Csoportvezetői pozíció megszüntetése felsőoktatási intézménynél

Kérdés: A csoportvezetői pozíció az SzMSz-ben nevesített vezetői szint; a munkáltató határozott időre megbízza adott személyt a csoportvezetői feladatok ellátásával, aki szakmai tevékenységet irányító munkavállaló. A főigazgató a csoportvezetőt 3 vagy 5 évre bízza meg a TTK X Intézetének, XY Kutatócsoport csoportvezetői feladatainak ellátásával. Amennyiben szervezeti változás történik, és egyes csoportokat gazdaságossági, teljesítmény miatti vagy csoportlétszám-csökkenés okokból összevonunk, illetve megszüntetünk, mi történik a csoportvezetőkkel? A csoportvezetői megbízásuk automatikusan megszűnik a vezetett csoport megszűnésével, beolvadásával (erről szóló döntés alapján), vagy köt minket valamilyen módon a megbízásban kijelölt időszak? (Elképzeléseink szerint az ezzel járó vezetői pótlék ilyenkor megszűnne, de bére, munkaköre egyéb tekintetben nem változna.) Perelhet-e ilyen okból a munkavállaló?
Részlet a válaszából: […] alapján feltehetően nem az –, akkor a vezetői megbízás külön írásba foglalt jognyilatkozattal bármikor visszavonható, de a közalkalmazott kérelmére azt utóbb indokolni kell [Kjt. 23. § (5) bek.], és annak jogszerűsége bíróság előtt vitatható [Kjt. 23. § (7) bek.].Ha az előző feltételek közül bármelyik nem áll fenn, akkor a több évre szóló csoportvezetői „megbízás” (és annak elfogadása), amennyiben ezen feladatok ellátása a munkavállaló (közalkalmazott) munkakörébe nem tartozhat bele, tartalma szerint a felek közötti, határozott időre szóló megállapodásnak minősül. Ebben az esetben, mivel jogszabály nem rendezi a megállapodás megszüntetésének kérdését, az abban foglaltak lesznek irányadók – vagyis célszerű a „megbízás” kiadásakor egyértelműen meghatározni, hogy az mikor és ki által szüntethető meg. Ennek hiányában csoportvezetői „megbízás”[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2024. július 16.

Közös megegyezés – a munkavállalói megtámadás

Kérdés: A munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetésére vonatkozó megállapodás munkavállaló általi megtámadásával kapcsolatban kérdezzük.
1. Amennyiben a munkavállaló a munkaviszonya megszüntetésére vonatkozó megállapodás írásbeli megtámadását május 23. napján adta postára, melyet a munkáltató május 25. napján vett kézhez, míg a keresetlevél munkavállaló általi benyújtása május 26. napján postai úton megtörtént (melyről a munkáltatónak ekkor még nincs tudomása), indokolt lehet-e munkáltatói oldalról az Mt. 287. §-a (3) bekezdésének értelmében a keresetlevél visszautasítását, illetve az eljárás hivatalból történő megszüntetését kérni a bíróságtól időelőttiségre hivatkozva? Az indok: a munkavállaló a tizenöt nap kivárása nélkül, azelőtt nyújtotta be a keresetét, hogy bármiféle visszajelzést kapott volna a munkáltatójától, és érdemben megállapíthatta volna, hogy a megtámadása eredménytelen. Hivatkozunk az Mt. 287. §-ának (3) bekezdésére, mely kimondja, hogy a munkaviszony megszüntetésére vonatkozó megállapodás megtámadása esetén a keresetlevelet a megtámadás eredménytelenségének megállapításától számított harminc napon belül lehet előterjeszteni. A megtámadás eredménytelen, ha a másik fél annak közlésétől számított tizenöt napon belül nem válaszol, vagy azt nem fogadja el.
2. Ha a felek május 29. napján, azaz már a kereset előterjesztését követően, de még a megtámadásra vonatkozó válaszadási határidőn belül telefonon értekeznek a megtámadásról, egy ilyen – rövid úton történő – megkeresés a beszélgetés tartalmától függően értékelhető-e a munkáltató részéről a megtámadás el nem fogadásának, vagy kötelező az indokolt írásbeli válasz, mint az Mt. 28. §-ának (8) bekezdése alapján a munkavállaló általi megtámadásnál? Igenlő válasz esetén, a rövid úton történő egyeztetés ellenére, továbbra is kérhető-e a keresetlevél visszautasítása, illetve az eljárás megszüntetése, figyelemmel arra, hogy a peres eljárás megindítására nyitva álló harmincnapos anyagi-jogi határidő szabályszerű – azaz az Mt. 28. §-ának (7) és 287. §-ának (3) bekezdései szerinti – megtámadás hiányában nem indul el?
3. Szabályszerűnek tekinti-e a joggyakorlat a megtámadási nyilatkozatot, amennyiben az érintett kizárólag a tévedés fennállására hivatkozik, annak okát pedig egyáltalán nem jelöli meg?
Részlet a válaszából: […] értelmében még ekkor nem nyilatkozott annak el nem fogadásáról sem. Erre figyelemmel – megítélésünk szerint – a munkáltató kérheti a keresetlevél visszautasítását, illetve az eljárás hivatalból történő megszüntetését a bíróságtól az időelőttiségre hivatkozva.2. A tényállás szerint a felek május 29. napján, azaz a kereset előterjesztését követően, de még a megtámadásra vonatkozó válaszadási határidőn belül rövid úton – telefonon – egyeztettek a megtámadásról. Megítélésünk szerint ez az egyeztetés – értelemszerűen annak tartalmától függően – értékelhető a megtámadás el nem fogadásának. Az el nem fogadás tekintetében ugyanis az Mt. nem írja elő annak kötelező írásba foglalását, így a jognyilatkozatok alakiságára vonatkozó általános szabályok érvényesülnek e tekintetben. A jognyilatkozatot – ha munkaviszonyra vonatkozó szabály vagy a felek megállapodása eltérően nem rendelkezik – ugyanis alaki kötöttség nélkül lehet megtenni [Mt. 22. § (1) bek.], az írásba foglalás mellett akár szóban, akár ráutaló magatartással is [Ptk. 6:4. §]. Szükséges ugyanakkor megjegyezni, hogy arra vonatkozóan bizonyítási nehézségek merülhetnek fel, mi is hangzott pontosan el ezen az egyeztetésen.Véleményünk szerint a rövid úton történő egyeztetés ellenére továbbra is kérhető a keresetlevél visszautasítása, illetve az eljárás megszüntetése, ugyanis a peres eljárás megindítására nyitva álló határidő a keresetlevél benyújtásának időpontjában még nem indult el. Ezen a tényen nem változtat az sem, ha néhány nappal később a felek a tárgyban egyeztetnek egymással. Felhívjuk a figyelmet ugyanakkor arra, hogy a munkavállaló ilyenkor akár vissza is vonhatja a keresetét, és azt utóbb benyújthatja szabályszerűen a megadott határidőben.3. Azt, hogy szabályszerű-e a megtámadási nyilatkozat, ha az érintett[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2024. július 16.

Jubileumi jutalom – nem jár munkaviszonyban

Kérdés: Önkormányzatunknál a telefonközpontos és a gépkocsivezető – mint fizikai alkalmazott – 2001-ben kikerült az Mt. hatálya alá. Az akkori tájékoztatás, átsorolás a Ktv. 107. §-ának (3) bekezdésére hivatkozva kimondta, hogy „A közigazgatási szervnél a munkaviszony fennállásáig, …továbbra is biztosítani kell részére azokat a juttatásokat és egyéb jogosultságokat, amelyekre e törvény hatálybalépése előtt közszolgálati jogviszonyban állóként jogot szerzett”. A Kttv. jelenlegi 150. §-a (3) bekezdésének a) pontja alapján a Ktv. alatt megszerzett jogosultsági időt a jubileumi jutalomra jogosító időnél figyelembe kell venni. A fenti jogszabályváltozások ellenére a jelenleg Mt. alá tartozó fizikai állományba tartozó munkaviszonyos munkavállaló részére kifizethető-e a 25, illetve 30 éves jubileumi jutalom összege?
Részlet a válaszából: […] továbbfoglalkoztatást vállalja, továbbra is biztosítani kell részére azokat a juttatásokat és egyéb jogosultságokat, amelyekre a Módtv. hatálybalépése előtt közszolgálati jogviszonyban állóként jogot szerzett. Ugyancsak e jogszabályhely úgy rendelkezett, hogy a jubileumi jutalomra való jogosultság megszerzése szempontjából a munkaviszonyban töltött időt olyannak kell tekinteni, mintha a munkavállaló közszolgálati jogviszonyban töltötte volna el.Jelenleg a helyi önkormányzatnál munkaviszonyban álló, ún. közigazgatási szervnél foglalkoztatott munkavállalókra irányadó rendelkezéseket a Kttv. 258. §-a, valamint az Mt. tartalmazza. A Kttv. 258. §-ának (1) bekezdése ugyanis úgy fogalmaz, hogy a közigazgatási szervnél foglalkoztatott munkavállalókra az Mt. rendelkezéseit a Kttv. 258. §-ában foglalt eltérésekkel[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2024. július 16.

Felmondás kölcsönzött munkavállalónak kikölcsönzésen kívüli időszakban

Kérdés: Kismama munkavállaló kikölcsönzése 2016. december 31. napjával megszűnt a kölcsönvevőnél. A munkavállaló gyermekeivel GYED-en volt, majd 2024 májusában jelezte, ismét munkába szeretne állni (négyórás részmunkaidőben). A kölcsönbe adó a továbbfoglalkoztatása érdekében megfelelő munkakört keresett részére, de ez nem vezetett eredményre, a kölcsönbe adó nem tudja új kölcsönvevőhöz kikölcsönözni. A munkavállaló jelenleg csak a kölcsönbe adóval áll jogviszonyban, több mint 10 éve. Munkáltatói felmondással kerül megszüntetésre a munkavállaló jogviszonya. A felmondási idő tekintetében a kölcsönzött munkavállalókra vonatkozó 15 napos felmondási időt szükséges alkalmazni [Mt. 220. § (2) bek.]? Vagy, mivel a kikölcsönzés megszűnt, és jelenleg nem áll fenn kikölcsönzés munkavállaló és kölcsönvevő között, ezért az Mt. 69. §-ának (1)–(2) bekezdése rendelkezései lépnek életbe?
Részlet a válaszából: […] szerint a felmondási idő tizenöt nap [Mt. 220. § (2) bek.]. Ez a rendelkezés általában alkalmazandó a munkaerő-kölcsönzésre irányuló munkaviszony munkáltatói felmondására, függetlenül attól, hogy a felmondás közlésekor a munkavállaló ki[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2024. július 16.

Kollektív szerződés alkalmazása vezető állású munkavállalóra

Kérdés: Az Mt. 209. §-ának (3) bekezdése alapján a vezetőre a kollektív szerződés hatálya nem terjed ki. A kommentárok értelmében annak nincs akadálya, hogy a munkáltató a vezető állású munkavállalójára a felek közötti megállapodással „terjessze ki” a kollektív szerződést (így a megállapodás tulajdonképpen megismételné a kollektív szerződés rendelkezéseit). Van-e annak akadálya, hogy a munkáltató egyoldalú jognyilatkozatával (egyoldalú kötelezettségvállalása útján/szabályzattal/belső gyakorlata által) vagy akár ráutaló magatartásával „terjessze ki” a vezető állású munkavállalóra a kollektív szerződést? Lehetséges, hogy a kollektív szerződésnek csak bizonyos rendelkezéseit terjessze ki a munkáltató a vezető állású munkavállalóra?
Részlet a válaszából: […] átemelhetik a munkaszerződésbe, és ezzel azok a vezető állású munkavállalóra is irányadóak lesznek. A munkáltató egyoldalú jognyilatkozata azonban nem térhet el a törvénytől, a munkavállaló javára történő eltéréseknek lehet csak helye, egyoldalú kötelezettségvállalás formájában [Mt. 16. §]. Ezért a munkáltató egyoldalúan csak arról rendelkezhet, hogy kötelezettséget vállal arra, hogy valamely, a kollektív szerződésben biztosított, a törvényhez képest a munkavállalókra kedvező rendelkezést a vezető állású munkavállalóra is alkalmazza. Ez azonban nem vonatkozhat a munkavállalóra kedvezőtlen eltérésekre. Például,[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2024. július 16.

Munkaadói tájékoztatási kötelezettség – két eset

Kérdés: Az Mt. 46. §-a szerinti tájékoztatásban a munkaviszony kezdetére és tartamára, valamint a munkahelyre vonatkozóan eleget tesz a munkáltató a jogszabályi előírásoknak, ha annyi szerepel, hogy ezekről a munkáltató és a munkavállaló a munkaszerződésben állapodnak meg? Munkáltatói figyelmeztetés esetén (joghátrány nem éri a munkavállalót, nem érinti az Mt. 56. §-a szerinti hátrányos jogkövetkezményt, a munkáltató csak felhívja a munkavállaló figyelmét, hogy a jövőben tartsa be a munkavégzésre irányadó szabályokat), amennyiben ez írásban kerül kiadásra a munkavállaló számára, akkor annak kell jogorvoslati kioktatást tartalmaznia?
Részlet a válaszából: […] § (1)–(2) bek.].A munkaviszonyból származó kötelezettség vétkes megszegése esetére kollektív szerződés vagy – ha a munkáltató vagy a munkavállaló nem áll kollektív szerződés hatálya alatt – munkaszerződés a kötelezettségszegés súlyával arányos hátrányos jogkövetkezményeket állapíthat meg. Hátrányos jogkövetkezményként csak olyan, a munkaviszonnyal összefüggő, annak feltételeit határozott időre módosító hátrány állapítható meg, amely a munkavállaló személyiségi jogát és emberi méltóságát nem sérti. A vagyoni hátrányt megállapító jogkövetkezmény összességében nem haladhatja meg a munkavállaló – a jogkövetkezmény megállapításakor irányadó – egyhavi alapbére összegét [Mt. 56. § (1)–(2) bek.]. Ha a munkavállaló nem ért egyet a kötelezettségszegése miatt alkalmazott jogkövetkezménnyel, akkor a munkáltatói jognyilatkozat közlésétől számított harminc napon belül terjeszthet elő keresetet a bíróságon az ellen [Mt. 287. § (1) bek. c) pont]. Mivel a hátrányos jogkövetkezmény[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2024. július 16.

Munkaszerződés két nyelven

Kérdés: Munkáltatóként az ukrán állampolgárságú munkavállalóinkkal kétnyelvű – ukrán és magyar nyelvű – munkaszerződést kötünk. Álláspontunk szerint a munkaszerződés a szóban létrejött megállapodás írásbeli leirata. Az Mt. 22. §-ának (7) bekezdésében foglaltak szerint olyan személy esetén, aki nem érti azt a nyelvet, amelyen az írásbeli nyilatkozatát tartalmazó okirat készült, az írásbeli jognyilatkozat érvényességének feltétele az is, hogy magából az okiratból kitűnjék, annak tartalmát a tanúk egyike vagy a hitelesítő személy a nyilatkozó félnek felolvasta és megmagyarázta. Azzal, hogy a munkavállalók a munkaszerződésben látják a saját nyelvük szerinti fordítást, eleget teszünk az érvényességi feltételeknek? Vagy csak akkor teljes körű és érvényes a megállapodás, ha annak tartalmát a tanúk egyike felolvasta és megmagyarázta a munkavállaló számára (és ennek ténye az okiratból kitűnik)?
Részlet a válaszából: […] készül, hanem a munkavállaló anyanyelvére, de legalábbis olyan nyelvre, amelyet maga is ért (jelen esetben ukránra), lefordításra kerül, valójában nem alkalmazandó az Mt. 22. §-ának (7) bekezdése, feltéve, hogy mindkét nyelvet irányadónak tekintik, vagy arról külön nem rendelkeznek, hogy melyik nyelv az irányadó. Az Mt. 22. §-ának (7) bekezdésében foglalt feltétel ugyanis nem valósul meg, azaz nem arról van szó, hogy a munkavállaló nem érti azt a nyelvet, amelyen az írásbeli nyilatkozatát tartalmazó okirat készült, hiszen a munkaszerződés egyszerre két nyelven, az általa értett nyelven is megfogalmazásra kerül. Ebből következően ilyenkor nem kell azt a tanúnak felolvasnia és megmagyaráznia a munkavállaló számára, így a tanúk alkalmazása sem szükséges.Ha viszont a kétnyelvű okirat esetében a felek rögzítik, hogy a magyar nyelv az irányadó vita esetén, a másik nyelv ahhoz képest értelemszerűen csak tájékoztató jelleggel bír, ekkor – megítélésünk szerint – azért nem kell alkalmazni[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2024. július 16.

Szakképzési munkaszerződés – és egy további munkaviszony más munkáltatóval

Kérdés: Van-e akadálya annak, hogy szakképzési munkaszerződéssel foglalkoztatott, duális képzésben részt vevő tanuló a szakképzési munkaszerződése alapján létrejövő munkaviszonyon felül más munkáltatónál – nem szakképzési munkaszerződéssel – munkaviszonyt létesítsen? Ha nincs akadálya, akkor van-e bármilyen teendője annak a munkáltatónak, amely szakképzési munkaszerződés alapján foglalkoztatja a tanulót?
Részlet a válaszából: […] elsődlegesen a munkavállaló munkavégzési és rendelkezésre állási kötelezettsége [Mt. 52. § (1) bek. a)–c) pontok]. Aggályos például, ha a két jogviszonyban a munkaidő részben egybeesik. A másodállás akkor is kötelezettségszegéshez vezethet, ha az a munkavállaló munkára képes állapotát érint, például mert a nagy terhelés miatt kifáradva jelentkezik munkára. A munkaviszony mellett fenntartott további munkavégzésre irányuló jogviszonyok felvethetik a munkáltató jogos gazdasági érdekeinek veszélyeztetését is [Mt. 8. § (1) bek.]. Ilyen eset lehet, ha a munkavállaló a munkáltatója versenytársánál helyezkedik el a másik jogviszonyban. A munkáltatónál megismert[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2024. július 16.

Szóban kötött munkaszerződés – a következmény

Kérdés: Álláspontunk szerint a felek között a munkaviszony a felek szóbeli megállapodásával jön létre, mely szóbeli megállapodásnak írásbeli leirata a munkaszerződés. Így – véleményünk szerint – a munkaviszony létrejöhet június 17-én, majd az írásbeli leirat, azaz a felek megállapodását írásba foglaló dokumentum létrejöhet később, például június 18-án. Amennyiben az álláspontunk helyes, a munkaszerződés (szóban létrejött megállapodás leirata) módosítása is kezelhető a fentiek szerint?
Részlet a válaszából: […] írásba foglalás nélkül, ám erre a munkavállaló kizárólag a munkába lépést követő harminc napon hivatkozhat. Harminc nap elteltével az érvénytelenség oka orvosolódik, azaz ilyenkor a felek szóbeli megállapodása szerinti munkaszerződés érvényesnek tekinthető. Az már más kérdés, hogy a szóban történő megállapodás számos kockázatot rejt. Egyfelől kérdéses annak bizonyítása, hogy pontosan miben állapodtak meg, másfelől ezzel a felek azt is kockáztatják, hogy az alaki szabályok mellőzése miatt a foglalkoztatásfelügyelet szankciót alkalmaz a munkáltatóval szemben. A munkáltató köteles ugyanis a munkaszerződés írásba foglalásáról gondoskodni, és ennek egy példányát a munkavállalónak átadni. A megállapodásban meg kell jelölni a felek nevét, továbbá a megállapodás teljesítése szempontjából lényeges adatait [Mt. 23. § (1) bek.]. Összességében ebből következően nem javasolt az a gyakorlat, hogy a megállapodás és a munkaszerződés írásba foglalása egymástól időben elváljon.Ha június 17-én szóban megállapodtak a munkaszerződés két kötelező elemében – a munkakörben és az alapbérben –, majd az írásbeli leirat, azaz a felek megállapodását írásba foglaló dokumentum június 18-án születik meg, ettől a munkaszerződés még érvényesen létrejött. Ekkor az írásba foglalás miatt a[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2024. július 16.

Harmadik országbeli tanulók munkavégzése

Kérdés: A Btátv. 54. §-ának (8) bekezdése alapján a tanulmányi célú vagy hallgatói mobilitási tartózkodási engedéllyel, illetve a hallgatói mobilitási igazolással rendelkező harmadik országbeli állampolgár munkát a szorgalmi időszakban hetente legfeljebb harminc órában, szorgalmi időszakon kívül évente legfeljebb kilencven napon teljes munkaidőben végezhet. A munkavégzésre csak a fogadó intézménynél kerülhet-e sor, ha nem csak ott, akkor van-e valamilyen bejelentési kötelezettség, illetve a munkavégzés munkaviszonyra vonatkozik csak, vagy megbízási szerződéssel is foglalkoztatható a hallgató?
Részlet a válaszából: […] állampolgár elsődleges tartózkodási célja továbbra is a tanulás legyen. Egyébként a munkavállalására az általános szabályokat kell alkalmazni (elsősorban: kell-e munkavállalási engedély, vagy alkalmazandó-e valamilyen engedélymentességi eset). Ezek az általános keretek nem tartalmaznak olyan[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2024. július 16.
1
2