Az idén bevezetett üdülési csekk a munkáltatóknál költségként elszámolható, a dolgozók számára pedig bizonyos összeghatárig adó- és járulékmentes. Hogy beválik-e, még korai lenne megjósolni. Az első nyaralási szezon végén már többet tudunk majd.
Az újfajta támogatásban mindeddig viszonylag kevés munkaadó részesítette dolgozóit, a rendelkezésre álló ötmilliárd forintos keretből február közepéig mindössze nyolcmillió forintért igényeltek üdülési csekket. Pedig az új rendszer az eddigieknél differenciáltabb szolgáltatásokat nyújt, s a kispénzűek számára is inkább lehetővé teszi a hőn óhajtott pihenést.
Szociálturizmus egykor és ma
Egy évtizeddel ezelőtt Magyarországon még évente egymillióan üdültek kedvezményesen vagy ingyen szakszervezeti beutalóval. A nagy cégek felbomlásával a vállalati üdülők legtöbbjét is eladták. Az állam minden évben több száz millió forinttal támogatja a családok nyaralását, mégis egyre kevesebben engedhetik meg maguknak ezt a luxust még belföldön is. Tavaly már csak mintegy 130 ezren vettek részt támogatott üdültetésben, holott felmérések szerint a felnőtt lakosság 45 százaléka igénybe venne belföldi üdülést, ha ehhez támogatást kapna.
A helyzeten az sem sokat segített, hogy a szociálturisztikai feladatok koordinálására az állam 1992-ben létrehozta a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítványt. Az alapítvány az elmúlt öt esztendő alatt ugyan mintegy 800 ezer ember üdülését segítette azzal, hogy átlagosan 40 százalékban megtérítette az üdülési szolgáltatás költségeit, az évek során nyilvánvalóvá váltak a korlátok. A költségvetési támogatás reálértékének csökkenése miatt fokozatosan apadt a támogatott üdülésben részt vevők száma, az alapítvány tulajdonában levő Hunguest-szálláshelyek pedig nem nyújtottak elég széles körű, a nagyon különböző igényekhez és pénztárcákhoz igazodó szolgáltatást. Emiatt az alapítvány változtatott az eddigi gyakorlaton, és a kormány, illetve a parlament felhatalmazásával az Európában már jól bevált és közkedvelt csekkrendszer bevezetése mellett döntött. Ez mellesleg lehetővé teszi a szolgáltatók körének bővítését is.
Az új rendszerben az állam ettől kezdve nem közvetlen támogatást nyújt az üdülni vágyóknak, hanem adó- és járulékkedvezményekkel ösztönzi a munkáltatókat csekkek vásárlására, a dolgozókat pedig azok felhasználására. A csekkek nemcsak az egykori SZOT-üdülőket működtető Hunguest Rt. szállodáiban, hanem számos más szálláshelyen is felhasználhatók, így megszűnik a Hunguest Hotels szállodalánc monopolhelyzete.
Adó- és járulékkedvezmény
A francia mintára kidolgozott csekkrendszert a Nemzeti Üdülési Szolgálat Kft. (NÜSZ) működteti. A munkáltatók, érdekvédelmi szervezetek és önkormányzatok, valamint más jogi személyek és jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaságok, egyéni vállalkozók 1000, 5000 és 10 000 forint névértékű üdülési csekket rendelhetnek a szolgálattól. A csekkeket névre szólóan lehet kérni az alkalmazottak, családtagjaik, illetve a nyugdíjasok számára üdülési hozzájárulás címén. A csekkben nyújtott üdülési támogatás természetbeni juttatásnak minősül, ezért a magánszemély számára a csekk névértékének 50 százalékáig, de személyenként és évente legfeljebb 10 ezer forintig személyijövedelemadó- és tb-járulék-mentesen adható. Természetesen a munkavállaló által fizetendő 50 százalékos hányad is átvállalható, de ez már adó- és járulékköteles. A társasági adóról szóló törvény értelmében az üdülési csekk vásárlására fordított kiadás költségként elszámolható, így az a gazdálkodó szervezetek esetében társaságiadó-alapot csökkentő tétel.
A kedvezményt a munkaadók a 20 ezer forintos csekkek megvásárlása esetén használhatják ki maximálisan, hiszen így annak fele adó- és járulékmentes. A kedvezmény nem csupán a dolgozókra, de a családtagokra is vonatkozik.
A maximális adómentes lehetőség, vagyis a személyenkénti és évenkénti 10 ezer forint megadása esetén a csekkek névértéke összesen legfeljebb 20 ezer forint lehet személyenként. Négytagú családnak ez 80 ezer forint támogatás, amelynek felét adómentes juttatásként kaphatják. A munkáltató ennél kisebb és nagyobb összegű csekket is vásárolhat, de az adómentes juttatás a csekk névértékének csak a fele lehet, a 10 ezer forintot meghaladó támogatás már adóköteles.
Az üdülési csekket vásárló szervezet csak munkavállalói létszámának kétszerese erejéig vásárolhat csekket, az egy főre jutó csekkek névértéke nem haladhatja meg az 50000 forintot.
A csekkekhez a névérték és a finanszírozására szolgáló kezelési díj megfizetésével lehet hozzájutni a szolgálat minden megyében megtalálható irodáiban (Tourinform-irodák, Hunguest Travel utazási irodák) az év során folyamatosan. A csekkeket a névérték megfizetésével lehet megvásárolni, de lehetőség van négyhavi részletfizetésre is. Az első megrendelés alkalmával mindenki térítésmentesen megkapja az Üdülési Csekk Évkönyvet, amely a rendszerbe belépett elfogadóhelyek, szállások és utazási irodák katalógusa. A dolgozók ez alapján választhatják ki, hol szeretnének pihenni.
Az üdülési csekk szabadon beváltható belföldön, az elfogadóhelyek bármelyikén. Névre szól, át nem ruházható, és a kiadástól számítva egy évig érvényes. Ez idő alatt kell felhasználni, mert nem váltható vissza és nem cserélhető be másik csekkre. A csekk gyakorlatilag készpénzt helyettesít, kiegyenlíthető vele a NÜSZ emblémájával ellátott szolgáltatóknál legalább négy éjszakai tartózkodást magában foglaló szállásszolgáltatás, valamint a szálláshelyen nyújtott vendéglátás és egyéb szolgáltatás.
Szolgáltató kerestetik
A rendszerbe eddig mintegy 270 szálláshely és 110 utazási iroda lépett be, a NÜSZ azonban további szolgáltatócégek csatlakozását is várja. Tízezer forintos évi tagdíj megfizetése ellenében minden olyan kereskedelmi szálláshely és utazási iroda csatlakozhat a csekkrendszerhez, amely érvényes működési engedéllyel, illetve bejegyzéssel rendelkezik. Magánszemélyek, fizető-vendéglátóhelyek pedig szervezett formában, egyesületük vagy közvetítőjük segítségével, illetve a helyi önkormányzat szervezésében és támogatásával lehetnek tagok. Az éves díj ellenében minden szolgáltató szerepel az Üdülési Csekk Évkönyvben.
Ellenvélemény |
---|
A csekkrendszer iránt munkaadók és szolgáltatók egyaránt a 326-8883-as telefonon vagy a 326-8880-as faxon érdeklődhetnek. A Nemzeti Üdülési Alapítvány támogatóként is részt vesz a csekkrendszerben, egyebek mellett a halmozottan hátrányos helyzetű alkalmazottak számára nyújtva támogatást. Az egészségügyiek, a szociális területen dolgozók és a pedagógusok munkáltatójukon keresztül pályázhatnak támogatásért az alapítványnál. A Szakszervezetek Együttműködési Fóruma és az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés ennek ellenére elfogadhatatlannak tartja az új szisztémát, mondván: a közszolgálatban dolgozókat hátrányosan érinti. Az idetartozó intézmények többsége ugyanis napi működési gondokkal küzd, nincs pénze arra, hogy a csekkeket megvásárolja. Jogorvoslatért az alapítvány kuratóriumának elnökéhez, a népjóléti miniszterhez fordultak. |