×

A vezetői érzelmi intelligencia

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1999. május 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 17. számában (1999. május 15.)

 

Csaknem mindenkinek vannak tapasztalatai elviselhetetlen munkahelyi felettesekről, akik nehezen tolerálható vagy éppen zűrzavaros személyiségek voltak, s irányításuk alatt kín volt dolgozni. Lehetséges ez még akkor is, ha szakismereteik nem hagytak kívánnivalót maguk után. Az ilyen vezető elől előbb-utóbb megszöknek a beosztottak, vagy megpróbálják megkeseríteni az életét, ami mindenképpen a munka rovására megy. A jó irányítónak nem elég a szakterületen felkészültnek lennie, a sikerhez jól szocializált személyiségre, fejlett érzelmi intelligenciára is szükség van.

 

A modern pszichológiában a kilencvenes években kezdődtek vizsgálatok az érzelmi intelligenciáról. A fogalmat Daniel Goleman amerikai pszichológus tette ismertté. Magyarországon is megjelent könyvében nem kevesebbet állít, mint hogy a közösségben – a munkahelyen és a családban egyaránt – sikerrel helytálló személyiség titka a fejlett érzelmi agyműködés, amely kiegészíti a mentális képességeket, voltaképpen kibővíti a hagyományos értelemben vett intelligenciát.

A karrier titka

A vizsgálatok során kiderült, hogy az érzelmi élet működéséért felelős agyközpontok fejlettsége sokkal inkább előrevetíti a sikeres boldogulás és karrier lehetőségét az ember sorsában, mint a hagyományos értelemben vett mentális adottságok, például a matematikai és egyéb képességeké, amelyeknek szintjét az intelligenciakvócienssel, az IQ-val jellemzik. Az emberi egyedfejlődés során hamar megmutatkoznak azok a képességek is, amelyek meghatározzák, hogy a személyiség mennyire képes felvonultatni olyan tulajdonságokat, amelyek akár tetszik, akár nem, végzetszerűen meghatározzák a csoportban, a családban, az iskolában, később a munkahelyen betöltött helyét, pozícióját. S noha alapvetően fontos az iskolában megszerezhető tudásanyag elsajátítása, a vizsgálatok mégis arra mutattak rá, hogy olykor átlagos IQ-jú emberek válnak magasabb intelligenciájú, nagyobb tudással rendelkező társaik vezetőjévé, főnökévé, tehát sikeresebb karriert tudnak befutni. Ezeknek az embereknek a titka a fejlett kommunikáció, az empátia, a megfelelő önbecsülés és mások tiszteletben tartása – tehát mindaz, akiből ezek a tulajdonságok hiányoznak: aki önző, lehengerlő személyiség, aki képtelen mások érdekeit nagyvonalúan figyelembe venni, következésképp velük együttműködni.

Meghatározó tulajdonságok

Innen szinte magától adódik a következtetés, hogy a sikeres főnöki, vezetői működést is meghatározza az érzelmi intelligencia, illetve az, hogy az ezzel kapcsolatos ismereteket a főnöki pozícióban levők jól hasznosíthatják. A menedzserkiválasztással és -értékeléssel foglalkozó cégek már felismerték, hogy munkájuk során alkalmazni kell az érzelmi intelligenciával kapcsolatos kutatások eredményeit. Az EQ-val kapcsolatos ismereteket használja tevékenysége során a svájci székhelyű Egon Zehnder International nemzetközi tanácsadó cég is, amelynek Magyarországon is van irodája. Az EQ-teszt voltaképpen társadalmi referenciák vizsgálata, amelynek során interjúkat készítenek az érintett személyről beosztottaival, kollégáival – ez része a menedzserkiválasztási programnak.

Az EZI nemzetközi felmérésében megvizsgálta, melyek azok a kritériumok, amelyek a sikeres menedzsereket jellemzik. Ma már egy felsőbb kategóriába tartozó menedzsernél természetes, hogy intelligens és tapasztalt. De éppen ebben a kategóriában, ahol mindenki rendelkezik ezekkel a tulajdonságokkal, a sikerhez másra is szükség van. A kutatás során különböző kultúrkörökben vizsgálták a topmenedzserek sikerességét és az azt befolyásoló tényezőket. A tesztek meglepő eredményt hoztak: kiderült, hogy a sikert befolyásoló tulajdonságok közül kiemelkedik az érzelmi intelligencia, másrészt azt is kimutatták, hogy a tulajdonságok kombinációja tekintetében a magas EQ és a tapasztalat együttese vezet legnagyobb mértékben sikerre.

A felmérés során három fő tényezőt vettek alaposabban szemügyre: a hagyományos értelemben vett intelligencia szintjét, amit tesztekkel mértek; a tapasztalatot, amit szintén objektív eszközökkel lehet vizsgálni; valamint az érzelmi intelligenciát. Az EZI felmérése arra világított rá, hogy az amerikai kultúrkörökben például a vállalatvezetők kiválasztásánál 70 százalékban az a döntő, hogy az érintett személy mekkora, korábban szerzett tapasztalattal rendelkezik a szakmájában és a vezetői pozícióban. A vezetői sikeresség értékelésekor azonban kiderült, hogy mindez önmagában mégsem elegendő az eredményességhez, miután a tapasztalt vezetők körében 80 százalékos volt a kudarcok aránya. A magas fokú érzelmi intelligencia azonban a sikeres vezetők 70 százalékánál meghatározó tulajdonság volt. Ezzel párhuzamosan az IQ magas szintje csupán 50 százalékban bizonyult fontosnak, a kudarcot vallott vezetők 71 százaléka ugyanis a hagyományos értelemben kiemelkedően intelligens volt.

A menedzserkiválasztásnál eszerint a jó vezetői képességek megítélésénél a különböző tulajdonságok kombinációját érdemes vizsgálni. Az esettanulmányok alapján megállapítható, hogy az a vezetői személyiség számíthat leginkább sikerre, aki magas érzelmi intelligenciával és megfelelő tapasztalattal együttesen rendelkezik. Feltűnő viszont, hogy a kiválasztásban hagyományosan döntő szempontként kezelt IQ és a tapasztalat együttese – EQ hiányában – rendkívül rossz vezetői teljesítményhez vezetett.

Csapatépítés

Az érzelmi intelligencia feltérképezésénél a tulajdonságok megjelenésének belső és külső szintjét elemezték. A belső szint esetében olyan tulajdonságokat vizsgáltak, mint az önismeret, az önmotiválás, az önkontroll, az önuralom. A stabil személyiségre jellemző, hogy saját magát helyesen ítéli meg, képes reális, elérhető célokat kitűzni és annak elérésére magát ösztönözni. A kontroll pedig arra kell, hogy az önismeret és a motiváció öszszecsengjen, tehát a személyiség ne legyen teljesíthetetlen célok rabja, de ne is helyezze túl alacsonyra a mércét.

A külső szint a személyiség másokra gyakorolt hatása, jelesül hogy képes-e önmagát elfogadtatni, esetleg saját céljai elérése érdekében a csapat tagjait mozgósítani, közös célokat kitűzni. Ehhez elengedhetetlenül hozzátartozik mások megértése, a mások helyzetébe való beleélés képessége, az empátia. Az egyik legfontosabb vezetői tulajdonság a szociális vagy társadalmi kompetencia. A vezetési kompetencia egyik eleme a megvalósítási erő: mennyire tudja átvinni az elképzeléseit a gyakorlatba, hogyan tudja motiválni a beosztottakat. Képes-e megfelelő célokat kitűzni, ahhoz kritériumokat adni és ellenőrizni teljesítésüket.

A szociális kompetencia másik eleme a dolgozók iránti orientáltság, a dolgozói érdekek figyelembevételének, respektálásának képessége, a problémáikra való nyitottság, a kollegialitás. Az ilyen főnök számára fontos a csapat – és végső soron az eredmények. A nagyvállalatoknál egyébként megfigyelhető a jó csapatszellemre való törekvés és a dolgozókról való gondoskodás.

Ösztönözni – követelni

Az egyik oldalon tehát határozottságra, keménységre van szükség, míg a másik oldalon a dolgozók megfelelő mozgósítására, a hatáskörök delegálására. Ösztönözni és követelni – ez áll a két oldalon. A tapasztalatok szerint sok menedzser csak egyik oldalon jó, ez rövid ideig működik is, de hosszú távon semmiképpen sem vezet sikerre.

A vezetői kompetenciák vizsgálatakor szóba kerül, vajon a különböző vezetői szinteken más-más tulajdonságra van-e szükség. A menedzserkiválasztó cégek úgy találták, hogy a legfelsőbb vezetőnél elsődleges a stratégiai, koncepcionális gondolkodási kompetencia. Ez alatti vezetői szinteken a megvalósítási képesség, a dolgozókkal való operatív együttműködés képessége, valamint a szakmai kompetencia kerül előtérbe.

Érdekes kérdés az is, hogy vezetői kompetencia tekintetében van-e különbség a nemek között, tekintettel arra, hogy a nők érzelmi intelligenciája gyakran igen fejlett. Erre vonatkozóan nem végeztek vizsgálatokat, ám az mindenképpen kijelenthető, hogy egyes tulajdonságokban vagy az egyik, vagy a másik nem javára billen a mérleg nyelve. A nőkre például általában nem jellemző, hogy önmagukat túlértékelnék, ami szerencsés esetben reális önértékelést ad, másrészt hátrány az önmagukat túlértékelő férfiakkal folytatott versenyben. Egyértelműen pozitív tulajdonság viszont, hogy jól bele tudják élni magukat mások helyzetébe, emiatt például a tanácsadói feladatok ellátásában jobbak a férfiaknál.

Vezetőkiválasztás Magyarországon

Magyarországon az érzelmi intelligenciával kapcsolatban felmérést nem készítettek, mert a kis piacok nem reprezentatívak. Az EZI a japán, latin-amerikai és németországi felmérések következtetéseit alkalmazza Magyarországon is a vezetőkiválasztásnál. A magyar piacot azonban – tekintettel a gyors változásokra, amelyek az elmúlt évtizedben végbementek – figyelemre érdemesnek tartják a tanácsadó cégek. Az EZI szakemberei szerint a magyar menedzserek erénye, hogy aki már megért bizonyos kort, az több rendszerben is rendelkezik tapasztalatokkal. Dolgoztak már állami vállalatnál, nemzetközi cégnél és különböző kultúrköröket is megismertek, alkalmazkodóképességük jó. Éppen a piac kicsisége miatt több nyelvet is beszélnek – tapasztalták az EZI munkatársai.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1999. május 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

9052 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 9052 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5375 olvasói kérdésre 5375 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

9052 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 9052 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

18 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5375 olvasói kérdéssel.

Egészségi alkalmatlanság – állásidőként elszámolva

Az Mt. 55. §-a (1) bekezdésének a) pontja határozza meg, hogy a munkavállaló a keresőképtelensége időtartamára vagy egyébként munkaköre ellátására egészségi okból való...

Tovább a teljes cikkhez

Letiltással kapcsolatos költségek viselése

Ha a munkáltató köteles teljesíteni a gyermektartásdíj levonását és átutalását munkavállalója munkabéréből, ő köteles viselni a banki tranzakcióból eredő költséget is?...

Tovább a teljes cikkhez

Magasabb alapbérű helyettesítő miatti bérkorrekció

Gyermekgondozási szabadságról visszatérő anyuka pozíciójában egyetlen ember dolgozik, akit sokkal magasabb bérrel vettek fel az anyuka helyettesítésére, mint a visszatérni készülő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói bérkorrekciós kötelezettség hiánya

Kötelező-e az Mt. 59. §-a szerinti bérkorrekció, ha a munkaviszony még a fizetés nélküli szabadság alatt megszűnik munkavállalói felmondás útján?

Tovább a teljes cikkhez

Bérjegyzék kiküldése elektronikusan

A kifizetett munkabér elszámolásáról a tárgyhónapot követő hónap tizedik napjáig írásbeli tájékoztatást („bérjegyzék”) kell adni a munkavállalónak. Egy egyházi...

Tovább a teljes cikkhez

„Kilométerpénz” – a munkába járás költségeinek megtérítése

A cégünk szeretne utazási költségtérítést adni a munkavállalóinak, akik saját gépjárművüket veszik igénybe munkába járás céljából. Mennyi a minimum összeg/km, amit adhatunk?...

Tovább a teljes cikkhez

Állampolgárságon alapuló különbségtétel a munkabérben

Az Mt. 12. §-ának (1) bekezdése szerint az egyenlő bánásmód értelmében, ha két munkavállaló egyenlő értékű munkát végez, akkor a díjazásukban nem tehető különbség valamely...

Tovább a teljes cikkhez

Jubileumi jutalom – a jogszerző idő

A határozatlan idejű közalkalmazotti jogviszony a „nők 40” év jogosultsági idővel igénybe vehető öregségi nyugdíjjal összefüggésben kerül megszüntetésre. A negyven év...

Tovább a teljes cikkhez

Igazoláskiállítási kötelezettség gyermekgondozási szabadság alatt

Köteles-e kiadni a munkáltató munkáltatói igazolást, ha az édesanya gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságon van? Megtagadhatja-e ezt a munkáltató? Ha...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói bérkorrekciós kötelezettség hiánya

Kötelező-e az Mt. 59. §-a szerinti bérkorrekció, ha a munkaviszony még a fizetés nélküli szabadság alatt megszűnik munkavállalói felmondás útján?

Tovább a teljes cikkhez

Bérjegyzék kiküldése elektronikusan

A kifizetett munkabér elszámolásáról a tárgyhónapot követő hónap tizedik napjáig írásbeli tájékoztatást („bérjegyzék”) kell adni a munkavállalónak. Egy egyházi...

Tovább a teljes cikkhez

„Kilométerpénz” – a munkába járás költségeinek megtérítése

A cégünk szeretne utazási költségtérítést adni a munkavállalóinak, akik saját gépjárművüket veszik igénybe munkába járás céljából. Mennyi a minimum összeg/km, amit adhatunk?...

Tovább a teljes cikkhez

Állampolgárságon alapuló különbségtétel a munkabérben

Az Mt. 12. §-ának (1) bekezdése szerint az egyenlő bánásmód értelmében, ha két munkavállaló egyenlő értékű munkát végez, akkor a díjazásukban nem tehető különbség valamely...

Tovább a teljes cikkhez

Jubileumi jutalom – a jogszerző idő

A határozatlan idejű közalkalmazotti jogviszony a „nők 40” év jogosultsági idővel igénybe vehető öregségi nyugdíjjal összefüggésben kerül megszüntetésre. A negyven év...

Tovább a teljes cikkhez

Igazoláskiállítási kötelezettség gyermekgondozási szabadság alatt

Köteles-e kiadni a munkáltató munkáltatói igazolást, ha az édesanya gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságon van? Megtagadhatja-e ezt a munkáltató? Ha...

Tovább a teljes cikkhez

Szülői és apasági szabadság ikrek esetén

Ikergyermekek esetén is csak 44 munkanap szülői szabadság jár, vagy szorozzuk a gyermekek számával? És az apasági szabadságot is szorozzuk?

Tovább a teljes cikkhez

Visszatérés után újbóli gyermekgondozási szabadság igénylése

Ha a GYES-ről visszatérő munkavállaló a megfelelő módon és határidőben jelzi a munkáltató felé, hogy vissza kíván térni az aktív állományba, és a felgyülemlett szabadnapok...

Tovább a teljes cikkhez

Napi 12 órás munkaidő túllépése

Bentlakásos szociális intézményben a gondozók munkaidőkeretben vannak beosztva napi 12 órára. Napi 12 óránál többre be lehet-e osztani a munkavállalót, ha egy másik gondozó...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5375 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 278-ik lapszám, amely az 5375-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

A költségvetési intézmények gazdálkodásának aktuális problémái, szabályai Megnézem

Számviteli problémák az intézményi gyakorlatban Megnézem

Szja és juttatások problémái Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem