Az általános szabályok szerint az adózónak az adóbevallással egyidejűleg, az adóbevallás esedékességét követő második naptári hónap első napjával kezdődő 12 hónapos időszakra társaságiadó-előleget kell bevallania az esedékességi időre eső összeg egyidejű feltüntetésével. Nincs lehetőség azonban adóelőleg bevallására arra a naptári hónapra, amelyre az adózó már vallott be adóelőleget.
Az adóelőleg összege
Az adóelőleg összege:
– az adóévet megelőző adóév fizetendő adójának összege, ha az adóévet megelőző adóév időtartama 12 hónap volt,
– minden egyéb esetben pedig az adóévet megelőző adóév fizetendő adójának a működés naptári napjai alapján 12 hónapra számított összege.
Különleges szabályok az adó előlegre
Társaságok átalakulása
Az átalakulás napjától számított 30 napon belül a jogutód köteles a jogelőd által bevallott adóelőlegből számított (az átalakulás formájától függően azzal egyező, összesített, megosztott) adóelőleget bevallani, és ennek alapján köteles a bevallás esedékességének napjától az adóévet követő hatodik hónap utolsó napjáig adóelőleget fizetni. Kiválás esetén a fennmaradó gazdasági társaság és a részlegesen átalakuló szövetkezet a fenti rendelkezés alkalmazásakor jogutódnak is minősül.
A könyvelés pénzneme
A könyvvezetés pénznemének év közbeni változtatása a bevallott adóelőleget nem érinti.
Nincs bevallási kötelezettség
Nem kell adóelőleget bevallania az adózónak a megszűnésekor, továbbá ha a cégbejegyzési eljárás befejezése miatt ad be adóbevallást. Az átalakulás napját követő első adóbevallásában nem vall be adóelőleget kiválás esetén a fennmaradó, beolvadás esetén az átvevő adózó és a részlegesen átalakuló szövetkezet, ha az átalakulás napja az előző adóévi adóbevallás benyújtását megelőzi.
Az adóelőleg esedékessége
Az adóelőleg
– havonta, egyenlő részletekben esedékes, ha az előző adóévi fizetendő adó meghaladja az 5 millió forintot, és
– háromhavonta, egyenlő részletekben esedékes akkor, ha az előző adóévi fizetendő adó legfeljebb 5 millió forint.
A teljesség kedvéért megjegyezzük, hogy adóelőleg fizetésére akkor is lehetőség van, ha azt törvény nem írja elő.
Mezőgazdaság, erdőgazdálkodás, halászat
A fentiektől eltérő esedékességi szabályok vonatkoznak a mezőgazdasági és erdőgazdálkodási ágazatba, illetve a halászati ágba sorolt adózókra. A felsorolt ágazatokban
– az adóév első negyedévében az éves adóelőleg 10 százaléka, második negyedévében 20 százaléka, harmadik negyedévében 30 százaléka, negyedik negyedévében 40 százaléka esedékes, ha az előző adóévi fizetendő adó legfeljebb 5 millió forint, valamint
– az adóév első negyedévében az éves adóelőleg 3,3 százaléka, második negyedévében 6,6 százaléka, harmadik negyedévében 10 százaléka, negyedik negyedévében 13,4 százaléka esedékes havonta akkor, ha az előző adóévi fizetendő adó az 5 millió forintot meghaladja.
"Feltöltési" kötelezettség
A kettős könyvvitelt vezető belföldi illetőségű vállalkozónak és a külföldi vállalkozónak az adóelőleget – az adóév december 20-áig – az adóévi várható fizetendő adó összegére ki kell egészítenie.
Szankciók
A kiegészítés elmulasztása
Amennyiben az adózó az előző időszak adatai alapján fizetendő adóelőleget az adóév december 20-ig nem egészítette ki legalább a fizetendő adó 90 százalékának megfelelő összegre, a befizetett előleg és az adó 90 százalékának különbözete után 20 százalékos mértékű mulasztási bírságot fizet.
Az előírt adóelőleg mérséklése
Az adózó ugyancsak 20 százalékos mértékű bírságot fizet akkor is, ha az előző időszak adatai alapján előírt adóelőlegét mérsékelték, és ezért kevesebb adóelőleget fizetett, mint amennyit tényleges eredménye alapján kellett volna. A bírság alapja ilyenkor a mérsékelt adóelőleg és a tényleges kötelezettség alapján fizetendő adó különbözete.
Az adóelőleg megfizetése
Az adóelőleg-fizetési kötelezettséget általában önadózással kell teljesíteni, azonban az adóelőleg-fizetési kötelezettség fizetési meghagyással is megállapítható erre irányuló törvényi felhatalmazás alapján (például a helyi iparűzési adót az arra illetékes hatóság ilyen módon állapítja meg). Ilyenkor az adóhatóság az éves bevallás, illetőleg a várható adó bejelentését követő 30 napon belül fizetési meghagyásban közli az előleg összegét, valamint a fizetés határidejét.
Kérelem az adóelőleg módosítására
Az adózónak lehetősége van arra, hogy az adóhatóságtól az adóelőleg módosítását kérje, ha
– előlegét az előző időszak (év, negyedév, félév) adatai alapján fizeti, és
– számításai szerint az adója nem éri el az előző időszak adatai alapján fizetendő adóelőleg összegét.
Abban az esetben pedig, ha az adóelőleget az adóhatóság egyenlő részletekben írta elő, az adózó indokolt esetben kérheti, hogy az adóelőleget ettől eltérő összegekben fizethesse meg.
A kérelem benyújtásának határideje
A fentiek szerinti adóelőleg módosítását az esedékesség időpontját megelőzően lehet kérni.
Fizetési határidőkA társasági adó előlege Az adózó, ha a társasági adóról és az osztalékadóról szóló törvény szerint havonta fizet adóelőleget, akkor az adóelőleget minden hónap 20-áig, ha azonban a társasági adóról és az osztalékadóról szóló törvény szerint negyedévenként fizet adóelőleget, akkor az adóelőleget a negyedévet követő hó 20-áig kell megfizetni. Az adóév utolsó havi, negyedévi előlegét az előlegkiegészítéssel (feltöltéssel) egyidejűleg, azaz az adóév december 20-ig kell teljesíteni. Adóelőleg-kiegészítés Az adózónak az adóelőleget a várható, éves fizetendő adó összegére az adóév december 20-ig kell kiegészítenie. A társasági adó megfizetése, visszaigénylése Az adózó a társasági adót, a megfizetett adóelőleg és az adóévre megállapított társasági adó különbözetét az adóévet követő év május 31-ig fizeti meg, illetőleg ettől az időponttól igényelheti vissza. Átalakuló adózók Az év közben átalakuló, illetve szétválás, egyesülés, beolvadás miatt vagy egyéb okból felszámolás nélkül megszűnő jogi személynek vagy egyéb szervezetnek az adóévben megfizetett adóelőleg és az átalakulás, illetve megszűnés időpontjáig számított tényleges társasági adó különbözetét az átalakulásról, illetve a megszűnésről benyújtott adóbevallásával egyidejűleg kell megfizetnie, illetve visszaigényelnie. Devizanemek változása A számviteli törvényben meghatározottak szerint a mérlegben megadott adatoknál forintról devizára, devizáról más devizanemre, illetve devizáról forintra áttérő vállalkozó az adóévben megfizetett adóelőleg és az áttérés napjáig számított tényleges társaságiadó-különbözetét az áttérésről benyújtott adóbevallással egyidejűleg fizeti meg, illetve ettől az időponttól kezdődően igényelheti vissza |