×

Pályakezdők a munkaerőpiacon

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1999. május 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 17. számában (1999. május 15.)

 

A munkaerőpiac – az állami hatások mellett is – lényegében a piaci törvényszerűségeknek megfelelően működik, az alkalmazottak kiválasztása kölcsönösen jó üzlet lehet. A munkaadó a számára legmegfelelőbb munkavállalót, a leendő munkatárs pedig a legjobb munkahelyet keresi.

 

A pályakezdők alkalmazása során a munkáltatónak azt kell mérlegelnie: a friss, korszerű ismeretanyag ellensúlyozza-e a tapasztalat hiányát. Hogy a mérleg nyelve melyik irányba billen, azt a cég gazdasági helyzete mellett belső képzési rendszere, humánpolitikai stratégiája, piaci pozíciója és tervei határozzák meg. A mérce magas, ám szakemberek tapasztalatai szerint a pályakezdők többsége rugalmas és jól motiválható. Ezért a fiatalok munkaerő-piaci esélyei lényegesen jobbak a középkorosztályénál.

Állami támogatások

A pályakezdők első lépéseit hivatottak megkönnyíteni azok az állami támogatások, amelyeket az őket alkalmazó munkaadók igényelhetnek. E körbe tartozik a tapasztalatszerzés támogatása, a foglalkoztatást elősegítő bértámogatás, a foglalkoztatási támogatás és részben a közhasznú munka támogatása, bár ez utóbbi elsődlegesen a nonprofit szervezeteket érinti.

A munkatapasztalat-szerzési támogatás akkor igényelhető, ha a fiatalt szerzett szakmájában alkalmazzák. Összege a végzettségtől függően a minimálbér másfél, kettő, illetve két és félszeresének 50-100 százaléka, időtartama 360 nap. A támogatást a munkaügyi központoknál lehet igényelni, kedvező döntés esetén a próbaidőre is jár.

A foglalkoztatást elősegítő bértámogatás mértéke azonos az előbbiével, adható azonban 360 napnál rövidebb időre is. A munkaadónak minimum a támogatási idő kétszeresére kell vállalnia a foglalkoztatást.

A foglalkoztatási támogatás a szakiskolát, szakmunkásképző intézetet végzettek továbbfoglalkoztatását segíti. A munkaadó akkor igényelheti, ha a tanuló nála töltötte az iskola utolsó évét, s azt követően tovább alkalmazza. E támogatási formát igen kevés munkaadó veszi igénybe, de például a Taverna Rt. évente 30-40 fiatalt is így alkalmaz.

– A pályakezdők alkalmazásához kapcsolódó támogatásokat általában ismerik a munkáltatók, ám sokan azt hiszik, hogy azok automatikusan járnak, ezért kedvezőtlen döntés esetén akár fel is bontják a munkaszerződést – mondta Németh Magdolna, a Fővárosi Munkaügyi Központ Ifjúsági Irodájának vezetője. Ez pedig nem csak a pályakezdő számára káros. A munkaadónak akkor is lényegesen olcsóbb a pályakezdő alkalmazása, ha esetleg csak a támogatás 50 százalékát ítélik oda...

Pályakezdők a munkaerő-piaci szervezetnél

A munkaügyi központoknál megjelenő pályakezdők végzettsége hűen tükrözi a gazdaság igényeit. Elvétve akad közöttük diplomás, ha mégis, akkor többnyire pedagógus, a pénzügyi, műszaki, jogi felsőfokú végzettséggel rendelkezők nem szorulnak állami segítségre az elhelyezkedésben. Sokkal többen vannak a középfokú végzettségűek. Mint Németh Magdolna elmondta: a fővárosban regisztrált több mint 6 800 pályakezdő munkanélkülinek 55 százaléka középfokú végzettséggel rendelkezik, akiknek fele gimnáziumi érettségit szerzett.

A gimnáziumban végzettek esetében az iroda munkatársai azt tartják a legjobb megoldásnak, ha iskolarendszerű képzésben szereznek szakmát. Noha a munkaadók a tapasztalatok szerint nem tesznek különbséget az iskolarendszerű, illetve a munkaerő-piaci képzés keretében elsajátított szakma között, a fiatal számára anyagi és erkölcsi szempontból egyaránt az előbbi a kedvezőbb.

Az iskolarendszerű képzés ideje alatt a diák továbbra is jogosult a diákigazolványra, számos ingyenes szolgáltatásra, szüleinek pedig jár a családi pótlék. A másik előny pedig az, hogy tizenéves fejjel nem idősebb munkanélküliekkel, hanem saját korosztályával tanul együtt.

Általánosságban elmondható, hogy a pályakezdőket – még akkor is, ha kevésbé piacképes végzettséggel rendelkeznek – ritkán fenyegeti a tartós munkanélküliség réme. A fővárosban összesen 136 tartós munkanélküli fiatalt tartanak számon, ám közöttük is nagy a fluktuáció.

A fiatalok ugyanis rugalmasak, jól motiválhatók, s könynyebben elsajátítják azokat az álláskeresési technikákat is, amelyek a gyakorlatban nagyon jól beváltak. Az országosan működő Pályakezdők Elhelyezkedését Segítő Program keretében minden megyei munkaügyi központ szervez olyan foglalkozásokat, amelyeken a résztvevők megtanulhatják az állásra jelentkezés alapvető fortélyait.

A munkaadók a pályakezdőkkel természetesen nemcsak a munkaerő-piaci szervezetnél találkozhatnak. A kezdő munkavállalók igen egyszerűen és ugyancsak állami támogatás igénybevételével megszerezhetők közvetlenül az iskolapadból. Mint ismeretes, a gazdasági élet szereplői a szakképzési hozzájárulási törvény alapján kötelesek éves bérköltségük százalékában támogatni az állam által elismert szakképesítés megszerzésére irányuló képzést. A hozzájárulás alól mentesülnek azok a gazdálkodó szervezetek, amelyek szakképző iskolát létesítenek és tartanak fenn, illetve a fizetési kötelezettség teljesíthető oly módon is, hogy a cég akár egyéni tanulószerződések, akár az iskolával kötött megállapodás alapján részt vesz a gyakorlati képzésben. Ugyancsak csökkentheti a befizetendő hozzájárulás mértékét, ha anyagilag támogatja a szakképző iskola tárgyi feltételeinek javítását.

A gazdálkodóknak a gyakorlati képzésben való részvétel esetén lehetőségük van arra, hogy az oktatással kapcsolatban felmerülő költségeiknek az eredeti befizetési kötelezettségüket meghaladó részét a Munkaerőpiaci Alap szakképzési alaprészéből visszaigényeljék.

A gyakorlati képzésben való részvétel persze nemcsak a fenti előnyökkel jár, de biztosítja azt a lehetőséget, hogy a munkaadó a legtehetségesebb gyerekek közül válassza ki majdani munkatársait.

Ezt a gyakorlatot követi többek között az Egis Rt. Mint Dian András személyzeti főosztályvezető elmondta, cégük két vegyipari szakközépiskolával is szerződéses kapcsolatban áll. Az Egis évi több millió forinttal támogatja az iskolákat, s 30-40 fiatal a cégnél tölti gyakorlatát. Közülük csak 5-10 főt vesznek fel, ez azonban nem a képzés minőségét jelzi, sokkal inkább a nagy múltú gyógyszeripari vállalat helyzetét. Dian András elmondta: az ágazat egészére a folyamatos létszámcsökkenés a jellemző. Az Egis 10 éve még 4 ezer főt foglalkoztatott, ma 2600-an dolgoznak náluk, de hasonló trend jellemezte az elmúlt években a Richtert és a Chinoint is. Ezzel magyarázható, hogy míg régen évente 200 tanuló fordult meg az Egisnél, ma ennek csak töredéke. Holott a cégnél töltött gyakorlat vitathatatlan előnyökkel jár: az így felvett fiatalok már rendelkeznek helyi tapasztalatokkal, sokkal könnyebben, gyorsabban integrálódnak a cég csapatába.

Állásbörzék friss diplomásoknak

A felsőoktatási intézményekben végzett pályakezdők legnagyobb vásárai az egyetemi állásbörzék, amelyek évente visszatérő rendszerességgel teremtenek módot arra, hogy a munkaadók és a végzősök találkozhassanak egymással. Állásbörzét a legtöbb egyetemi városban tartanak, Budapesten többet is. Általában márciusban tartják a debreceni és a pécsi állásbörzét, áprilisban a fővárosban a Budapesti Műszaki Egyetem és a Budapesti Közgazdaság-tudományi Egyetem is otthont ad ilyen rendezvénynek. A győri állásbörzét májusban, a veszprémit októberben rendezik. Ugyancsak októberben kerül sor a mérnökök, közgazdászok, orvosok, jogászok számára szervezett Karrier Fórumra a Közgazdasági Egyetemen, a Pályakezdők Alapítványa és az egyetem Karrier Irodája szervezésében. Az állásbörzéken számos cég jelenik meg, általában a nagyobbak, hiszen a részvétel költségei nem térülnek meg azok számára, akik csak egy-két embert kívánnak alkalmazni.

Mint Kiss Ernő, a BKE Karrier Irodájának koordinátora elmondta: a cégek általában kedvelik a börzéket, a Közgazdasági Egyetem tavaszi rendezvényén mintegy 100 vállalat vesz részt, az őszi Karrier Fórumon pedig tavaly 50-en voltak ott. Általában olyan nagyobb cégek részvétele jellemző, amelyek évente tíznél több diplomást keresnek.

A legtöbb diplomást természetesen a prosperáló ágazatok, a kommunikációs ipar, a feldolgozóipar, illetve a tanácsadó cégek szívják fel. Jellemzően sok embert keresnek a börzéken a folyamatosan terjeszkedő multik, többek között az Unilever, a Procter and Gamble és a Big Five, vagyis az öt vezető könyvvizsgáló-tanácsadó cég, de igen aktív résztvevő a Mol, a Matáv és a Nokia is.

Az állásbörzék hatékonyságáról nincs adat, hiszen egy-egy ilyen alkalom után a részt vevő cégek több száz önéletrajzot kapnak, amelyek feldolgozása hosszú időt vesz igénybe.

A diplomák ára

A Hay Menedzsment Tanácsadó Kft. évente kétszer, tavaszszal és ősszel végez felméréseket, amelyekben összegzik a friss diplomások, a 2-3 éve, illetve az 5 éve dolgozók jövedelmi adatait. A felmérés 87, jelentős részben multinacionális, illetve vegyes tulajdonú vállalatra terjed ki. A Hay tavaly őszi adatai szerint a friss diplomás közepes jövedelme havi 140-170 ezer forint közötti bruttó összeg (fizetés+juttatások) a pénzügyi, az értékesítési, a marketing, a termelési, a mérnöki, a minőségügyi, az információtechnológiai és a logisztikai munkaterületeken. Öt év elteltével a végzettek a kurrens területeken ennek akár kétszeresét is megkeresik. Az elérhető jövedelmek igen nagy szóródást mutatnak, nemcsak szakma és szektor, de a cég tulajdonformája szerint is.

A felmérés során megkérdezett vállalatoknál a fizetés mellett komoly szerepe van az egyéb juttatásoknak: a cégek több mint fele fizet valamilyen fix prémiumot, leggyakoribb a 13. havi fizetés, amely a társaságok döntő többségénél minden dolgozónak jár. Az ösztönző jutalmak közül a legelterjedtebb a jutalék fizetése. A megkérdezett vállalatok több mint fele köt életbiztosítást az alkalmazottakra.

A gazdaság változásait tükrözi, hogy miként alakul az egyes diplomák keresettsége, illetve mely szakterületek azok, amelyek sok felsőfokú végzettségű szakembert képesek alkalmazni. A műszaki területen ma elsősorban az informatikai, illetve a villamosmérnöki diplomás a kelendő, a közgazdasági tudás pedig a pénzügyi, tanácsadói szférában kamatoztatható leginkább. Nagy a kereslet jogászok, illetve vezetésszervezéssel foglalkozó fiatal szakemberek iránt is.

Egyre kevesebb diplomást vesznek viszont fel a bankok, noha a '90-es évek elején e területet a keresleti piac jellemezte. A változás magyarázata, hogy azok a bankok, amelyek fantáziát láttak a magyar piacban, már megtelepedtek, új szereplő egyre ritkábban tűnik fel a láthatáron. A működő pénzintézeteknél pedig kialakultak azok a struktúrák, amelyek a folyamatos munkához szükségesek. A létszámnövekedés ezért lassult, sőt egyes esetekben már csökkentésre is sor került.

Szigorúbb kiválasztás

A gazdasági verseny erősödésével a cégek – és nemcsak a bankok – egyre több időt és energiát kell, hogy fordítsanak a munkatársak kiválasztására, annak érdekében, hogy valóban a legjobbakat alkalmazzák, illetve hogy a feladat és a személy minél inkább megfeleljen egymásnak. Pályakezdők esetén – a szakmai tapasztalat hiánya miatt – különösen fontos a jelentkező munkabírásának, személyiségének, értékrendjének felmérése.

Az angol munkaerőpiacon tavaly a kiválasztás legfontosabb kritériumai a motiváció, a lelkesedés, az interperszonális képességek, a csoportmunka, a flexibilitás, az alkalmazkodóképesség és a szóbeli kommunikáció voltak. Mindezek mérésére ma már nemcsak a klasszikus interjúk és különböző írásos tesztek alkalmazhatók. Egyre jobban elterjed az Assessment Centre (értékelőközpont) használata. E – Magyarországon sem ismeretlen – módszer lényege, hogy a jelöltek csoportban vagy egyénileg különböző, a majdani munkakör szempontjából jelentőséggel bíró feladatokat oldanak meg, s teljesítményüket felkészült „bírák" figyelik és értékelik. A problémákat a jelöltek analizálják, a megoldásokról pedig szóban számolnak be, írásos felkészülést követően. Bár a szituációk fiktívek, de a valóságos helyzetekhez közel állnak, s híven tükrözik a betöltendő munkakör kritikus pontjait, a szervezet sajátosságait. A bírálók – akik végigkísérik a feladatok megoldásának folyamatát – többnyire pszichológusok, személyzeti tanácsadók, a vállalat vezetésének kompetens képviselői, esetleg a jelölt leendő munkatársai.

Az Assessment Centre módszert az amerikai ATT telekommunikációs vállalat adaptálta katonai környezetből a termelési szektorba, s ma már a világ számos cége alkalmazza. Németországban, Angliában és Belgium flamand részén a nagyvállalatok több mint 40 százaléka ragaszkodik ehhez a kiválasztási eljáráshoz.

Gyakorlatot, de honnan?

Számos magyarországi cég előszeretettel alkalmaz pályakezdőket, mások azonban inkább azokat várják, akik már legalább egy-két éves gyakorlattal rendelkeznek. Azt, hogy egy cég melyik csoportba tartozik, belső képzési rendszere, hierarchiája határozza meg. Elsősorban a külföldi tulajdonú nagyvállalatokra jellemző, hogy a kezdők egy meghatározott rend szerint, az eltelt idő és a belső tanfolyamok elvégzése függvényében lépnek tovább a hierarchiában, így időről időre megürülnek a kezdő állások. Ez a kiszámíthatóság jellemzi például a nagy könyvvizsgáló cégeket.

A gyakorlottabb munkatársakat váró vállalatok közül ma már többen alkalmazzák az úgynevezett Management Trainee Program módszerét. Ennek során a felvett pályakezdő hosszabb-rövidebb ideig ismerkedik a cég belső felépítésével és részt vesz különböző területek munkájában. Az ilyen program – bár időigényes – nemcsak a pályakezdő, de a cég számára is előnyös. Megismerhetik ugyanis a trainee-t munka közben, a program végeztével a személyiségének, képességeinek legmegfelelőbb területre vehetik fel, ugyanakkor olyan alkalmazotthoz jutnak, aki a szervezet egészére rálátással bír. A Management Trainee Program egyik meghonosítója Magyarországon a British American Tobacco Hungary. A 630 fős cég 1994-ben indította útjára programját azzal a céllal, hogy középvezetőinek 80 százaléka innen kerüljön ki. A kezdeményezés sikerét jelzi, hogy 5 év után is e módszerrel alkalmaznak fiatal diplomásokat. A program során folyamatosan értékelik a résztvevő trainee-k munkáját, s a gyakorlati tevékenység mellett formális szakmai képzéseket is szerveznek számukra. A BAT kétéves Management Trainee Programjára többlépcsős kiválasztási folyamatot követően veszi fel a pályakezdőket, akik a marketing, a pénzügy, a számítástechnika, a termelés vagy a humán erőforrás területen kezdhetik meg a munkát és a tanulást.

Sajnálatos, hogy a kisebb vagy akár közepes méretű magyar cégek általában egyszerű financiális okok miatt nem engedhetik meg maguknak, hogy a munkavállaló munka közben szerezze meg a gyakorlati tapasztalatokat. A belső képzés nem kevés pénzbe kerül, s fennáll az a veszély is, hogy a képzett munkaerő végül máshol kamatoztatja a felhalmozott tudást.

Ráadásul a pályakezdők – különösen a diplomások – nem is kapnak két kézzel a kisebb vállalatok adta lehetőségek után. Előnyben részesítik a nagy nemzetközi cégeket, amelyek nemcsak vonzóbb juttatásokat, de általában a külföldi karrier esélyét is kínálják.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1999. május 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8646 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8646 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5134 olvasói kérdésre 5134 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8646 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8646 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5134 olvasói kérdéssel.

Globális informatikai hiba miatti munkakiesés

A július 19-i Crowdstrike frissítési hiba a Windowsra a cégünket is érintette, a számítógépeken nem tudtunk dolgozni. Erre a napra mit kell fizetnie a cégünknek? Az irodai és műszakos...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói jogkörgyakorlás – a jogalap

Az Mt. 20. §-ának (2) bekezdése értelmében a munkáltatói joggyakorlás rendjét – a jogszabályok keretei között – a munkáltató határozza meg. Az Mt. 31. §-a alapján alkalmazandó...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói joggyakorlás – a jogosult utólagos jóváhagyása

Az Mt. 20. §-ának (3) bekezdése értelmében, ha a munkáltatói jogkört nem az arra jogosított személy (szerv, testület) gyakorolta, eljárása érvénytelen, kivéve, ha a jogkör...

Tovább a teljes cikkhez

Cégjegyzésre jogosultak – és a munkáltatói jogkörgyakorlás

Egy társaság képviseletére a cégjegyzék értelmében annak két képviselője együttesen jogosult. Van-e akadálya annak, hogy a munkáltatói jogkör gyakorlásának rendjét úgy alakítsa...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármester – ha nem kaphat képviselői tiszteletdíjat

Helyi – megyei jogú városi – önkormányzatnál a foglalkoztatási jogviszonyban álló polgármester illetményére, illetve képviselői tiszteletdíjának egyidejű megállapítására...

Tovább a teljes cikkhez

Áthelyezés hiánya és orvoslása

Járási hivatal kormányablakosztályán dolgozó kormányzati szolgálati jogviszonyban álló alkalmazott áthelyezéssel átvehető-e közös önkormányzati hivatalhoz közszolgálati...

Tovább a teljes cikkhez

Próbaidő kikötése óvodaigazgató részére

Önkormányzati fenntartású óvodában igazgatói megbízás betöltésére jelentkezett egy kolléganő. A 401/2023. Korm. rendelet a Púétv. 7. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerint nem...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jogviszony nyugdíj mellett

Dajka munkakörre vonatkozik a kérdésünk. Önkormányzati fenntartású óvodánk dajkája nyugdíjba vonul a 40 év jogosultsági idővel, december 31-ével. Az intézményvezető szeretné...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaadói utasítás – korlátok és minősítés

A munkáltató utasítási joga az Mt. 52. §-a (1) bekezdésének c) pontjában foglaltakból fakad? Mi ennek a korlátja, határa? Például a munkáltató egyoldalúan meghatározhatja a...

Tovább a teljes cikkhez

Cégjegyzésre jogosultak – és a munkáltatói jogkörgyakorlás

Egy társaság képviseletére a cégjegyzék értelmében annak két képviselője együttesen jogosult. Van-e akadálya annak, hogy a munkáltatói jogkör gyakorlásának rendjét úgy alakítsa...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármester – ha nem kaphat képviselői tiszteletdíjat

Helyi – megyei jogú városi – önkormányzatnál a foglalkoztatási jogviszonyban álló polgármester illetményére, illetve képviselői tiszteletdíjának egyidejű megállapítására...

Tovább a teljes cikkhez

Áthelyezés hiánya és orvoslása

Járási hivatal kormányablakosztályán dolgozó kormányzati szolgálati jogviszonyban álló alkalmazott áthelyezéssel átvehető-e közös önkormányzati hivatalhoz közszolgálati...

Tovább a teljes cikkhez

Próbaidő kikötése óvodaigazgató részére

Önkormányzati fenntartású óvodában igazgatói megbízás betöltésére jelentkezett egy kolléganő. A 401/2023. Korm. rendelet a Púétv. 7. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerint nem...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jogviszony nyugdíj mellett

Dajka munkakörre vonatkozik a kérdésünk. Önkormányzati fenntartású óvodánk dajkája nyugdíjba vonul a 40 év jogosultsági idővel, december 31-ével. Az intézményvezető szeretné...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaadói utasítás – korlátok és minősítés

A munkáltató utasítási joga az Mt. 52. §-a (1) bekezdésének c) pontjában foglaltakból fakad? Mi ennek a korlátja, határa? Például a munkáltató egyoldalúan meghatározhatja a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltató által előírt végzettség megszerzése

A munkáltató a munkavállalóval munkaviszonyt létesített, és a munkakörre előírt egy meghatározott végzettséget. Egy év elteltével a munkáltató jogosult-e erre a munkakörre...

Tovább a teljes cikkhez

Pihenőnap-áthelyezés munkaidőkeret hiányában

Általános munkarend szerinti foglalkoztatás esetén jogszerű-e az, hogy egy hétköznapra eső munkanapot pihenőnappá tegyen a munkáltató, és helyette valamely szombaton dolgoztassa azt...

Tovább a teljes cikkhez

Időarányos szabadság számítása

Az augusztusi diákmunkánál 1 munkanap szabadság jár a diákoknak, hiszen 2024. 08. 01-től 2024. 08. 21-ig (15 munkanap) tart a program. A számítás: 20 munkanap alapszabadság és 5...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5134 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 268-ik lapszám, amely az 5134-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Külföldi munkavállalók foglalkoztatása – a munkaerő-áramlással kapcsolatos legfontosabb adózási és társadalombiztosítási kérdések Megnézem

ÁRULKODÓ JELEK ADÓELLENŐRZÉSKOR
Az adóhatósági vizsgálatok gyakorlata
Megnézem

MIKOR, MIRE, MIÉRT ÉS MIT LÉP A NAV?
Eltérő adózói magatartásra eltérő NAV reagálás
Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem