Munkaügyi Levelek      
Előfizetőink honlapunkon feltett kérdésére 7 napon belül e-mailben választ adunk!
Előfizetőink honlapunkon feltett kérdésére 7 napon belül e-mailben választ adunk!

Külföldiek foglalkoztatásának bejelentése

Szöveg nagyítása Szöveg kicsinyítése Nyomtatás
A válaszadás időpontja: 2010. november 22. (Munkaügyi Levelek (volt Munkaadói Levelek) 44. szám, 847. kérdés)

Kérdés: Vállalatunk külföldi - részben európai uniós - állampolgárok foglalkoztatását tervezi, a szükséges engedélyek beszerzése jelenleg folyamatban van. Milyen hatóságnak kell bejelenteni a foglalkoztatás tényét és milyen adattartalommal? Számíthatunk-e valamilyen szankcióra, ha elmulasztanánk a kötelezettségünket?

ÍGY OLVASHATJA A TELJES VÁLASZT...
ha nem előfizetőnk a teljes választ elküldjük e-mailen évente egyszeri alkalommal
...ha látogató: elküldjük e-mailen*
*ingyenes választ
évente csak egyszer küldünk.
Válasz (részlet): […]magán-nyugdíjpénztári tagság esetén feltünteti a pénztár nevét, azonosítóját. A munkáltató legkésőbb a biztosítási jogviszony első napján, a foglalkoztatás megkezdése előtt köteles e bejelentési kötelezettségének eleget tenni. Az Art. 172. § (5) bekezdése alapján a foglalkoztatót terhelő bejelentési kötelezettség elmulasztása esetén kiszabható mulasztási bírság felső határa a bejelenteni elmulasztott foglalkoztatottak számának és a bírság az adózóra egyébként vonatkozó, törvényben rögzített értékének (500 ezer forintnak) a szorzata. A harmadik országbeli állampolgárt foglalkoztató munkaadó bejelentési kötelezettsége az adóhatósághoz történő - előbbiekben említett - bejelentésen túl meghatározott esetekben kiterjed a munkaügyi központokhoz, valamint az idegenrendészeti hatósághoz történő bejelentésekre is. A 355/2009. Korm. rendelet 3. § (1) bekezdés alapján a munkáltatónak - a foglalkoztatás helye szerint illetékes munkaügyi központnak - be kell jelenteni annak a harmadik országbeli állampolgárnak a foglalkoztatását, akinek a Magyarországon történő munkavállalásához nincs szükség engedélyre, valamint a menekültként, oltalmazottként vagy menedékesként elismert, továbbá a bevándorolt vagy letelepedett jogállású személy foglalkoztatását. Az előzőekből következően azon harmadik országbeli állampolgárokat foglalkoztatókra nem terjed ki a bejelentési kötelezettség, akiknek magyarországi foglalkoztatásához munkavállalási engedély szükséges. A munkaadói bejelentésnek személyazonosításra alkalmatlan módon tartalmaznia kell a foglalkoztatottak számát, életkorát, iskolai végzettségét, állampolgárságát, munkakörének FEOR-számát, a foglalkoztatási jogviszony formáját, hozzátartozó esetében a hozzátartozói jogállás megjelölését, a foglalkoztató statisztikai törzsszámát, továbbá arra vonatkozó adatot, hogy a foglalkoztatási jogviszony létrejött-e vagy megszűnt. A 355/2009. Korm. rendelet szerinti bejelentést a munkaadó legkésőbb a foglalkoztatás kezdő napján, illetve a foglalkoztatás megszűnését követő napon köteles teljesíteni. A bejelentési kötelezettségét elmulasztó foglalkoztatóval szemben[…]

Figyelmébe ajánljuk

Mezőgazdasági szezonális munkavállalási engedéllyel foglalkoztatunk egy ukrán állampolgárságú munkavállalót, akinek a munkavállalási engedélye lejár a jövő hónapban. Szeretnénk továbbra is foglalkoztatni ugyanabban a munkakörben, hogyan tehetjük meg ezt jogszerűen?

Tovább a teljes cikkhez

Jövőre szerb állampolgárt vennénk fel a strandon üzemelő fagyizónkba eladónak. Tekintettel az elvégzendő tevékenység idénymunka jellegére, lehetséges-e az egyszerűsített foglalkoztatás keretében alkalmazni, és kell-e ebben az esetben munkavállalási engedély?

Tovább a teljes cikkhez

Indiai munkavállalókat alkalmaznánk éjjel-nappali élelmiszerüzletünkbe. Tudomásunk szerint az ilyen kiskereskedelmi vegyes üzletben eladóként dolgozó személyeknek nem kell szakképzettséggel rendelkezniük. A munkaügyi központ mégis erre hivatkozva utasította el az engedély...

Tovább a teljes cikkhez

Nemzetközi egyezmény értelmében Magyarországon felsőoktatási intézményben ösztöndíjasként tanuló harmadik országbeli diákok a nyári szünetben milyen feltételekkel dolgozhatnak? Valamennyien rendelkeznek a képzés teljes időtartamára kiterjedő tartózkodási engedéllyel....

Tovább a teljes cikkhez

Ha nem találta meg amit keresett indítson új keresést

Kérdésfeltevés Kérdésfeltevés Nyomtatás Főoldalra Nyomtatás Nyomtatás A lap tetejére A lap tetejére