×

Választás a munkahelyen

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1998. október 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 10. számában (1998. október 15.)

 

A munkaadók számára még ma is tudathasadásos állapotot teremt az üzemi és a közalkalmazotti tanácsok működése, noha november 16. és 27. között harmadik alkalommal kerül sor választásokra. Összeállításunkban a munkaadói állásfoglalásokon túl a szakszervezetek véleményét is közreadjuk, valamint jogi útmutatóval is segítjük az eligazodást.

 

Az eddigi tapasztalatok szerint még mindig nem egyértelmű, legalábbis a gyakorlatban, hogy mi szakszervezeti és mi üzemi tanácsi feladat, és tegyük hozzá, nem ad ehhez elegendő útmutatót a Munka Törvénykönyve sem. Megoszlanak a munkaadói vélemények arról is, hogy hasznára van-e az üt a munkaadónak, képes-e hatékonyan közvetíteni a dolgozók és a munkaadók között, oda és vissza. S miközben a munkaadók többsége elismeri: munkavállalói partnerre szükség van, különösen konfliktushelyzetben, tisztában vannak az üt-választások politikai súlyával is. Számolniuk kell ugyanis azzal, hogy a választásokon megfelelőképpen reprezentált szakszervezetekkel kell majd együttműködniük az érdekegyezetés fórumain.

Részvétel a vezetésben vagy érdekvédelem?

A választások időszakában újra és újra felbukkan a munkaadók örök problémája, hogy mi az üzemi tanácsok feladata, és ennek tisztázásához kevés a Munka Törvénykönyve. Végső soron úgyis a helyszínen kell kialakítani az üt és a munkaadó együttműködését, hiszen nincsenek központi üzemi tanácsok, ez az a fórum, amely csak mikroszinten létezik és próbálja igazolni létjogosultságát. A munkaadóknak tisztán kell látniuk, hogy az üt feladata: a dolgozókat képviselni a cég vezetésében, az üt pedig nem az érdekegyeztetés színtere, ott a szakszervezetekkel kell együttműködnie. Legalábbis ez volt a jogalkotók szándéka, és azon a felismerésen alapult, hogy a munkavállalóknak joguk van ahhoz, hogy bizonyos vállalati döntésekben részt vegyenek, hiszen a másik oldalról képesek látni a cég ügyeit.

A munkaadói érdek-képviseleti szervezetek helyesebbnek látják, ha pozitív oldalról közelítenek a kérdéshez, és azt javasolják tagjaiknak: támogassák az üzemi tanácsok létrejöttét, de semmi esetre se zárkózzanak el tőle. Van realitása annak, hogy az üzemi tanács tagjai szakmai tudásukkal, tapasztalatukkal hozzá tudnak járulni egyes döntésekhez, hasznosítható véleményt tudnak mondani a koncepciók, tervek megvalósításáról. A munkaadó úgymond szondázhatja rövid és hosszú távú terveit, véleményeket gyűjthet megvalósításuk realitásáról.

Nem jellemző a konfliktus

Az üt-k eddigi működésének tapasztalatairól a Vállalkozók Országos Szövetségénél úgy nyilatkoztak: nincs olyan viszszajelzésük a tagszervezetektől, hogy az üt-k valamilyen módon akadályozták volna a munkaadói döntéseket. Szirmai Péter társelnök azonban nyomban hozzá is tette: ebből nem következik az ellenkezője, tehát az, hogy egyértelműen hasznosnak lehet minősíteni a testületek működését. Szerinte a vállalkozók akkor fogják valóban hasznosnak tartani az üt-k tevékenységét, ha olyan problémákkal szembesülnek, amelyek megoldásánál valóban az üzemi tanácsokkal kell együttműködniük. A VOSZ információi szerint ilyen konfliktusok, például sztrájkok nem jellemzők a kis- és középvállalkozói körben. Természetesen előfordulhatnak, de tipikusnak semmiképpen sem nevezhetők.

A munkaadók közül sokan most is, néhány héttel az üt-választások előtt, tanácstalanok a tekintetben, hogy milyen feladat hárul rájuk a választásokban. A munkaadói szervezetek ezért felkészültek a tanácsadásra, szükség esetén a jogi segítségnyújtásra is. Így van ez a Magyar Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségénél is, amelyhez sűrűn érkeznek kérdések ebben a témában. Még a külföldi tapasztalatokkal bőven rendelkező nagy multinacionális cégek magyarországi képviseletei, tagvállalatai is érdeklődnek arról, hogy milyen esetleges speciális kötelezettségeik vannak. Rájuk egyébként ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint bármely más magyar cégre.

Szabályok szankciók nélkül

A törvény kimondja, hogy üzemi tanácsot kell választani minden, 50 főnél több dolgozót foglalkoztató cégnél, illetve üzemi megbízottat kell választani a 15-nél több, ám 50-nél kevesebb munkavállalót foglalkoztatóknál. Tizenöt fő alatt nem kell választani semmilyen munkavállalói képviselőt. Ha a dolgozók nem kezdeményeznek, és nem is kezdődnek meg a tárgyalások a választásokról, nem áll fel a jelölőbizottság, nem alakul meg az üzemi tanács, ezt a törvény mégsem szankcionálja.

A munkaadók számára fontos információ, hogy a választásokat nem a munkáltatónak kell kezdeményeznie, ez nem az ő feladata, noha felelőssége van benne és a finanszírozása is reá hárul. A választásokat általában a korábban esetleg más működő tanács tagjai, esetleg a szakszervezet kezdeményezik. De előfordulhat, hogy a cégnél eddig nem volt üzemi tanács – az ilyen helyszíneken mindenképpen szükség van az útmutatásra. Alapvetően tehát önszerveződésről van szó, amelynek során összeáll a dolgozói kollektíva, és javasolja, hogy hozzanak létre választási bizottságot és tartsanak üt-választásokat.

Ebben a kezdeti szakaszban a dolgozóknak maguknak kell eldönteniük, hogy legyen vagy ne legyen üt, ebben az időszakban a munkáltatóra nem hárul semmilyen feladat és ez így is helyes – állítja Geiger Éva, a MGYOSZ szakértője. A cél az, hogy a munkaadó lehetőleg ne is szóljon bele az előkészületi munkálatokba, elsősorban azért, nehogy az legyen a látszat, hogy a saját embereit akarja bejuttatni az üzemi tanácsba. Az eredeti koncepció szerint ennek valóban alulról jövő kezdeményezésnek kell lennie.

Kötelező segítség

Amennyiben azonban létrejön a jelölőbizottság és megkezdődnek az üt-választások, a munkaadónak ettől a ponttól kezdve technikai eszközökkel kell segítenie a lebonyolítását. Erre a törvény is kötelezi a munkaadót, azonban ezt diktálja a józan ész is, hiszen mivel a munkaadónak kerül pénzébe a választás, jobban jár, ha minél gyorsabban, minél kisebb zökkenőkkel lebonyolódik. A jogszabály szerint a munkaadóknak technikai eszközöket, például helyiséget, szükség esetén telefont kell adniuk és minden egyéb, a választási procedúrához nélkülözhetetlen anyagi feltételt elő kell teremteniük. A Munka Törvénykönyve szerint a munkaadónak nemcsak a választást kell finanszíroznia, hanem az üt-k működésével kapcsolatos minden más költség is a munkaadót terheli. Amennyiben az üt-választás sikertelen – esetleg éppen azért, mert nem álltak rendelkezésre a szükséges technikai eszközök – az új választások is a munkaadó kiadásait növelik. A VOSZ-nál arról számoltak be, hogy a munkaadók nem panaszkodnak különösen amiatt, hogy a jogszabály rájuk hárítja ezeket a költségeket. Ez arra enged következtetni, hogy még elviselhető mértékű számukra ez a többletkiadás.

Kimutatások a választáshoz

A technikai feltételek megteremtésén túl a munkaadónak egyéb kötelezettségei is vannak. Feladata, hogy listákat állítson össze a választási bizottság számára – ezek alapvetők a választás kimenetele szempontjából. A társaságnál alkalmazásban levő dolgozók ugyanis két csoportra oszthatók: olyanokra, akik választhatnak, és olyanokra, akik választhatók. A törvény szerint valamely régebben működő cégnél az a személy választhat, aki jogképes és legalább hat hónapja azon a munkahelyen dolgozik. Azokról a dolgozókról, akik megfelelnek ennek a kritériumnak, listát kell állítani. Külön jegyzéket kell készíteni azokról a dolgozókról, akik nem választhatók, vagyis ők maguk szavazhatnak, csak nem lehetnek üzemitanács-tagok. Ez azoknak az alkalmazottaknak a köre, akik munkáltatói jogkörrel rendelkeznek. Idesorolják azokat a dolgozókat, akik beosztásuk révén a munkaerő mozgásával kapcsolatos döntéseket hozhatnak – felvesznek és elbocsátanak dolgozókat, illetve kártérítési eljárást indíthatnak. Ebbe a körbe tartoznak azok is, akiknek hatásuk van a vállalati átszervezésekre, átcsoportosításokra, illetve döntést hozhatnak a cég tulajdonbeli változásával kapcsolatban. A Munka Törvénykönyve megfogalmazza, hogy nemcsak a felsorolt személyek, hanem közeli rokonaik sem választhatók. Idetartozik a házastárs, a gyerek, a szülő, sőt a házastárs közeli rokonai is. Ez utóbbi esetenként nehezen kikutatható, hacsak nem volt már korábban ismert a cégnél. A választások akkor nevezhetők sikeresnek, ha a dolgozók több mint fele részt vett a voksoláson. A munkáltatóra hárul az a kötelezettség is, hogy listát készítsen arról, ki az, aki a választások időpontjában betegállományban van, gyed vagy gyes miatt, esetleg tartós külföldi kiküldetés miatt van távol, vagy éppen katona. Erre a helyes létszám megállapítása miatt van szükség, hiszen a felsoroltakat le kell vonni a teljes dolgozói létszámból, nehogy az ő hiányuk okozza a választás eredménytelenségét.

A választás lebonyolításánál a munkaadónak már nincsen feladata, ez a választási bizottság dolga, és a Munka Törvénykönyve részletes útmutatást ad hozzá a szavazatszámlálástól kezdve az urna felbontásáig. A procedúra választási jegyzőkönyvvel zárul, ezzel kapcsolatban azonban a jogszabály úgy rendelkezik, hogy ha eredménytelen volt a választás, akkor a legközelebbi voksolásig a munkaadónak kell őriznie. A jogalkotók valószínűleg azért rendelkeztek így, mert viták származtak belőle.

A munkaadók számára fontos információ lehet, hogy a választásokat nem okvetlenül munkaidőben kell megtartani.

Szabadidőben is lehet voksolni?

Erről meg kell egyezni a választási bizottsággal, és hozzá kell igazítani a cégnél szokásos, illetve szükséges munkarendhez. A helyi specialitások ugyanis a legkülönfélébbek lehetnek attól függően, hogy hány műszakban folyik a munka a cégnél. Folyamatos üzem esetén például nem lehet leállítani a munkát a választások miatt, ebben az esetben akár arról is meg lehet állapodni, hogy szombaton legyen a szavazás. A helyzetet bonyolítja kissé, ha a cég nagy, és több önálló telephellyel rendelkezik. Ebben az esetben a törvény úgy rendelkezik, hogy az önálló cégekhez hasonlóan kell eljárni, és külön egységnek tekinteni a telephelyeket, mindenhol a létszámnak megfelelő üt-tagot kell megválasztani. Azt azonban kimondja a törvény, hogy egy időben kell ezeknél a választásokat megtartani, természetesen nem feltétlenül ugyanabban az órában, de lehetőleg közeli időpontban, amire feltehetően a befolyásolás lehetőségének elkerülése érdekében van szükség. Amennyiben több üzemitanács-tagot, illetve üzemi megbízottat választottak meg, akkor a jogszabály szerint központi tanácsot kell létrehozni, ez azonban már delegálás útján történik.

Mit tehet az üt?

A Munka Törvénykönyve megfogalmazza, hogy az üt milyen kérdésben élvez együtt döntési jogot, miről köteles a munkáltató véleményt kérni, illetve miről kell tájékoztatnia az üzemi tanácsot. A testületet együtt döntési jog illeti meg a kollektív szerződésben meghatározott jóléti célú pénzeszközök felhasználásánál, az ilyen jellegű intézmények és ingatlanok hasznosítása tekintetében. Az üt egyetértése szükséges a munkavédelmi szabályzat kiadásához. A munkáltató egyes témakörökben még a döntés előtt köteles kikérni az üt véleményét. Ilyen például, ha a munkavállalók nagyobb csoportját érintő munkáltatói intézkedést tervez, különös tekintettel az átszervezésre, privatizációra. Véleményt nyilváníthat az üzemi tanács a személyügyi nyilvántartással és tervekkel kapcsolatban is.

A munkáltató feladata, hogy anyagilag biztosítsa az üzemi tanács működését. Az üt-tagokat és -vezetőket pontosan ugyanazok a munkajogi védelem illeti meg, mint a szakszervezeti tisztségviselőket. Élveznek tehát munkaidő-kedvezményt, felmondás-áthelyezés tekintetében is a szakszervezeti tisztségviselőkhöz hasonló védelem jár nekik. Ez természetesen további költségeket okoz a munkaadóknak, akik ez ellen méltán tiltakoznak.

A MGYOSZ-hoz beérkezett jelzések szerint a munkaadóknak alapvetően az okoz nehézséget, hogy megkettőződnek feladataik az üzemi tanácsok működésével: gyakran ugyanazokat a kérdéseket kell megtárgyalni, illetve tájékoztatást kell róluk adni, mint amelyeket a szakszervezetek is igényelnek. A törvény ugyan igyekszik szétválasztani az üt-k, illetve a szakszervezetek feladatkörét, de a gyakorlat azt bizonyítja, hogy ez nem könnyű. A megkettőzöttség többletmunkát és többletidőt igényel. Kétszer annyi embernek jár kedvezmény, kétszer annyian esnek ki a munkából, amelyet ráadásul a munkaadónak fizetnie kell. Az MGYOSZ maga is többször tett javaslatot arra, hogy ezeket a feladatokat pontosan válasszák szét. Az ÉT valamennyi fórumát megjárták ezek a kezdeményezések, a parlamenten keresztül azonban eddig egyet sem sikerült átverekedni.

A párbeszéd a fontos

Az Európai Unió és a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet, az ILO sem ad útmutatást azzal kapcsolatban, hogy a munkaadók és a munkavállalók kapcsolattartása milyen formában történjen. Csupán azt tartják fontosnak, hogy legyen meg a párbeszéd a dolgozók és a vezetők között, azt az álláspontot képviselik, hogy a helyi viszonyok döntsék el: az üzemi tanács vagy éppen a szakszervezet legyen a munkaadó partnere ebben a feladatban. Németországban például működik üzemi tanács, azonban itt egyértelmű a helyzet, mivel a szakszervezet nincs benn a munkahelyeken. Magyar sajátosság, hogy a cégeknél üzemi tanács és szakszervezet is működik. Az európai üzemi tanácsok általában olyan kérdésekben próbálnak aktívan közreműködni, amikor a munkaadók üzemek bezárásáról vagy áttelepítéséről döntenek. A konkrét példák azonban azt mutatják, hogy az üzemi tanácsok megakadályozni nem tudták ezeket a lépéseket, legfeljebb annyit tudtak elérni, hogy időben információt kaptak róla.

Gyakori vád, hogy az üzemi tanács csak formális együttműködésre képes a munkaadóval, azonban kétségtelen, hogy a két partner viszonyától, valamint a megválasztott személyektől függ, hogy mennyire hasznos és aktív az együttműködés a munkaadó és az üzemi tanács között. Ha sikerül olyan dolgozókat beválasztani az üt-be, akik szakértelmüknél fogva tényleges partnernek, voltaképpen tanácsadónak bizonyulnak a cég vezetése számára, ott gyümölcsöző kapcsolat alakulhat ki. A munkaadó kihasználhatja, hogy saját munkatársától belülről kap segítséget üzleti terveinek, célkitűzéseinek megvalósításához. Ellenkező esetben valóban nem járhat kellő haszonnal az együttműködés egyik fél számára sem. Konkrét példát azonban a megkérdezett szervezetek nem tudtak hozni arra, hogy az üzemi tanács vagy valamely tagja akadályozta volna a munkaadót a döntésében.

A munkaadó kötelezettsége, hogy a szükséges információkat időben bocsássa az üt rendelkezésére. Normális párbeszéd esetén ez megoldható, azonban lehetnek olyan gazdasági szituációk, amikor a vezetésnek azonnal döntenie kell. Az élet tehát nem mindig ad időt arra, hogy a jogszabályoknak megfelelően informálja egyes lépéseiről a vezetés az üt-t. Az utólagos bejelentés azonban csak formálisnak tekinthető, hiszen ekkor már csak nyugtázhatja a történteket a tanács. Jelenleg az átalakuló gazdaságban gyakran megeshet, hogy egyik napról a másikra kell dönteni. Talán később, a nagy átalakulási folyamatok lecsengése után jobban bemérhető, szabályozhatóbb lesz a cégek üzleti stratégiája és taktikája is, amikor jut idő a lépések időben való bejelentésére. Ezek az esetenként be nem tartható határidők ma még a munkaadó szemére hányhatók. Konkrét szabályok rendelkeznek arról is, hogy tömeges létszámleépítés esetén tájékoztatniuk kell az üzemi tanácsot a munkaadóknak. Erre azért van szükség, hogy a dolgozók és a munkaadók időben tárgyalhassanak arról, miként lehet gondoskodni a munkahelyüket elveszítő dolgozókról. Emberi együttműködéssel – megfelelő lehetőségek, átcsoportosítás, képzés, új munkahelyek felkutatása – nagyon sok mindent el lehet érni, állítja Geiger Éva. Amikor vitás, problematikus helyzet alakul ki, illetve nagyon elmérgesedik a viszony a két fél között, akkor a Munkaügyi Közvetítő és Döntőbírói Szolgálathoz lehet fordulni.

Ki lesz a partner?

A munkaadói szervezetek véleménye ugyan megoszlik az üzemi tanácsok működésének hasznosságáról, egy dolgot világosan látnak: a választásokon egy fontos politikai vitakérdés is eldől. Ezek függvénye lesz, hogy az érdekegyeztetés különböző fórumain a munkavállalói oldalon ki fog szemben ülni velük a tárgyalóasztalnál. A jelenleg érvényes jogszabályok szerint ugyanis a szakszervezeteknek az üzemi tanácsi választásokon felmutatott reprezentativitása határozza meg az érdekegyeztető fórumon betöltött szerepüket. A munkáltatók szerint tehát közvetetten érintettek abban, hogy milyen eredményeket hoznak az üt-választások. Ez azonban még korántsem biztos, hogy így lesz az idén is, mert számos szakszervezet ellenzi az eddigi számítási módokat, és nem tudni, hogy egyetértésre tudnak-e jutni a választásokig.

Azért ez a vonulata a választásoknak talán mégsem a legfontosabb, hiszen a munkahelyi alapszintű érdekegyeztetésben egyelőre még nem sok szerepet játszanak a felsőbb szintek. Az üzemi tanácsok pedig számos problémát megelőzhetnek, ha megfelelő működési feltételeket kapnak, és mindkét oldal jól igyekszik felhasználni lehetőségeit.

Kurcz

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1998. október 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

9052 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 9052 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5375 olvasói kérdésre 5375 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

9052 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 9052 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

18 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5375 olvasói kérdéssel.

Egészségi alkalmatlanság – állásidőként elszámolva

Az Mt. 55. §-a (1) bekezdésének a) pontja határozza meg, hogy a munkavállaló a keresőképtelensége időtartamára vagy egyébként munkaköre ellátására egészségi okból való...

Tovább a teljes cikkhez

Letiltással kapcsolatos költségek viselése

Ha a munkáltató köteles teljesíteni a gyermektartásdíj levonását és átutalását munkavállalója munkabéréből, ő köteles viselni a banki tranzakcióból eredő költséget is?...

Tovább a teljes cikkhez

Magasabb alapbérű helyettesítő miatti bérkorrekció

Gyermekgondozási szabadságról visszatérő anyuka pozíciójában egyetlen ember dolgozik, akit sokkal magasabb bérrel vettek fel az anyuka helyettesítésére, mint a visszatérni készülő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói bérkorrekciós kötelezettség hiánya

Kötelező-e az Mt. 59. §-a szerinti bérkorrekció, ha a munkaviszony még a fizetés nélküli szabadság alatt megszűnik munkavállalói felmondás útján?

Tovább a teljes cikkhez

Bérjegyzék kiküldése elektronikusan

A kifizetett munkabér elszámolásáról a tárgyhónapot követő hónap tizedik napjáig írásbeli tájékoztatást („bérjegyzék”) kell adni a munkavállalónak. Egy egyházi...

Tovább a teljes cikkhez

„Kilométerpénz” – a munkába járás költségeinek megtérítése

A cégünk szeretne utazási költségtérítést adni a munkavállalóinak, akik saját gépjárművüket veszik igénybe munkába járás céljából. Mennyi a minimum összeg/km, amit adhatunk?...

Tovább a teljes cikkhez

Állampolgárságon alapuló különbségtétel a munkabérben

Az Mt. 12. §-ának (1) bekezdése szerint az egyenlő bánásmód értelmében, ha két munkavállaló egyenlő értékű munkát végez, akkor a díjazásukban nem tehető különbség valamely...

Tovább a teljes cikkhez

Jubileumi jutalom – a jogszerző idő

A határozatlan idejű közalkalmazotti jogviszony a „nők 40” év jogosultsági idővel igénybe vehető öregségi nyugdíjjal összefüggésben kerül megszüntetésre. A negyven év...

Tovább a teljes cikkhez

Igazoláskiállítási kötelezettség gyermekgondozási szabadság alatt

Köteles-e kiadni a munkáltató munkáltatói igazolást, ha az édesanya gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságon van? Megtagadhatja-e ezt a munkáltató? Ha...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói bérkorrekciós kötelezettség hiánya

Kötelező-e az Mt. 59. §-a szerinti bérkorrekció, ha a munkaviszony még a fizetés nélküli szabadság alatt megszűnik munkavállalói felmondás útján?

Tovább a teljes cikkhez

Bérjegyzék kiküldése elektronikusan

A kifizetett munkabér elszámolásáról a tárgyhónapot követő hónap tizedik napjáig írásbeli tájékoztatást („bérjegyzék”) kell adni a munkavállalónak. Egy egyházi...

Tovább a teljes cikkhez

„Kilométerpénz” – a munkába járás költségeinek megtérítése

A cégünk szeretne utazási költségtérítést adni a munkavállalóinak, akik saját gépjárművüket veszik igénybe munkába járás céljából. Mennyi a minimum összeg/km, amit adhatunk?...

Tovább a teljes cikkhez

Állampolgárságon alapuló különbségtétel a munkabérben

Az Mt. 12. §-ának (1) bekezdése szerint az egyenlő bánásmód értelmében, ha két munkavállaló egyenlő értékű munkát végez, akkor a díjazásukban nem tehető különbség valamely...

Tovább a teljes cikkhez

Jubileumi jutalom – a jogszerző idő

A határozatlan idejű közalkalmazotti jogviszony a „nők 40” év jogosultsági idővel igénybe vehető öregségi nyugdíjjal összefüggésben kerül megszüntetésre. A negyven év...

Tovább a teljes cikkhez

Igazoláskiállítási kötelezettség gyermekgondozási szabadság alatt

Köteles-e kiadni a munkáltató munkáltatói igazolást, ha az édesanya gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságon van? Megtagadhatja-e ezt a munkáltató? Ha...

Tovább a teljes cikkhez

Szülői és apasági szabadság ikrek esetén

Ikergyermekek esetén is csak 44 munkanap szülői szabadság jár, vagy szorozzuk a gyermekek számával? És az apasági szabadságot is szorozzuk?

Tovább a teljes cikkhez

Visszatérés után újbóli gyermekgondozási szabadság igénylése

Ha a GYES-ről visszatérő munkavállaló a megfelelő módon és határidőben jelzi a munkáltató felé, hogy vissza kíván térni az aktív állományba, és a felgyülemlett szabadnapok...

Tovább a teljes cikkhez

Napi 12 órás munkaidő túllépése

Bentlakásos szociális intézményben a gondozók munkaidőkeretben vannak beosztva napi 12 órára. Napi 12 óránál többre be lehet-e osztani a munkavállalót, ha egy másik gondozó...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5375 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 278-ik lapszám, amely az 5375-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

A költségvetési intézmények gazdálkodásának aktuális problémái, szabályai Megnézem

Számviteli problémák az intézményi gyakorlatban Megnézem

Szja és juttatások problémái Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem