×

Fedezetszemle

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1998. október 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 10. számában (1998. október 15.)

 

A cégek fejlődésük egyik legfőbb gátjának tekintik a bankok bonyolult, adminisztratív és tartalmi gátakat állító hitelezési gyakorlatát. Eközben azonban betéteik biztonságára kevésbé gondolnak.

 

Az utóbbi időben a pénzintézeti szektor fel-felbukkanó válságai (Postabank, Reálbank), a nemzetközi és a hazai értékpapírpiac megrázkódtatásai, a brókercégek szaporodó gondjai miatt is a figyelem középpontjába kerültek a hitelek mögé kért és felsorakoztatott biztosítékok, fedezetek. Bár a pénzintézeti szektor szereplői mind a mai napig szigorú belső titokként kezelik saját fedezetértékelési és -minősítési követelményeiket, egyet s mást meg lehet tudni a bankok e bizalmasan kezelt rendszeréről is.

Eltérő szempont – más érték

A téma aktualitását csak növeli, hogy az egyéni vállalkozók, a kis- és középvállalkozások nagyon gyakran, már a hiteligényük kezdetén abba a korlátba ütköznek, hogy az ötletük, üzleti tervük megvalósításához kért kölcsönök mögé a bankok kevésnek találják a felkínált fedezetet.

Általánosságban elmondható, hogy a hitelfelvevők és a bankok mindig eltérően értékelik a fedezetet. Ez alighanem abból fakad, hogy a felek ellenérdekeltek: a pénzintézetek a minél nagyobb fedezetben érdekeltek, míg a vállalkozó elsődleges érdeke, hogy relatíve minél kisebb fedezet mellett kapja meg a kért kölcsönt. A pénzintézetek a fedezeteket általában két csoportba, az alapbiztosítékok, illetve a különfedezetek közé sorolják. A pénzintézetek a hosszú lejáratú hiteleknél szinte kivétel nélkül különfedezetet kötnek ki. A hitelek visszafizetése alapvetően három forrásból történhet.

Számlafedezet

A vállalati pénzforgalomból, azaz a cash-flow-ból, az álló- vagy forgóeszközök eladásából, illetve pótlólagos tőke vagy forrás bevonásából. Azokban az esetekben, amikor a hitelért folyamodó vállalkozás a kért hitelt – remélhetőleg – megadó banknál vezeti folyószámláját, a pénzintézet gyakran elfogadja a vállalati pénzforgalmat, vagyis a cash-flow-t fedezetként.

Ha a bank az adott vállalkozás cash-flow-jából látja a hitel viszszafizetésének garanciáit, más, úgynevezett különfedezetet nem is köt ki. Cash-flow fedezetű hitelt azonban adott hitelintézet csak első osztályú, az adott banknál hosszú távú és rendszeres üzleti kapcsolatot folytató vállalkozásnak ad. Fontos szempont emellett a hitelügylet nagysága és annak futamideje is. Ha a hitel a visszafizetési forrás nagyságához képest marginálisnak számít, és a cash-flow-ból viszonylag kellő biztonsággal finanszírozható, ez esetben a hitelintézet nem köt ki különfedezetet. Ezzel együtt tisztán cash-flow fedezetű hitelügyleteket a bankok csak rövid távú esetekben alkalmaznak.

Mint már említettük, a fedezet minősítésekor az egyik legfontosabb szempont a fedezet mobilizálhatósága. A hitelintézetek a 180 napnál később eladható fedezeteket gyakorlatilag nem is igen veszik figyelembe.

Első az értékpapír

A fedezetként elfogadott értékek között messze a rangsor élén állnak a kockázatmentesnek tekinthető, állami, illetve jegybanki, vagy ilyen garanciával kibocsátott értékpapírok. A banki betéteket, értékpapírokat, pénzeszközöket a legkönynyebben mobilizálható fedezetcsoportban tartják nyilván. Ezért fedezetként könnyen és gyakran fogadnak el értékpapírokat, azaz állampapírokat váltót, kötvényt, adósságlevelet, letéti kincstár- vagy hozamjegyet a kibocsátó intézmény, illetve a kötelezett pénzintézet vagy gazdálkodó pénzügyi minősítésének figyelembevételével.

Áruval kapcsolatos jogot megtestesítő értékpapírokat – raktárjegyet, közraktárjegyet, zálogjegyet – csak korlátozottan, leginkább tőzsdei árukra vonatkozóan fogadnak el. Ez esetben előzetesen átvizsgálják a közraktár intézményét a megbízhatóság szempontjából, illetve megfelelő referenciákat kérnek.

A hitelintézetek rendszerint az állampapírokkal azonos, a kockázatmentes kategóriában fogadják el a különböző állami kezességeket, illetve a garanciális intézmények által vállalt kezességet, így a Hitelgarancia Rt., az Agrárvállalkozási Hitelgarancia Alapítvány, illetve a Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány által nyújtott garanciákat.

A bankok a részesedési jogot, azaz tulajdonhányadot megtestesítő értékpapírokat, így a részvényeket, az üzletrészeket, a vagyonjegyeket stb. csupán a törvényes korlátozások mellett, az adott bank üzletpolitikai megfontolásai alapján veszik figyelembe. Érdemes azonban figyelni arra, hogy a legtöbb pénzintézet fedezetként nem fogadja el a saját maga által kibocsátott társasági jogokat megtestesítő értékpapírt, vagy a pénzintézeti csoporthoz tartozó másik pénzintézet vagy hitelintézeti tevékenységet végző egyéb jogi személy által kibocsátott társasági jogokat megtestesítő értékpapírt. Forgalomképesnek minősíthetők még a városi önkormányzatok papírjai. A vállalati értékpapírok elfogadása a mindenkori piaci ár és mobilizálhatóság megállapításával egyedi elbírálás alapján történik.

A vevőállományt, illetve közhasználatú szóval az árbevétel-követelést a bankok nem szívesen fogadják el fedezetként, mivel azok nem tartoznak a kockázatmentesen realizálható fedezetcsoportba. Ha adott hitelintézet azt mégis elfogadni kényszerül, akkor az adóst is minősíteni fogja a vevőállomány vevőnkénti megoszlása, a szerződés szerinti fizetési határidők teljesítése szerint. Az egy-egy vállalatnál levő készletek általában nem számítanak az első osztályú fedezetek közé. A gyártó készleteinek értékelésénél megkülönböztetik a bankok a nyersanyagot, a befejezetlen termékeket és a késztermékeket.

Követelést csak fenntartással

A bankok gyakorlatából kitűnik, hogy a tág felhasználási területű, széles körben forgalmazott közszükségleti cikkek megfelelő fedezetet nyújthatnak. Ugyancsak elfogadják fedezetként az értéktartó nemesfémet is, bár ez esetben gyakran beszámítják a költségek közé az őrzésre fordított összeget. A gépek a nehezen mobilizálható fedezetek csoportjába tartoznak. Ekkor a bank a minősítésnél az eladhatóságot és a könynyű elszállíthatóságot ugyanúgy beszámítja, mint a gép vagy berendezés értékállóságát. A hitelintézet azt is figyelembe veszi, hogy az adott gép mennyire használható általánosan, és mennyire periodikus a felvevőpiac, továbbá mennyire speciális az a termék. Csak üzemelő gépet, berendezést fogadnak el zálogtárgyként.

Az ingatlanok a gyakran alkalmazott fedezetfajták közé tartoznak. A telkeknek és a házas ingatlanoknak is több típusuk van, attól függően, hogy milyen célra használják őket, azaz lakás, üdülés, kereskedelmi, illetve ipari és egyéb rendeltetés alapján üzemeltetik. Fedezetként való elfogadásuk esetén a bankok különbiztosítékokat is kikötnek a legtöbb esetben, így még plusz fedezetként értékpapírokat vagy más eszközöket kérnek.

A lakatlan ház jó fedezet

Az ingatlanok között a legelterjedtebb a lakóingatlanok előfordulása. Lakott családi házat, öröklakást, társasházat, üdülőt nem szívesen vesznek nyilvántartásba fedezetként, mert ezek nehezen értékesíthetők. Előfordulhat viszont, hogy a hitel összegéhez képest csupán 20 százalékban fogadják el fedezetként az adott ingatlant.

A beruházott vagyon mint fedezet építkezési vállalkozások finanszírozásánál és beruházások hosszú lejáratú hitelei biztosítékaként jöhet szóba. A lakásépítést finanszírozó hitelek is e kategóriába tartoznak. A bankgarancia vagy más típusú intézmény, esetleg vállalat garanciája mint fedezet, megbízhatóságát a garantőr, illetve a kezes adósminősítése határozza meg. Feketelistán vagy csődjegyzékben szereplő adósok garanciavállalását nem fogadják el, illetve ha az adós időközben került ebbe a helyzetbe, a már elfogadott fedezetet visszaminősítik a bankok, illetve fedezetmegerősítést kérnek.

Tóth Balázs

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1998. október 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

9052 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 9052 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5375 olvasói kérdésre 5375 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

9052 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 9052 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

18 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5375 olvasói kérdéssel.

Egészségi alkalmatlanság – állásidőként elszámolva

Az Mt. 55. §-a (1) bekezdésének a) pontja határozza meg, hogy a munkavállaló a keresőképtelensége időtartamára vagy egyébként munkaköre ellátására egészségi okból való...

Tovább a teljes cikkhez

Letiltással kapcsolatos költségek viselése

Ha a munkáltató köteles teljesíteni a gyermektartásdíj levonását és átutalását munkavállalója munkabéréből, ő köteles viselni a banki tranzakcióból eredő költséget is?...

Tovább a teljes cikkhez

Magasabb alapbérű helyettesítő miatti bérkorrekció

Gyermekgondozási szabadságról visszatérő anyuka pozíciójában egyetlen ember dolgozik, akit sokkal magasabb bérrel vettek fel az anyuka helyettesítésére, mint a visszatérni készülő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói bérkorrekciós kötelezettség hiánya

Kötelező-e az Mt. 59. §-a szerinti bérkorrekció, ha a munkaviszony még a fizetés nélküli szabadság alatt megszűnik munkavállalói felmondás útján?

Tovább a teljes cikkhez

Bérjegyzék kiküldése elektronikusan

A kifizetett munkabér elszámolásáról a tárgyhónapot követő hónap tizedik napjáig írásbeli tájékoztatást („bérjegyzék”) kell adni a munkavállalónak. Egy egyházi...

Tovább a teljes cikkhez

„Kilométerpénz” – a munkába járás költségeinek megtérítése

A cégünk szeretne utazási költségtérítést adni a munkavállalóinak, akik saját gépjárművüket veszik igénybe munkába járás céljából. Mennyi a minimum összeg/km, amit adhatunk?...

Tovább a teljes cikkhez

Állampolgárságon alapuló különbségtétel a munkabérben

Az Mt. 12. §-ának (1) bekezdése szerint az egyenlő bánásmód értelmében, ha két munkavállaló egyenlő értékű munkát végez, akkor a díjazásukban nem tehető különbség valamely...

Tovább a teljes cikkhez

Jubileumi jutalom – a jogszerző idő

A határozatlan idejű közalkalmazotti jogviszony a „nők 40” év jogosultsági idővel igénybe vehető öregségi nyugdíjjal összefüggésben kerül megszüntetésre. A negyven év...

Tovább a teljes cikkhez

Igazoláskiállítási kötelezettség gyermekgondozási szabadság alatt

Köteles-e kiadni a munkáltató munkáltatói igazolást, ha az édesanya gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságon van? Megtagadhatja-e ezt a munkáltató? Ha...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói bérkorrekciós kötelezettség hiánya

Kötelező-e az Mt. 59. §-a szerinti bérkorrekció, ha a munkaviszony még a fizetés nélküli szabadság alatt megszűnik munkavállalói felmondás útján?

Tovább a teljes cikkhez

Bérjegyzék kiküldése elektronikusan

A kifizetett munkabér elszámolásáról a tárgyhónapot követő hónap tizedik napjáig írásbeli tájékoztatást („bérjegyzék”) kell adni a munkavállalónak. Egy egyházi...

Tovább a teljes cikkhez

„Kilométerpénz” – a munkába járás költségeinek megtérítése

A cégünk szeretne utazási költségtérítést adni a munkavállalóinak, akik saját gépjárművüket veszik igénybe munkába járás céljából. Mennyi a minimum összeg/km, amit adhatunk?...

Tovább a teljes cikkhez

Állampolgárságon alapuló különbségtétel a munkabérben

Az Mt. 12. §-ának (1) bekezdése szerint az egyenlő bánásmód értelmében, ha két munkavállaló egyenlő értékű munkát végez, akkor a díjazásukban nem tehető különbség valamely...

Tovább a teljes cikkhez

Jubileumi jutalom – a jogszerző idő

A határozatlan idejű közalkalmazotti jogviszony a „nők 40” év jogosultsági idővel igénybe vehető öregségi nyugdíjjal összefüggésben kerül megszüntetésre. A negyven év...

Tovább a teljes cikkhez

Igazoláskiállítási kötelezettség gyermekgondozási szabadság alatt

Köteles-e kiadni a munkáltató munkáltatói igazolást, ha az édesanya gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságon van? Megtagadhatja-e ezt a munkáltató? Ha...

Tovább a teljes cikkhez

Szülői és apasági szabadság ikrek esetén

Ikergyermekek esetén is csak 44 munkanap szülői szabadság jár, vagy szorozzuk a gyermekek számával? És az apasági szabadságot is szorozzuk?

Tovább a teljes cikkhez

Visszatérés után újbóli gyermekgondozási szabadság igénylése

Ha a GYES-ről visszatérő munkavállaló a megfelelő módon és határidőben jelzi a munkáltató felé, hogy vissza kíván térni az aktív állományba, és a felgyülemlett szabadnapok...

Tovább a teljes cikkhez

Napi 12 órás munkaidő túllépése

Bentlakásos szociális intézményben a gondozók munkaidőkeretben vannak beosztva napi 12 órára. Napi 12 óránál többre be lehet-e osztani a munkavállalót, ha egy másik gondozó...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5375 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 278-ik lapszám, amely az 5375-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

A költségvetési intézmények gazdálkodásának aktuális problémái, szabályai Megnézem

Számviteli problémák az intézményi gyakorlatban Megnézem

Szja és juttatások problémái Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem