×

Változóban a szakmák presztízse

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2005. április 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 86. számában (2005. április 15.)
A munkaerőpiac átrendeződése nyomán mára jelentősen megváltozott a különböző szakmák iránti kereslet. Míg – például – a vájár, a cipész, a molnár egyre nehezebben talál munkát, sokan alkalmaznának kőművest, épületasztalost, építő-, gép-, fa- vagy élelmiszer-ipari szakmunkásokat. A vállalkozók legfőképpen azt nehezményezik, hogy az oktatási intézmények nem a keresett szakmákra képzik a fiatalokat, vagy éppen "túlképzetten" kerülnek ki a diákok az iskolapadból. Tény, hogy a nagyüzemi igényekre alapozó szakmák leépültek, s nőtt a szolgáltató jellegűek aránya. Szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a képzett munkaerő hiánya a gazdasági fejlődés gátja lehet.

munkaerő-piaci igények változásával párhuzamosan a korábban keresett szakmák és foglalkozások ma már nem szerepelnek az álláskínálatok között. A munkaügyi tárca Foglalkoztatási Hivatalában nemrégiben készített jelentésből kitűnik, hogy ugyanaz a szakma az egyik régióban keresett, a másik térségben azonban tartósan nincs rá igény.

Csökken a tanulólétszám

Ha valaki szobalányként szeretne elhelyezkedni, az ország bármely részén talál magának állást. A szakképzettséget igénylő kőműves, finommechanikai műszerész, épületasztalos vagy üveggyártó szakmákban szintén könnyű az elhelyezkedés, s keresettek a gépészmérnökök is. Ugyanakkor a jó kereseti lehetőséggel kecsegtető bádogos szakmában – jóllehet a beruházások aligha valósulhatnának meg e tevékenység nélkül – fogy az utánpótlás.

Szakértők azt prognosztizálják, hogy a következő években a cégek nem kínálnak állást cipésznek, vájárnak, malomipari munkásnak, csillésnek, s túltelítettség miatt hiába keres munkát, aki díjbeszedőként, villany- vagy gázóra-leolvasóként, hengerészként, darusként, kesztyűkészítőként, illetve kazángépkezelőként szeretne dolgozni. Hasonló a helyzet a számviteli ügyintézők esetében is. Keresett foglalkozás lesz viszont az erős- és gyengeáramú villamosmérnöké, a közgazdászé, a vegyészmérnöké, a felsőfokú tanintézeti tanáré, az ügynöké és a recepciósé.

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamaránál (MKIK) arra hívták fel a figyelmet, hogy csaknem nyolcvanezerrel csökkent hazánkban a szakmunkástanulók száma az elmúlt években, ami azért is riasztó, mert a magyar gazdaságnak nemcsak kiművelt mérnökökre, közgazdászokra van szüksége, hanem kétkezi munkásokra is. Az egyes szakmák minőségi munkavégzésre képes mesterei iránt az igény hamarosan elemi erővel jelentkezik majd.

Mesteri fokozat

Jellemző a helyzetre, hogy miközben mintegy nyolcvan szakmában dolgozták ki a mesteri cím, vagyis a mesterlevél megszerzéséhez szükséges képzési anyagot, csupán kilenc szakmában kötelező a mesteri fokozat megléte. Kétségtelen, hogy a mesterlevél megszerzése rangot és elismertséget jelent. Egy-egy szakma társadalmi rangját viszont a javadalmi viszonyai határozzák meg. Ahhoz tehát, hogy a mára hiányszakmákká váló, hagyományos építőipari és gépészeti szakmák és valamennyi kétkezi mesterség visszanyerje becsületét, az is kell, hogy a vállalkozók jobban megfizessék a pályakezdőket – vélik a szakemberek, utalva arra, hogy az iskolapadból kikerülő ifjak keresete ma jellemzően a minimálbér. Igaz, például a szakács, a pincér, a kőműves, az ács, a tetőfedő, a szerszámkészítő tényleges fizetése ennek kétszerese is lehet, attól függően, hogy hol sikerül elhelyezkednie.

A borravalós szakmáknál – mint amilyen a vendéglátós és a szépségipari – a valóságos jövedelmek nem jelennek meg a hivatalos statisztikában. Jóllehet a vállalkozások – különösen a multinacionális cégek – gyakran hangoztatják, hogy hiány van egyes szakmákból, mégsem adnak magasabb kezdő fizetéseket, ezért nehezen változik meg a keresett szakmák presztízse.

Az At Work személyzeti tanácsadó cég egyik vezetője úgy véli: az álláspiacon nem a végzettséget igazoló papír számít, hanem az évek során szerzett tapasztalat, a gyakorlati tudás. Adott képzés a munkaerőpiacon akkor hasznos, ha van mögötte kellő szakmai ismeret.

Bérezési anomáliák

E vélekedésnek némileg ellentmond az a tény, hogy válságos helyzetben van a hazai cukrászat, a nagy múltú mesterség művelőit ugyanis kiszorítja a fejlett technika. A legnehezebb munkafolyamatokat – a gyúrást, a nyújtást, a keverést – ma már gyári módszerekkel gépek végzik, az így előállított termékeket pedig többnyire az áruházláncok kínálják. A magyar piacon mintegy 70 százalékot tesznek ki a nagyipari, főként a külföldi termékek, s 30 százalékra tehető a hazai cukrászdák részesedése, amelyek főleg családi vállalkozásokként működnek. De ki tudja, meddig.

Surányi István, a Magyar Cukrász Iparosok Országos Ipartestületének elnöke – a szakma egyik legismertebb képviselője – szerint a szakiskolák még ma is ontják ugyan a fiatalokat, de csak kevesen maradnak meg a pályán. Rájönnek ugyanis, hogy mennyire nehéz a munka – s hogy szombaton és vasárnap is dolgozni kell -, a fizetések viszont meglehetősen szerények. A kezdők általában minimálbért kapnak, a gyakorlottak valamivel többet, 80-100 ezer forintot, s csak a legjobbak számíthatnak havi bruttó 150 ezerre.

Munkaügyi kutatók úgy látják: a fővárosban viszonylag könnyen biztos – bár nem túl magas fizetést jelentő – pénzkereseti lehetőségre lel az, aki ruhatáros, kabinos, csomagmegőrző, lakatos, textilfestő vagy kereskedői munkakörben szeretne elhelyezkedni. A ruhatáros, kabinos vagy éjjeliőr foglalkozást választók viszont Bács-Kiskun megyében várhatóan tartósan állás nélkül maradnak. Túltelített ugyanis a piac. Hevesben még ma is keresnek kubikusokat, útépítőket, szabókat és varrónőket, szakápolókat. Ugyanakkor a lakás- és intézménytakarítók iránt csekély a kereslet. Ez utóbbiakra viszont Győr-Moson-Sopron megyében továbbra is van igény.

Tőkevonzó képesség

Jellegzetesen nyugat-dunántúli sikerszakma a gyógymasszőr, a szakács, a pincér, a cukrász. Az iparban a CNC-esztergályos, a minősített hegesztő, a géplakatos, az építőiparban pedig az asztalos, az ács-állványozó, a tetőfedő és a szobafestő szakmával rendelkezők iránt van kereslet, ami elsősorban a beszállítóipar és az építési kedv fellendülésével magyarázható.

Borsod megyei tapasztalatok szerint a beruházók legfőbb baja a megfelelő öszszetételű és számú munkaerő hiánya. Ez pedig már a gazdasági fejlődés gátjává vált, vagyis csökkent a megye tőkevonzó képessége. Senki nem gondolná, hogy a régió egyes, húsz százalék körüli – regisztrált – munkanélküliséggel sújtott térségeiben képtelenség esztergályost vagy asztalost találni. Ózd környékén például éppen a fémmegmunkáló szakmák számítanak hiánycikknek. A nemzetközi cégek egyébként már egyre kevésbé elégednek meg azzal, ha valaki felkészült munkás, arra törekszenek, hogy legalább alapfokú idegennyelv-tudással bíró szakembereket találjanak.

Az ugyancsak hátrányos térségnek számító Szabolcsban gépipari üzemek sora szűnt meg már eddig is, így igény sincs egyebek mellett a fémmegmunkáló ágazat szakmáinak – lakatos, esztergályos – képzésére. A megyében nem számíthatnak biztos álláslehetőségre – az érettségi után ma a legdivatosabbnak számító – szolgáltatóipari, marketing- vagy számítástechnikai képzésben részt vevők sem.

Rugalmatlan a képzési szerkezet

Szolnok megyében viszont – ahol a piac szükségleteihez igazodva éppen a szolgáltatási területen növekedett meg leginkább az új mesterleveles szakemberek száma – nincs jelentkező a forgácsoló, az esztergályos és a marós álláshelyekre.

A megyei munkaügyi központ jászberényi kirendeltségének egyik tanácsadója, Kerékgyártó Zsuzsanna szerint a szakképzési struktúra az elmúlt években sokat változott, s az iskolák igyekeznek követni a gazdaság igényeit. Az utóbbi években több hiányszakma oktatásának feltételeit megteremtették. Fodrász-, autószerelő-, mezőgazdaságigép-szerelő-, kertész-, asztalosbizonyítvánnyal viszont sok fiatal nem talál állást. Ezek azok a szakmák, amelyek elsősorban vállalkozási formában gyakorolhatók, de az induláshoz a fiataloknak nincs tőkéjük. Hiány van viszont – hosszú évek óta – a vasas szakmákban. A térség több nagy cége vár magasan kvalifikált és gyakorlott hegesztőket, géplakatosokat, forgácsolókat, az álláshelyekre azonban nincs jelentkező.

A Jászságban – bár a térség nem igazán híres idegenforgalmáról és vendéglátó-vonzerejéről – a munkáltatók igénye nagy a kereskedelmi és vendéglátós szakmákat elsajátítók iránt. Az eladók, szakácsok, pincérek nem maradnak munka nélkül. A Nyugat-Dunántúlon viszont kevesebb bolti eladóra van szükség, a bádogos és tetőfedő azonban a hiányszakmák sorát gyarapítja. Ez utóbbi példa is arra bizonyíték – állítják a munkaadói szervezetek képviselői -, hogy a hazai szakképzési rendszer még mindig nem felel meg a gazdaság igényeinek, bár ez az Unió egyik előírása. Azt ugyanakkor elismerik, hogy elkezdődött a tanintézmények alkalmazkodása a változó körülményekhez, és a képzés szerkezete egyre inkább "leképezi" a gazdaság változásait.

A szintén a nyugati, a fejlettebb régióba betelepülő – főként járműgyártó – nemzetközi cégek ugyancsak sikerrel kínálnak ma már piacképes tudást feltételező állást hazai szakembereknek, akiknek munkáját méltányosan meg is fizetik. Persze nem hallgatható el, hogy e területen is adódtak gondok. A győri Audinak például sokáig nem voltak különleges igényei, a hagyományos szakmákban kiképzett fiatalokat alkalmazták, akik könnyen megtanulták az összeszerelés fogásait. A gyár technológiai fejlődése, az egyre bonyolultabb munkafolyamatok Győrbe telepítése miatt azonban új szakmai igények jelentkeztek, amelyekre a hazai munkaerőpiac nem volt felkészülve.

A munkáltatók gyakorlott dolgozókat keresnek

A Hajdú-Bihar Megyei Munkaügyi Központnál készített felmérés azt jelzi, hogy rövid távon a már gyakorlattal rendelkező munkavállalók elhelyezkedési esélyei jobbak, a munkáltatók ugyanis nem szívesen vállalják a kezdők betaníttatását. A fizikai állománycsoportba tartozó szakképzett pályakezdők ugyanakkor előnnyel indulnak, s közülük is az alacsony presztízsű és bérezésű – döntően minimálbérrel vagy valamivel afölött fizetett – foglalkozások képviselői – eladók, feldolgozóipari gépkezelők – pályázhatnak eséllyel. A megkérdezett munkaadók zöme ugyanakkor úgy nyilatkozott: középtávon inkább a közép- és felsőfokú végzettségű fiatalokat keresi majd. Különösen a számítástechnikai, az állat-egészségügyi és a gazdasági foglalkozások, valamint az egészségügyi szolgáltatások körében számítanak a jövőben a pályakezdőkre. Csökkenéssel kell számolni viszont a háziipari, a ruházati ipari és az általános mezőgazdasági tevékenységek kínálatában.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2005. április 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8360 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8360 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4964 olvasói kérdésre 4964 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8360 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8360 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4964 olvasói kérdéssel.

Szakképzési munkaszerződés saját munkavállalóval

Társaságunk duális képzőhely, 2023 őszén saját munkavállalóinkat beiskoláztuk munkakörükhöz tartozó technikusi képzésre (1,5 éves felnőttképzés keretében), a féléves...

Tovább a teljes cikkhez

Önkormányzati költségvetési szerv - a foglalkoztatás jogviszonya

Gazdasági, működtetési és közétkeztetési tevékenységgel foglalkozó önkormányzati fenntartású költségvetési szerv esetén kötelező-e közalkalmazotti jogviszonyban foglalkoztatni...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaviszony után megbízási jogviszony

Köthet megbízási szerződést egy magyarországi cég egy olyan magánszeméllyel, aki korábban a cég munkavállalója volt? A kolléga munkaviszony keretében HR manager munkakörben...

Tovább a teljes cikkhez

Végzettségi előírás a vendéglátásban

Nonstop vendéglátóipari egységben az üzemeltetőnek van szakirányú végzettsége, mellette két munkavállaló dolgozik, és egy alkalmi munkás, akiknek nincs végzettségük, "9235"...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti reprezentativitás változása kollektív szerződés módosításánál

Hét évvel ezelőtt kötöttünk kollektív szerződést a nálunk működő egyetlen szakszervezettel, amelyet azóta is rendszeresen felülvizsgálunk és módosítunk. Tavaly létrejött egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom összege

2024-ben jogosult lesz 40 éves köznevelési foglalkoztatotti jutalomra az óvónőnk. E jutalom meghatározásakor (illetmény) az esélyteremtési illetményrészt is figyelembe kell-e venni?...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom jogszerző ideje

Állásfoglalásukat szeretnénk kérni a Púétv. 105. §-ának (7) bekezdésében megjelölt szakmai gyakorlat munkavégzési kötelezettséggel nem járó szüneteltetésének időszakáról....

Tovább a teljes cikkhez

Mentő-gépkocsivezető munkaideje

Mentő-gépkocsivezetőként teljesítek szolgálatot. Van-e szabályozás arra, hogy mennyit tölthetek szolgálatban, ha nem írtam alá a 24 órás szolgálatot? Úgy tűnik, hogy Budapestre is...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elévülése

A munkáltató nem adta ki, a sok munka miatt a munkavállaló nem vette ki az adott évi szabadságait. Az előző évről így a munkavállalónak 18 munkanap szabadsága maradt (ebből 4...

Tovább a teljes cikkhez

Végzettségi előírás a vendéglátásban

Nonstop vendéglátóipari egységben az üzemeltetőnek van szakirányú végzettsége, mellette két munkavállaló dolgozik, és egy alkalmi munkás, akiknek nincs végzettségük, "9235"...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti reprezentativitás változása kollektív szerződés módosításánál

Hét évvel ezelőtt kötöttünk kollektív szerződést a nálunk működő egyetlen szakszervezettel, amelyet azóta is rendszeresen felülvizsgálunk és módosítunk. Tavaly létrejött egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom összege

2024-ben jogosult lesz 40 éves köznevelési foglalkoztatotti jutalomra az óvónőnk. E jutalom meghatározásakor (illetmény) az esélyteremtési illetményrészt is figyelembe kell-e venni?...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom jogszerző ideje

Állásfoglalásukat szeretnénk kérni a Púétv. 105. §-ának (7) bekezdésében megjelölt szakmai gyakorlat munkavégzési kötelezettséggel nem járó szüneteltetésének időszakáról....

Tovább a teljes cikkhez

Mentő-gépkocsivezető munkaideje

Mentő-gépkocsivezetőként teljesítek szolgálatot. Van-e szabályozás arra, hogy mennyit tölthetek szolgálatban, ha nem írtam alá a 24 órás szolgálatot? Úgy tűnik, hogy Budapestre is...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elévülése

A munkáltató nem adta ki, a sok munka miatt a munkavállaló nem vette ki az adott évi szabadságait. Az előző évről így a munkavállalónak 18 munkanap szabadsága maradt (ebből 4...

Tovább a teljes cikkhez

Hétvégi feladatok megszervezése hétköznapra beosztott munkavállalókkal

Intézményünk munkatársai háromhavi munkaidőkeretben dolgoznak, hétköznapokon. Előfordul, hogy hétvégén és ünnepnapokon rendezvényeket tartunk, melyek lebonyolításához...

Tovább a teljes cikkhez

Vasárnapi pótlékra való jogosultság strandfürdőkben

Önkormányzati fenntartású termálstrandfürdőben jogosultak-e vasárnapi pótlékra a munkavállalók? Ha igen, minden munkavállalót megillet a vasárnapi pótlék, vagy csak bizonyos...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítésének belső szabályozása

A munkáltató a napi munkába járás költségtérítéseként 30 Ft/km összeget fizet. Sajnos több munkavállaló nem ott lakik, ahonnan kéri a napi utazás elszámolását. Belső...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4964 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 259-ik lapszám, amely az 4964-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Az adótörvények 2024. évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem