×

Szervezetfejlesztés tréninggel

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2001. február 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 37. számában (2001. február 15.)

 

A vállalati szervezet megújítása során egyre több magyarországi gazdálkodó veszi igénybe a tanácsadók, illetve a képzőcégek által kínált tréningeket. E technikával a munkatársak kommunikációs és az önkéntes együttműködés készségeit lehet leginkább fejleszteni, amely végső soron hozzájárul az ezt fenntartani képes vezetési stílus kialakításához. A fejlett piacgazdaságokban a tréningeket évtizedek óta alkalmazzák, Magyarországon azonban csupán alig tíz éve vált általánossá.

 

A készség- és tudásfejlesztést, a csapatmunka erősítését és a belső szervezeti klíma javítását szolgáló tréningek jelentősége a nyolcvanas évek végén és a kilencvenes évek elején értékelődött fel hazánkban, azonban azt megelőzően is voltak sikeres próbálkozások. Mint dr. Bóday Pál, az Országos Humánpolitikai Egyesület ügyvezető elnöke emlékeztetett rá, az Országos Vezetőképző Központ már a nyolcvanas évek elején dolgozott készségfejlesztő programokon, néhány hazai állami nagyvállalat pedig igen nyitott volt az új módszerek iránt. E cégek – mint a Taurus vagy a Medicor – első számú vezetői felismerték, hogy a fejlődés záloga a készségek és a képességek folyamatos megújítása, s ebből kiindulva nemcsak munkatársaik, de önmaguk számára is kötelezővé tették a különféle továbbképzéseket.

Fókuszban az együttműködés

A gazdasági átalakulást követően, a kilencvenes években természetesen felgyorsult az új szervezetfejlesztési módszerek meghonosodása, hiszen a piaci körülmények közt versengő cégek felismerték, hogy pozícióik megtartása, illetve fejlődésük nem képzelhető el belső tartalékaik, humánforrásaik mobilizálása nélkül. A gazdálkodók ráébredtek arra is, hogy az eredményes gazdálkodás kulcskérdése a kommunikáció és az együttműködés javítása, amely viszont készségek és attitűdök megváltoztatását igényli. Ugyanakkor a betelepült nemzetközi vállalatok példája is ösztönzően hatott az új vezetési és együttműködési technikák átvételére: mindez együtt arra késztette a cégeket, hogy – tanácsadók bevonásával – megnyissák kapuikat az új módszerek és technikák iránt.

Jellemzően a kommunikációs és a döntési készség javítására, a problémamegoldás hatékonyságának erősítésére, illetve a prezentációs készség elsajátítására kínálnak tréningeket a felkészítők. Emellett a képzőcégek tréningsorozatokat is szerveznek a stratégia kialakítása, a változásmenedzselés, a konfliktuskezelés, valamint a teammunka és az időgazdálkodás témákban. Bóday Pál úgy látja: a tréningeken megszerezhető tudásra és készségekre nemcsak a bajban lévő, a változás előtt álló vagy a stagnáló, de a konszolidált, jó helyzetben lévő cégeknek is szükségük van. Egyszerűen azon megfontolásból, hogy az okos gazdasági stratégiának egyik legfontosabb eleme a megelőzés. Nyugaton nemcsak a vállalatok munkatársai, de az első számú vezetők is rendszeresen és kötelezően részt vesznek valamilyen készségfejlesztő tréningen, s ennek elutasítása súlyos következményekkel járna. A fejlett piacgazdaságokban meghonosodott gyakorlattal szemben Magyarországon még közel sem általános e vezetői tudatosság, amely egyszersmind a vezetési kultúra ma még meglévő hézagaira is utal.

A nemzetközi cégek mellett jellemzően azon hazai tulajdonú társaságoknál gyakoriak a tréningek, amelyek eladással foglalkoznak – e vállalkozásoknak ugyanis el kell hitetniük a fogyasztókkal, hogy termékeik nélkülözhetetlenek –, illetve amelyek számára fontos a jövő és az uniós felkészülés. Általában igaz, hogy a kis- és középvállalati kör még csak most ismeri fel a folyamatos tudás- és készségfejlesztés jelentőségét, s egyelőre szűkösen áldoz – ha egyáltalán áldoz – ezekre a célokra. Meglehetősen gyakori, hogy azok a kisvállalatok, amelyek az elmúlt évek piaci viharaiban talpon maradtak, épp az elégedettség okán nem érdeklődnek a tréningek iránt, holott ezzel továbbfejlődésük előtt zárják be a kapukat. A nagy cégek – és természetesen a nemzetközi vállalatok – esetében ettől gyökeresen eltér a helyzet: e kör rendszeres megrendelője a tréningeknek. Közülük számosan főállásban is foglalkoztatnak trénert, ennek a gyakorlatnak azonban az előnye mellett hátránya is lehet. Ez a megoldás nyilvánvalóan olcsóbb, viszont a belső tréner kevésbé veszi észre a vállalati problémákat, s mivel beosztottként tevékenykedik, hatékony fellépése is korlátozott.

Eltérő színvonal

Az új vállalati igényekre reagálva számos trénercég jött létre, számuk csak a fővárosban több százra tehető. Az egyesület ügyvezető elnöke szerint a kínált szolgáltatások színvonala meglehetősen eltérő, a valóban professzionális cégek mellett gyengébbek is tevékenykednek. A potenciális megrendelők elsősorban a Szervezetfejlesztők Magyarországi Társaságánál tudakozódhatnak a szolgáltatókról, illetve az informális csatornáknak is szerepük van a tanácsadó megválasztásában. Mivel a vállalatoknál ma már a humánerőforrás-gazdálkodásért felelős szakemberek döntenek a trénercégek kiválasztásáról, sok esetben egymásnak ajánlják a leendő partnereket. A megbízóknak azonban e döntéseik során mindig figyelemmel kell lenniük arra a tényre, hogy a tréner és a vállalat között – együttműködésük során – bizalmi kapcsolat jön létre. A vállalat számára akkor lesz hozadéka a készség- és tudásfejlesztésnek, ha a problémák felismerése és az ezek megoldására irányuló határozott döntése után a számára legmegfelelőbb partnert választja meg.

Versenyképességi tartalékok

A cégek – többségükben – működésük és helyzetük változása környékén keresik meg a szervezetfejlesztőket, azonban egyre terjed az a professzionális szemlélet, amely a tudás- és a készségfejlesztés folyamatosságának kiemelt jelentőséget tulajdonít. Gyulay Tibor, a PoziTeam Kft. ügyvezető igazgatója úgy látja, a vállalati gondolkodásmód megváltozása a cégeket körülvevő környezet gyors átalakulásának tudható be. A világ nyitottá vált, ma már gyakorlatilag bármilyen – műszaki, technológiai vagy számítástechnikai – információ elérhető, ilyenképpen a versenyképességi tartalék az emberi erőforrásokban keresendő. Azok a vállalatok, amelyek eljutottak e felismerésig – s figyelik és értékelik a nemzetközi cégek gyakorlatát –, lényegesen nyitottabbak a szervezetfejlesztés s ezen belül is a tréningek technikája iránt. Ezzel együtt tapasztalható az is, hogy a mai, verseny- és sikerorientált piaci közegben a menedzsment szembekerült az ösztönös vezetés módszerével, s ennek kiúttalanságát érzékelve tudatosan érdeklődik az új vezetési stílusok megismerése iránt. De igénylik a tréningeket azok a cégek is, amelyek szervezeti kultúrát váltanak, növekednek, illetve fúziót hajtanak végre.

Felkészítés a változásra

A klasszikus alaptréningek közé tartoznak többek között az önismereti és kommunikációs, a csoportépítő és tárgyalástechnikai, a prezentációs készségeket fejlesztő, valamint az értekezletvezetéshez támpontokat adó foglalkozások, amelyeket kiegészítenek a speciális tréningek. Ezek közül kiemelten izgalmas a Kihívás elnevezésű – a felsővezetőknek szánt –, illetve a tudatos életvezetést segítő s a csoportépítés módszereit megismertető program. Gyulay Tibor szerint a tudásépítő képzések mellett a készség- és attitűdfejlesztő tréningprogramoknak azért van egyre nagyobb jelentőségük, mert az utóbbiak élményeken, modellgyakorlatokon és a természetes, illetve megrendezett szituációk feldolgozásán alapulva tudatosítják a részvevőkben, hogy mit tehetnek másként, a korábbiaknál jobban. A tréningek azt célozzák, hogy a csoport tagjai közötti együttműködés erősödjék, s mindenki számára világossá váljék, hogy a közösség, a szervezet hatékonyabb működéséért milyen egyéni magatartás- és stílusváltoztatás szükséges. A tréning azonban valójában csak egy eszköz, amely a tanácsadási, szervezetfejlesztési folyamat része, s alapvetően a feladatorientált szervezeti magatartás eléréséhez kíván hozzásegíteni.

Tény azonban: a szervezetfejlesztés személyközpontú, magatartás-tudományi megközelítése, illetve ennek módszertana egyre ismertebbé és elismertebbé válik a gazdasági szférában. Ennek az a magyarázata, hogy gazdag eszközrendszerével – amely a tréningek technikáját is magában foglalja – igen sikeresen hívja elő a legfőbb és a legeredményesebben működtethető erőforrást, a vállalat emberi tartalékát. A szervezetfejlesztésnek ez az ága immár nemcsak a fejlett piacgazdaságokban, de Magyarországon is bizonyította, hogy eredményesen segít a folyamatos változásokra való felkészülésben.

Szóródnak az árak
A képzőcégek által megszabott árak rendkívül tág határok közt mozognak. Egyetlen tréningnap díja általában 200 és 500 ezer forint között szóródik, azonban ez az összeg a tréningnapok számával fajlagosan csökken. A tanácsadók ugyanakkor számos kedvezményt is nyújthatnak megbízóiknak. Áraikból engednek, ha a tréninget bizonyos rendszerességgel igényli az adott vállalat, ha több csoportnak rendeli meg ugyanazt a foglalkozást, illetve ha a cég kizárólagosan ezzel a tanácsadóval szerződik. Az átlagostól azonban jelentősen különböző árak is ismertek: egy tréningnap díjszabása akár az egymillió forintot is elérheti.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2001. február 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8646 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8646 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5134 olvasói kérdésre 5134 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8646 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8646 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5134 olvasói kérdéssel.

Globális informatikai hiba miatti munkakiesés

A július 19-i Crowdstrike frissítési hiba a Windowsra a cégünket is érintette, a számítógépeken nem tudtunk dolgozni. Erre a napra mit kell fizetnie a cégünknek? Az irodai és műszakos...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói jogkörgyakorlás – a jogalap

Az Mt. 20. §-ának (2) bekezdése értelmében a munkáltatói joggyakorlás rendjét – a jogszabályok keretei között – a munkáltató határozza meg. Az Mt. 31. §-a alapján alkalmazandó...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói joggyakorlás – a jogosult utólagos jóváhagyása

Az Mt. 20. §-ának (3) bekezdése értelmében, ha a munkáltatói jogkört nem az arra jogosított személy (szerv, testület) gyakorolta, eljárása érvénytelen, kivéve, ha a jogkör...

Tovább a teljes cikkhez

Cégjegyzésre jogosultak – és a munkáltatói jogkörgyakorlás

Egy társaság képviseletére a cégjegyzék értelmében annak két képviselője együttesen jogosult. Van-e akadálya annak, hogy a munkáltatói jogkör gyakorlásának rendjét úgy alakítsa...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármester – ha nem kaphat képviselői tiszteletdíjat

Helyi – megyei jogú városi – önkormányzatnál a foglalkoztatási jogviszonyban álló polgármester illetményére, illetve képviselői tiszteletdíjának egyidejű megállapítására...

Tovább a teljes cikkhez

Áthelyezés hiánya és orvoslása

Járási hivatal kormányablakosztályán dolgozó kormányzati szolgálati jogviszonyban álló alkalmazott áthelyezéssel átvehető-e közös önkormányzati hivatalhoz közszolgálati...

Tovább a teljes cikkhez

Próbaidő kikötése óvodaigazgató részére

Önkormányzati fenntartású óvodában igazgatói megbízás betöltésére jelentkezett egy kolléganő. A 401/2023. Korm. rendelet a Púétv. 7. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerint nem...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jogviszony nyugdíj mellett

Dajka munkakörre vonatkozik a kérdésünk. Önkormányzati fenntartású óvodánk dajkája nyugdíjba vonul a 40 év jogosultsági idővel, december 31-ével. Az intézményvezető szeretné...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaadói utasítás – korlátok és minősítés

A munkáltató utasítási joga az Mt. 52. §-a (1) bekezdésének c) pontjában foglaltakból fakad? Mi ennek a korlátja, határa? Például a munkáltató egyoldalúan meghatározhatja a...

Tovább a teljes cikkhez

Cégjegyzésre jogosultak – és a munkáltatói jogkörgyakorlás

Egy társaság képviseletére a cégjegyzék értelmében annak két képviselője együttesen jogosult. Van-e akadálya annak, hogy a munkáltatói jogkör gyakorlásának rendjét úgy alakítsa...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármester – ha nem kaphat képviselői tiszteletdíjat

Helyi – megyei jogú városi – önkormányzatnál a foglalkoztatási jogviszonyban álló polgármester illetményére, illetve képviselői tiszteletdíjának egyidejű megállapítására...

Tovább a teljes cikkhez

Áthelyezés hiánya és orvoslása

Járási hivatal kormányablakosztályán dolgozó kormányzati szolgálati jogviszonyban álló alkalmazott áthelyezéssel átvehető-e közös önkormányzati hivatalhoz közszolgálati...

Tovább a teljes cikkhez

Próbaidő kikötése óvodaigazgató részére

Önkormányzati fenntartású óvodában igazgatói megbízás betöltésére jelentkezett egy kolléganő. A 401/2023. Korm. rendelet a Púétv. 7. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerint nem...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jogviszony nyugdíj mellett

Dajka munkakörre vonatkozik a kérdésünk. Önkormányzati fenntartású óvodánk dajkája nyugdíjba vonul a 40 év jogosultsági idővel, december 31-ével. Az intézményvezető szeretné...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaadói utasítás – korlátok és minősítés

A munkáltató utasítási joga az Mt. 52. §-a (1) bekezdésének c) pontjában foglaltakból fakad? Mi ennek a korlátja, határa? Például a munkáltató egyoldalúan meghatározhatja a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltató által előírt végzettség megszerzése

A munkáltató a munkavállalóval munkaviszonyt létesített, és a munkakörre előírt egy meghatározott végzettséget. Egy év elteltével a munkáltató jogosult-e erre a munkakörre...

Tovább a teljes cikkhez

Pihenőnap-áthelyezés munkaidőkeret hiányában

Általános munkarend szerinti foglalkoztatás esetén jogszerű-e az, hogy egy hétköznapra eső munkanapot pihenőnappá tegyen a munkáltató, és helyette valamely szombaton dolgoztassa azt...

Tovább a teljes cikkhez

Időarányos szabadság számítása

Az augusztusi diákmunkánál 1 munkanap szabadság jár a diákoknak, hiszen 2024. 08. 01-től 2024. 08. 21-ig (15 munkanap) tart a program. A számítás: 20 munkanap alapszabadság és 5...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5134 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 268-ik lapszám, amely az 5134-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Külföldi munkavállalók foglalkoztatása – a munkaerő-áramlással kapcsolatos legfontosabb adózási és társadalombiztosítási kérdések Megnézem

ÁRULKODÓ JELEK ADÓELLENŐRZÉSKOR
Az adóhatósági vizsgálatok gyakorlata
Megnézem

MIKOR, MIRE, MIÉRT ÉS MIT LÉP A NAV?
Eltérő adózói magatartásra eltérő NAV reagálás
Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem