A munkáltatói érdekképviseletek idei programjairól szóló híradások azt jelzik, mozgalmas év áll a szervezetek előtt. Konferenciákra, roadshow-kra, workshopokra invitálják tagjaikat – lehetőleg azok érdeklődését is felkeltve, akik mindeddig nem reagáltak a hívó szóra.
A szervezetek élénkülő aktivitása nemcsak érthető, hanem indokolt is. A csatlakozás után ugyanis egyre jobban konkretizálódik, hogy a vállalkozások – megmaradásuk, fejlődésük és jobb esetben az uniós piacokon való helytállásuk reményében – milyen segítséget igényelnek szakmai szervezeteiktől. A gazdálkodók egyértelművé tették, hogy nem ígéreteket, hanem hatékony érdekképviseletet várnak. Ennek jegyében a munkaadói szervezeteket olyan hídnak tekintik, amely – a kormánnyal való párbeszéd révén – utat nyit a vállalkozói igények közvetítésének és kiküzdésének. Ugyanakkor a foglalkoztatók azt is elvárják, hogy szakmai szervezetük kezdeményezően lépjen fel, s a gazdasági kormányzatnak felvesse mindazokat a problémákat, amelyek zavarokat keltenek a versenyszférában.
Ilyen munkáltatói aggály például, hogy Magyarország uniós csatlakozását követően a mikro-, kis- és középvállalkozásokra vonatkozó kategóriaméretek is az EU-ban érvényes szabályok szerint módosultak, kitolódtak, s emiatt árnyaltabb támogatási rendszer kidolgozására lenne szükség, hogy a nagy cégek ne szívják el a forrásokat a kisebbek elől.
A munkaadói szervezetek előtt álló legnagyobb kihívás azonban mégiscsak az, hogy a vállalkozások képessé váljanak az uniós források felhasználására. Mint kiderült: a 2004-2006 közötti Nemzeti Fejlesztési Terv operatív programjai iránt élénk az érdeklődés, olyannyira, hogy nagyobb az igény, mint a támogatási források összessége. Az is világossá vált azonban, hogy a programok működésének hatékonysága – elsősorban az intézményrendszer tagoltsága miatt – elmarad a várakozásoktól. A működési zavarokat sürgősen fel kell számolni, hogy az uniós pénzek hatékonyabban szolgálják a munkahelyteremtést, a foglalkoztatottság növelését.
A kormány, s különösen a foglalkoztatási tárca ez évre számos előremutató, foglalkoztatásbővítő intézkedést tervez, melyek megvalósításához a szociális partnereket, s mivel áldozatvállalásról is szó van, alapvetően a munkáltatókat szeretné megnyerni. A megegyezés feltétele minden bizonnyal az, hogy mit kínál cserébe, azaz az ígért adó- és járulékmérséklések miként érvényesülnek, a forrásokhoz való hozzáférés mennyivel válik könnyebbé, egyszerűbbé.