Az elmúlt évek tapasztalatait figyelembe véve várhatóan az idén is mintegy százezer fiatal keresi fel a munkaügyi szervezet irodáit. Hetven-nyolcvan százalékuk rövid időn belül munkához juthat, illetve bekapcsolódhat az aktív munkaerő-piaci programokba.
Prevenciós szolgáltatások
A foglalkoztatáspolitikai szaktárca kiemelt figyelmet fordít a fiatalok munkapiaci esélyeinek javítására. E célból – prevenciós jelleggel – már a pálya-, a szakma- és az iskolaválasztáshoz is segítséget nyújt, később pedig az álláskeresést, a megfelelő munkahely megtalálását, illetve az elhelyezkedést gátló tényezők elhárítását támogatja.
A munkaügyi központok minden évben – tavasszal – felmérik a területükön működő oktatási intézmények diákjainak szándékait, majd felkészülnek a fogadásukra. Foglalkoztatásuk elősegítése érdekében a különböző munkaerő-piaci szolgáltatásokra – állás- és szakképzési börzék, nyílt napok –, illetve az aktív eszközökre helyezik a hangsúlyt. Ez utóbbiak sorában kiemelendő a képzési, a munkatapasztalat-szerzési, a foglalkoztatási, a bér-, valamint az intenzív álláskeresési támogatás. A pályakezdők elhelyezkedését segítő önálló aktív – munkatapasztalat-szerzési és foglalkoztatási – támogatásra a munkaügyi központok tavaly 4 milliárd forintot használtak fel, s az idén is 4-5 milliárd jut e célra.
Mivel a fiatalok jelentős része szakképzetlenül, vagy nem a piaci igényeknek megfelelő szintű és szakirányú képzettséggel kerül a munka világába – ráadásul a vállalkozások gyakorlott dolgozókat keresnek –, ezért a pályakezdők beilleszkedésének segítése komplex programokat igényel. Ezek keretében a különböző szolgáltatások és az aktív eszközök együttesen segítik a fiatalokat. Először a képzési hiányosságokat szüntetik meg, majd a támogatott foglalkoztatáson keresztül a megfelelő munkatapasztalat megszerzéséhez segítik hozzá a pályakezdőket.
A megyékben számos program zajlik. Ezek közül is kiemelt jelentőségű a diplomás fiatalok esélyteremtő tranzit foglalkoztatási, valamint a szakképzetlen (roma és hátrányos helyzetű) pályakezdők felzárkóztatási programja, továbbá a kistelepüléseken élő, alacsony iskolázottságú munkanélküliek reintegráló programja. Hasonlóan sokat várnak attól a projekttől, amely az idegenforgalmi ügyintézői hálózat kialakítását, s a fiatalok elvándorlásának megakadályozását szolgálja.
Kísérleti projektek
A tárca mindezeken túl – kísérleti jelleggel – több központi programot is kidolgozott, illetve támogat. E projektek egyike a "Diplomások a közigazgatásba" elnevezést viseli, s célja a felsőfokú végzettségű, nyelveket beszélő fiatalok közigazgatásban történő gyakorlati képzésének támogatása. Ez a program a köztisztviselői pályára és az uniós feladatok elvégzésére készíti fel a fiatalokat. A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében indított központi program ugyancsak pályakezdő diplomások – szám szerint száz fiatal – foglalkoztatásához és uniós felkészítéséhez nyújt segítséget.