×

Fordulat a felnőttképzésben

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2003. február 3.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 60. számában (2003. február 3.)
A gazdaság versenyképességének javításához, a foglalkoztatás bővítéséhez elengedhetetlen a felnőttképzés fejlesztése. A fordulatra már csak azért is szükség van, mert a strukturális munkanélküliség egyik – bár nem egyetlen – oka a képzési rendszerben fellelhető gyengeségekre vezethető vissza. A kedvező változásokra reményt ad, hogy az idei évben számos pályázat és új támogatási konstrukció ösztönzi a felnőttképzésben érdekelt munkáltatókat és munkavállalókat.

A tudásalapú társadalom megerősítése egyebek közt az egész életen átívelő tanulás programjának kidolgozását igényli. A munkaügyi kormányzat ennek jegyében határozta el, hogy a kormányciklus végére nyolcszázezer-egymillió felnőtt kapcsolódik be a képzésbe.

Hiánypótló civilek

Az egész életen átívelő tanulás ösztönzésére sok eszköz kínálkozik, köztük számos pályázati lehetőség is. Az első pályázatokat már kiírták, ám ezeket még továbbiak követik. Dr. Zachár László, a Nemzeti Felnőttképzési Intézet (1106 Budapest, Fehér út 10., web: www.fmm.gov.hu) igazgatója elmondta: az általuk meghirdetett pályázat a felnőttképzést folytató civil szervezeteknek szól, s az akkreditációra való felkészüléshez nyújt segítséget. A finanszírozás a Munkaerő-piaci Alap fejlesztési és képzési alaprészének központi keretéből történik.

A nyilvántartás szerint jelenleg 288 – magánszemélyek vagy azok szervezetei által létrehozott – nonprofit, közösségi célokat szolgáló (közhasznú) civil és társadalmi szervezet végez ilyen jellegű képzéseket.

A civil szféra számára meghirdetett pályázat célja, hogy a felnőttképzést folytató intézmények könnyebben megfeleljenek a Felnőttképzési Akkreditáló Testület (FAT) előírásainak, és megfelelő önértékelési módszert dolgozzanak ki. Az elnyerhető összeg pályázónként 500 ezer, míg az összes támogatási keret 140 millió forint. A támogatás felhasználható az akkreditációs díj megfizetéséhez is.

A további pályázatok céljai között szerepel a korszerű felnőttképzési programok, oktatási módszerek és eljárások kidolgozásának finanszírozása, a felnőttképzés programválasztékának bővítése, illetve olyan módszerek elsajátítása, amelyek alkalmasak a vállalkozások szakemberigényének rugalmas követésére. (E célokra 160 millió forint támogatás fordítható.)

Ösztönző kedvezmények

A felnőttképzési tevékenységet folytató, a FAT által akkreditált intézmények infrastrukturális fejlesztésére ugyancsak igényelhető forrás: 400 millió forintos keret nyílik meg a kérelmezők számára. Ugyanakkor az előzetesen megszerzett tudás felmérését és elismertetését célzó program megvalósítására több mint 160 millió forint jut.

A felnőttképzés ösztönzésében – a pályázatokon kívül – igen jelentős szerepük van a különböző kedvezményeknek is. A módosított szja-törvény új rendelkezése szerint az összevont adóalapot csökkentheti – természetesen akkor, ha a felnőttképzési szerződést a felnőttképzési törvény szerint kötötték meg – az adóévben fizetett képzési díj (beleértve a vizsgadíjat is) 30 százaléka. Az adókedvezmény alapját és összegét az akkreditált intézmény igazolja.

A felnőttképzésben részt vevő magánszemély ugyanakkor választhatja az adókedvezmény halasztott igénybevételét is. Ekkor a kedvezmény bármikor, de legkésőbb a felnőttképzési szerződésben meghatározott időtartam lejártának az adóévet követő ötödik évben, tetszőleges megosztásban érvényesíthető.

A pedagógus, az oktató, a hallgató, a felnőttképzésben részt vevő magánszemély, illetve az a személy, akinek gyermeke nappali iskolai oktatásban vesz részt, összevont adóalapját csökkentheti az adóévben általa vásárolt számítógép, számítástechnikai eszköz árával, ha ez az FMM, az Informatikai és Hírközlési Minisztérium, illetve az Oktatási Minisztérium által kiírt pályázat keretében történt. A magánszemély által igénybe vehető adókedvezmény(ek) összege azonban adóévenként nem haladhatja meg a 60 ezer forintot.

Átrendeződő piac

Az elmúlt esztendők tapasztalatai szerint – az európai trendeknek megfelelően – Magyarországon is felértékelődött a képzett munkaerő. Ugyanakkor megkezdődött a képzési piac átrendeződése is, amit jelez, hogy míg korábban a szakképzés kizárólagos helyszíne az iskola, alanya pedig a 14-20 éves korú fiatal volt, addig ma egyre több felnőtt vesz részt a különböző tanfolyami, munkahelyi képzésekben.

A magyar szakképzési rendszer alapvetően az Országos Képzési Jegyzékre (OKJ) épül – legalábbis, ami az iskolarendszeren kívüli tanulási lehetőségeket illeti -, az iskolai rendszerben pedig immár kizárólag OKJ-oktatás indítható.

A megyei munkaügyi központok 2001-ben 5363 tanfolyamot regisztráltak, amelyek keretében több mint százezren tanultak. A foglalkoztatási törvény alapján támogatottak aránya 36 százalékot tett ki. Az összes tanfolyam 73 százaléka OKJ-képzés volt. Ennek oka pedig az, hogy az állások döntő többségénél ma már OKJ szerinti végzettséget határoznak meg alkalmazási feltételként.

A tapasztalatok azonban arra is rávilágítanak, hogy ismét napirendre kell tűzni az OKJ felülvizsgálatát és korszerűsítését. Szakértők szerint a jelenlegi, mintegy 800 szakma kínálatát 150-200-ra célszerű mérsékelni. Alaposan meg kell vizsgálni azonban, hogy melyeket lehet összevonni, vagy teljesen elhagyni, illetve milyen új szakmák oktatására lenne szükség.

Ma még módszertanilag és a finanszírozást tekintve is rendhagyónak számítanak az úgynevezett Quick Start (QS) programok, amelyek a munkáltató munkaerőigényét a képzés eszközével kívánják kielégíteni. A QS-programok három finanszírozót feltételeznek: a központi foglalkoztatási alapot, a megyei munkaügyi központot és a munkáltatót. A 2002-ben indult központi program keretében 2500-an tanultak. Erre 150 millió forint jutott, amit egyharmad-egyharmad részben adott össze a három finanszírozó.

Harangi László, az Országos Közoktatási Intézet elemzője szerint egyáltalán nem mindegy, hogy miként alakítják ki a felnőtteket képző iskolákat. Az oktatás és a képzés eredményességének, sikerének sokféle összetevője van. Kétségtelen, hogy a megfelelő, vagyis minden részletre kiterjedő, "curriculum tervezés", illetve annak terméke, a különböző szintekre és időegységekre bontott tananyag alapvető feltétel. De ugyanilyen, ha nem fontosabb a tanárok, az oktatók, a foglalkozásvezetők szakavatott munkája. A sikerhez ugyanakkor jó szervezés is szükségeltetik: az adminisztratív folyamatok körültekintő és pontos elvégzése, ami nélkül a tanfolyam szétesik, gazdátlanná válik.

Újra iskolapadban

A felnőttképzésben új lehetőségeket nyit – az európai országok részvételét lehetővé tevő – Grundtvig-program, amely a dán származású népművelőről kapta a nevét. Ő volt az, aki a XIX. században megalapozta az egész életen átívelő tanulás gyakorlatát Észak-Európában. A Grundtvig-projekt a szakmától független, általános ismeretek oktatásának támogatásával szerves módon egészíti ki az Európai Bizottság Leonardo szakképzési programját. Az idei évben – egyebek közt – az alábbi kezdeményezéseket támogatják: az egész életen átívelő tanulás iránti igény felkeltése, különösen a nehezen bevonható felnőttek körében;

az iskolarendszeren kívül szerzett tudás és kompetenciák értékelése; családi és nemzedékek közötti tanulási programok, időskorúak tanulása; új módszerek a felnőttoktatásban – tanulóközpontúság; változásmenedzsment a felnőttoktatási intézményben.

Az Európai Unió tagállamain kívül még számos ország, köztük Magyarország is pályázhat a támogatásra. A projekt különböző szintű nemzetközi együttműködést támogat, ekképpen lehetőség nyílik egyéni ösztöndíjak elnyerésére, illetve módszertani továbbképzésekben való részvételre is. A pályázatokat az EU valamely hivatalos nyelvén lehet benyújtani, és postai úton feladni. (Cím: Socrates Nemzeti Iroda 1438 Budapest 70., Pf. 508.)

Megújulás előtt az iskolai szakképzés

A felnőttképzés korszerűsítése mellett az iskolarendszerű szakképzés megújítása is napirenden szerepel. Az ezzel kapcsolatos kormányzati intézkedési terv az elmúlt időszakban megfogalmazódott kritikai észrevételek elemzésén alapul, s célja, hogy – az iskolai szakképzés pedagógiai korszerűsítése mellett – a gyakorlati képzés is megerősödjék. A kormány által elfogadott csomag 3-4 milliárd forintot szán a gyakorlati képzés, és további 12-13 milliárdot az iskolai szakképzés fejlesztésére.

A szakiskolai fejlesztési program – ebben az iskolatípusban mintegy 135 500 diák tanul – négy alappillérre épül. Az egyik prioritás, hogy a IX. és X. évfolyamokon a közismereti tananyagok tartalmának átrendezésével, racionálisabb szervezésével a gyakorlati oktatásra készítsék fel a diákokat. További feladat a szakmai oktatás módszertanának megújítása, illetve a reintegrációs program megvalósítása. Ez utóbbi esélyt adhat arra, hogy mérséklődjék az iskolarendszert képesítés nélkül elhagyók riasztóan magas száma. Ennek törvényi feltételei a készülő közoktatási törvényben találhatók meg. Mivel a jövőben a gazdasági változásokra és elvárásokra lényegesen gyorsabban kell reagálniuk a munkavállalóknak, ezért – a program keretében – az önfejlesztés ösztönzésére is hangsúlyt helyeznek.

A szakképzési törvény változásainak sorában ugyanakkor fontos a tanulószerződések megerősítése. A továbbiakban szeretnék elérni, hogy a gazdálkodó szervezeteknél ezt alkalmazzák, a megállapodási forma pedig csak ott nyerjen létjogosultságot, ahol a tanulószerződésre nincs mód

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2003. február 3.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8360 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8360 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4964 olvasói kérdésre 4964 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8360 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8360 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4964 olvasói kérdéssel.

Szakképzési munkaszerződés saját munkavállalóval

Társaságunk duális képzőhely, 2023 őszén saját munkavállalóinkat beiskoláztuk munkakörükhöz tartozó technikusi képzésre (1,5 éves felnőttképzés keretében), a féléves...

Tovább a teljes cikkhez

Önkormányzati költségvetési szerv - a foglalkoztatás jogviszonya

Gazdasági, működtetési és közétkeztetési tevékenységgel foglalkozó önkormányzati fenntartású költségvetési szerv esetén kötelező-e közalkalmazotti jogviszonyban foglalkoztatni...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaviszony után megbízási jogviszony

Köthet megbízási szerződést egy magyarországi cég egy olyan magánszeméllyel, aki korábban a cég munkavállalója volt? A kolléga munkaviszony keretében HR manager munkakörben...

Tovább a teljes cikkhez

Végzettségi előírás a vendéglátásban

Nonstop vendéglátóipari egységben az üzemeltetőnek van szakirányú végzettsége, mellette két munkavállaló dolgozik, és egy alkalmi munkás, akiknek nincs végzettségük, "9235"...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti reprezentativitás változása kollektív szerződés módosításánál

Hét évvel ezelőtt kötöttünk kollektív szerződést a nálunk működő egyetlen szakszervezettel, amelyet azóta is rendszeresen felülvizsgálunk és módosítunk. Tavaly létrejött egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom összege

2024-ben jogosult lesz 40 éves köznevelési foglalkoztatotti jutalomra az óvónőnk. E jutalom meghatározásakor (illetmény) az esélyteremtési illetményrészt is figyelembe kell-e venni?...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom jogszerző ideje

Állásfoglalásukat szeretnénk kérni a Púétv. 105. §-ának (7) bekezdésében megjelölt szakmai gyakorlat munkavégzési kötelezettséggel nem járó szüneteltetésének időszakáról....

Tovább a teljes cikkhez

Mentő-gépkocsivezető munkaideje

Mentő-gépkocsivezetőként teljesítek szolgálatot. Van-e szabályozás arra, hogy mennyit tölthetek szolgálatban, ha nem írtam alá a 24 órás szolgálatot? Úgy tűnik, hogy Budapestre is...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elévülése

A munkáltató nem adta ki, a sok munka miatt a munkavállaló nem vette ki az adott évi szabadságait. Az előző évről így a munkavállalónak 18 munkanap szabadsága maradt (ebből 4...

Tovább a teljes cikkhez

Végzettségi előírás a vendéglátásban

Nonstop vendéglátóipari egységben az üzemeltetőnek van szakirányú végzettsége, mellette két munkavállaló dolgozik, és egy alkalmi munkás, akiknek nincs végzettségük, "9235"...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti reprezentativitás változása kollektív szerződés módosításánál

Hét évvel ezelőtt kötöttünk kollektív szerződést a nálunk működő egyetlen szakszervezettel, amelyet azóta is rendszeresen felülvizsgálunk és módosítunk. Tavaly létrejött egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom összege

2024-ben jogosult lesz 40 éves köznevelési foglalkoztatotti jutalomra az óvónőnk. E jutalom meghatározásakor (illetmény) az esélyteremtési illetményrészt is figyelembe kell-e venni?...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom jogszerző ideje

Állásfoglalásukat szeretnénk kérni a Púétv. 105. §-ának (7) bekezdésében megjelölt szakmai gyakorlat munkavégzési kötelezettséggel nem járó szüneteltetésének időszakáról....

Tovább a teljes cikkhez

Mentő-gépkocsivezető munkaideje

Mentő-gépkocsivezetőként teljesítek szolgálatot. Van-e szabályozás arra, hogy mennyit tölthetek szolgálatban, ha nem írtam alá a 24 órás szolgálatot? Úgy tűnik, hogy Budapestre is...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elévülése

A munkáltató nem adta ki, a sok munka miatt a munkavállaló nem vette ki az adott évi szabadságait. Az előző évről így a munkavállalónak 18 munkanap szabadsága maradt (ebből 4...

Tovább a teljes cikkhez

Hétvégi feladatok megszervezése hétköznapra beosztott munkavállalókkal

Intézményünk munkatársai háromhavi munkaidőkeretben dolgoznak, hétköznapokon. Előfordul, hogy hétvégén és ünnepnapokon rendezvényeket tartunk, melyek lebonyolításához...

Tovább a teljes cikkhez

Vasárnapi pótlékra való jogosultság strandfürdőkben

Önkormányzati fenntartású termálstrandfürdőben jogosultak-e vasárnapi pótlékra a munkavállalók? Ha igen, minden munkavállalót megillet a vasárnapi pótlék, vagy csak bizonyos...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítésének belső szabályozása

A munkáltató a napi munkába járás költségtérítéseként 30 Ft/km összeget fizet. Sajnos több munkavállaló nem ott lakik, ahonnan kéri a napi utazás elszámolását. Belső...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4964 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 259-ik lapszám, amely az 4964-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Az adótörvények 2024. évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem