Nyelvpótlék – jogosultság és összegek


1. A köztisztviselőnknek van egy angol középfokú írásbeli (2019. január 10-én szerezte) és egy angol középfokú szóbeli nyelvvizsgája (2019. augusztus 14-én szerezte). A Kttv. 141. §-ának (7) bekezdése alapján, ami visszautal az (5) bekezdésre, megadtuk részére nyelvvizsgánként a 30-30% idegennyelv-tudási pótlékot, külön-külön 30%-ot az írásbelire és a szóbelire (11.595 + 11.595 forintot). A Kttv. 141. §-ának (5) bekezdése ugyanis a pótlék mértékéről úgy rendelkezik, hogy az nyelvvizsgánként 30-30%. A Kttv. kommentárja szerint a kiemelt nyelvekből szerzett csak szó- vagy írásbeli vizsga a díjazás szempontjából egyenértékű az egyéb nyelvekből szerzett komplex nyelvvizsgával. Helyesen jártunk-e el a 30-30% pótlék megállapítása során? 
2. Az említett kolléga angol nyelvből megszerezte a felsőfokú írásbeli nyelvvizsgát, amit ezt követően egy hónap múltán tudott bemutatni, de sajnálattal látjuk, hogy a Kttv. 141. §-ának (8) bekezdése közép- és felsőfok esetén az illetményalap 40%-át adja meg idegennyelv-tudási pótlékként. Jelenleg nyelvvizsgánként kap 30-30%-ot, ami összesen 60%. Ha figyelembe vesszük a felsőfokú írásbelit, ami viszont csak 40%, a kolléga láthatóan rosszabbul jár az illetménye tekintetében. Hogyan járjunk el ebben az esetben? 
3. Ha egy kolléga a közszolgálati jogviszonya alatt szerez nyelvvizsgát, azt a munkáltató részére történő bemutatástól kell-e figyelembe venni, vagy a megszerzést követő naptól kellene már a pótlék hatályát beállítani, és részére azt megállapítani?


Megjelent a Munkaügyi Levelekben 2024. november 5-én (268. lapszám), a kérdés sorszáma ott: 5129

[…] megfelelő idegennyelv-tudási pótlékot, hiszen a kettő együtt (szóbeli és írásbeli) komplex nyelvvizsgának számít. Ettől függetlenül a végeredmény ugyanaz, hiszen a 60% kétszer 30%-kal egyenlő. Ekként – összhangban a hivatkozott kommentárral – valóban helyesen jártak el.2. A Kttv. 141. §-ának (8) bekezdése szerint, ha a köztisztviselő ugyanazon idegen nyelvből azonos típusú, de különböző fokozatú nyelvvizsgával rendelkezik, a magasabb mértékű pótlékra jogosult. A fentiekben írottakat ugyanakkor itt is alkalmazni kellene, azaz, ha a köztisztviselő angol nyelvből egy felsőfokú írásbeli nyelvvizsgával rendelkezik, a Kttv. 141. §-ának (5) bekezdésében foglalt komplex nyelvvizsgára meghatározott mérték szerint jogosult a nyelvpótlékra, amely ez esetben azt jelentené, hogy a komplex felsőfokú (C1) nyelvvizsga esetén irányadó általános, az illetményalap 50%-ának megfelelő idegennyelv-tudási pótlékra lenne jogosult. Ilyenkor értelemszerűen a Kttv. 141. §-ának (8) bekezdése alapján csak erre a magasabb mértékű pótlékra (50%) jogosult, és az angol nyelvből megszerzett további középfokú írásbeli nyelvvizsgája után már külön pótlék nem járna neki. Más a helyzet azonban, ha emellett van egy középfokú szóbeli nyelvvizsgája is ugyanabból a nyelvből, amint az a kérdésben említett tényállásban is van. A Kttv. ugyanis előírja, hogy amennyiben a köztisztviselő ugyanazon idegen nyelvből különböző típusú és különböző fokozatú – azaz írásbeli és szóbeli, az egyik felsőfokú, a másik középfokú – nyelvvizsgával rendelkezik, akkor közép- és felsőfok esetén már csak az illetményalap 40%-ának megfelelő mértékű pótlékra jogosult. Mivel itt nincs speciális szabály a külön kiemelt nyelvekre (pl. az angolra), arra következtethetünk, hogy ilyen esetben a köztisztviselő „rosszabbul” jár, mint amikor csak egyféle típusú, de különböző fokozatú nyelvvizsgával rendelkezik. Ebből eredően akkor járnak el a Kttv. rendelkezéseivel […]
 
Kapcsolódó címkék:    
 

Elküldjük a választ e-mailen*

*
*ingyenes választ évente csak egyszer küldünk.
A *-gal megjelölt mezőket kötelező kitölteni.