×

Hálót szövő pénzintézetek

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2001. július 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 42. számában (2001. július 15.)

 

Újabb és újabb hazai hitelintézetek jelentik be, hogy még az idén megindítják internetes szolgáltatásukat. A fejlesztők között immár nemcsak a legnagyobbak, de a közepes vagy kis piaci szereplők is ott vannak. Ennek nyomán minden eddiginél nagyobb verseny indulhat el az üzletágban.

Dinamikus bővülés

Az Erste Bank várhatóan ősszel startol, az ING Bank pedig bejelentette: a Citibanknak eladott fiókhálózatának bevételét kívánja részben pótolni a világháló segítségével. Internetes fejlesztési szándékról adott hírt a Magyar Külkereskedelmi Bank és a Magyarországi Volksbank, a kisebb szereplők közül pedig a HBW Express Takarékszövetkezet is.

A szakemberek arra számítanak, hogy Magyarországon 2001 végéig több mint 110 ezresre nő a banki pénzügyeiket a világhálón intézők tábora. A hitelintézetek potenciálisan a lakossági ügyfelek 5, a vállalatiaknak pedig közel 15 százalékát célozhatják meg (nekik van a hozzáférést lehetővé tevő telefonvonal mellett jobb minőségű számítógépük is). Az optimizmusra okot adhat, hogy a magyar lakosság 14 százaléka – legalábbis a munkahelyén – már jelenleg is belelát a hálóba.

Az üzletággal a társaságok egyelőre még a jövőt építik, hiszen itthon az interneten bankoló ügyfelek száma csekély. Igaz, a bővülés üteme dinamikus: 1999 közepén például még csak 3100 világhálós banki ügyfelet regisztráltak nálunk, tavaly nyáron 25 ezret, az idén tavasszal pedig már 80 ezret.

E csoport (magánszemélyek és cégek) egyelőre hat bank szolgáltatásai közül válogathat. Itthon elsőként 1998-ban az Inter-Európa Bank (IEB) lépett pástra internetes ajánlatával, majd az OTP, a Raiffeisen s a Citibank után a közelmúltban a CIB és az Elektra nevű programmal startoló Kereskedelmi és Hitelbank (K&H) is beszállt a versenybe.

Ami a piaci részesedéseket illeti, az OTP Házibank-szolgáltatása már tavasszal több mint 60 ezer ügyféllel dicsekedhetett, a Citibank és az IEB pedig egyenként mintegy 4-4 ezer fővel. A befektetés hasznára jó támpontot adhat a CIB közlése: szerintük 3-5 év alatt térül meg az internetbankolás kiépítésére fordított (nem publikus) összeg, 5-10 év múlva pedig húzóágazattá válik a társaságnál ez az üzletág.

Korlátozott lehetőségek

A netes szolgáltatás nem tévesztendő össze a bank által az ügyfélhez telepített, szoftver segítségével történő elektronikus bankolással. Mindkettő jellemzője, hogy a hitelintézetek számára lényegesen olcsóbb, mintha személyesen szolgálnák ki az ügyfeleket (ehhez az üzletághoz nem kell drága, országos hálózatot kiépíteni).

Emiatt például az átutalásoknál a pénzintézetek egy része alacsonyabb jutalékokat kér, mint a fiókban kezdeményezett tranzakcióknál. A Raiffeisennél például külső utalásonként 0,7 ezrelékkel jár jobban az ügyfél (nem beszélve arról, hogy papíralapú küldemény esetén kétszer akkora a minimális jutalék). A CIB-nél 0,6 ezrelék az internetes tételenkénti "nyereség", a minimumdíjnál pedig 25 forint.

A világhálós szolgáltatások ma még korlátozottak. A legtöbb bank megelégszik egyrészt az információadással: ezek a számlaegyenleg és a számlaforgalom lekérdezése visszamenőleg is, tudnivalók a bank szolgáltatásairól, aktuális árfolyamokról és kondíciókról.

Emellett a legtöbb helyen rövid elektronikus űrlapok kitöltésével átutalásokat, megbízásmódosításokat, betétlekötést, hiteligénylést (ami csak a kölcsönkérés első fázisát és a törlesztőrészletek előkalkulációját jelenti), kártya- és mobilbanki szolgáltatás igénylését is lehet kezdeményezni.

A CIB, az IEB és az OTP emellett lehetőséget teremtett arra is, hogy az ügyfelek a világháló révén befektetési jegyet, állampapírt és banki kötvényeket vásárolhassanak. Utóbbi ajánlatok általában mindenütt a saját csoport termékeire vonatkoznak.

A CIB egyedüli "dobása", hogy e társaságnál postai kifizetés is indítható az interneten, sőt a bank céges ügyfelei részletes kimutatást kérhetnek a postai műveletekről.

Az internetes bankoláshoz a hitelintézetek egy része (így a Citibank, az OTP és a Raiffeisen) előírja, hogy az adott cég előzetesen vállalati számlát nyisson náluk. Itt a szolgáltatások egy részénél nem is kérnek külön díjat, automatikusan a papíralapú számla vonatkozó díjait számítják fel.

A bökkenő ott van, hogy ezek általában drágábbak az internetes költségeknél. (A Raiffeisennél például egy "papíros" céges számlanyitás díja jelenleg 9900 forintra, a havi számlavezetési díj pedig 4990 forintra rúg.) A bankok egy része tehát – talán az egyelőre még kis forgalom, tehát fajlagosan nagyobb költség okán – a világhálós számlanyitásban és -fenntartásban még nem szab olcsóbb tarifákat, mint a hagyományos megoldásoknál.

Változó terhek

Ennél vonzóbbnak tűnik az a szemlélet, amit például a CIB vall magáénak: az internetes számla – természetesen olcsóbb tarifáival – itt kiváltja a hagyományosat.

Az internetes banki szolgáltatást a vállalatok általában a legközelebbi céges bankfiókban igényelhetik. Egyes helyeken azonban (például a Raiffeisennél, ha van hagyományos számla) már a telefonos ügyintéző elkezdi szervezni a számlanyitást.

A vállalati ügyfelek terheit jelentősen befolyásolhatja, hogy mekkora az adott cég mérete, működési formája és a hitelintézeten keresztül lebonyolított forgalma.

Az IEB BankoNet-programjánál például csak 10 főnél kisebb létszámú és 25 millió forintnál alacsonyabb éves árbevételű cégeknek kerül a táblázatunkban megadott alacsony összegbe az internetes alapprogram, az úgynevezett kulcslemez és a céges kártya átadása az ügyfélnek (ezek szükségesek az internetes bankoláshoz).

A Raiffeisen Express elnevezésű módozatnál megadott internetes kondíciók csak havi 25 millió forint számlaforgalom alatt értendők. A pénzintézet közlése szerint e fölött egyéb (nyilvánvalóan olcsóbb) kondíciók értendők.

A Citibank – amely egyébként is külön-külön üzletágakban kezeli a kis- és középvállalkozókat a nagy cégektől – CitiBusiness Direct nevet kapott szolgáltatásánál 180 millió forint éves árbevétel fölötti cégeknek ajánl más kondíciókat. Érdekesség, hogy ez az egyetlen hitelintézet, amelyik a nem bankon belüli, külső átutalások jutalékát nem a forgalomhoz kapcsolódva (ezrelékben vagy tételenként fix összegekkel), hanem egy keretösszegben adja meg. Ennek mértéke a banki ügyintézők szerint a havi átutalások számától és a cég méretétől függ.

Törvényi háttér

Az internetes bankolás robbanásszerű fejlődését hozhatja, hogy a parlament május végén elfogadta az elektronikus aláírásról szóló törvényt, amely szeptembertől léphet hatályba.

Az e-szignó révén az üzletmenetben, a vitás esetek után érvényt lehet szerezni valamennyi érintett fél felelősségének. Mostanáig a bankok a hiányzó jogszabályokat saját üzletszabályzataikkal kényszerültek pótolni – nyilatkozta Erdei Tamás, az MKB elnök-vezérigazgatója, a Magyar Bankszövetség elnöke. Emlékeztetett arra: a jegybank a "hőskorban" minden e-banki tranzakciót csak akkor fogadott el, ha utólag a pénzintézet azt papíron is igazolta. Ez már a múlté, s a következő lépés az e-szignó.

A törvény révén tehát az internetes banki tranzakciók jogilag (akár bíróság előtt) is igazolhatóvá válnak. Bizonyítottan tudni lehet ezen túl, hogy ki a világhálós ügylet kezdeményezője és fogadója, s hogy "útközben" esetleg nem változott-e meg az üzenet tartalma.

Ennek nyomán a bankok a mainál kockázatosabb ügyletekbe – ha mernek rá vállalkozni, akár teljes hitelezési, garanciavállalási folyamat lebonyolításába is – belefoghatnak a hálón.

A jogi bizonyíthatóságra egyébként az ad módot, hogy a Miniszterelnöki Hivatal úgynevezett tanúsító szervezeteket jelöl ki. Ők adnak majd engedélyt a hitelesítésszolgáltatók megoldásaira, amiket a bankok beépítenek saját rendszereikbe.

A szolgáltatók (amelyek egyike bejelentése szerint a Giro Elszámolásforgalmi Rt. lesz) egyszeri és éves díj fejében titkosító kulcsokat adnak át a hitelintézeteknek. Ezek formája például csipkártya lehet.

Az ügyfél ettől fogva (persze tudtán kívül, hiszen mindezt helyette a szoftver végzi el) tranzakcióit úgy kezdeményezi, hogy üzeneteit előre meghatározott módon tömöríti, majd e verziót titkos kulcsával kódolja. A címzett bank e kulcs párjával tudja dekódolni a kapott levelet.

Teljes biztonsággal

A rendszer – amelynek kiépítése minden hitelesítésszolgáltató számára milliárdokba kerülhet – sarokköve, hogy a titkos kulcsok egyik fél révén se kerüljenek idegen kezekbe. Az e-aláírással kapcsolatos további részleteket a később megjelenő végrehajtási rendeletek szabályozzák majd.

Az elektronikus és internetes bankolástól idegenkedő ügyfelek leggyakrabban a biztonság hiányát róják fel. Azt, hogy esetleg külső, illetéktelen fél is hozzáfér az ügyfél adataihoz és megkárosítja őt. Az e-szignó révén épp ezt az aggodalmat lehet majd eloszlatni.

Internetes banki szolgáltatások kondíciói
Társaság

Belépési, telepítési díj

Számlavezetési díj

Külső átutalás jutaléka

CIB Bank

2500 Ft

2000 Ft/hó

0,75 ‰ min. 50 Ft

Citibank

ingyenes***

3000 Ft/hó

1000-17 000 Ft/hó

Inter-Európa Bank

500 Ft*

1,35 ‰

1,35 ‰ min. 150 Ft

   

min. 1500 Ft/hó

 

K&H Bank

20 000 Ft

5000 Ft/hó

1,35-2 ‰ min. 150 Ft**

OTP Bank

ingyenes***

ingyenes***

1,5 ezrelék + 35 Ft

Raiffeisen Bank

ingyenes***

ingyenes***

1,2 ‰ min. 150 Ft

Forrás: társaságok közlései
* Minimum 10 ezer forint számlaösszeg nyitáskor.
** Negyedévi forgalomtól függ.
*** Az ügyfelet a papíralapú vállalati számlára vonatkozó díj (számlanyitás, számlavezetési díj) terheli.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2001. július 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8646 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8646 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5134 olvasói kérdésre 5134 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8646 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8646 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5134 olvasói kérdéssel.

Globális informatikai hiba miatti munkakiesés

A július 19-i Crowdstrike frissítési hiba a Windowsra a cégünket is érintette, a számítógépeken nem tudtunk dolgozni. Erre a napra mit kell fizetnie a cégünknek? Az irodai és műszakos...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói jogkörgyakorlás – a jogalap

Az Mt. 20. §-ának (2) bekezdése értelmében a munkáltatói joggyakorlás rendjét – a jogszabályok keretei között – a munkáltató határozza meg. Az Mt. 31. §-a alapján alkalmazandó...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói joggyakorlás – a jogosult utólagos jóváhagyása

Az Mt. 20. §-ának (3) bekezdése értelmében, ha a munkáltatói jogkört nem az arra jogosított személy (szerv, testület) gyakorolta, eljárása érvénytelen, kivéve, ha a jogkör...

Tovább a teljes cikkhez

Cégjegyzésre jogosultak – és a munkáltatói jogkörgyakorlás

Egy társaság képviseletére a cégjegyzék értelmében annak két képviselője együttesen jogosult. Van-e akadálya annak, hogy a munkáltatói jogkör gyakorlásának rendjét úgy alakítsa...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármester – ha nem kaphat képviselői tiszteletdíjat

Helyi – megyei jogú városi – önkormányzatnál a foglalkoztatási jogviszonyban álló polgármester illetményére, illetve képviselői tiszteletdíjának egyidejű megállapítására...

Tovább a teljes cikkhez

Áthelyezés hiánya és orvoslása

Járási hivatal kormányablakosztályán dolgozó kormányzati szolgálati jogviszonyban álló alkalmazott áthelyezéssel átvehető-e közös önkormányzati hivatalhoz közszolgálati...

Tovább a teljes cikkhez

Próbaidő kikötése óvodaigazgató részére

Önkormányzati fenntartású óvodában igazgatói megbízás betöltésére jelentkezett egy kolléganő. A 401/2023. Korm. rendelet a Púétv. 7. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerint nem...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jogviszony nyugdíj mellett

Dajka munkakörre vonatkozik a kérdésünk. Önkormányzati fenntartású óvodánk dajkája nyugdíjba vonul a 40 év jogosultsági idővel, december 31-ével. Az intézményvezető szeretné...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaadói utasítás – korlátok és minősítés

A munkáltató utasítási joga az Mt. 52. §-a (1) bekezdésének c) pontjában foglaltakból fakad? Mi ennek a korlátja, határa? Például a munkáltató egyoldalúan meghatározhatja a...

Tovább a teljes cikkhez

Cégjegyzésre jogosultak – és a munkáltatói jogkörgyakorlás

Egy társaság képviseletére a cégjegyzék értelmében annak két képviselője együttesen jogosult. Van-e akadálya annak, hogy a munkáltatói jogkör gyakorlásának rendjét úgy alakítsa...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármester – ha nem kaphat képviselői tiszteletdíjat

Helyi – megyei jogú városi – önkormányzatnál a foglalkoztatási jogviszonyban álló polgármester illetményére, illetve képviselői tiszteletdíjának egyidejű megállapítására...

Tovább a teljes cikkhez

Áthelyezés hiánya és orvoslása

Járási hivatal kormányablakosztályán dolgozó kormányzati szolgálati jogviszonyban álló alkalmazott áthelyezéssel átvehető-e közös önkormányzati hivatalhoz közszolgálati...

Tovább a teljes cikkhez

Próbaidő kikötése óvodaigazgató részére

Önkormányzati fenntartású óvodában igazgatói megbízás betöltésére jelentkezett egy kolléganő. A 401/2023. Korm. rendelet a Púétv. 7. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerint nem...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jogviszony nyugdíj mellett

Dajka munkakörre vonatkozik a kérdésünk. Önkormányzati fenntartású óvodánk dajkája nyugdíjba vonul a 40 év jogosultsági idővel, december 31-ével. Az intézményvezető szeretné...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaadói utasítás – korlátok és minősítés

A munkáltató utasítási joga az Mt. 52. §-a (1) bekezdésének c) pontjában foglaltakból fakad? Mi ennek a korlátja, határa? Például a munkáltató egyoldalúan meghatározhatja a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltató által előírt végzettség megszerzése

A munkáltató a munkavállalóval munkaviszonyt létesített, és a munkakörre előírt egy meghatározott végzettséget. Egy év elteltével a munkáltató jogosult-e erre a munkakörre...

Tovább a teljes cikkhez

Pihenőnap-áthelyezés munkaidőkeret hiányában

Általános munkarend szerinti foglalkoztatás esetén jogszerű-e az, hogy egy hétköznapra eső munkanapot pihenőnappá tegyen a munkáltató, és helyette valamely szombaton dolgoztassa azt...

Tovább a teljes cikkhez

Időarányos szabadság számítása

Az augusztusi diákmunkánál 1 munkanap szabadság jár a diákoknak, hiszen 2024. 08. 01-től 2024. 08. 21-ig (15 munkanap) tart a program. A számítás: 20 munkanap alapszabadság és 5...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5134 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 268-ik lapszám, amely az 5134-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Külföldi munkavállalók foglalkoztatása – a munkaerő-áramlással kapcsolatos legfontosabb adózási és társadalombiztosítási kérdések Megnézem

ÁRULKODÓ JELEK ADÓELLENŐRZÉSKOR
Az adóhatósági vizsgálatok gyakorlata
Megnézem

MIKOR, MIRE, MIÉRT ÉS MIT LÉP A NAV?
Eltérő adózói magatartásra eltérő NAV reagálás
Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem