×

Beiskolázási segély, tandíjkedvezmény

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2000. október 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 33. számában (2000. október 15.)

 

A tanévkezdés sok családnak jelent komoly anyagi megterhelést. Természetes, hogy a munkáltatók és a munkavállalói érdekképviseletek – lehetőségeikhez képest különböző módon – segíteni próbálnak. Azt, hogy a gyermeket nevelő munkavállaló, a szakszervezeti tag, vagy pedig maga a gyermek kapja a támogatást, az adózási következmények is befolyásolják.

 

A tanévkezdésre tekintettel kifizetett beiskolázási segély adóköteles juttatás, függetlenül attól, hogy azt a munkáltató szociális alapon fizette-e ki, vagy sem. Adómentes jogcímen ugyanis szociális segély a szociálisan rászorulónak csak az állami szociális rendszer keretében fizethető ki. Ezenkívül adómentes jogcímen szociális segélyt az önkormányzat, az egyház, az egyházi karitatív szervezet, valamint a közhasznú, illetve a kiemelkedően közhasznú alapítvány, közalapítvány nyújthat a rászorulónak.

Munkáltatótól kapott beiskolázási segély

A dolgozónak kifizetett munkáltatói beiskolázási segély bérjövedelemnek számít, s az adóelőleget is ennek megfelelően kell levonni belőle. A kifizetést társadalombiztosítási járulék is terheli.

Ha azonban a munkáltató a tanulónak fizeti ki a segélyt, ez egyéb jövedelemként lesz adóköteles. A segélyből a kifizetőkre vonatkozó szabályok szerint adóelőleget kell levonni, amelynek általános mértéke 40 százalék. Azonban a tanulóktól (törvényes képviselőjüktől) célszerű írásbeli nyilatkozatot kérni arról, hogy az adóelőleget a kifizető az adótábla alapján állapítsa meg, hiszen jellemzően az egész évi összevont adóalapba tartozó jövedelmük nem lépi túl az 1 millió forintot. A juttatónak a gyermeknek kifizetett segély után 11 százalékos egészségügyi hozzájárulást is fizetnie kell, mivel biztosítási jogviszonyban nem álló személy lesz a jövedelemszerző. A gyermeknek adott beiskolázási segély kifizetésének előfeltétele, hogy a gyermek rendelkezzen adóazonosítóval, adókártyával. Amennyiben a diáknak még nincs adóazonosító jele, akkor azt a lakóhelye szerint illetékes APEH-igazgatóságnál vagy kirendeltségnél kérheti. Az adóazonosító jel képzése, illetve az adókártya gyártása időt vesz igénybe, ezért a kifizetést közvetlenül megelőző napokban nem célszerű ilyen kéréssel az adóhatósághoz fordulni. A beiskolázási segélyt kapó gyermeknek év végén adóbevallást kell adnia akkor is, ha a tőle levont adóelőleg összege megegyezik a végleges adóval, és az év végén adókülönbözet nem keletkezik.

Érdekképviselettől kapott beiskolázási segély

A dolgozói érdekképviseletek által kifizetett beiskolázási segély egyéb összevonás alá eső jövedelemnek számít, függetlenül attól, hogy azt a szakszervezet kinek – a tanulónak vagy a szülőnek – fizette-e ki. Fontos szabály még, hogy az adóelőleget a kifizetőkre vonatkozó szabályok szerint kell megállapítani. Ha a szülő kapja a segélyt, akkor az adóév végén nem kérheti a munkáltatójától az adó év végi elszámolását, adóbevallás benyújtására lesz kötelezett. A szakszervezetnek mind a tag, mind pedig annak gyermeke részére kifizetett segély után 11 százalékos egészségügyi hozzájárulást kell fizetnie.

Természetbeni támogatás

A magánszemélynek akkor nem kell adóznia a beiskolázási segély után, ha azt a szakszervezet – vagy a munkáltató – természetben adja. A természetbeni támogatásnál a juttatónak 44 százalékos személyi jövedelemadót, valamint biztosítási jogviszonyban álló juttatott esetén 33 százalékos társadalombiztosítási járulékot, nem biztosított személy esetén pedig 11 százalékos egészségügyi hozzájárulást kell fizetnie.

Tandíjkedvezmény

Ősszel megkezdődik az egyetemi, főiskolai tandíj befizetése is, erre, vagyis a felsőoktatási intézmény hallgatójának tandíja és/vagy költségtérítése (tandíj) címén megállapított összegre adókedvezmény vehető igénybe. A kedvezmény mértéke a tandíj 30 százaléka, de legfeljebb hallgatónként az adóévben 60 ezer forint (tanulmányi hónaponként 6 ezer forint). A törvény tehát kettős korlátot állít (százalék és forintösszeg), amelyből mindig az alacsonyabb érvényesíthető.

A kedvezmény a hallgató, vagy a szülő – ideértve az örökbe fogadó, a mostoha-, és nevelőszülőt is –, nagyszülője, házastársa vagy testvére közül azt illeti meg, akit a hallgató kérésére a felsőoktatási intézmény a befizetésről kiállított igazoláson befizetőként tüntet fel. (Az igazolást egyébként a felsőoktatási intézmény a befizetés évét követő év január 31-éig adja ki, amelyen a befizető mellett a hallgatót is feltünteti.) A tandíj utáni adókedvezmény hallgatónként illeti meg a hozzátartozókat. Ez azt jelenti, hogy amennyiben a szülő több gyermeke után fizet a törvényben meghatározottak szerint tandíjat, úgy az adókedvezményt mindegyik gyermeke után külön-külön érvényesítheti az összevonás alá eső jövedelme utáni adó erejéig.

Első alapképzés

A kedvezmény szempontjából felsőoktatási intézmény hallgatójának számít a felsőoktatási törvényben felsorolt felsőoktatási intézményben hitelesített iskolai rendszerű első alapképzésben részt vevő magánszemély. A felsőoktatásról szóló, 2000. január 1-jétől is módosított 1993. évi LXXX törvény 1. számú melléklete sorolja fel azokat az állami és nem állami egyetemeket, főiskolákat, ahová befizetett tandíjra a kedvezmény érvényesíthető. Az adókedvezmény szempontjából fontos, hogy a hallgató első alapképzésben vegyen részt. Első alapképzésnek az első főiskolai vagy az első egyetemi végzettség és szakképzettség megszerzését eredményező képzés számít. A kedvezmény feltétele tehát, hogy a hallgató az első diplomájáért tanuljon, az azonban már mindegy, hogy ezt nappali, esti vagy levelező tagozaton teszi meg.

A kedvezmény halasztott igénybevétele

Előfordulhat, hogy a tanulmányi időszak valamely évében a hallgató, illetőleg annak hozzátartozói közül senki sem veszi, vagy nem veheti – például összevont jövedelem híján – igénybe az adókedvezményt. Ilyenkor a hallgatónak lehetősége van a tandíjkedvezményének elhalasztott igénybevételére. Ez azt jelenti, hogy tanulmányainak befejezése után, a hallgatói jogviszonyának első ízben történő megszűnése évét követően legfeljebb öt egymást követő évben, tetszőleges elosztásban érvényesítheti a tandíjfizetés évére vonatkozó rendelkezések szerint járó adókedvezményt. Erről azonban időben kell döntenie, ugyanis a tandíjkedvezmény érvényesítésének elhalasztását, valamint annak összegét rá kell íratni a már említett igazolásra az azt kiállító felsőoktatási intézménnyel. E nélkül később a kedvezmény már nem érvényesíthető.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2000. október 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

9052 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 9052 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5375 olvasói kérdésre 5375 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

9052 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 9052 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

18 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5375 olvasói kérdéssel.

Egészségi alkalmatlanság – állásidőként elszámolva

Az Mt. 55. §-a (1) bekezdésének a) pontja határozza meg, hogy a munkavállaló a keresőképtelensége időtartamára vagy egyébként munkaköre ellátására egészségi okból való...

Tovább a teljes cikkhez

Letiltással kapcsolatos költségek viselése

Ha a munkáltató köteles teljesíteni a gyermektartásdíj levonását és átutalását munkavállalója munkabéréből, ő köteles viselni a banki tranzakcióból eredő költséget is?...

Tovább a teljes cikkhez

Magasabb alapbérű helyettesítő miatti bérkorrekció

Gyermekgondozási szabadságról visszatérő anyuka pozíciójában egyetlen ember dolgozik, akit sokkal magasabb bérrel vettek fel az anyuka helyettesítésére, mint a visszatérni készülő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói bérkorrekciós kötelezettség hiánya

Kötelező-e az Mt. 59. §-a szerinti bérkorrekció, ha a munkaviszony még a fizetés nélküli szabadság alatt megszűnik munkavállalói felmondás útján?

Tovább a teljes cikkhez

Bérjegyzék kiküldése elektronikusan

A kifizetett munkabér elszámolásáról a tárgyhónapot követő hónap tizedik napjáig írásbeli tájékoztatást („bérjegyzék”) kell adni a munkavállalónak. Egy egyházi...

Tovább a teljes cikkhez

„Kilométerpénz” – a munkába járás költségeinek megtérítése

A cégünk szeretne utazási költségtérítést adni a munkavállalóinak, akik saját gépjárművüket veszik igénybe munkába járás céljából. Mennyi a minimum összeg/km, amit adhatunk?...

Tovább a teljes cikkhez

Állampolgárságon alapuló különbségtétel a munkabérben

Az Mt. 12. §-ának (1) bekezdése szerint az egyenlő bánásmód értelmében, ha két munkavállaló egyenlő értékű munkát végez, akkor a díjazásukban nem tehető különbség valamely...

Tovább a teljes cikkhez

Jubileumi jutalom – a jogszerző idő

A határozatlan idejű közalkalmazotti jogviszony a „nők 40” év jogosultsági idővel igénybe vehető öregségi nyugdíjjal összefüggésben kerül megszüntetésre. A negyven év...

Tovább a teljes cikkhez

Igazoláskiállítási kötelezettség gyermekgondozási szabadság alatt

Köteles-e kiadni a munkáltató munkáltatói igazolást, ha az édesanya gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságon van? Megtagadhatja-e ezt a munkáltató? Ha...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói bérkorrekciós kötelezettség hiánya

Kötelező-e az Mt. 59. §-a szerinti bérkorrekció, ha a munkaviszony még a fizetés nélküli szabadság alatt megszűnik munkavállalói felmondás útján?

Tovább a teljes cikkhez

Bérjegyzék kiküldése elektronikusan

A kifizetett munkabér elszámolásáról a tárgyhónapot követő hónap tizedik napjáig írásbeli tájékoztatást („bérjegyzék”) kell adni a munkavállalónak. Egy egyházi...

Tovább a teljes cikkhez

„Kilométerpénz” – a munkába járás költségeinek megtérítése

A cégünk szeretne utazási költségtérítést adni a munkavállalóinak, akik saját gépjárművüket veszik igénybe munkába járás céljából. Mennyi a minimum összeg/km, amit adhatunk?...

Tovább a teljes cikkhez

Állampolgárságon alapuló különbségtétel a munkabérben

Az Mt. 12. §-ának (1) bekezdése szerint az egyenlő bánásmód értelmében, ha két munkavállaló egyenlő értékű munkát végez, akkor a díjazásukban nem tehető különbség valamely...

Tovább a teljes cikkhez

Jubileumi jutalom – a jogszerző idő

A határozatlan idejű közalkalmazotti jogviszony a „nők 40” év jogosultsági idővel igénybe vehető öregségi nyugdíjjal összefüggésben kerül megszüntetésre. A negyven év...

Tovább a teljes cikkhez

Igazoláskiállítási kötelezettség gyermekgondozási szabadság alatt

Köteles-e kiadni a munkáltató munkáltatói igazolást, ha az édesanya gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságon van? Megtagadhatja-e ezt a munkáltató? Ha...

Tovább a teljes cikkhez

Szülői és apasági szabadság ikrek esetén

Ikergyermekek esetén is csak 44 munkanap szülői szabadság jár, vagy szorozzuk a gyermekek számával? És az apasági szabadságot is szorozzuk?

Tovább a teljes cikkhez

Visszatérés után újbóli gyermekgondozási szabadság igénylése

Ha a GYES-ről visszatérő munkavállaló a megfelelő módon és határidőben jelzi a munkáltató felé, hogy vissza kíván térni az aktív állományba, és a felgyülemlett szabadnapok...

Tovább a teljes cikkhez

Napi 12 órás munkaidő túllépése

Bentlakásos szociális intézményben a gondozók munkaidőkeretben vannak beosztva napi 12 órára. Napi 12 óránál többre be lehet-e osztani a munkavállalót, ha egy másik gondozó...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5375 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 278-ik lapszám, amely az 5375-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

A költségvetési intézmények gazdálkodásának aktuális problémái, szabályai Megnézem

Számviteli problémák az intézményi gyakorlatban Megnézem

Szja és juttatások problémái Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem