A társadalombiztosítási alapok kinnlevőségei folyamatos, bár lassuló növekedést mutatnak. Behajtásukra 1993-ban önálló szervezet jött létre, melyet a tervek szerint jövőre az adóhatóság hasonló csoportjába olvasztanak.
A tb-járulék-tartozások növekedése idén júniusban gyakorlatilag megállt. Augusztus végén a kinnlevőség összege 246 milliárd forint volt. Az egészségbiztosító járulékbeszedési mutatói impozánsak, a befizetési arány 98 százalékos. A befolyt járulék abszolút összege jelentősen nőtt – tájékoztatta lapunkat Vasvári Csaba, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) Behajtási és Végrehajtási Főosztályának vezetője.
Az OEP által beszedett nyugdíj- és egészségbiztosítási járulék 1997. évi összege 1000 milliárd forint. A jelenleg 246 milliárd forintnyi kinnlevőség behajtásáért évek óta folyik a küzdelem. 1993-ban, a behajtással foglalkozó szervezet megalakulásakor ez az összeg 142 milliárd forint volt. 1994-ben 190 milliárdra, majd 1995-ben 223 milliárd forintra duzzadt. 1996-ban a szigorító intézkedéseknek köszönhetően 221 milliárd forintra mérséklődött. Tavaly 230 milliárd forintos kinnlevőséget regisztráltak.
A járuléktartozás-növekedést az aktív cégek esetében idén júniusra gyakorlatilag sikerült megállítani. A 246 milliárdos összegből a szorosan vett járuléktartozás nem több mint 150 milliárd. Mintegy 90 milliárd forintot a késedelmi pótlékok tesznek ki. A tb-alapok idei költségvetése 52 milliárd forintnyi kinnlevőség behajtásával számol, ezt az összeget azonban a társadalombiztosítás szakemberei már a tervezéskor irreálisan magasnak tartották. Az adósok között ugyanis igen sok a megszűnt, illetve felszámolási eljárás alatt álló vállalkozás. Július végéig mintegy 19 milliárd forintot sikerült behajtani.
Javuló arány
A bevallott és a befizetett járulékok aránya viszont az utóbbi években érezhetően javult: 1997-ben 98 százalékos volt. A beszedett járulék abszolút öszszege tavaly több mint 100 milliárd forinttal emelkedett, és a növekedés idén is jelentős. Csökkent – 390 ezerről mintegy 360 ezerre – a működő cégek tartozást mutató folyószámláinak száma. A pénztár összesen 2 millió folyószámlát kezel.
A fizetési morál javulását a sajtóban megjelent felhívásokkal, interjúkkal, felszólító levelek és személyes megbeszélések útján, fizetéskönnyítéssel érték el. Ugyancsak érezhető a kilátásba helyezett szankciók – például a vállalkozói igazolvány visszavonása –, valamint a sokasodó végrehajtási eljárások hatása. 1997-ben a szervezet munkatársai mintegy 20 000 végrehajtási ügyben intézkedtek. Idén ez a szám – az első féléves, nem hivatalos adatok tanúsága szerint – várhatóan jóval nagyobb lesz.
Az adós kérelmezheti a részletfizetést és/vagy a késedelmi pótlék csökkentését, amit a pénztárak méltányossági alapon engedélyezhetnek. Az erről szóló szerződés azonban csak addig érvényes, ameddig az ügyfél pontosan fizeti az esedékes járulékot. Ha azonban nyilvánvalóvá válik, hogy az adós folyamatosan kibúvókat keres, miközben lefoglalt autóját, tévéjét nagy hirtelen eladja, vagy családtagjainak ajándékozza, a szerződést felbontják.
Az OEP behajtással foglalkozó szervezetének 1993-ban országosan 280 munkatársa volt, azóta számuk 540-re nőtt.
A társadalombiztosítás járulékbeszedési mutatói impozánsak: mind az egy munkatársra eső járulékbevétel, mind a működési költség egy főre eső arányát tekintve jobbak, mint az APEH hasonló számai – ismertette a főosztályvezető.
Az Országgyűlés előtt van az a törvénymódosító javaslat, amely a társadalombiztosítási járulék beszedését, a kinnlevőségek behajtását az APEH hatáskörébe utalná. Ezzel kapcsolatban folyik az egyeztető munka a két szervezet között.
Pálffy Katalin