a hatékony társadalmi párbeszédet, az alapvető, munkával kapcsolatos jogokat és azok megtartását."

A jelen lévő több mint harminc munkaügyi miniszter, négy kormányfő, valamint az Európai Unió szociális és foglalkoztatási biztosa a rendezvényen megvitatta a globalizáció szociális dimenziójával foglalkozó Világbizottság jelentését, amely azt elemzi, hogy miként lehet elérni a tisztességes globalizációt, amely egyenlő esélyeket teremt az állampolgároknak. Szó volt arról is, hogy miként tarthatók fenn az európai szociális vívmányok a globális gazdasági versenyben. Ezzel összefüggésben megvitatták a résztvevők, hogy mi a helyes kormányzati magatartás a globalizáció körülményei között.

A küldöttek arra a következtetésre jutottak, hogy a globalizáció és a gyors gazdasági integráció közös kihívásokat jelent az országoknak, cégeknek és dolgozóknak egyaránt az európai és közép-ázsiai régióban. Szükségesnek tartják, hogy közös nézőpont szülessék annak érdekében, hogy a gazdasági, társadalmi, pénzügyi és kereskedelmi vezérelvek és eljárásmódok mind a megfelelő munkahelyek létrehozását szolgálják. Epolitikának az alapvető munka- és foglalkoztatási jogokon, a társadalmi biztonságon, illetve a párbeszéden kell alapulnia.

Regionális párbeszéd

A konferenciára készített beszámoló a migráció kérdésével is foglalkozik. Agazdaságilag aktív migránsok számát a régióban 26,5 millióra becsülik. Ez a munkavállalók körülbelül 4 százaléka. Kelet-Európában a legnagyobb "vándorlás" a volt szovjet köztársaságok és az Orosz Föderáció között zajlik. Ugyanakkor Németországban 7,3 millió a külföldi nemzetiségűek száma, akik közül a legtöbb – 2 millió – török származású, és 1,85 millióan érkeztek az EU-tizenötök államaiból.

A konferencia résztvevői egyetértettek abban is, hogy a Világbizottság ILO segítségével készített beszámolója a globalizáció társadalmi dimenziójáról hasznos, és ösztönöz a nemzeti, regionális, valamint nemzetközi szintű párbeszédre, s célja a tisztességes munkahely garantálása mindenkinek. Ugyancsak üdvözlendő az ENSZ Közgyűlésének múlt decemberében meghozott döntése, amely sürgeti, hogy a Bizottság ajánlásait vegyék figyelembe a következő Millenniumi Fejlesztési Célok kidolgozása során.

A delegáltak arra kérték az ILO-t, hogy fűzze szorosabbra együttműködését a segélynyújtó országokkal, illetve az Európai Bizottsággal a technikai segítségnyújtás érdekében.

Nemzeti stratégiák

Napirendre került a fiatalok foglalkoztatásának javítása, az elöregedő társadalom problémája, a migráció és a versenyképességet elősegítő munkaszervezés. A konferencia új módon közelítette meg e kérdéseket, arra helyezve a hangsúlyt, hogy a megoldási módszerek átjárhatóságot teremtsenek az oktatás és a munkaerőpiac, az egyik és a másik munkahely, az egyik és a másik ország munkaerőpiaca, valamint a munka és a biztonságos időskori ellátás között.

A következtetések alapján a résztvevők felszólítják a kormányokat arra, hogy nemzeti foglalkoztatási stratégiák keretében konzultáljanak társadalmi partnereikkel a fiatal munkavállalók igényeiről. A Világbizottság tanulmánya a fiatalok foglalkoztatásáról szólva Ausztria, Németország és Svájc példájára hívja fel a figyelmet, ahol sikeresen ötvözik az iskolai elméleti oktatást a vállalati, szakmai gyakorlattal.

Az ILO bátorítja a háromoldalú tárgyalásokat a rugalmasságról és a biztonságról annak érdekében, hogy a munkapiac szereplői megfeleljenek a fokozódó versenyből adódó kihívásoknak; a globalizáció és a gyorsan változó piaci viszonyok alkalmazkodást követelnek.

A társadalmi partnereknek támogatniuk kell a multilaterális, jogállamiságon alapuló rendszer létrejöttét, mely úgy közelíti meg a munkaerő migrációját, ahogy azt az ILO tavaly júniusi nemzetközi konferenciáján elfogadták. Továbbá javasolták, hogy az ILO nyújtson technikai segítséget a régióban, segítse elő a nyugdíjreform véghezvitelével és irányításával kapcsolatos tapasztalatok cseréjét.

A konferencián felhívták a figyelmét a régió azon országainak, amelyek még nem ratifikálták az ILO nyolc alapegyezményét – amely az egyesülés szabadságáról, a gyermek- és kényszermunka megszüntetéséről, illetve az egyenlő elbánásról szól –, hogy tegyék ezt meg 2008-ig. Ez az év az ILO-nak az alapvető munkával kapcsolatos elvekről és jogokról szóló deklarációjának tizedik évfordulója. Az ILO szerint a térség egészét nézve csak tizenhat ratifikáció hiányzik ahhoz, hogy a világban először egy adott régió minden tagja törvényesítse az említett jogokat és elveket.

A kongresszuson – mások mellett – jelen volt és felszólalt Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, Jean-Claude Juncker, Luxemburg kormányfője – egyben az Európai Unió soros elnöke –, Danial Akhmetov, Kazahsztán miniszterelnöke, illetve Lawrence Gonzi, Málta miniszterelnöke is.

Az ILO szerepe egyre jelentősebb a társadalmi párbeszéd előmozdításában, a gazdasági és a társadalmi integráció érdekében Európában és Közép-Ázsiában -mondta Juan Somavia, az ILO főigazgatója, aki szerint mindez erősíti a szervezet tevékenységének – és társadalmi partnereinek – jelentőségét a megfelelő munkahelyek megteremtésében.

A konferencia hátterét az ILO legfrissebb foglalkoztatási beszámolója adta, mely borús képet fest a globális foglalkoztatottság helyzetéről. A tanulmány szerint a világgazdaság a dinamikus gazdasági növekedés ellenére sem teremt elegendő új munkahelyet. Európában és Közép-Ázsiában – annak ellenére, hogy 2004-ben a gazdaság jó ütemben, 3,5 százalékkal bővült – a munkahelyek száma csak ennek a felével gyarapodott.

Befogadó társadalom

A világgazdaság nem teremt elegendő új munkahelyet, s nem képes az egyre bővülő feketegazdaságnak sem gátat szabni, ahol közel egymilliárd munkavállaló küzd a nyomasztó szegénységgel – mondta Somavia, aki szerint a munkaügy terén sok szempontból elvesztegetett év volt a 2004-es. A mindenkire kiterjedő és igazságos globalizáció azonban lehetőségeket teremt mindenki számára. Ez tehát olyan kormányzati kérdés, mely a nemzeti és nemzetközi viták napirendjén, annak első helyén fog szerepelni az elkövetkező években. A világban nem terjeszthetők a demokrácia vívmányai, ha "figyelmen kívül hagyjuk az emberek igényét a számukra megfelelő munkára, amely elérhető cél a méltányos globalizáció útján".

Teljes foglalkoztatás

Vladimir Spidla, az EU munka- és szociálisügyi biztosa kifejtette: az Európai Unió és az ILO is jó minőségű, illetve méltóságteljes munkát szeretne garantálni valamennyi munkavállalónak. Az EU nem mondott le a teljes foglalkoztatásról, a lisszaboni dokumentumban kijelölt célok teljesítéséről. Mindez ma is érvényes. Aközösség továbbra is úgy képzeli el a gazdasági fejlődést, hogy az hosszú távon fenntartható legyen, s a lehetőségek szerint minél kevésbé vegye igénybe a természeti erőforrásokat, minél kevésbé szennyezze a környezetet. Ugyanígy változatlanul fennállnak az európai szociális modell fenntartására, erősítésére vonatkozó kívánalmak. E modell lényege a befogadó társadalom, amely nem kirekeszt, hanem lehetőségeket teremt mindenkinek – a hátrányos helyzetűeknek és a legszegényebbeknek egyaránt.

Európa úgy akar versenyképes lenni, hogy fenntartja ezen értékeket. Ehhez eredményeket kell elérni a takarékosság terén s a tartalékok mozgósításában valamennyi tagországban – szögezte le Vladimír Spidla.

Gyurcsány Ferenc magyar kormányfő a konferencián azt hangsúlyozta, hogy a társadalom nem piacosítható a verseny nyers törvényei szerint, meg kell találni az együttműködés, a szolidaritás és a hatékonyság helyes arányait. A magyar kormány kész alkalmazni azokat a megoldásokat, amelyeket a konferencia elfogad és ajánl e helyes arányokról. Az álláslehetőségek bővítése nem egyszerűen politikai kérdés; a munka az élet sorskérdéseinek egyike. Az egészség, a fedél és a munkahely alapvetően befolyásolja az emberek mindennapjait.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2005. március 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8838 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8838 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5248 olvasói kérdésre 5248 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8838 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8838 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

18 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5248 olvasói kérdéssel.

Munkaszüneti napi munkavégzés ellenértéke

A szociális területen (szociális konyha, idősek klubja) dolgozó általános munkarendű közalkalmazottak esetében ünnepnapra jár-e a 100%-os munkaszüneti napra járó bérpótlék és egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köztisztviselői jubileumi jutalom – kedvezmény nélkül

Egy köztisztviselő jogviszonya a nők kedvezményes öregségi nyugdíja betöltése miatt megszűnik. Iskolai tanulmányait befejezve öt évet KISZ-bizottsági tagként, majd...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidőkeret bevezetése és a bérpótlékra való jogosultság

Településünkön a művelődési központban (alapító, fenntartó: önkormányzat, TEÁOR: könyvtári, levéltári tevékenység, a dolgozók jogviszonya: munkaviszony) 3 havi munkaidőkeret...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítése bérlet mellett

Munkavállalóink éves bérletet kapnak munkavégzés céljából, amit év elején vehetnek át, és használják egész évben. Ezzel párhuzamosan munkába járási utazási...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítése – ha a határon túlról ingáznak

A munkáltató nem hajlandó hozzájárulni a határon túlról munkába járó (ingázó) munkavállaló utazási költségéhez. Jogosan tagadja-e meg ezt az igényt külföldi lakhellyel...

Tovább a teljes cikkhez

Bérkorrekció – alkalmazandó teljesítménybérezés esetén is

Gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságról visszatérő anyuka esetében megtagadhatja-e a munkáltató a bérkorrekciót arra hivatkozva, hogy a cégnél...

Tovább a teljes cikkhez

Távollétidíj-számítás – az esedékesség időpontja

A munkavállaló szabadságát töltötte 2024. XII. 30. napjától 2025. 6. napjáig. A decemberi és januári órabére ugyanaz, de a távollétidíj-növelő tétel miatt változik az egy...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába álló kismamák – illetményemelés jogállástól függően

A Kttv. és a Kjt. hatálya alá tartozó munkába visszatérő kismamák esetén a munkáltatók folyamatosan megtagadják az Mt. 59. §-ának alkalmazását, mely rendelkezés előírja, hogy a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkabérfizetés – utalása devizaszámlára

Az egyik munkavállalónk euróban szerette volna kérni a fizetését, majd utána pedig eurós számlára szerette volna kapni a havi munkabérét. Úgy tudjuk, hogy euróban csak kivételes...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítése bérlet mellett

Munkavállalóink éves bérletet kapnak munkavégzés céljából, amit év elején vehetnek át, és használják egész évben. Ezzel párhuzamosan munkába járási utazási...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítése – ha a határon túlról ingáznak

A munkáltató nem hajlandó hozzájárulni a határon túlról munkába járó (ingázó) munkavállaló utazási költségéhez. Jogosan tagadja-e meg ezt az igényt külföldi lakhellyel...

Tovább a teljes cikkhez

Bérkorrekció – alkalmazandó teljesítménybérezés esetén is

Gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságról visszatérő anyuka esetében megtagadhatja-e a munkáltató a bérkorrekciót arra hivatkozva, hogy a cégnél...

Tovább a teljes cikkhez

Távollétidíj-számítás – az esedékesség időpontja

A munkavállaló szabadságát töltötte 2024. XII. 30. napjától 2025. 6. napjáig. A decemberi és januári órabére ugyanaz, de a távollétidíj-növelő tétel miatt változik az egy...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába álló kismamák – illetményemelés jogállástól függően

A Kttv. és a Kjt. hatálya alá tartozó munkába visszatérő kismamák esetén a munkáltatók folyamatosan megtagadják az Mt. 59. §-ának alkalmazását, mely rendelkezés előírja, hogy a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkabérfizetés – utalása devizaszámlára

Az egyik munkavállalónk euróban szerette volna kérni a fizetését, majd utána pedig eurós számlára szerette volna kapni a havi munkabérét. Úgy tudjuk, hogy euróban csak kivételes...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelés – a fizetési fokozat megállapítása munkaviszonyban

A köznevelési dolgozót be kell sorolni a Kjt. előmeneteli szabályai szerint, meg kell állapítani a fizetési osztályt és fokozatot, és ez alapján adható meg az alapszabadság és a...

Tovább a teljes cikkhez

Távol lévő pedagógus – a helyettesítésének díja

Pedagógus helyettesítése és a helyettesítési óradíj összegének meghatározásában kérném szíves segítségüket két esetben. A pedagógus 2025. I. 20-tól a tanév végéig a...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti munkaidő-kedvezmény felosztása

Az Mt. 274. §-ának (1) bekezdése alapján a munkavállalót munkaidő-kedvezmény illeti meg szakszervezeti érdekképviseleti tevékenysége érdekében. Ha az Mt. 273. §-a alapján több...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5248 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 274-ik lapszám, amely az 5248-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Áfagondok az intézmények gyakorlatában Megnézem

Az Szja törvény 2025 évi változásai Megnézem

Társadalombiztosítás és szociális hozzájárulás 2025. évi módosításai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem