×

Irodaberendezés

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1998. április 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 4. számában (1998. április 15.)

A nagyobb megrendelők pályáztatnak

 

Magyarországon a bútorkereskedelem forgalma becslések szerint eléri az évi 50 milliárd forintot, és ennek 10 százalékát teheti ki az irodabútorok értékesítése. Szakemberek szerint a bútoriparon belül növekszik az irodabútor-gyártás aránya. Akad azonban lakásbútorral berendezett iroda is.

 

Az Ipari, Kereskedelmi és Idegenforgalmi Minisztérium adatai szerint a múlt évben a hazai bútoripar termelése valamelyest csökkent, az 1996. évi teljesítmény 99,3 százalékát érte el. Az említett időszakban a bútoripar belföldi értékesítése 95,9 százalékot tett ki, ezzel szemben a bútoripar tavalyi exportja 6,9 százalékkal növekedett. A Bútorvállalkozók Országos Szakmai Szövetségének (Bútorszövetség) felmérése szerint a csökkenő teljesítmény mellett az irodabútorok előállítására szakosodott gyárak növelték termelésüket. Például a Garzon Bútor Rt. 1996-ban még 1,04 milliárd forint értékben állított elő irodabútorokat, ugyanez a gyár 1997-ben 1,3 milliárd forintra növelte termelését.

A hazai bútorkereskedelemben meghatározó szerepet játszó Domus Lánc Kft. illetékesének becslése szerint az irodabútorok iránti közvetlen kereslet az utóbbi időben csökkenő tendenciát mutat. A magyarországi irodabútor-piacon túlkínálat van. Megítélésük szerint a kereskedők helyzetét nehezíti, hogy a költségvetési szervezetek vásárlásait nagyrészt elviszik a közbeszerzési tendereken gyári áron ajánlkozó bútorgyártók.

A Domus Lánc Kft. megítélése szerint ezzel jelentős változás következett be az eddigi feltételekben, ami megtöri, esetleg visszájára fordítja az utóbbi években rendkívül kedvezőnek mondható közületi vásárlásokat. A Domus Lánc által forgalmazott irodabútorokból 30 százalék importáru, 70 százalék hazai termék. A szállítók egyébiránt nemcsak a bútorok értékesítésével foglalkoznak, átvállalják a megrendelőktől az iroda berendezésével kapcsolatos összes teendőket is.

Ez általában magában foglalja a helyszíni felmérését, a számítógépes rajzolóprogram felhasználásával a belsőépítészeti látványtervezést, tanácsadást, a szállítást, szerelést, irodai kiegészítők beszerzését stb. A vevők – azok, akik két vagy annál több irodát kívánnak berendezni – az esetek 80 százalékában igénybe veszik a bútorkereskedő cégek többletszolgáltatásait.

A jól felszerelt és jó kapcsolatokkal rendelkező bútorkereskedők akár 48 óra alatt is képesek standard elemekből munkahelyet teremteni.

Kényszerű import

A székesfehérvári Otthon Bútor bútorkereskedelmi vállalkozás vezetője és tulajdonosa, Herold Gáborné úgy látja, hogy van kereslet az irodabútorok iránt. Az utóbbi időben alapvetően megváltoztak a beszerzési lehetőségek. A hazai gyártók kapacitását ugyanis teljes mértékben lekötik a tendereken elnyert munkák, és ezért a kereskedők rákényszerülnek az importra.

Az irodabútor-kereskedelemben a bemutatótermeken kívül jellemző még a katalógusból történő termékek kiválasztása. Ennek jelentős részét szintén importból származó termékek teszik ki. A nagyobb tételben vásárlók rendszerint a gyártót keresik meg olcsóbb áruért. Általában már csak akkor fordulnak hivatásos bútorkereskedőkhöz, ha rövid idő áll rendelkezésre vagy egyedi, speciális terméket szeretnének beszerezni. Amennyiben még hoszszabb idő van, akkor pályáztatják a beszállítókat. Újabban előfordul az is, hogy irodák, dolgozószobák berendezéséhez praktikus lakossági bútorokat használnak fel.

Egyes vélemények szerint Magyarországon egy iroda, dolgozószoba berendezése elsősorban pénz kérdése. A kor követelményeinek megfelelően manapság az irodában nélkülözhetetlen a személyi számítógép teljes konfigurációval, ami becslések szerint 200-300 ezer forintba kerülhet. A számítógépek előtt dolgozók esetében különleges szempontokat kell figyelembe venni a munkahely kialakításakor és a bútorok beszerzésénél. Az Európai Unióban irányelveket fogalmaztak meg a képernyő előtt dolgozók egészségvédelmi követelményeivel kapcsolatosan. Ezek az irányelvek a tagországok számára kötelezőek. De – amint arra Lantos Géza, az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Főfelügyelőség főosztályvezetője rámutatott – Magyarországon a számítógépes munkahelyek kialakítására az ott dolgozók egészségének és testi épségének védelmére konkrét – vizsgálatokon vagy más országok kutatási eredményein alapuló – előírások ma még nem léteznek.

A kiegészítők

A számítógépes munkahelyekkel szemben támasztott követelmények közül érdemes kiemelni, hogy a képernyőt még átmenetileg sem szabad úgy felállítani, hogy kezelője a képernyőről közvetlenül az ablakra tudjon tekinteni. A fényforrások képernyőn megjelenő visszatükröződését is ki kell küszöbölni. Számítógépes munkahelyen lehetőleg állítható magasságú munkaasztalt célszerű használni. Ugyancsak alapvető követelmény az állítható magasságú munkaszék.

Az irodák berendezésével foglalkozó szakemberek nagyobb iroda berendezésekor több szempontot vesznek figyelembe, köztük az iroda ergonómiáját, a dolgozók személyes térigényét, valamint a funkcionalitást is vizsgálják. Célszerű tervrajzot készíteni annak pontos tudatában, hogy milyen célt szolgál majd az iroda, hányan fognak ott dolgozni, ügyfeleket fogadnak-e vagy csak a napi munkavégzést szolgálja a helyiség.

Közös terek

Az iroda berendezésének megtervezésekor tekintettel kell lenni arra is, hogy a szobában főnök és a beosztott, vagy csak a vezető dolgozik. Abban az esetben, ha a főnök és a beosztott egy teremben dolgozik, akkor a vezető asztalát, székét olyan helyre célszerű tenni, ahonnan áttekinthető a munkatér, és a bútorzat a maga stílusával is kiemelkedik. Ugyanebben a helyiségben a dolgozók a munkafolyamatoknak és a megvilágítási viszonyoknak megfelelően helyezkednek el.

Külön főnöki szobánál általában az egyedi elrendezés beszédes, hiszen magáról a vezetőről árulkodik. Nagyon fontos szempont, hogy ott, ahol tárgyalás is zajlik, a tárgyaló és a vezető mindig úgy helyezkedjen el, hogy hozzá képest a fény hátulról jöjjön. Tekintettel kell lenni továbbá arra is, hogy az úgynevezett személyes tér kialakítható legyen, ezért célszerű a bútorokat egymástól legalább másfél méteres távolságra elhelyezni.

Alapvető dolgok

Amennyiben a vállalkozó tárgyalótermet is berendez, akkor ügyelni kell arra, hogy kerek asztalt helyezzenek el benne, hogy a partnerek egyenlő félként beszélgethessenek. Kisebb tőkeerejű vállalkozásoknál az ergonómiai tényezők figyelembevétele akár költségcsökkentő tényező is lehet. Például ha több munkahelyre csak egy telefonkészülék jut, akkor célszerű forgó telefontartó kart is beszerelni.

Ergonómiai szempontból egy irodában két alapvető bútorelem van: az asztal és a szék. A szék legyen állítható magasságú, ha lehet, forgó és görgős, hogy a mellette elhelyezkedő berendezéseket könnyen el lehessen érni. Az asztal esetében mérete 20 centiméterrel jobbra és balra haladja meg a munkatárs karhosszúságát, hogy külön lehessen pakolni azokat az iratokat, tárgyakat, amelyekkel közvetlenül nem dolgozik.

Magyarországon az irodák berendezésekor néhány tipikus hibával lehet találkozni. Ilyen például a túldíszítettség, a félreértett eklektikus stílus. Tipikus hiba, hogy a döntéshozók impozáns bútorokkal veszik magukat körül, amivel szinte barikádot építenek az ügyfél és maguk közé.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1998. április 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8646 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8646 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5134 olvasói kérdésre 5134 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8646 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8646 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5134 olvasói kérdéssel.

Globális informatikai hiba miatti munkakiesés

A július 19-i Crowdstrike frissítési hiba a Windowsra a cégünket is érintette, a számítógépeken nem tudtunk dolgozni. Erre a napra mit kell fizetnie a cégünknek? Az irodai és műszakos...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói jogkörgyakorlás – a jogalap

Az Mt. 20. §-ának (2) bekezdése értelmében a munkáltatói joggyakorlás rendjét – a jogszabályok keretei között – a munkáltató határozza meg. Az Mt. 31. §-a alapján alkalmazandó...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltatói joggyakorlás – a jogosult utólagos jóváhagyása

Az Mt. 20. §-ának (3) bekezdése értelmében, ha a munkáltatói jogkört nem az arra jogosított személy (szerv, testület) gyakorolta, eljárása érvénytelen, kivéve, ha a jogkör...

Tovább a teljes cikkhez

Cégjegyzésre jogosultak – és a munkáltatói jogkörgyakorlás

Egy társaság képviseletére a cégjegyzék értelmében annak két képviselője együttesen jogosult. Van-e akadálya annak, hogy a munkáltatói jogkör gyakorlásának rendjét úgy alakítsa...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármester – ha nem kaphat képviselői tiszteletdíjat

Helyi – megyei jogú városi – önkormányzatnál a foglalkoztatási jogviszonyban álló polgármester illetményére, illetve képviselői tiszteletdíjának egyidejű megállapítására...

Tovább a teljes cikkhez

Áthelyezés hiánya és orvoslása

Járási hivatal kormányablakosztályán dolgozó kormányzati szolgálati jogviszonyban álló alkalmazott áthelyezéssel átvehető-e közös önkormányzati hivatalhoz közszolgálati...

Tovább a teljes cikkhez

Próbaidő kikötése óvodaigazgató részére

Önkormányzati fenntartású óvodában igazgatói megbízás betöltésére jelentkezett egy kolléganő. A 401/2023. Korm. rendelet a Púétv. 7. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerint nem...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jogviszony nyugdíj mellett

Dajka munkakörre vonatkozik a kérdésünk. Önkormányzati fenntartású óvodánk dajkája nyugdíjba vonul a 40 év jogosultsági idővel, december 31-ével. Az intézményvezető szeretné...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaadói utasítás – korlátok és minősítés

A munkáltató utasítási joga az Mt. 52. §-a (1) bekezdésének c) pontjában foglaltakból fakad? Mi ennek a korlátja, határa? Például a munkáltató egyoldalúan meghatározhatja a...

Tovább a teljes cikkhez

Cégjegyzésre jogosultak – és a munkáltatói jogkörgyakorlás

Egy társaság képviseletére a cégjegyzék értelmében annak két képviselője együttesen jogosult. Van-e akadálya annak, hogy a munkáltatói jogkör gyakorlásának rendjét úgy alakítsa...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármester – ha nem kaphat képviselői tiszteletdíjat

Helyi – megyei jogú városi – önkormányzatnál a foglalkoztatási jogviszonyban álló polgármester illetményére, illetve képviselői tiszteletdíjának egyidejű megállapítására...

Tovább a teljes cikkhez

Áthelyezés hiánya és orvoslása

Járási hivatal kormányablakosztályán dolgozó kormányzati szolgálati jogviszonyban álló alkalmazott áthelyezéssel átvehető-e közös önkormányzati hivatalhoz közszolgálati...

Tovább a teljes cikkhez

Próbaidő kikötése óvodaigazgató részére

Önkormányzati fenntartású óvodában igazgatói megbízás betöltésére jelentkezett egy kolléganő. A 401/2023. Korm. rendelet a Púétv. 7. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerint nem...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési foglalkoztatotti jogviszony nyugdíj mellett

Dajka munkakörre vonatkozik a kérdésünk. Önkormányzati fenntartású óvodánk dajkája nyugdíjba vonul a 40 év jogosultsági idővel, december 31-ével. Az intézményvezető szeretné...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaadói utasítás – korlátok és minősítés

A munkáltató utasítási joga az Mt. 52. §-a (1) bekezdésének c) pontjában foglaltakból fakad? Mi ennek a korlátja, határa? Például a munkáltató egyoldalúan meghatározhatja a...

Tovább a teljes cikkhez

Munkáltató által előírt végzettség megszerzése

A munkáltató a munkavállalóval munkaviszonyt létesített, és a munkakörre előírt egy meghatározott végzettséget. Egy év elteltével a munkáltató jogosult-e erre a munkakörre...

Tovább a teljes cikkhez

Pihenőnap-áthelyezés munkaidőkeret hiányában

Általános munkarend szerinti foglalkoztatás esetén jogszerű-e az, hogy egy hétköznapra eső munkanapot pihenőnappá tegyen a munkáltató, és helyette valamely szombaton dolgoztassa azt...

Tovább a teljes cikkhez

Időarányos szabadság számítása

Az augusztusi diákmunkánál 1 munkanap szabadság jár a diákoknak, hiszen 2024. 08. 01-től 2024. 08. 21-ig (15 munkanap) tart a program. A számítás: 20 munkanap alapszabadság és 5...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5134 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 268-ik lapszám, amely az 5134-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Külföldi munkavállalók foglalkoztatása – a munkaerő-áramlással kapcsolatos legfontosabb adózási és társadalombiztosítási kérdések Megnézem

ÁRULKODÓ JELEK ADÓELLENŐRZÉSKOR
Az adóhatósági vizsgálatok gyakorlata
Megnézem

MIKOR, MIRE, MIÉRT ÉS MIT LÉP A NAV?
Eltérő adózói magatartásra eltérő NAV reagálás
Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem