Nyugdíjasnak minősülő pedagógus – felmentése, felmentési ideje és a köznevelési foglalkoztatotti jutalomra jogosultsága

Kérdés: Intézményünk egyházi fenntartású általános iskola, a jövedelemre, felmentésre, jutalomra nincs a Púétv.-től eltérő rendelkezésünk, nincs érvényben kollektív szerződés. Egyik részmunkaidőben dolgozó nyugdíjas pedagógusunktól szeretnénk a tanév végével elköszönni. Jogviszonyát felmentéssel szüntetjük meg. Elküldésének oka, hogy lehetőségünk van felvenni egy olyan pedagógust, aki aktív korú, és teljes állásban tudna jönni hozzánk. A következő kérdésekben szeretnék iránymutatást kapni.
1. Jogviszonya 2019. január 3-án kezdődött intézményünknél. Ennek létrejöttekor a nők 40 éves kedvezményes nyugdíja alapján már nyugdíjasnak minősült. A Púétv. 49. §-a (1) bekezdésének e) pontja alapján mint nyugdíjas munkavállalót küldenénk el. A 49. § (3) bekezdése szerinti indoklási kötelezettség él-e nyugdíjas munkavállaló esetében is?
2. A Púétv. 52. §-ának (2) bekezdése alapján a felmentési idő meghatározásánál csak a nálunk töltött időt kell figyelembe venni (úgy, mint az Mt. hatálya alatti munkavállalóknál), vagy minden olyan jogviszonyt, amit pedagógusként közalkalmazotti vagy köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban töltött? Az utóbbi esetben a nyugdíjas munkavállaló felmentéssel való jogviszony-megszüntetésekor akár 8 hónap felmentési időt kell megállapítani?
3. A jogviszony létrejöttekor ő a nők 40 éves kedvezményes nyugdíja alapján már nyugdíjasnak minősült. Amikor nyugdíjba ment, az előző munkahelyén a közalkalmazotti jogviszonya nem érte el a 35 évet, ezért a 40 éves jubileumi jutalmat nem kaphatta meg. Intézményünknél fennálló jogviszonyának megszűnésekor 38 év szolgálati idővel fog rendelkezni. Szeretnék állásfoglalást kérni, hogy a Púétv. 105. §-ának (4) bekezdése az ő esetében alkalmazható-e a köznevelési foglalkoztatotti jutalomra?
Részlet a válaszából: […] 1. A Púétv. 49. §-ának (3) bekezdése szerint a munkáltató a felmentést köteles megindokolni. Az indokolásból a felmentés okának világosan ki kell tűnnie, és a munkáltatónak kell bizonyítania, hogy a felmentés indoka valós és okszerű. Ez a szabály akkor is irányadó, ha...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2026. június 23.

Jubileumi jutalom – a jogszerző vagy ennek nem minősülő jogviszonyban töltött idők

Kérdés: Köztisztviselő jubileumi jutalomra [Kttv. 150. § (3) bek.] jogosító idejének vonatkozásában beszámítható-e az IM BV Országos Parancsnokságnál egyéb, nem hivatásos szolgálatban eltöltött idő, amely a hivatásos szolgálatban ténylegesen eltöltött szolgálati időbe nem kerül beszámításra (időszak: 1984. 09. – 1990. 10., egyéb polgári alkalmazott, munkaviszony)?
Részlet a válaszából: […] A jubileumi jutalom alapvetően a közszférában munkában töltött időt honorálja a Kttv. által meghatározott körben. A kérdésben írt esetben a jubileumi jutalomra való jogosultság megállapításánál a Kttv. jubileumi jutalomról rendelkező szabályai [Kttv. 150. §]...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2026. május 12.

Külföldi munkaviszony – igazolása és beszámítása a besorolásnál

Kérdés: Közös önkormányzati hivatalnál közszolgálati jogviszonyban alkalmazni kívánt személy külföldi munkaviszonya (2006-tól 2017-ig megszakításokkal) a besorolásnál figyelembe vehető-e? Beszámítás esetén milyen igazoló dokumentum fogadható el a munkaviszonyról?
Részlet a válaszából: […] A Kttv. 8. §-ának (5) bekezdése szerint a köztisztviselő besorolásánál [Kttv. 116. §] a munkavégzésre irányuló jogviszonyban töltött időt kell alapul venni. E rendelkezésben a munkavégzésre irányuló jogviszonyok példálózó jelleggel kerültek felsorolásra. A Kttv....[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2026. május 12.

Jubileumi jutalomra való jogosultság a köznevelésben

Kérdés: Köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban álló óvodapedagógus jubileumi jutalomra való jogosultságával kapcsolatban szeretnénk állásfoglalást kérni. Egy óvodapedagógus a „nők 40” kedvezményes nyugdíj alapján 2022. szeptember 1. napjától nyugdíjasnak minősül, a Budapest Főváros Kormányhivatal Nyugdíjbiztosítási Főosztály határozata alapján a megállapított öregségi nyugdíj folyósításának kezdete 2022. szeptember 1. A kolléga nyugdíjazásakor nem szüntette meg a köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyát, az intézményben 2012. augusztus 15-től 2026. február 28-ig folyamatos foglalkoztatotti jogviszonyban állt. A munkáltató kezdeményezésére a köznevelési foglalkoztatotti jogviszonya felmentéssel megszüntetésre került, a felmentési ideje 2025. július 1-jétől 2026. február 28-ig tartott, amely idő alatt a munkavégzési kötelezettség alól is mentesítve volt. A 40 éves jubileumi jutalomhoz beszámítható jogviszony kezdete 1987. július 26., így 2025. évben 38 év szolgálati idővel rendelkezik. A fentiek szerint a kolléga jogosult-e a 40 éves jubileumi jutalomra? Amennyiben igen, mivel jogviszonya 2026. február 28-án megszűnt, annak kifizetését milyen módon és milyen határidővel kell teljesíteni?
Részlet a válaszából: […] A köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban állók nem jogosultak jubileumi jutalomra, amely a Kjt. alapján a közalkalmazottak számára járó elismerés volt. 2024. január 1-jétől részükre egy hasonló jogintézményt, a köznevelési foglalkoztatotti jutalmat alapított a Púétv. 105...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2026. április 14.

Szolgálati elismerésre jogosultság és a szabadfoglalkozás

Kérdés: Önkormányzati fenntartású járóbeteg-szakellátóban dolgozik részmunkaidőben egy szakorvos. 2010-től 2021-ig egyéni vállalkozásában dolgozott ugyanebben a munkakörben, de megbízási jogviszony keretében (szabadfoglalkozás). Szolgálati elismerés kapcsán ez a jogviszony elismerhető-e? Jelen intézményben a jogviszonya 2022. november 1-jén kezdődött. Értelmezésünk szerint 2022. január 1-jétől nem számít be a szolgálati elismerésbe a megbízási jogviszony – azaz szabadfoglalkozás – és az egyéni vállalkozói jogviszony sem.
Részlet a válaszából: […] A szolgálati elismerésre jogosító időszakokat az Eszjtv. 9. §-ának (4) bekezdése sorolja fel. Ezek között nem szerepel az, amikor a munkavállaló az egyébként az Eszjtv. hatálya alá tartozó egészségügyi szolgáltatónál szabadfoglalkozás keretében, vagy egyéni...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2026. április 14.

25 éves jubileumi jutalom – csak egyszer jár

Kérdés: Jelenleg közalkalmazotti jogviszonyban álló közalkalmazott 2025-ben elérte a huszonöt éves jubileumi jogosultságot. Ezt megelőzően a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának szolgálati jogviszonyáról szóló törvény szerinti jogviszonyban állt, és részére ott a huszonöt éves jubileumi jutalom kifizetésre került, tekintettel arra, hogy a szolgálati időt másfélszeres szorzóval számolták. Ha jelenleg a közalkalmazotti jogviszonyban elérte a huszonöt évet, ki kell-e fizetni neki a huszonöt éves jubileumi jutalmat a Kjt. szerinti számítás okán, vagy nem, mert a huszonöt éveset már megkapta a másik törvény számítása alapján?
Részlet a válaszából: […] A Kjt. értelmében huszonöt, harminc, illetve negyvenévi közalkalmazotti jogviszonnyal rendelkező közalkalmazottnak jubileumi jutalom jár, melynek összege huszonöt év közalkalmazotti jogviszony esetén kéthavi illetményének megfelelő összeg [Kjt. 78. § (1) bek., (2) bek. a)...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2026. április 14.

Hivatalsegéd a hivatalban – munkaviszonyban nyugellátás mellett

Kérdés: Hivatalsegédünk a Kttv. 258. §-a szerint a polgármesteri hivatalnál foglalkoztatott munkavállaló. Szeretne a „nők 40-nel” nyugdíjat igényelni ebben az évben. Alkalmazhatjuk őt továbbra is úgy, hogy nem kell lemondania a nyugdíjáról?
Részlet a válaszából: […] A közigazgatási szervnél foglalkoztatott munkavállalók jogállásáról a Kttv. 258. §-a rendelkezik. Eszerint a közigazgatási szervnél foglalkoztatott munkavállalókra az Mt. rendelkezéseit a 258. §-ban foglalt eltérésekkel kell alkalmazni. A Tny. 18. §-ának (2a)...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2026. március 24.

Túl a nyugdíjkorhatáron – a felmentés indoka

Kérdés: Önkormányzat alkalmazásában álló közalkalmazott határozatlan idejű kinevezéssel túl van az öregséginyugdíj-korhatáron, viszont még nem terjesztett elő öregségi nyugdíj iránti kérelmet a nyugdíjfolyósítónál. A szükséges szolgálati ideje megvolt már 65 évesen is, továbbra is dolgozik. Felmentheti-e a munkáltató indokolás nélkül csupán azért, mert nyugdíjasnak minősül? Amennyiben kell indokolás, elég a törvényi hivatkozás, mely szerint nyugdíjasnak minősül, vagy kell-e egyéb indokolás? A Kjt. 38. §-ának (1) bekezdése szerint, többek között, az Mt. 66. §-ának (8)–(9) bekezdései nem alkalmazhatók.
Részlet a válaszából: […] Az Mt. – Kjt. tekintetében is irányadó – 294. § (1) bekezdése g) pontjának ga) alpontja alapján a közalkalmazott nyugdíjasnak minősül akkor is, ha az öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte, és az öregségi nyugdíjhoz szükséges szolgálati idővel rendelkezik (öregségi...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2026. március 24.

„Nők40” – a felmentési idő kezdete

Kérdés: Közalkalmazottunk 2026. szeptember 10-én szerzi meg a negyven év keresőtevékenységgel járó biztosítási vagy azzal egy tekintet alá eső jogviszonnyal szerzett szolgálati időt. A nők kedvezményes öregségi nyugdíjával szeretne nyugdíjba menni. A felmentési idő ez esetben mikortól kezdődik: amikor eléri a negyven év szolgálati időt, azaz 2026. szeptember 10-én, vagy előtte, és akkor úgy kell számolni a felmentési időt, hogy szeptember 10-én már megszűnik a jogviszonya?
Részlet a válaszából: […] A Tny. 18. §-ának (2a) bekezdése szerint öregségi teljes nyugdíjra életkorától függetlenül jogosult az a nő is, aki legalább negyven év jogosultsági idővel rendelkezik. A közalkalmazotti jogviszonyt felmentéssel meg kell szüntetni, ha a Tny. 18. §-ának (2a)...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2026. március 24.

Öregségi nyugellátásra való jogosultság – „távozási” lehetőségek a közszolgálatból

Kérdés: Köztisztviselő férfi kolléga betölti rövidesen a 65. életévét, és nyugdíjba szeretne menni. Az öregségi nyugdíjhoz szükséges húsz év szolgálati idővel bőven rendelkezik. Nem szeretne tovább dolgozni, és a munkáltató sem kívánja tovább foglalkoztatni. A közszolgálati jogviszony helyes megszűnési, illetve megszüntetési lehetőségeire lennénk kíváncsiak. Nem szeretnénk azt, hogy a 65. születésnapjának betöltése hónapjában a hó végén szűnjék meg a jogviszonya a törvény erejénél fogva, és azt sem, hogy közös megegyezéssel kerüljön megszüntetésre, mivel szeretnénk neki biztosítani a két hónap felmentési időt, illetve lemondási időt, tekintettel arra, hogy negyven éve a hivatalunkban dolgozik. Megítélésünk szerint lehetőség lenne arra, hogy a közszolgálati jogviszonyát lemondással szüntesse meg. Ekkor a születésnapjához viszonyítva mikor kezdődik a lemondási idő? A születésnapja előtt két hónappal? Megszüntethető-e öregségi nyugdíjra való jogosultsággal rendelkező 65 éves férfi köztisztviselő jogviszonya felmentéssel? Ha igen, a születésnapjához képest mikor kezdődhet a felmentési idő? A felmentéssel történő megszüntetést csak a nők kérelmezhetik a nők negyven év jogosultsági idővel igénybe vehető öregségi nyugdíja esetében? A 65. életévét betöltő, öregségi nyugdíjra jogosulttá váló férfi nem kérelmezheti a felmentését, amikor nyugdíjba szeretne vonulni?
Részlet a válaszából: […] A közszolgálati jogviszony megszűnik egyebek emellett akkor is, ha a köztisztviselő a társadalombiztosítási szabályok alapján az öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte, és az öregségi teljes nyugdíjhoz szükséges szolgálati időt megszerezte, kivéve, ha a köztisztviselő...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2026. március 24.
1
2
3
24