×

Bértarifarendszerek

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2004. augusztus 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 78. számában (2004. augusztus 15.)
Az ágazati párbeszédbizottságok felállásával és működésével lehetővé válik, hogy az egyes szakmák képviselőinek bérminimumokat, bértarifákat állapítsanak meg a szakma erre felhatalmazott képviselői. A folyamat még igencsak a kezdeteknél tart. Alábbi cikkünkben a bértarifa lényegét ismertetjük.

A gyakorlatban, ha bértarifarendszerről beszélünk, akkor általában csak a bérek mértékére, az egyes "lépcsők vagy kockák" egymásra épült struktúrájára gondolunk. Holott a bértarifarendszer két egymástól elválaszthatatlan elemből áll. Az alapot a munkaminősítési (besorolási) rendszer jelenti, amikor az egyes tevékenységeket egymástól jól körülírtan elkülönítjük, csoportosítjuk. Ezek meghatározására a szakma, illetve a szakirodalom sokféle módszert ismer. A második elem, a bértételek meghatározása az egyes munkakategóriákra épül fel. Ez szintén többféle lehet, például csak az alapbért határozzák meg, ami lehet fix összegű, alsó-felső határok megállapításával, viszonyítási százalék meghatározásával, felső korlát beiktatásával stb.

Besorolási rendszer

Magyarországon az 1992-ben elfogadott miniszteri rendelet [6/1992. (VI. 27.) MüM] a hagyományos gyakorlat alapján munkakategóriákba, besorolási rendszerbe osztályozza a munkavállalókat.

Külön csoportot képeznek a nem fizikai munkát végzők, ezen belül is a vezetők, illetve az egyéb szellemi foglalkozásúak. A középvezetők és a többi szellemi foglalkoztatott esetében az iskolai végzettségnek, valamint a szakmai képzettségnek s a felelősség mértékének van szerepe. A szakmai hierarchián lefelé haladva a gyakorlat is besorolási tényező.

A fizikai munkát végzőknél a képzettség, az adott tevékenység begyakorlásához szükséges időszak, az önállóság, a kreativitás, a több szakma ismerete, valamint a munkakörülmények differenciálása alapján áll össze a besorolási rendszer.

A versenyszférában, a rendeletben előírt besorolási kategóriák alkalmazásának elsősorban statisztikai szempontból és a kollektív szerződések megkötésekor van szerepe. A rendszer alkalmazása abban az esetben nem kötelező, ha munkáltatói érdekképviselet kötött kollektív szerződést. Ekkor el lehet térni a besorolási feltételektől és kategóriáktól. Ha azonban a jogszabálytól eltérő rendszer van érvényben, akkor az alkalmazott módszert a rendeletben előírt kategóriáknak "meg kell feleltetni", mert statisztikai adatgyűjtést, információt csak azonosítás alapján lehet nyújtani.

Vitázó felek

A versenyszférában a jogszabály csak a minimálbért határozza meg alapbérként. Az Országos Érdekegyeztető Tanács a 6/1992. besorolási rendelet és a mindenkori minimálbérek alkalmazásával ajánlást dolgozott ki és adott közre még 1993-ban. Ez az ajánlás szorzószámokat tartalmaz a különböző munkaköri kategóriákra. Bár nincs kötelező jellege, a különböző szakmákban mégis irányt szab a bértárgyalások során.

A munkaadók és a munkavállalói érdekképviseletek között évek óta vita tárgyát képezi, hogy készüljön-e országos érvényű egyszerűsített bértarifarendszer, kötelező érvényű bértételekkel. A munkaadók vitatják ennek szükségességét. Érveik szerint országos szinten, a minimálbéren kívül nincs értelme kikötni semmilyen bérkategóriát, annak csak szakmai szinten van létjogosultsága. Tulajdonképpen az egységes minimálbér is torz állapotokat eredményez az egyes ágazatokban, szakmákban.

Álláspontjuk szerint a bérek mértéke, illetve meghatározása ágazatonként, szakmánként eltérő helyzetet teremt, amit a munka- és gazdasági feltételek alakítanak ki. Következésképpen tarifaautonómiával kell szabad kezet adni a megállapodást kötő feleknek.

A most alakuló, s majd véglegesen felálló ágazati párbeszédbizottságoknak lesz a feladatuk, hogy bérmegállapodásokat kössenek.

Az azonosnak tekinthető munkákra, munkakörökre épülő bérkategóriákat általában alapbérként szokták kezelni. Lényeges, hogy ez egy-egy szakmán, ágazaton belül azonos rendező elvek szerint legyen meghatározva.

A személyi alapbér a munkaszerződés kötelező része, s a teljesítménybéres rendszerek, bérpótlékok, bérösztönzök alapja. Az állásidő, illetve a távolléti díj meghatározásának az eleme. Ugyanakkor – a statisztikai adatgyűjtés alapján – információt nyújt az ágazaton belüli bérarányokról.

Nyilvánvaló, a stabil rendszer kialakítása lehetővé teszi: ha új munkakör keletkezik egy munkahelyen, akkor nem kell az egész munkaminősítési, -besorolási rendszert újból kialakítani, átdolgozni, hanem csak be kell illeszteni a legmegfelelőbb csoportba.

Együttműködő partnerek

A megalakuló ágazati párbeszédbizottságoknak mindenekelőtt az a legfőbb feladatuk – legalábbis a kezdeti időszakban –, hogy az ellentétes álláspontokat kölcsönösen elismerjék, s konszenzuskereséssel képviseljék saját szakmájukat, legyen az gazdasági, társadalmi, képzési érdek. Természetesen csak kellő tapasztalatok, felhatalmazottság és háttér birtokában lehet eljutni a megállapodások megkötéséhez. Ez a bértarifarendszerek kialakítására is vonatkozik.

Ennek érdekében célszerű tanulmányozni, hogy az adott szakmában milyen lehet a besorolási rendszer szerkezete. A versenyszféra ágazatai esetében a kiindulásnál segítséget jelenhet a jelenleg érvényben lévő, már említett munkaminősítési rendszer.

Összevontabb vagy tágabb besorolási rendszer kialakításához hasznos a szakirodalmat tanulmányozni, illetve az európai országok hasonló ágazataiban kialakult gyakorlatot megismerni.

A besorolási kategóriákhoz rendelt bértételekre az adott szakmában célszerű kötelező megállapodást kötni, mert ez teremti meg az ágazaton belüli versenyfeltételeket, illetve a megfelelő bérarányokat.

Ugyanakkor az első ágazati bértarifarendszer kialakítását meg kell előzze annak felmérése, hogy az adott szakmában működő különböző munkáltatóknál mennyi a ténylegesen kifizetett alapbér, illetve milyen felépítésűek a kereseti elemek. De a már tarifamegállapodással rendelkező szakmákban szintén célszerű – a változó munkaerő-piaci helyzet miatt – az arányokat áttekinteni, esetleg módosítani.

A bértételeket illetően az országos minimálbéren kívül nincs semmilyen kötelező előírás. Azonban az Országos Érdekegyeztető Tanács éves ajánlásait a keresetek növelésére célszerű figyelembe venni, mert ennek orientáló hatása van. Végezetül nagyon fontos, hogy a tárgyalások során a felek azonos adatforrásból dolgozzanak, illetve azonos fogalmakat használjanak.

Mint jeleztem, az ágazati párbeszédbizottságok feladata a kezdeti időszakban nem okvetlenül a bértarifarendszerek megállapításával kezdődik. Azonban – a már említett körülmények figyelembevételével – a tájékozódást, a felkészülést meg lehet kezdeni.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2004. augusztus 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8838 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8838 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5248 olvasói kérdésre 5248 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8838 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8838 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

18 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5248 olvasói kérdéssel.

Munkaszüneti napi munkavégzés ellenértéke

A szociális területen (szociális konyha, idősek klubja) dolgozó általános munkarendű közalkalmazottak esetében ünnepnapra jár-e a 100%-os munkaszüneti napra járó bérpótlék és egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köztisztviselői jubileumi jutalom – kedvezmény nélkül

Egy köztisztviselő jogviszonya a nők kedvezményes öregségi nyugdíja betöltése miatt megszűnik. Iskolai tanulmányait befejezve öt évet KISZ-bizottsági tagként, majd...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidőkeret bevezetése és a bérpótlékra való jogosultság

Településünkön a művelődési központban (alapító, fenntartó: önkormányzat, TEÁOR: könyvtári, levéltári tevékenység, a dolgozók jogviszonya: munkaviszony) 3 havi munkaidőkeret...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítése bérlet mellett

Munkavállalóink éves bérletet kapnak munkavégzés céljából, amit év elején vehetnek át, és használják egész évben. Ezzel párhuzamosan munkába járási utazási...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítése – ha a határon túlról ingáznak

A munkáltató nem hajlandó hozzájárulni a határon túlról munkába járó (ingázó) munkavállaló utazási költségéhez. Jogosan tagadja-e meg ezt az igényt külföldi lakhellyel...

Tovább a teljes cikkhez

Bérkorrekció – alkalmazandó teljesítménybérezés esetén is

Gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságról visszatérő anyuka esetében megtagadhatja-e a munkáltató a bérkorrekciót arra hivatkozva, hogy a cégnél...

Tovább a teljes cikkhez

Távollétidíj-számítás – az esedékesség időpontja

A munkavállaló szabadságát töltötte 2024. XII. 30. napjától 2025. 6. napjáig. A decemberi és januári órabére ugyanaz, de a távollétidíj-növelő tétel miatt változik az egy...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába álló kismamák – illetményemelés jogállástól függően

A Kttv. és a Kjt. hatálya alá tartozó munkába visszatérő kismamák esetén a munkáltatók folyamatosan megtagadják az Mt. 59. §-ának alkalmazását, mely rendelkezés előírja, hogy a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkabérfizetés – utalása devizaszámlára

Az egyik munkavállalónk euróban szerette volna kérni a fizetését, majd utána pedig eurós számlára szerette volna kapni a havi munkabérét. Úgy tudjuk, hogy euróban csak kivételes...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítése bérlet mellett

Munkavállalóink éves bérletet kapnak munkavégzés céljából, amit év elején vehetnek át, és használják egész évben. Ezzel párhuzamosan munkába járási utazási...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítése – ha a határon túlról ingáznak

A munkáltató nem hajlandó hozzájárulni a határon túlról munkába járó (ingázó) munkavállaló utazási költségéhez. Jogosan tagadja-e meg ezt az igényt külföldi lakhellyel...

Tovább a teljes cikkhez

Bérkorrekció – alkalmazandó teljesítménybérezés esetén is

Gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságról visszatérő anyuka esetében megtagadhatja-e a munkáltató a bérkorrekciót arra hivatkozva, hogy a cégnél...

Tovább a teljes cikkhez

Távollétidíj-számítás – az esedékesség időpontja

A munkavállaló szabadságát töltötte 2024. XII. 30. napjától 2025. 6. napjáig. A decemberi és januári órabére ugyanaz, de a távollétidíj-növelő tétel miatt változik az egy...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába álló kismamák – illetményemelés jogállástól függően

A Kttv. és a Kjt. hatálya alá tartozó munkába visszatérő kismamák esetén a munkáltatók folyamatosan megtagadják az Mt. 59. §-ának alkalmazását, mely rendelkezés előírja, hogy a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkabérfizetés – utalása devizaszámlára

Az egyik munkavállalónk euróban szerette volna kérni a fizetését, majd utána pedig eurós számlára szerette volna kapni a havi munkabérét. Úgy tudjuk, hogy euróban csak kivételes...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelés – a fizetési fokozat megállapítása munkaviszonyban

A köznevelési dolgozót be kell sorolni a Kjt. előmeneteli szabályai szerint, meg kell állapítani a fizetési osztályt és fokozatot, és ez alapján adható meg az alapszabadság és a...

Tovább a teljes cikkhez

Távol lévő pedagógus – a helyettesítésének díja

Pedagógus helyettesítése és a helyettesítési óradíj összegének meghatározásában kérném szíves segítségüket két esetben. A pedagógus 2025. I. 20-tól a tanév végéig a...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti munkaidő-kedvezmény felosztása

Az Mt. 274. §-ának (1) bekezdése alapján a munkavállalót munkaidő-kedvezmény illeti meg szakszervezeti érdekképviseleti tevékenysége érdekében. Ha az Mt. 273. §-a alapján több...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5248 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 274-ik lapszám, amely az 5248-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Áfagondok az intézmények gyakorlatában Megnézem

Az Szja törvény 2025 évi változásai Megnézem

Társadalombiztosítás és szociális hozzájárulás 2025. évi módosításai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem