×

Kereszttűzben a munkáltatók ellenőrzése

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2003. szeptember 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 67. számában (2003. szeptember 15.)
Mind a munkaadók, mind a munkavállalók úgy vélik, megérett az idő, hogy az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Főfelügyelőséget (OMMF) két intézmény váltsa fel. Az érintettek úgy látják, a mostani struktúrában a két területen nem várható érdemi előrelépés az ellenőrzések hatékonyságában. A szociális partnerek szakértői szerint, míg a munkaügyi ellenőrzés nem kap kellő súlyt a hivatal mai tevékenységében, s kritizálható a hatékonyság is, addig a munkabiztonság terén inkább szemléletbeli gondok érzékelhetők. Az Országos Érdekegyeztető Tanácsban (OÉT) részt vevő munkaadói és munkavállalói szervezetek egyaránt bírálják az ellenőrök munkáját, felkészültségét, viszonyulását a munka világának szereplőihez, és sürgetik a megújulást.

A munkaügy és a munkavédelem szétválasztását sürgetik

Megvan az egyensúly a két szakterület között

Bár a szociális partnerek gyakorta bírálják az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Főfelügyelőséget, e bírálatok meggyőződésem szerint túlzóak. Az OMMF ugyanis eleget tesz törvényben foglalt kötelezettségeinek, s emellett lehetőségei szerint megpróbál a munkaadók és a munkavállalók elvárásainak is megfelelni – állítja dr. Dudás Katalin, az OMMF elnökhelyettese. Az OMMF egyébként az idén is az elmúlt években megszokottnak megfelelően végzi ellenőrző tevékenységét. Azaz az eseti feladatok mellett országosan, s előre meghatározott cél- és akcióvizsgálatokat hajt végre. Ez utóbbiak tematikáját – a korábbi gyakorlatnak megfelelően – a megelőző év tapasztalatai, illetve a főfelügyelőséghez beérkező panaszok határozzák meg. Az első félévi adatok azt mutatják, hogy a trendek hasonlóak, mint korábban. Munkabiztonsági szempontból az építőipar és a közlekedés a legveszélyesebb ágazat, míg a munkaügy területén alapvető hiányosság, hogy a munkáltatók nem ismerik vagy rosszul értelmezik a munkaügyi jogszabályokat.

Mint az elnökhelyettes mondta, az OMMF az első fél évben 27 ezer munkáltatót több mint 29 ezer telephelyen ellenőrzött, s a hiányosságok miatt összesen 1,581 milliárd forint – munkavédelmi, munkaügyi, külföldiek szabálytalan foglalkoztatása miatti befizetés, szabálysértési – bírságot vetettek ki a felügyelők.

Gyakorta hallható bírálat, hogy az OMMF nem szolgáltat, csak büntet. Mint Dudás Katalin mondta, nyilván a büntetés eszközével élni kell, ám a szolgáltatás fejlesztésére is történtek lépések. Ennek jó példája az ingyenes munkavédelmi információs szolgálat létrehozása, amelynek a feltételeit törvény teremtette meg. A szolgáltatás keretében az ingyenesen hívható számon a társszervekkel – az ÁNTSZ-szel és a Magyar Bányászati Hivatallal – közösen adnak tájékoztatást a szakemberek a munkavédelem különböző témaköreiben – többek között a kockázatértékeléssel kapcsolatos kérdésekre is. Ennek kiemelését azért tartotta fontosnak az elnökhelyettes asszony, mert az első fél évben elvégzett vizsgálat szerint az ellenőrzött 2116 cég 55 százaléka egyáltalán nem rendelkezett e fontos dokumentummal. Ez az arány nagyon komoly figyelmeztetés, hiszen azt mutatja, hogy az érintettek meg sem próbálták betartani a törvényt.

Azzal az észrevétellel kapcsolatban, hogy az OMMF-en belül a két szakterület között nincs meg a kívánatos egyensúly, azt nyilatkozta Dudás Katalin: a munkabiztonsági és munkaügyi felügyelők száma közel azonos, és ez mondható el az ellenőrzések esetében is. A bírságolási gyakorlatot kritizáló megjegyzésekre a hivatal részéről az a válasz, hogy nincs két azonos szituáció, így a helyzeteket, a bírságok összegét nem lehet összehasonlítani. Az összeg megállapításánál számos tényezőt figyelembe kell venni, ezek körét egy idén július 1-jétől hatályos törvény kibővítette. A szempontok közé tartozik a vállalkozás anyagi teherbíró képessége, ami megmutatkozik a munkáltató által foglalkoztatott munkavállalók létszámában is, továbbá szempont, hogy a jogellenes állapot mennyi ideig tartott. Nem mindegy ugyanis, hogy egy megtalált jogsértés több hónapja fennáll vagy csak néhány hete. E nehézségek ellenére megvan a szándék a főfelügyelőségnél, hogy az egységes bírságolásra vonatkozó munkaadói elvárást valamilyen szinten teljesítse. A felügyelőség által összeállított útmutató tesztelése jelenleg is folyik, így az első tapasztalatok összegzése után sor kerülhet ennek közzétételére. Az OMMF az idén is nagy gondot fordít a felügyelők képzésére, szemléletük formálására.

A feketemunkára kellene koncentrálni

A feketemunka a magyar gazdaságban még mindig az egyik olyan visszásság, amelynek kiszűrésére az eddigieknél sokkal nagyobb energiát kellene fordítani – vélekedik Rolek Ferenc, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) alelnöke. Ezért a munkaügyi ellenőröknek nagyobb energiát kellene e törvénytelenség visszaszorítására fordítaniuk – mondja. Ehhez viszonyítva az egyéb munkaügyi kérdések – mint a munkaidő, munkabér, szabadság – vizsgálata csak másodlagos lehet. Az elmúlt hetekben egyébként nem érkezett olyan visszajelzés, hogy a munkaügyi ellenőrök vizsgálták volna az úgynevezett színlelt szerződéseket. Ez a pozitív hozzáállást mutatja, hiszen eszerint maradéktalanul betartják azt a korábbi ígéretet, ami az év végéig tartó türelmi időszakra vonatkozik, amikor a büntetés helyett a tanácsadásra helyezik a hangsúlyt. Ez a munkaadók számára megnyugtató. Az MGYOSZ szerint a munkaügyi ellenőrzés fontos és megoldandó problémái közé tartozik, hogy sem az ellenőrzés gyakorlata, sem a szankciók nem egységesek az egyes szabálytalanságok esetében. A tagszervezetektől, cégektől kapott visszajelzések alapján tudható, hogy a bírságolás eltérő lehet az egyes megyékben, azaz ugyanazért a szabálytalanságért más összegű a büntetés például Szabolcsban és más Vas megyében. Ez egyébként nem új jelenség, s a munkaadók – legyenek kicsik vagy nagyok – már jó ideje szorgalmazzák az egyes büntetéstételek közzétételét. Lehessen tudni, hogy ha valaki elkövet valamilyen szabálytalanságot vagy törvénysértést, mekkora büntetésre számíthat. Adott esetben – véli Rolek Ferenc – az összeg ismerete is visszatartó erő lehet. Ez egyébként megoldható lenne, hiszen a tarifák közzététele az OMMF-en múlik. Az MGYOSZ alelnöke úgy véli, két- vagy háromoldalú tárgyalásokon el lehetne dönteni, miképp, milyen részletességgel ismerhetik ezt meg a munkáltatók. Az OMMF-fel kapcsolatban az utóbbi időben gyakorta felmerül, hogy a hatékonyság javítása érdekében szükség lenne a kétféle tevékenységet, a munkaügyi ellenőrzést és a munkavédelmet kettéválasztani. Ez Rolek Ferenc szerint a mai helyzetben – amikor a kormánynak arra kell törekedni, hogy minél jobban lefaragja az állami kiadásokat – nem járható út, bár kétségtelen, hogy a felügyelőség két különböző tevékenységet végez egy hivatal keretében. Az intézmény kettéválasztása a kormányzati szándékokkal ellentétes hatást váltana ki. Inkább a mai adottságok mellett kellene megkeresni azokat a módokat, amelyek által a felügyeleti munka hatékonysága javul. Ennek eszköze lehet egyébként a szolgáltatótevékenységek, például a tanácsadás erősítése – állítja Rolek Ferenc.

Hatékonyabb ellenőrzésre lenne szükség

A következő hónapok egyik fontos feladata – még a költségvetési tárgyalásokkal párhuzamosan –, hogy felgyorsuljon a munkaügyi-munkavédelmi ellenőrzés intézményének szétválasztása. Ebben az ügyben még az ősz első felében döntést kell hozni azért, hogy a jövő évi költségvetés előkészítésekor már a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium (FMM) is két intézményben tudjon gondolkodni – vélekedett Sáling József, a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezetének (KASZ) főtitkára, szocialista parlamenti képviselő. A szakszervezetek fő célja, hogy javuljon az ellenőrzés hatékonysága, a jogszabályok betartása. Ehhez egy új filozófia alapján, egy új szervezetben működő hivatal kellene, amely munkájának ellenőrzésében a szociális partnerek, így a szakszervezetek is szerepet kapnának. E döntés azért is sürgető, hiszen kívánatos lenne a mai létszám, illetve – a korrupció megelőzése érdekében – a bérek emelése is, mindennek pedig komoly költségvetési vonzata van. A munkavállalók szerint 400-500 fős ellenőri gárdával tudná Magyarország elérni a gyengébb európai országok átlagát. Bár lehet, hogy a két szervezet életre hívása, illetve a létszám növelése ellentmond az olcsó közigazgatás elvének, ám hosszabb távon a munkaügyi ellenőrzésre fordított befektetés kamatostól megtérül, s társadalmi hatása messze túlmutat a szervezet keretein – véli Sáling József. Mint a politikus, érdekvédő mondta, az elmúlt években az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Főfelügyelőség munkája rossz irányba tolódott el, hiszen előtérbe került a büntetés, s csak másodlagos, esetenként pedig teljesen elvész a szolgáltatás szerepe. A mai szervezet gyenge pontja még az egységes módszertan hiánya, s emiatt a megyei szervezetek eltérő ellenőrzési gyakorlata. A munkaadók számára is fontos lenne a megfelelő egyensúly helyreállítása, a más típusú szemlélet meghonosítása. Kívánatos lenne, hogy az informálás, a tanácsadás és az oktatás funkciója kerüljön előtérbe, s ha ezek teljesültek, akkor kerülhetne sor büntetésre. Ehhez azonban szükség lenne – a szemléletváltás mellett – az együttműködésre a szociális partnerekkel, ami ma szinte teljességgel hiányzik. Az intézményi változáshoz azonban politikai szándék kell, ám erről egyelőre még nem ismert a foglalkoztatási tárca vezetőjének álláspontja, annak ellenére, hogy ezt a nagyobbik kormánypárt választási programja is tartalmazza.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2003. szeptember 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8838 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8838 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5248 olvasói kérdésre 5248 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8838 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8838 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

18 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5248 olvasói kérdéssel.

Munkaszüneti napi munkavégzés ellenértéke

A szociális területen (szociális konyha, idősek klubja) dolgozó általános munkarendű közalkalmazottak esetében ünnepnapra jár-e a 100%-os munkaszüneti napra járó bérpótlék és egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köztisztviselői jubileumi jutalom – kedvezmény nélkül

Egy köztisztviselő jogviszonya a nők kedvezményes öregségi nyugdíja betöltése miatt megszűnik. Iskolai tanulmányait befejezve öt évet KISZ-bizottsági tagként, majd...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidőkeret bevezetése és a bérpótlékra való jogosultság

Településünkön a művelődési központban (alapító, fenntartó: önkormányzat, TEÁOR: könyvtári, levéltári tevékenység, a dolgozók jogviszonya: munkaviszony) 3 havi munkaidőkeret...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítése bérlet mellett

Munkavállalóink éves bérletet kapnak munkavégzés céljából, amit év elején vehetnek át, és használják egész évben. Ezzel párhuzamosan munkába járási utazási...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítése – ha a határon túlról ingáznak

A munkáltató nem hajlandó hozzájárulni a határon túlról munkába járó (ingázó) munkavállaló utazási költségéhez. Jogosan tagadja-e meg ezt az igényt külföldi lakhellyel...

Tovább a teljes cikkhez

Bérkorrekció – alkalmazandó teljesítménybérezés esetén is

Gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságról visszatérő anyuka esetében megtagadhatja-e a munkáltató a bérkorrekciót arra hivatkozva, hogy a cégnél...

Tovább a teljes cikkhez

Távollétidíj-számítás – az esedékesség időpontja

A munkavállaló szabadságát töltötte 2024. XII. 30. napjától 2025. 6. napjáig. A decemberi és januári órabére ugyanaz, de a távollétidíj-növelő tétel miatt változik az egy...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába álló kismamák – illetményemelés jogállástól függően

A Kttv. és a Kjt. hatálya alá tartozó munkába visszatérő kismamák esetén a munkáltatók folyamatosan megtagadják az Mt. 59. §-ának alkalmazását, mely rendelkezés előírja, hogy a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkabérfizetés – utalása devizaszámlára

Az egyik munkavállalónk euróban szerette volna kérni a fizetését, majd utána pedig eurós számlára szerette volna kapni a havi munkabérét. Úgy tudjuk, hogy euróban csak kivételes...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítése bérlet mellett

Munkavállalóink éves bérletet kapnak munkavégzés céljából, amit év elején vehetnek át, és használják egész évben. Ezzel párhuzamosan munkába járási utazási...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítése – ha a határon túlról ingáznak

A munkáltató nem hajlandó hozzájárulni a határon túlról munkába járó (ingázó) munkavállaló utazási költségéhez. Jogosan tagadja-e meg ezt az igényt külföldi lakhellyel...

Tovább a teljes cikkhez

Bérkorrekció – alkalmazandó teljesítménybérezés esetén is

Gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadságról visszatérő anyuka esetében megtagadhatja-e a munkáltató a bérkorrekciót arra hivatkozva, hogy a cégnél...

Tovább a teljes cikkhez

Távollétidíj-számítás – az esedékesség időpontja

A munkavállaló szabadságát töltötte 2024. XII. 30. napjától 2025. 6. napjáig. A decemberi és januári órabére ugyanaz, de a távollétidíj-növelő tétel miatt változik az egy...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába álló kismamák – illetményemelés jogállástól függően

A Kttv. és a Kjt. hatálya alá tartozó munkába visszatérő kismamák esetén a munkáltatók folyamatosan megtagadják az Mt. 59. §-ának alkalmazását, mely rendelkezés előírja, hogy a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkabérfizetés – utalása devizaszámlára

Az egyik munkavállalónk euróban szerette volna kérni a fizetését, majd utána pedig eurós számlára szerette volna kapni a havi munkabérét. Úgy tudjuk, hogy euróban csak kivételes...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelés – a fizetési fokozat megállapítása munkaviszonyban

A köznevelési dolgozót be kell sorolni a Kjt. előmeneteli szabályai szerint, meg kell állapítani a fizetési osztályt és fokozatot, és ez alapján adható meg az alapszabadság és a...

Tovább a teljes cikkhez

Távol lévő pedagógus – a helyettesítésének díja

Pedagógus helyettesítése és a helyettesítési óradíj összegének meghatározásában kérném szíves segítségüket két esetben. A pedagógus 2025. I. 20-tól a tanév végéig a...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti munkaidő-kedvezmény felosztása

Az Mt. 274. §-ának (1) bekezdése alapján a munkavállalót munkaidő-kedvezmény illeti meg szakszervezeti érdekképviseleti tevékenysége érdekében. Ha az Mt. 273. §-a alapján több...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5248 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 274-ik lapszám, amely az 5248-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Áfagondok az intézmények gyakorlatában Megnézem

Az Szja törvény 2025 évi változásai Megnézem

Társadalombiztosítás és szociális hozzájárulás 2025. évi módosításai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem