A gazdasági növekedés, az üzleti kultúra fejlődése segíthet abban, hogy az eddigieknél Magyarországon is hangsúlyosabb szerepük legyen a vezetési tanácsadóknak – emelte ki dr. Kornai Gábor, a Vezetési Tanácsadók Magyarországi Szövetségének (VTMSZ) elnöke. Tapasztalatai szerint főleg az informatika, a pénzügy és a humánerőforrás területén a legerőteljesebb az igény a vezetési tanácsadás iránt.
Külföldi tulajdonosok
A VTMSZ felmérése szerint mintegy kétszáz olyan cég található Magyarországon, amely fő tevékenységként vezetési tanácsadással foglalkozik. Árbevételük mintegy negyvenmilliárd forintra tehető, a VTMSZ-be tömörült hatvanöt cég összesített forgalma a becslések szerint huszonötmilliárd forint, ez a teljes piac kétharmada. A legnagyobb cégek külföldi tulajdonban vannak. Kornai Gábor hangsúlyozta, hogy a vezetési tanácsadás világszerte fejlődő iparágnak tekinthető – tíz százalékot meghaladó éves növekedéssel –, s ez akkor is igaz, ha tavaly az előző esztendőhöz képest kisebb mértékű volt a piacbővülés. Ennek oka elsősorban a nyugat-európai recesszió lehet, ami hazánkban is éreztette hatását. Ezt jelzi, hogy a nagyvállalati kör is visszafogottabban adott megbízásokat.
Minőségi mérce
Az elnök kiemelte, hogy Magyarországon vannak tartalékok, mivel a nyugat-európai országokhoz viszonyítva most még kevesebben veszik igénybe a vezetési tanácsadók szolgáltatásait, hiszen ezt a lehetőséget nem kötelező kihasználni. Véleménye szerint nemcsak a vállalkozás nagysága határozza meg azt, hogy egy cég vezetési tanácsadóhoz fordul-e. Döntő az a szemlélet, hogy a vállalat bízik-e a megrendelt tanácsadás hasznosságában. Száz projektből átlagban három-öt esetben fordulhat elő, hogy a vezetési tanácsadó munkája nem megfelelő, ez az arány nem rosszabb mint más iparágakban. Ugyanakkor a tapasztalat az, hogy aki egyszer csalódik a vezetési tanácsadó munkájában, az legközelebb nem vesz igénybe ilyen jellegű szolgáltatást. Más szektorhoz hasonlóan a vezetési tanácsadással foglalkozók között is találhatók kontárok, akiknek tevékenysége rontja a szakma hitelét. AVTMSZ igyekszik erősíteni érdekvédelmi tevékenységét, s erőfeszítéseket tesz azért, hogy a tanácsadás piacára vonatkozó egységes definíciót terjessze, a rájuk vonatkozó információkat összegyűjtse és feldolgozza.