×

Szociális párbeszéd és kollektív alku

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1999. január 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 13. számában (1999. január 15.)

 

A gazdasági tárca az elmúlt év utolsó napjaiban terjesztette a kormány elé "A társadalmi párbeszéd rendszerének szakmai koncepciója" elnevezésű anyagot, amelyet a kabinet támogatásáról biztosított, s amely várhatóan már a második fél év elejére működő rendszerben ölt testet. E dokumentum – miként neve is mutatja – nemcsak az Érdekegyeztető Tanács, de az egész társadalmi érdekegyeztető folyamat reformját jelenti. Herczog Lászlót, a Gazdasági Minisztérium helyettes államtitkárát többek között arról kérdeztük: választ ad-e a koncepció az érdekegyeztetés körüli vitás kérdésekre, illetve oldja-e a mechanizmusban kialakult feszültségeket?

 

– Az érdekegyeztetés problémái nem szűkíthetők le csak a mechanizmus problémáira... A koncepció öt feszültségpontot nevez meg. Ezek közül az első, a politikai ellentétek megterhelték a tárgyalásokat. A felek eltérő érdekeiből és elvárásaiból természetszerűleg adódó ellentétek szorosan összefüggnek a gazdaság mindenkori állapotával, hiszen egy prosperáló gazdaságban nyilván könnyebb konszenzusra jutni. A harmadik feszültségforrás a használt fogalmak körüli tisztázatlanságokból fakad, s esetenként lényeges problémákat okozhat. A negyedik a mindenkori tárgyaló felek sokszor nem megfelelő viselkedése.

Vannak, akik megegyezésre törekszenek, vannak, akik saját személyüket, vagy a szervezet érdekeit a téma fölé helyezik. Hangsúlyozom, hogy itt nem az egyes oldalakra, hanem a mindenkori tárgyalópartnerekre gondolok. És végül csak az ötödik helyen említi a tervezet a mechanizmus zavarait.

A felsoroltak közül mely kérdéseket próbálja kezelni a koncepció?

– A magatartás törvényileg nem szabályozható, és a politikai feszültségeket sem tudja oldani ez az anyag. Amire vállalkoztunk, az egy új mechanizmus és egy fogalmi rendszer kialakítása.

A politikai feszültségeket egyelőre nemhogy oldotta volna, de éppen hogy gerjesztette az előterjesztés. A szociális partnerek zokon vették, hogy a velük való egyeztetést megelőzően került a kormányülés elé a dokumentum...

– Az volt a szándékunk, hogy tárgyalási ajánlatot dolgozzunk ki, és szerintem természetes, hogy mielőtt a kormány előáll egy javaslattal, előbb saját magával tisztázza, hogy mit is akar. Az anyag nem kőbe vésett, részletes szabályokat tartalmaz, hanem a társadalmi párbeszéd alapelveit. Számos részletre nem tér ki, éppen azért, hogy azokat a partnerekkel való folyamatos párbeszéd keretében tudjuk kialakítani.

A javaslat igen hosszan taglalja a társadalmi párbeszéd alapfogalmait. Ön szerint mely fogalmak körül alakultak ki az eddigiekben a legsúlyosabb definíciós problémák?

– Elsősorban is a megállapodás kifejezés az, amin szinte mindenki mást ért. A megállapodás mindig valamilyen döntés, következésképpen megállapodni csak azok tudnak, akik döntési helyzetben vannak. Ebből sok félreértés adódott.

Például, amikor az ÉT törvényekről tárgyalt, és mindenki arra várt, hogy megállapodás szülessen. Holott ilyen esetben a megállapodás fogalmilag is kizárt, hiszen a törvényekről a parlament dönt. Törvénytervezeteket az ÉT véleményezhet, módosító javaslatokat alakíthat ki, és megegyezhet abban, hogy a parlamenti vita során ezeket a kormány támogatja. De ez nem megállapodás. Megállapodás a minimális bérre vonatkozó döntés, hiszen erre az ÉT-nek hatásköre van.

Megállapodási kényszer nyilván csak azokban az kérdésekben van, amelyekben a szociális partnerek egyetértési joggal rendelkeznek. E kérdések körét hogyan érinti a koncepció?

– A szociális partnereknek eddig is tipikusan véleményezési joguk volt és egészen biztos, hogy ezután is az marad. Hiszen ha egyetértési joguk lenne, az a magyar alkotmányos rendszer gyökeres átalakítását jelentené, a javaslat idáig nem ment el, és ahogy érzékelem, a kormánynak sincsen szándékában ilyen elmozdulás. De hozzáteszem, hogy a korábbi kormányok sem szorgalmaztak soha ilyen jellegű változtatást.

Az egyetértési jog tehát nem bővül és nem szűkül a koncepció szerint.

Az elmúlt fél évben az érdekegyeztetés minden színterét éles konfliktusok jellemezték. Ezek lehetséges kezelésében jelent-e előrelépést a tervezet?

– A javaslat akkor jelenthet előrelépést, ha a valóságos viszonyokhoz jobban igazodó mechanizmust épít ki. Ebben a tekintetben mindenképpen nagy jelentőségűnek tartom azt, hogy a gazdasági és a munkaügyi érdekegyeztetést megpróbálja szétválasztani.

Ez közelít a nyugat-európai modellhez, ahol az érdekegyeztetés helyett két fogalmat használnak: az egyik a social dialogue, vagyis szociális párbeszéd, a másik a collectiv barganing, magyarul a kollektív alku. A munkaügyeket, a munka világát jellemzi a kollektív alku, az adókérdésekben viszont társadalmi párbeszéd – a minisztériumban lefolytatott egyeztetés, valamint lobbizás – folyik.

A koncepció szintén a munka világában lefolyó egyeztetést tekinti kollektív alkunak, ahol a munkavállaló és a munkáltató képviselői között folyik a tárgyalás, és nyilván valamilyen megállapodással kell zárulnia.

A kormányzati intézkedések, elsősorban a jogszabályok, törvénytervezetek egyeztetése, a társadalmi párbeszéd része. Ez egy másik rendszer. És a két halmaz metszete, amikor olyan munkaügyi szabályokról beszélünk, amelyek egyben törvények. Ilyen a Munka Törvénykönyve, a szakképzési törvény, a foglalkoztatási törvény, a munkaügyi ellenőrzésről szóló törvény, a munkavédelmi törvény, amelyek mindkét kategóriába tartoznak. Ide speciális megoldás kell, ezt szolgálja az Országos Munkaügyi Tanács, amely egyébként sok tekintetben hasonlít a mai ÉT-re.

Milyen funkciói lesznek az Országos Munkaügyi Tanácsnak, és kik lesznek a szereplői?

– Ahogy mondtam, számos tekintetben hasonlít a mai ÉT-re. Ugyanúgy tripartit fórum, ahol a kormány, a munkáltatók és a szakszervezetek egyeztetnek. Hatáskörébe tartozna a koncepció szerint az előbb felsorolt, a gazdaság egészére vonatkozó munkaügyi jogszabályok egyeztetése, megállapodás az országos minimális bérről, a munkanapok áthelyezéséről. Ugyancsak e fórum vitatná meg a szociális partnerek jogkörét, működését érintő jogszabályokat. A tanács a mai ÉT-hez hasonlóan szakbizottságokat működtetne az egyes szakmai kérdések tisztázására.

Az ÉT-vel kapcsolatban is sok vitát váltott ki a szereplők legitimitásának kérdése. Ennek rendezésére milyen javaslatot tesznek, vagyis kik vehetnek részt a majdani Országos Munkaügyi Tanács munkájában?

– Az anyagban erre vonatkozóan szándékosan nem akartunk előzetes javaslatot tenni, a részvétel szabályait a közeljövőben tisztázni kell.

Véleményem szerint a tb-önkormányzatokról szóló törvényben meghatározott kritériumok jó kiindulópontot jelenthetnek ennek meghatározására.

Ez vonatkozik a munkáltatói érdekképviseletekre is?

– Úgy vélem először is tisztázni kell, hogy a gazdasági érdekképviselet, illetve a munkáltatói érdekképviselet nem azonos. Utóbbinál egy ismérv – a munkavállalók száma – elégséges, hiszen ő attól munkáltató, hogy alkalmazottai vannak. A gazdasági érdekképviseleteknél más gazdasági mutatókat kell alapul venni, például a tőkeerőt, árbevételt. Más kérdés, hogy a legtöbb ilyen érdekképviselet egyszerre gazdasági és munkáltatói is. Ezzel együtt ez két minőség. A legfontosabbnak azt tartom, hogy legyen objektív kritérium. Eddig ugyanis mindig akkor alakult ki feszültség, amikor valaki be akart kapcsolódni az ÉT munkájába. Tudnivaló, hogy ez eddig soha senkinek nem sikerült. Mivel nem volt egységes kritérium, ezek a szervezeteket gyakorlatilag egy politikai huzavona alapján tuszkolták ki a jelentkezőt.

Az ÉT tehát mai nevén megszűnne. Milyen sors vár a KIÉT-re a koncepció szerint?

– A dokumentum a közszférában három makroszintű fórumot nevez meg, egyet a közalkalmazottaknak, egyet a köztisztviselőknek, egyet a szolgálati viszonyban foglalkoztatottaknak, és emellett hangsúlyozottan beszél az ágazati fórumokról, amelyekben a bértárgyalások is folynak majd. KIÉT nevű fórum a javaslatban nem szerepel, de ha a KIÉT eddigi tevékenységét vizsgáljuk, látszik, hogy eddig is elsősorban közalkalmazotti érdekegyeztető tanácsként működött. Itt folytak a közalkalmazotti bértárgyalások, a közalkalmazotti törvény egyeztetése. Mindezek fóruma a jövőben a közalkalmazotti érdekegyeztető tanács lenne.

Milyen intézményrendszerben folynának a gazdasági-szociális kérdésekkel kapcsolatos egyeztetések?

– A jogszabályi egyeztetések, döntés-előkészítő konzultációk, vagyis a társadalmi párbeszéd alapvető színtere a Gazdasági Tanács, az Európai Integrációs Tanács, a Szociális Tanács és a ma is működő Országos Területfejlesztési Tanács lenne. A Gazdasági Tanács célja a gazdasági fejlesztésnek, a stratégiának a gazdaság egészét érintő átfogó témáinak megvitatása. Munkájában a hagyományos szociális partnereken túl részt vennének például a bankszövetség, a tőzsdetanács, a külföldi befektetők érdekképviseletei, illetve a gazdasági kamarák. Az integrációs tanácsban döntően a kormány egyeztetne a különféle európai struktúrákkal intenzív kapcsolatot fenntartó érdekképviseletekkel. A szociális kérdésekkel foglalkozó fórum résztvevői a javaslat szerint egyrészt a szociális ellátórendszert finanszírozó és működtető központi és területi államigazgatási intézmények képviselői, másrészt az érintett rétegek, valamint az őket segítő civil szervezetek képviselői.

Mindezen tanácsok természetesen nem teszik feleslegessé a tárcaszintű konzultatív fórumokat, amelyek a döntés-előkészítésben eddig is jelentős szerephez jutottak, s többségükben jól töltötték be funkciójukat.

A társadalmi párbeszéd minősége az EU-integráció szempontjából sem közömbös. A csatlakozni kívánó országoknak az uniós ajánlások szerint a felkészülés során prioritásként kell kezelniük e terület fejlesztését. Megfelel-e a koncepció az európai normáknak?

– Az Unióban nincs egységes modell, minden országban más rendszere alakult ki a társadalmi párbeszédnek, illetve a kollektív alkunak. Ez a koncepció annyiban mindenképpen tesz egy lépést, hogy ezt a két dolgot különválasztja. De meggyőződésem, hogy az Unióban nem valamilyen modell megvalósítását várják tőlünk, hanem azt, hogy érdemi párbeszéd legyen, hogy a döntések előkészítésébe bevonják az érdekképviseleteket.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1999. január 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8360 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8360 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4964 olvasói kérdésre 4964 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8360 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8360 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4964 olvasói kérdéssel.

Szakképzési munkaszerződés saját munkavállalóval

Társaságunk duális képzőhely, 2023 őszén saját munkavállalóinkat beiskoláztuk munkakörükhöz tartozó technikusi képzésre (1,5 éves felnőttképzés keretében), a féléves...

Tovább a teljes cikkhez

Önkormányzati költségvetési szerv - a foglalkoztatás jogviszonya

Gazdasági, működtetési és közétkeztetési tevékenységgel foglalkozó önkormányzati fenntartású költségvetési szerv esetén kötelező-e közalkalmazotti jogviszonyban foglalkoztatni...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaviszony után megbízási jogviszony

Köthet megbízási szerződést egy magyarországi cég egy olyan magánszeméllyel, aki korábban a cég munkavállalója volt? A kolléga munkaviszony keretében HR manager munkakörben...

Tovább a teljes cikkhez

Végzettségi előírás a vendéglátásban

Nonstop vendéglátóipari egységben az üzemeltetőnek van szakirányú végzettsége, mellette két munkavállaló dolgozik, és egy alkalmi munkás, akiknek nincs végzettségük, "9235"...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti reprezentativitás változása kollektív szerződés módosításánál

Hét évvel ezelőtt kötöttünk kollektív szerződést a nálunk működő egyetlen szakszervezettel, amelyet azóta is rendszeresen felülvizsgálunk és módosítunk. Tavaly létrejött egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom összege

2024-ben jogosult lesz 40 éves köznevelési foglalkoztatotti jutalomra az óvónőnk. E jutalom meghatározásakor (illetmény) az esélyteremtési illetményrészt is figyelembe kell-e venni?...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom jogszerző ideje

Állásfoglalásukat szeretnénk kérni a Púétv. 105. §-ának (7) bekezdésében megjelölt szakmai gyakorlat munkavégzési kötelezettséggel nem járó szüneteltetésének időszakáról....

Tovább a teljes cikkhez

Mentő-gépkocsivezető munkaideje

Mentő-gépkocsivezetőként teljesítek szolgálatot. Van-e szabályozás arra, hogy mennyit tölthetek szolgálatban, ha nem írtam alá a 24 órás szolgálatot? Úgy tűnik, hogy Budapestre is...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elévülése

A munkáltató nem adta ki, a sok munka miatt a munkavállaló nem vette ki az adott évi szabadságait. Az előző évről így a munkavállalónak 18 munkanap szabadsága maradt (ebből 4...

Tovább a teljes cikkhez

Végzettségi előírás a vendéglátásban

Nonstop vendéglátóipari egységben az üzemeltetőnek van szakirányú végzettsége, mellette két munkavállaló dolgozik, és egy alkalmi munkás, akiknek nincs végzettségük, "9235"...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti reprezentativitás változása kollektív szerződés módosításánál

Hét évvel ezelőtt kötöttünk kollektív szerződést a nálunk működő egyetlen szakszervezettel, amelyet azóta is rendszeresen felülvizsgálunk és módosítunk. Tavaly létrejött egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom összege

2024-ben jogosult lesz 40 éves köznevelési foglalkoztatotti jutalomra az óvónőnk. E jutalom meghatározásakor (illetmény) az esélyteremtési illetményrészt is figyelembe kell-e venni?...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom jogszerző ideje

Állásfoglalásukat szeretnénk kérni a Púétv. 105. §-ának (7) bekezdésében megjelölt szakmai gyakorlat munkavégzési kötelezettséggel nem járó szüneteltetésének időszakáról....

Tovább a teljes cikkhez

Mentő-gépkocsivezető munkaideje

Mentő-gépkocsivezetőként teljesítek szolgálatot. Van-e szabályozás arra, hogy mennyit tölthetek szolgálatban, ha nem írtam alá a 24 órás szolgálatot? Úgy tűnik, hogy Budapestre is...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elévülése

A munkáltató nem adta ki, a sok munka miatt a munkavállaló nem vette ki az adott évi szabadságait. Az előző évről így a munkavállalónak 18 munkanap szabadsága maradt (ebből 4...

Tovább a teljes cikkhez

Hétvégi feladatok megszervezése hétköznapra beosztott munkavállalókkal

Intézményünk munkatársai háromhavi munkaidőkeretben dolgoznak, hétköznapokon. Előfordul, hogy hétvégén és ünnepnapokon rendezvényeket tartunk, melyek lebonyolításához...

Tovább a teljes cikkhez

Vasárnapi pótlékra való jogosultság strandfürdőkben

Önkormányzati fenntartású termálstrandfürdőben jogosultak-e vasárnapi pótlékra a munkavállalók? Ha igen, minden munkavállalót megillet a vasárnapi pótlék, vagy csak bizonyos...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítésének belső szabályozása

A munkáltató a napi munkába járás költségtérítéseként 30 Ft/km összeget fizet. Sajnos több munkavállaló nem ott lakik, ahonnan kéri a napi utazás elszámolását. Belső...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4964 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 259-ik lapszám, amely az 4964-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Az adótörvények 2024. évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem