×

Szakszervezetek a munkahelyeken

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1998. március 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 3. számában (1998. március 15.)

 

A munkahelyi érdekképviseletek szabad megalapítását hamarosan már nem csupán a Munka Törvénykönyve garantálja majd a dolgozóknak, de az Európai Szociális Charta erre vonatkozó cikke is, mivel a kormány többek között a Charta érdekképviseletek alakítására vonatkozó részének ratifikálását is javasolja a parlamentnek.

 

Az Európai Szociális Charta szerint minden dolgozónak és munkaadónak joga van gazdasági és szociális érdekei védelmében nemzeti vagy nemzetközi szervezetben az egyesülések, helyi, országos vagy nemzetközi szervezetek létrehozására, illetve a szervezetekhez való csatlakozásra.

A hazai jogi szabályozás kielégíti ezt a követelményt. A szervezetalakítási jogot az alkotmány, valamint az egyesülési jogról szóló törvény, illetve a Munka Törvénykönyve is tartalmazza. Az alkotmány, valamint az egyesülési törvény e jogot mindenkit megillető alapvető szabadságjogként fogalmazza meg.

A Munka Törvénykönyve szerint a munkavállalóknak, illetve a munkáltatóknak joga, hogy az egyesülési törvényben meghatározott feltételek szerint gazdasági és társadalmi érdekeik előmozdítása, védelme érdekében mindennemű megkülönböztetés nélkül, másokkal együtt érdek-képviseleti szervezetet alapítsanak, az általuk választott szervezetbe belépjenek vagy attól távol maradjanak. A Munka Törvénykönyve a munkavállalók minden olyan szervezetét szakszervezetként ismeri el, amelynek elsődleges célja a munkavállalók munkaviszonnyal kapcsolatos érdekeinek érvényesítése, védelme. Ezek szerint nem az elnevezés, hanem a tevékenység alapján minősíthető egy szervezet szakszervezetnek.

Az alapítás körülményei

A szakszervezetet a dolgozók a munkahelyen is létrehozhatják. A munkahelyre a szakszervezet érdekében eljáró, a munkáltatóval munkaviszonyban nem álló személyek is beléphetnek az erre vonatkozó szabályok szerint.

Az egyesülési törvény értelmében társadalmi szervezet alapítását – így szakszervezetét is – legalább tíz alapító tag mondhatja ki. Ôk alkothatnak alapszabályt, illetve választhatnak ügyintézőt és képviseleti szervet. A társadalmi szervezet megalakulását követően kérni kell a bírósági nyilvántartásba vételt, amely nem tagadható meg, amennyiben a szervezet megfelel a törvényben meghatározott feltételeknek. A szakszervezet a nyilvántartásba vétellel nyeri el a jogi személyiségét.

A munkáltató nem követelheti, hogy a munkavállaló szakszervezeti hovatartozásáról nyilatkozzon, alkalmazását nem lehet attól függővé tenni, hogy tagja-e valamely szakszervezetnek vagy nem. A munkaadó nem követelheti meg, hogy a dolgozó kilépjen az adott szakszervezetből vagy átlépjen egy másikba. A szakszervezeti hovatartozás vagy szakszervezeti tevékenység miatt tilos a dolgozó munkaviszonyát megszüntetni vagy hátrányos helyzetbe hozni. Nem megengedett, hogy a munkaadók bármely jogosultságot vagy juttatást szakszervezeti tagsághoz vagy adott szakszervezettől történő távol maradáshoz kössenek.

Szabályozott viszony

A Büntető Törvénykönyv szerint aki mást egyesülési jogának gyakorlásában akár erőszakkal, akár fenyegetéssel jogtalanul akadályoz, bűntettet követ el, és három évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető. A munkaügyi ellenőrzésről szóló törvény alapján a felügyelők a szakszervezeti jogok érvényesülését is ellenőrzik. Amennyiben a munkáltató nem tesz eleget ezeknek a kötelezettségeknek, a munkaügyi bírság mértéke 50 ezer forinttól 3 millió forintig terjed.

A Munka Törvénykönyve a munkavállalók szociális és gazdasági érdekeinek védelme, továbbá a munkahelyi béke fenntartása érdekében szabályozza a munkavállalók és a munkáltatók, illetve ezek érdekképviseleti szervezeteinek kapcsolatait, ennek keretében garantálja a szervezkedés szabadságát, a munkavállalók részvételét a munkafeltételek alakításában, meghatározza a kollektív tárgyalások rendjét, illetve a munkaügyi konfliktusok megelőzésére, feloldására irányuló eljárást.

Az aktivista védelme

A szakszervezet joga, hogy a munkavállalókat anyagi, szociális és kulturális, valamint az élet- és munkakörülményekre vonatkozó jogaikról és kötelezettségeikről tájékoztassa, a munkaügyi kapcsolatokra és a munkaviszonyra vonatkozó kérdésekben tagjait a munkáltatóval szemben képviselje. A munkáltatók kötelesek a szakszervezetekkel együttműködni. Kötelezettségük, hogy ennek keretében a szükséges információk megadásával érdek-képviseleti tevékenységüket elősegítsék. A szakszervezetek észrevételeire, javaslataira a munkáltatóknak 30 napon belül részletes álláspontot és indokokat kell közölniük.

A Munka Törvénykönyve részletesen meghatározza, hogy milyen esetekben kell tájékoztatást adni a szakszervezeteknek, illetve mikor kell konzultációt kezdeményezni. A szakszervezet a munkáltatótól minden olyan kérdésben kérhet tájékoztatást, amely a munkavállalók munkaviszonnyal összefüggő gazdasági és szociális érdekeivel kapcsolatos. A szakszervezet jogosult a munkáltatói intézkedéssel, döntéssel kapcsolatos álláspontját, véleményét közölni, ezzel öszszefüggésben konzultációt kezdeményezni. A szakszervezet jogosult ellenőrizni a munkakörülményekre vonatkozó szabályok betartását, illetve felléphet azok betartása érdekében. A szakszervezet a munkavállalókra vagy az érdekképviseletekre vonatkozó jogellenes munkáltatói intézkedés ellen kifogást nyújthat be. Amennyiben az intézkedés jogvita kezdeményezésére ad lehetőséget, nincs helye a kifogásnak. Ettől eltér, ha a munkáltató a szakszervezeti tisztségviselő munkaviszonyát a közvetlen felsőbb szakszervezeti szerv előzetes egyetértése hiányában szüntette meg rendes felmondással. Ekkor a szakszervezet jogosult a kifogás benyújtására. Amenynyiben a munkáltató a kifogással nem ért egyet, a felek egyeztetnek. Az egyeztetést meghatározott határidőn belül kell megkezdeni, és amennyiben az előírt időtartam alatt az nem vezet eredményre, a szakszervezet bírósághoz fordulhat. A bíróság nemperes eljárásban 15 napon belül dönt az ügyben. Az egyeztető tárgyalás befejezéséig, illetve a jogerős bírósági döntésig a kifogásolt intézkedést nem lehet végrehajtani, illetve a végrehajtását fel kell függeszteni.

A munkáltató köteles segíteni a szakszervezeti felhívások közzétételét, illetve azt, hogy a szakszervezetnek megfelelő helyiség álljon rendelkezésére. A Munka Törvénykönyve meghatározza a szakszervezeti tisztségviselőknek járó munkaidő-kedvezmény mértékét. A közvetlen felsőbb szakszervezeti szerv előzetes egyetértése kell a választott szakszervezeti tisztségviselő, a munkáltató által kezdeményezett más munkahelyre való beosztáshoz, valamint a munkaviszonyának a munkáltató által rendes felmondással történő megszüntetéséhez. A törvény további tájékoztatási kötelezettségeket ír elő a rendkívüli felmondásra és más esetekre. A teljes körű kifogásolási jog a reprezentatív szakszervezeteket illeti meg.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1998. március 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8680 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8680 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 5154 olvasói kérdésre 5154 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8680 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8680 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 5154 olvasói kérdéssel.

Munkakör elnevezésének módosítása

Egyik ügyfelünk munkavállalóinak munkaköre változik az alábbiak szerint: „Market Head HU”-ból „Market Head HU, SK, CZ” lesz, illetve „Senior Key Account Manager”-ből „Key...

Tovább a teljes cikkhez

Több munkakör betöltése egy munkaviszonyban

Mire kell figyelni, ha egy munkavállaló ugyanannál a munkáltatónál több munkakört tölt be, különösen a munkaszerződés és munkaköri leírás tartalmának meghatározása során?...

Tovább a teljes cikkhez

„GYES-ről” visszatérő köztisztviselő felmentése

A közös hivatalunknál dolgozik egy köztisztviselő, aki jelenleg GYES-en van. 2018. október 29. napjától lett kinevezve határozatlan időre a közös hivatalnál köztisztviselői...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság felmentési időre

Az egyik alkalmazottunk, aki közalkalmazotti jogviszonyban van, 2025. 03. 31-ig lenne nálunk állományban, mivel utána a nők 40 éves kedvezményes nyugdíjával menne nyugdíjba. A...

Tovább a teljes cikkhez

Vasárnapi pótlékra való jogosultság

Terembérbeadással foglalkozó kft. a hét minden napján 8–22-ig tartó időpontokban ad ki termeket külső vállalkozóknak az általuk szervezett eseményekre, illetve részben saját...

Tovább a teljes cikkhez

Alpolgármester tiszteletdíja – társadalmi megbízatás esetén

A társadalmi megbízatású alpolgármester tiszteletdíját miként kell megállapítani, ha a polgármestert főállásúként választották meg? A Mötv. 80. §-ának (2) bekezdése alapján a...

Tovább a teljes cikkhez

Iskolakezdési támogatás – pedagógus szülőnek

A 401/2023. Korm. rendelet szerinti iskolakezdési támogatással [106. §] kapcsolatosan kérdezném, hogy ez mérlegelés alapján jár-e a munkavállalónak, vagy a kérésére kötelező-e...

Tovább a teljes cikkhez

Költségtérítés munkába járáshoz és hazautazáshoz

Pedagógus munkavállaló lakóhelye „A”, tartózkodási helye „B”, munkahelye „C” településen van. Hétfőtől péntekig saját gépjárművel történő napi munkába járást...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaszüneti nap díjazása készenléti jellegű munkakörben

A cégünk készenléti jellegű munkakört alkalmaz (biztonsági őrök). Órabéresek, munkaszerződésük szerint az alapbérük a törvény által megengedett bérpótlékokat tartalmazza. Ha a...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság felmentési időre

Az egyik alkalmazottunk, aki közalkalmazotti jogviszonyban van, 2025. 03. 31-ig lenne nálunk állományban, mivel utána a nők 40 éves kedvezményes nyugdíjával menne nyugdíjba. A...

Tovább a teljes cikkhez

Vasárnapi pótlékra való jogosultság

Terembérbeadással foglalkozó kft. a hét minden napján 8–22-ig tartó időpontokban ad ki termeket külső vállalkozóknak az általuk szervezett eseményekre, illetve részben saját...

Tovább a teljes cikkhez

Alpolgármester tiszteletdíja – társadalmi megbízatás esetén

A társadalmi megbízatású alpolgármester tiszteletdíját miként kell megállapítani, ha a polgármestert főállásúként választották meg? A Mötv. 80. §-ának (2) bekezdése alapján a...

Tovább a teljes cikkhez

Iskolakezdési támogatás – pedagógus szülőnek

A 401/2023. Korm. rendelet szerinti iskolakezdési támogatással [106. §] kapcsolatosan kérdezném, hogy ez mérlegelés alapján jár-e a munkavállalónak, vagy a kérésére kötelező-e...

Tovább a teljes cikkhez

Költségtérítés munkába járáshoz és hazautazáshoz

Pedagógus munkavállaló lakóhelye „A”, tartózkodási helye „B”, munkahelye „C” településen van. Hétfőtől péntekig saját gépjárművel történő napi munkába járást...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaszüneti nap díjazása készenléti jellegű munkakörben

A cégünk készenléti jellegű munkakört alkalmaz (biztonsági őrök). Órabéresek, munkaszerződésük szerint az alapbérük a törvény által megengedett bérpótlékokat tartalmazza. Ha a...

Tovább a teljes cikkhez

Kötelező béremelés fizetés nélküli szabadságot követően

Több ügyfelünk fordult hozzánk azzal a kérdéssel, hogy sok esetben a munkába fizetés nélküli szabadság után visszatérő kismama ugyan jelzi visszatérési szándékát, de egyben be is...

Tovább a teljes cikkhez

Helyettesítési díj – négyen egy helyett

A gazdálkodási osztályon dolgozó pénzügyes munkakört ellátó köztisztviselő kollégánk szülési szabadságát tölti 2024. szeptember 9-től. E naptól a Kttv. 52. §-ának (1)...

Tovább a teljes cikkhez

Nyelvpótlék – jogosultság és összegek

1. A köztisztviselőnknek van egy angol középfokú írásbeli (2019. január 10-én szerezte) és egy angol középfokú szóbeli nyelvvizsgája (2019. augusztus 14-én szerezte). A Kttv....

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 5154 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 269-ik lapszám, amely az 5154-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Külföldi munkavállalók foglalkoztatása – a munkaerő-áramlással kapcsolatos legfontosabb adózási és társadalombiztosítási kérdések Megnézem

ÁRULKODÓ JELEK ADÓELLENŐRZÉSKOR
Az adóhatósági vizsgálatok gyakorlata
Megnézem

MIKOR, MIRE, MIÉRT ÉS MIT LÉP A NAV?
Eltérő adózói magatartásra eltérő NAV reagálás
Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem