×

Bizakodó vállalkozások

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2000. június 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 29. számában (2000. június 15.)

 

Az ország gazdasági kilátásait összességében kedvezően ítélik meg a magyarországi vállalkozások vezetői. A cégvezetők közérzetéről a közelmúltban készített felmérésből kiderül, hogy az ipari, építőipari, valamint a távközlési vállalkozások menedzserei optimistán várják a jövőt, míg a kereskedelmi, mezőgazdasági és szállítási ágazatban tevékenykedők pesszimistábbak.

 

A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) megbízásából a GKI Gazdaságkutató Rt. kutatói 831 vállalkozás vezetőjét kérdezték meg cégük lehetőségeiről, szándékairól. A válaszadó gazdálkodó szervezetek a teljes vállalkozói szféra alkalmazottainak mintegy 15 százalékát foglalkoztatják.

A felmérésből kitűnik, hogy az ipari, építőipari és távközlési vállalkozások vezetői helyzetüket és jövőbeni lehetőségeiket kedvezően ítélik meg. Közülük is a legderűlátóbban a külföldi tulajdonban lévő vállalkozások illetékesei nyilatkoztak.

Az összességében kedvező helyzetmegítélés ellenére néhány ágazatban határozottan csökkent a derűlátás. Különösen igaz ez a kereskedelem, illetve a szállítás ágazatokra. Bár meg kell jegyezni, hogy a mintából hiányoztak a leggyorsabb növekedést produkáló kereskedelmi láncok.

A mezőgazdasági termelők és a szállítási cégek vezetőinek várakozásai egyértelműen pesszimisták, saját helyzetükben nem várnak javulást.

A forgalom növekedése

Az idén a vállalatok vezetői átlagosan az értékesítési volumen mintegy 4-5 százalékos bővülésére számítanak. Ennél jóval kedvezőbbnek látják lehetőségeiket a külföldi többségi tulajdonban lévő cégek illetékesei, akik 9 százalékos eladási növekedést valószínűsítenek az idei évre. Az átlagnál borúlátóbbak a piaci helyzetüket illetően az állami többségű cégek vezetői, akik értékesítésük mindössze 1 százalékos bővülésére számítanak. Az egyes régiók közül a legoptimistább átlagos értékesítési várakozásokat a nyugat- és a közép-dunántúli cégek fogalmazták meg.

Elmondható az is, hogy a kisvállalkozások vezetői kevésbé látnak okot a derűlátásra, mint a közepes és a nagyvállalatok irányítói. A csak hazai piacon megjelenő cégek növekedési prognózisa alig haladja meg az 1 százalékot, míg az erősen exportorientált vállalkozások 15 százalék körüli dinamikára számítanak.

A GKI felmérése szerint a termelés, a szolgáltatás bővítése előtt álló legfontosabb akadályok köre évek óta lényegében változatlan. Piacgazdasági körülmények között természetes, hogy a legfontosabbnak a keresleti korlátot említették a megkérdezettek. A termelésbővítés gátjai között jelölték meg a cégek vezetői a tőkehiányt, a tisztességtelen versenyt, az állami szabályozás kiszámíthatatlanságát.

A munkaerővel kapcsolatos vállalati problémák a gazdasági növekedés szakaszában előtérbe kerülnek. Ez azt jelzi, hogy a magyar gazdaság humántőke-háttere korántsem végtelen, és e tényező jelentősége a közeljövőben megnő. Az eddigi felmérésekkel ellentétben, a mostaniban már a termelés növekedésének akadályaként említették a válaszadók a képzett munkaerő hiányát. A gazdaság szereplői úgy látják, hogy az elektronikai iparban, a járműiparban kevés a kvalifikált szakember, és hiányoznak a munkaerőpiacról a modern piaci, kereskedelmi ismeretekkel rendelkezők is.

A termelés és szolgáltatás bővítésének legfontosabb korlátai, 1994-2000*
(Említési gyakoriság, a válaszadók százalékában)
  1994 1996 1998 2000
Kereslethiány  

– belföldön

53

52

66

66

– a külpiacokon

28

16

13

19

Tőkehiány

29

25

42

44

Kiélezett verseny

23

22

36

43

Tisztességtelen verseny

24

26

34

35

A vevők fizetési késedelmei

27

24

27

34

Az állam magatartásának kiszámíthatatlansága

27

35

29

30

A munkaerővel kapcsolatos problémák

8

7

15

23

A meglévő kapacitások alacsony műszaki színvonala

7

6

12

16

A termékek/szolgáltatások gyenge versenyképessége

6

5

5

7

* A februári felmérések adatai alapján
Forrás: GKI Rt. Felmérések

Az állami cégek gondjai

Az állami tulajdonú cégek vezetői az átlagnál többször említették meglévő kapacitásaik alacsony műszaki színvonalát, illetve a tulajdonosi szervezet bizonytalanságát. A kis- és középvállalkozásoknál nagyobb gondokat okoz a tőkehiány, a meglévő kapacitások alacsony műszaki színvonala, illetve a tisztességtelen verseny, mint a nagyvállalatoknál.

A mezőgazdasági termelők az átlagosnál jóval gyakrabban említették a tulajdonosi és szervezeti bizonytalanságot, valamint az állam magatartásának kiszámíthatatlanságát. A tőkehiány, illetve a vevők fizetési késedelmei leginkább az építőiparban okoznak gondokat, a kiélezett verseny pedig a kereskedőknek okozza a legtöbb problémát. A tisztességtelen verseny két legfőbb terepe a kereskedelem és az építőipar.

A felmérés szerint a megkérdezett vállalatok termelőkapacitásának átlagos kihasználtsága 78 százalék körüli. Az Európai Unióban ez a mutató 81 százalék. Kiugróan jó kapacitáskihasználtságról számoltak be a szolgáltatócégek vezetői, esetükben ez a mutató 95 százalékon áll. A legkevésbé lekötött az állami cégek kapacitása.

Beruházási tervek

A válaszadó cégek menedzserei igen reális invesztíciós terveket fogalmaztak meg. Az idén átlagosan 9-10 százalék körüli beruházásivolumen-növekedésre számítanak. A válaszadók 48 százaléka növeli, 42 százaléka pedig csökkenti ilyen típusú kiadásait.

Az átlagnál jóval erőteljesebb beruházási törekvésekről számoltak be a szolgáltatócégek irányítói, illetve a kereskedők. A másik végletet a mezőgazdaság jelentette, ahol beruházáscsökkenésre számítanak a válaszolók. A külföldi tulajdonú cégek átlagosan 17 százalékos beruházásivolumen-növekedésre számítanak.

Infláció és béremelés

A felmérés kimutatta, hogy a pénzügyi várakozások határozattan kedvezőbbek a korábbi évekhez képest. A válaszadó cégvezetők átlagosan az idei évre 8-9 százalékos inflációt valószínűsítenek, és 9-10 százalékos bruttó béremelést terveznek. A hitelfelvételt a kamatterhek csökkenésével arányosan kívánják növelni.

Az idén a jövedelmezőség javulására többen számítanak, mint annak romlására. A szállítási ágazatban tevékenykedő vállalatok vezetői egyértelműen az utóbbi mellett voksoltak. Ambivalencia figyelhető meg a mezőgazdasági és az állami többségű vállalatoknál, ahol a cégek egyik fele a jövedelmezőség romlását, a másik fele javulását várja.

A vállalkozások modernizációját segítő gazdaságpolitikai lépések közül továbbra is az adók és a tb-járulék csökkentését említették a válaszadók, de jelentős befolyásoló tényezők lehetnek az állami fejlesztések és támogatások is.

A vállalati stratégiák megoszlása, 1996-2000
(említési gyakoriság, a válaszadók százalékában)
 

1996

1997

1998

1999

2000

Fejleszt

42

39

42

39

41

Stabilizál

34

33

38

42

37

Stagnál

17

21

14

14

16

Visszafejleszt

5

4

3

3

4

Felszámol

0

0

0

0

0

Nincs stratégiája

2

3

3

2

2

Összesen

100

100

100

100

100

Forrás: GKI Rt. tavaszi felmérései

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2000. június 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8962 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8962 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5321 olvasói kérdésre 5321 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8962 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8962 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

18 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5321 olvasói kérdéssel.

Munkaszerződés a cégtulajdonossal

Egy gazdasági társaság ügyvezetője munkaviszonyban áll azzal a társasággal, amelynek egyben a tulajdonosa is. Ezt a jogviszonyt munkaszerződés jogszerűen alapozza meg, vagy elégséges...

Tovább a teljes cikkhez

Részvétel politikai rendezvényen – a munkaviszony megszüntethetősége

A munkáltató által megalkotott belső szabályzat munkavállaló általi megsértése szolgálhat alapul a munkáltató részéről történő felmondásra? Ügyfelünk a munkavállalók...

Tovább a teljes cikkhez

Felmondási korlátozás üzemi baleset esetén

Amennyiben a munkáltató működésével összefüggő okra alapított felmondást ad át egy üzemi baleset miatt keresőképtelen munkavállaló részére a baleseti táppénz folyósítása...

Tovább a teljes cikkhez

Felmentési idő – jogviszony-létesítés és átsorolás

A Púétv. hatálya alatti pedagógus dolgozhat-e a felmentési idő alatt másik intézményben? Amennyiben az erre irányuló engedélykérést a jelenlegi munkáltató megtagadja, az mennyire...

Tovább a teljes cikkhez

„Nők 40” – munka nyugdíj mellett

Egy szociális intézményben (idősek otthonában) közalkalmazotti jogviszonyban álló kollégánknak idén júniusban lehetősége van elmenni nyugdíjba a nők negyven év jogosultsági...

Tovább a teljes cikkhez

Áthelyezés hiánya önkormányzati portfólióban

Polgármesteri hivatal köztisztviselőjének közszolgálati jogviszonya megszüntethető-e áthelyezéssel, amennyiben az önkormányzat fenntartása alá tartozó szervhez kerül egészségügyi...

Tovább a teljes cikkhez

Felmondás keresőképtelenség alatt – a járandóságok „sorsa”

A munkáltató postai úton felmondást közölt a munkavállalóval abban a hiszemben, hogy már keresőképes, erről volt is igazolás a birtokában, majd kiküldte a kilépődokumentumokat a...

Tovább a teljes cikkhez

Gyermekgondozási szabadság – a visszatérés illetményproblémái

Egy gyermekgondozási díjban részesülő, gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságon lévő közalkalmazott esetében a munkáltató az illetménykiegészítést...

Tovább a teljes cikkhez

Visszatérés szülési szabadságról – a munkáltatói felmondás

Szülési szabadságon lévő kismama jelezte a munkáltatója felé, hogy vissza szeretne térni a munkába. A felajánlott munkakört nem tudta elfogadni. A munkaviszony megszüntetésre kell,...

Tovább a teljes cikkhez

Felmentési idő – jogviszony-létesítés és átsorolás

A Púétv. hatálya alatti pedagógus dolgozhat-e a felmentési idő alatt másik intézményben? Amennyiben az erre irányuló engedélykérést a jelenlegi munkáltató megtagadja, az mennyire...

Tovább a teljes cikkhez

„Nők 40” – munka nyugdíj mellett

Egy szociális intézményben (idősek otthonában) közalkalmazotti jogviszonyban álló kollégánknak idén júniusban lehetősége van elmenni nyugdíjba a nők negyven év jogosultsági...

Tovább a teljes cikkhez

Áthelyezés hiánya önkormányzati portfólióban

Polgármesteri hivatal köztisztviselőjének közszolgálati jogviszonya megszüntethető-e áthelyezéssel, amennyiben az önkormányzat fenntartása alá tartozó szervhez kerül egészségügyi...

Tovább a teljes cikkhez

Felmondás keresőképtelenség alatt – a járandóságok „sorsa”

A munkáltató postai úton felmondást közölt a munkavállalóval abban a hiszemben, hogy már keresőképes, erről volt is igazolás a birtokában, majd kiküldte a kilépődokumentumokat a...

Tovább a teljes cikkhez

Gyermekgondozási szabadság – a visszatérés illetményproblémái

Egy gyermekgondozási díjban részesülő, gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságon lévő közalkalmazott esetében a munkáltató az illetménykiegészítést...

Tovább a teljes cikkhez

Visszatérés szülési szabadságról – a munkáltatói felmondás

Szülési szabadságon lévő kismama jelezte a munkáltatója felé, hogy vissza szeretne térni a munkába. A felajánlott munkakört nem tudta elfogadni. A munkaviszony megszüntetésre kell,...

Tovább a teljes cikkhez

Munkavállaló halála – bérkifizetési kérdések

Elhunyt munkavállaló esetén a munkáltatónak kell-e az illetékes önkormányzatot értesítenie a halál tényéről és a ki nem fizetett munkabér összegéről, vagy elegendő, ha az ismert...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaviszony-megszűnéshez kapcsolódó igazolások – második közlés

Egy volt munkavállaló, aki másfél éve kilépett, nem vette át postán a kilépőpapírjait, most viszont jelentkezett, hogy a posta megsemmisítette a levelet, és azt kéri, hogy állítsuk...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltató képviselete igazolások kiadásánál

Cégünknél elég jelentős fluktuáció mellett napi gondot okoz a kilépéskor az igazolások kiadása, mivel a záró bérszámfejtés ugyan gyorsan megtörténik, de a cégvezető(k) nem...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5321 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 276-ik lapszám, amely az 5321-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Számviteli problémák az intézményi gyakorlatban Megnézem

Szja és juttatások problémái Megnézem

Járulék- és szocho-problémák Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem