×

Módosuló foglalkoztatási rendeletek

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2007. március 13.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 108. számában (2007. március 13.)
Az egyes miniszteri rendeletek módosításáról szóló 3/2007. (II. 9.) SZMM rendelet kihirdetésére a Magyar Közlöny 2007/14. számában került sor. A rendelet összefüggésben áll a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény (Flt.) január 1-jén hatályba lépett módosításával.

Képzési támogatás

A foglalkoztatást elősegítő támogatásokról, valamint a Munkaerő-piaci Alapból foglalkoztatási válsághelyzetek kezelésére nyújtható támogatásokról szóló 6/1996. (VII. 16.) MüM rendelet szabályai között a rendelet módosítja a képzési támogatásra vonatkozó rendelkezéseket. Képzési támogatásként keresetpótló juttatás vagy keresetkiegészítés nyújtható, továbbá részben vagy egészben megtéríthető a képzési költség, a szállás-, élelmezési és utazási költség. Ennek a rendelet a korábbiaknál részletesebben szabályozza a feltételeit, az álláskereső részvételével folytatott elméleti és gyakorlati képzés heti időtartamától függően. Álláskeresési támogatás mellett is nyújtható képzési támogatás, ha az érintett személy ún. intenzív képzésben vesz részt.

Az önfoglalkoztatás támogatása

Az Flt.-ből kikerült az álláskeresők vállalkozóvá válásának támogatása (15. §), helyette az önfoglalkoztatás támogatása (Flt. 17. §) támogatási jogcímhez kapcsol a módosított 6/1996-os MüM rendelet végrehajtási szabályokat. Támogatás nyújtható annak az álláskeresőnek, aki munkaviszonyon kívüli tevékenységgel gondoskodik önmaga foglalkoztatásáról, ideértve azt is, aki vállalkozást indít vagy vállalkozáshoz csatlakozik. Ez alapján a legalább 3 hónapja nyilvántartott álláskeresőnek, ha egyéni vállalkozást indít, gazdasági társaság tevékenységében személyesen közreműködik, vagy mezőgazdasági őstermelő, 3 millió forintig terjedő, visszatérítendő vagy vissza nem térítendő tőkejuttatás, és emellett legfeljebb fél évig havi támogatás, mely a minimálbér összegéig terjedhet. A rendelet meghatározza az álláskeresőtől megkövetelt vagyoni biztosítékot, a pályázati eljárás feltételeit, a támogatott kötelezettségeit.

A foglalkoztatás bővítését szolgáló bértámogatás

A foglalkoztatás bővítését szolgáló bértámogatás (Flt. 16. §) az új szabályok szerint már csak hátrányos helyzetű, illetve megváltozott munkaképességű személy foglalkoztatásához állapítható meg. Korábban a tartósan (legalább 6 hónapja) munkanélküliek foglalkoztatásához kapcsolódott ez a támogatás, most a hátrányos helyzetű fogalmát a rendelet részletesebben szabályozza. Ilyennek tekintendő az az álláskereső, aki legfeljebb alapfokú iskolai végzettséggel rendelkezik, vagy a foglalkoztatás megkezdésekor az 50. életévét betöltötte, vagy 25. életévét be nem töltött pályakezdő. Emellett a foglalkoztatás megkezdését megelőző 16 hónapot kell vizsgálni, és ez alatt az időszak alatt megállapítani, hogy legalább 12 hónapig (pályakezdő esetén 8 hónapos időszak alatt 6 hónapig) volt álláskeresőként nyilvántartva az érintett személy, a feltételek tehát szigorodtak. Emellett ebbe a körbe tartozik az is, aki saját háztartásában legalább egy 18 évesnél fiatalabb gyermeket egyedül nevel, vagy gyesben stb. részesült. A harmadik részegységet a büntetés-végrehajtásból szabadultak jelentik, vagyis azok, akik a foglalkoztatás megkezdését megelőző 12 hónapon belül előzetes letartóztatás, szabadságvesztés vagy elzárás miatt voltak távol a munkaerőpiactól. Bértámogatás olyan munkavállaló után is fizethető, aki ugyan még nem vesztette el az állását, de ezzel fenyegető helyzetben van, feltéve, hogy az illető az 50. életévét betöltötte, vagy – életkorától függetlenül – legfeljebb alapfokú végzettségű.

A rendelet meghatározza a támogatás kérelmezésének eljárási rendjét, valamint a munkaügyi központ által a támogatás nyújtásának alapját képező, megvizsgálandó tényeket. Ha a foglalkoztatási kötelezettségnek – melyet 12 hónapra kell vállalnia a munkáltatónak – a foglalkoztató nem tesz eleget, a rendelet rendelkezik a támogatás visszafizetéséről, illetve az az alóli mentesülés eseteiről.

Bérköltség-támogatás

A részmunkaidős foglalkoztatás támogatását a bérköltség-támogatás váltja fel. Ez a munkaerő-piaci hatás kiváltására nyújtott támogatások egyike (Flt. 19/B. §) A rendelet értelmében a munkaadó részére a munkaviszonyban foglalkoztatott személy munkabére és járulékai legfeljebb 100 százalékának megfelelő összegű támogatás a program célcsoportjához tartozó, valamint a program megvalósításában közreműködő személyek foglalkoztatásához nyújtható.

Munkahelyteremtés és -megőrzés

Változnak a munkahelyteremtés és -megőrzés támogatásának feltételei is (18. §). A vissza nem térítendő munkahelyteremtő támogatás feltételeit a korábbinál részletesebben határozza meg a rendelet. Így a regionális beruházási támogatás (új munkahelyek teremtéséhez, meglévő munkahelyek bővítéséhez, új technológia bevezetéséhez szükséges építési költséghez, tárgyi eszközök és immateriális javak beszerzéséhez) mellett meghatározza a beruházáshoz kapcsolódó foglalkoztatási támogatásként az új munkahelyek teremtésével összefüggő személyi jellegű ráfordításokhoz adható foglalkoztatási támogatást is. A pályázati nyertesség feltétele a 25 százalékos önrész vállalása, a 90 napos foglalkoztatási kötelezettség (és az állományi létszám 12 hónapon át való fenntartásának kötelezettsége). Ez a támogatás nem nyújtható, ha 3 éven belül már a pályázó hasonló munkahelyteremtő beruházási támogatásban részesülést, illetve aki fél éven belül csoportos létszámcsökkentést hajtott végre, vagy aki a támogatandó beruházást már a munkaügyi központ határozatát megelőzően megkezdte, illetve a csőd-, felszámolási vagy végelszámolási eljárás hatálya alatt álló szervezetnek.

A regionális beruházási támogatáshoz a rendelet új, 18/A. §-a további feltételeket állapít meg, az uniós előírásokkal összhangban – így például kizárt 2007-2013 között az acéliparban, a hajóépítési ágazatban, a szénbányászatban stb. a támogatás nyitása. E támogatás feltétele az is, hogy a beruházással létrehozott kapacitást a beruházás üzembe helyezésétől számított legalább 5 (kis- és középvállalkozás esetén legalább 3) évig fenn kell tartani az érintett régióban. Változnak a foglalkoztatással kapcsolatos járulékok átvállalása címén járó támogatás feltételei is. A szerint e támogatási forma új munkahelyen pályakezdő, illetve álláskereső foglalkoztatásához kapcsolódik. E munkahelyet legalább 3 (kis- és középvállalkozás esetén legalább 2) évig fenn kell tartani.

Munkahelyi segítő személy foglalkoztatásához nyújtott támogatás

A 3/2007. SZMM rendelet módosítja a megváltozott munkaképességű személyek foglalkoztatásához nyújtható költségvetési támogatás megállapításának részletes szabályairól szóló 125/2005. (IX. 2.) FMM rendelet hatályát is, a szervek megnevezésének változása miatt. Ezen túlmenően a rendelet új, 2/A. §-ában egy új támogatásformát, a munkahelyi segítő személy foglalkoztatásához nyújtott támogatást szabályoz a módosítás. Támogatás nyújtható a munkáltatóval munkaviszonyban álló munkavállaló foglalkoztatásához, ha tevékenysége a legalább 67 százalékban megváltozott munkaképességű vagy fogyatékos munkavállaló munkaköri feladatainak ellátásához, az egyes munkafázisokhoz, munkafolyamatokhoz közvetlenül kapcsolódik. Nem nyújtható ez a támogatás, ha a feladat a megváltozott munkaképességű vagy fogyatékos személy helyett érdemi feladat ellátása, vagy e személy felügyelete, munkájának ellenőrzése vagy irányítása. A támogatás maximális mértéke a nemzetgazdasági bruttó átlagkereset egyhavi összegének 80 százaléka.

Megváltozik a rehabilitációs költségtámogatások körében figyelembe vehető, támogatható költségek felsorolására vonatkozó rendelkezés is (4. §), itt csak pontosításokra kerül sor.

Álláskeresési megállapodás

A harmadik módosított rendelet az álláskeresőként való nyilvántartásba vételről, a nyilvántartásból való törlésről, valamint az álláskeresési megállapodásról szóló 18/2005. (X. 18.) FMM rendelet. Az álláskeresési megállapodás – melyet az álláskereső a munkaügyi központtal kötött – felváltja az álláskereső munkaügyi központtal való együttműködési kötelezettséget – a régi, 2005-ös átfogó Flt.-módosítást megelőző terminológia szerint.

Aktív foglalkoztatási célok támogatása

A negyedik módosított jogszabály az aktív foglalkoztatási célok támogatás fejezeti kezelésű előirányzat felhasználásának és kezelésének részletes szabályairól szóló 21/1999. (IV. 28.) GM rendelet. Ezt az előirányzatot – a 2003 óta működő Magyar Vállalkozásfejlesztési Közhasznú Társaság helyett – a Vállalkozói Támogatásközvetítő Zártkörű Részvénytársaság mint közreműködő szervezet kezeli a minisztérium nevében.

Munkaerő-piaci szolgáltatások

Ötödikként a munkaerő-piaci szolgáltatásokról, valamint az azokhoz kapcsolódóan nyújtható támogatásokról szóló 30/2000 (IX. 15.) GM rendelet módosítása szerepel a rendeletben. A módosítás a munkaügyi központ központi szervezeti egysége által pályázati eljárás eredményeként közhasznú szervezetnek nyújtott, elmaradott térségben vagy munkaerőpiacon hátrányos helyzetben lévő rétegek számára munkaerő-piaci és foglalkozási információ térítésmentes nyújtására, vagy egyéb támogatottaknak munka-, pálya-, álláskeresési, rehabilitációs és pszichológiai tanácsadásért nyújtott támogatás vonatkozásában a kedvezményezettet terhelő, a de minimis (csekély összegű) támogatással összefüggő nyilatkozattételi kötelezettségét fogalmazza meg. (A támogatási rendszer további részleteit lásd következő cikkünkben – a szerk.)

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2007. március 13.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8838 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8838 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5248 olvasói kérdésre 5248 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8838 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8838 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

18 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5248 olvasói kérdéssel.

Munkaszüneti napi munkavégzés ellenértéke

A szociális területen (szociális konyha, idősek klubja) dolgozó általános munkarendű közalkalmazottak esetében ünnepnapra jár-e a 100%-os munkaszüneti napra járó bérpótlék és egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köztisztviselői jubileumi jutalom – kedvezmény nélkül

Egy köztisztviselő jogviszonya a nők kedvezményes öregségi nyugdíja betöltése miatt megszűnik. Iskolai tanulmányait befejezve öt évet KISZ-bizottsági tagként, majd...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidőkeret bevezetése és a bérpótlékra való jogosultság

Településünkön a művelődési központban (alapító, fenntartó: önkormányzat, TEÁOR: könyvtári, levéltári tevékenység, a dolgozók jogviszonya: munkaviszony) 3 havi munkaidőkeret...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítése bérlet mellett

Munkavállalóink éves bérletet kapnak munkavégzés céljából, amit év elején vehetnek át, és használják egész évben. Ezzel párhuzamosan munkába járási utazási...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítése – ha a határon túlról ingáznak

A munkáltató nem hajlandó hozzájárulni a határon túlról munkába járó (ingázó) munkavállaló utazási költségéhez. Jogosan tagadja-e meg ezt az igényt külföldi lakhellyel...

Tovább a teljes cikkhez

Bérkorrekció – alkalmazandó teljesítménybérezés esetén is

Gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságról visszatérő anyuka esetében megtagadhatja-e a munkáltató a bérkorrekciót arra hivatkozva, hogy a cégnél...

Tovább a teljes cikkhez

Távollétidíj-számítás – az esedékesség időpontja

A munkavállaló szabadságát töltötte 2024. XII. 30. napjától 2025. 6. napjáig. A decemberi és januári órabére ugyanaz, de a távollétidíj-növelő tétel miatt változik az egy...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába álló kismamák – illetményemelés jogállástól függően

A Kttv. és a Kjt. hatálya alá tartozó munkába visszatérő kismamák esetén a munkáltatók folyamatosan megtagadják az Mt. 59. §-ának alkalmazását, mely rendelkezés előírja, hogy a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkabérfizetés – utalása devizaszámlára

Az egyik munkavállalónk euróban szerette volna kérni a fizetését, majd utána pedig eurós számlára szerette volna kapni a havi munkabérét. Úgy tudjuk, hogy euróban csak kivételes...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítése bérlet mellett

Munkavállalóink éves bérletet kapnak munkavégzés céljából, amit év elején vehetnek át, és használják egész évben. Ezzel párhuzamosan munkába járási utazási...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítése – ha a határon túlról ingáznak

A munkáltató nem hajlandó hozzájárulni a határon túlról munkába járó (ingázó) munkavállaló utazási költségéhez. Jogosan tagadja-e meg ezt az igényt külföldi lakhellyel...

Tovább a teljes cikkhez

Bérkorrekció – alkalmazandó teljesítménybérezés esetén is

Gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságról visszatérő anyuka esetében megtagadhatja-e a munkáltató a bérkorrekciót arra hivatkozva, hogy a cégnél...

Tovább a teljes cikkhez

Távollétidíj-számítás – az esedékesség időpontja

A munkavállaló szabadságát töltötte 2024. XII. 30. napjától 2025. 6. napjáig. A decemberi és januári órabére ugyanaz, de a távollétidíj-növelő tétel miatt változik az egy...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába álló kismamák – illetményemelés jogállástól függően

A Kttv. és a Kjt. hatálya alá tartozó munkába visszatérő kismamák esetén a munkáltatók folyamatosan megtagadják az Mt. 59. §-ának alkalmazását, mely rendelkezés előírja, hogy a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkabérfizetés – utalása devizaszámlára

Az egyik munkavállalónk euróban szerette volna kérni a fizetését, majd utána pedig eurós számlára szerette volna kapni a havi munkabérét. Úgy tudjuk, hogy euróban csak kivételes...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelés – a fizetési fokozat megállapítása munkaviszonyban

A köznevelési dolgozót be kell sorolni a Kjt. előmeneteli szabályai szerint, meg kell állapítani a fizetési osztályt és fokozatot, és ez alapján adható meg az alapszabadság és a...

Tovább a teljes cikkhez

Távol lévő pedagógus – a helyettesítésének díja

Pedagógus helyettesítése és a helyettesítési óradíj összegének meghatározásában kérném szíves segítségüket két esetben. A pedagógus 2025. I. 20-tól a tanév végéig a...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti munkaidő-kedvezmény felosztása

Az Mt. 274. §-ának (1) bekezdése alapján a munkavállalót munkaidő-kedvezmény illeti meg szakszervezeti érdekképviseleti tevékenysége érdekében. Ha az Mt. 273. §-a alapján több...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5248 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 274-ik lapszám, amely az 5248-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Áfagondok az intézmények gyakorlatában Megnézem

Az Szja törvény 2025 évi változásai Megnézem

Társadalombiztosítás és szociális hozzájárulás 2025. évi módosításai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem