×

Ajándékozás és partnerkapcsolatok

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1998. december 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 12. számában (1998. december 15.)

 

Ajándékozni öröm, de a partnerkapcsolatok építésének fontos eszköze is egy-egy jól kitalált ajándék, amellyel – adott alkalommal – meglepjük üzletfeleinket vagy munkatársainkat. Az ajándékozás ősidők óta társa a kereskedelemnek, eszköz annak éreztetésére, hogy üzleti, hivatali kapcsolatainkban a közös haszonra való törekvés eredményessége emberi gesztusokkal is erősíthető. A cégek többsége a komolyabb üzleti tárgyalásokra is rendszeresen készül ajándékkal, a kapcsolatok építését és karbantartását szolgáló ajándékozás mégis az év végére koncentrálódik.

 

Minél nagyobb egy cég, annál jellemzőbb, hogy szóróajándékokat vásárol vagy készíttet. Ezek általában olyan használati tárgyak, amelyekre az irodai munkában szükség van, s ha sikerül igazán célszerű eszközt találni, akkor az ajándékozó remélheti, hogy az ő cégének logóját viselő irodai eszközé lesz a megtiszteltetés, hogy egész évre helyet kap a megajándékozott íróasztalán.

Azt azonban nem szabad elfelejteni, hogy a verseny nagy – az ajándékozás és főként a szóróajándékok osztogatása talán az egyetlen sikeres és törvényes piramisjáték, amelyben a megajándékozottak száma jelentősen meghaladja az ajándékozókét – vagyis az ötlet az egyetlen eszköz, amivel e téren sikert lehet elérni.

A szóróajándékok esetében is meg kell próbálni valami különlegeset, egyedit találni, amivel a mi ajándékaink (naptárunk, levélnehezékünk, tollaink, jegyzetfüzeteink, kulcstartóink stb.) funkcionalitásuk mellett képesek felhívni magukra a figyelmet.

Továbbajándékozás

Minden versenyben vannak gyengébb helyezettek is. A szóróajándékok másodlagos funkciója a továbbajándékozás, senkinek sincs szüksége több határidőnaplóra. A megajándékozott számára azonban ez a funkció sem lényegtelen. Munkahelyen nem érvényes a magánéletben többé-kevésbé figyelembe vett illemszabály, miszerint ajándékot nem illik ajándékba adni. Az üzleti ajándékozás sajátossága, hogy abból főként a cégek frontemberei veszik ki részüket, akik szívesen osztják meg a nekik érdektelen ajándékokat azokkal a cégen belüli munkatársakkal, akik nem találkoznak a partnerekkel. Ez apró figyelmesség főnök és beosztott, de egymással alá-fölé rendeltségi viszonyban nem állók között is. Egyben tekintélyt is ad, ha tudják valakiről, hogy sok helyről kap ajándékot.

Személyes vagy személytelen

Fontosabb partnereinket nem a legszerencsésebb egyszerűbb tárgyakkal, bárkinek adható ajándékkal meglepni. Annál már talán az is jobb, ha csupán üdvözlőlapot írunk nekik, lehetőleg saját kezűleg, de legalábbis saját kezű aláírással. Arra sem árt gondolni, hogy egyes helyeken, főként a közszolgálatban, az ajándék elfogadását kifejezetten tiltják, de legalábbis bejelentési kötelezettség jár vele bizonyos értékhatárok között. Legutóbb a Fővárosi Önkormányzatnál vezettek be ilyen rendelkezést.

Ha számunkra fontos egy kapcsolat, akkor azt leginkább azzal tudjuk kifejezni, ha személyre szabott, vagy legalább ezt az érzetet keltő ajándékot választunk. Az ilyen esetekben is felhasználható a szóróajándék, de csak kiegészítőként. Az ajándék értéke bizonyos szint felett már érdektelenné válik. Fontosabb, hogy a megajándékozott érzékelje: időt, fáradságot nem kímélve választottunk neki ajándékot.

Ugyanakkor üzleti partnereink többsége nem várja el, hogy az ajándék a személyére szabott legyen, díjazza a meglepetést. A kiemelt kapcsolatoknak szánt naptárak vagy más, személyes használatra szolgáló tárgyak esetében udvarias gesztus az ajándékot kapó nevének feltüntetése az ajándéktárgyon is. Egyre gyakoribb a névre palackozott minőségi bor, ami nem túl költséges, de kellemes meglepetés. Egy részvénytársaság vezetője például névre szóló minta-törzsrészvényt is elhelyezett a közeli üzleti partnereinek szánt év végi ajándékcsomagban, más cégnél számozott érméket készíttettek e célra, és melléjük a tulajdonlást igazoló okmányt is adtak. Szerencsések azok a cégek, amelyek saját termékeikből tudnak adni valamit, s még nagyobb előny, ha ez olyan tárgy, amihez más módon – például üzletből vásárolva – a partner nem juthat hozzá

Az átadás

A személyre szóló ajándékoknál, hacsak a távolság ezt lehetetlenné nem teszi, a legcélszerűbb a kézbesítés. Az üzleti ajándékok esetében nemcsak hogy nem kívánatos, de kerülendő, hogy partnerünk lakására küldjük az ajándékot, hiszen a legtöbb ember erőteljesen szétválasztja magán- és hivatali életét. Figyelmes gesztus az is, ha olyan csomagolást választunk, amely külső szemlélő számára nem teszi egyértelművé annak tartalmát, viszont egyértelművé kell tenni, hogy a címzettnek szóló, személyes küldeményről van szó. Szerencsés, ha a cég olyan rendezvényt tud tartani, amelyen partnereit összegyűjtve, kellemes találkozó keretében folyhat le az ajándékozás. A partneri körtől függően dönthető el, hogy az összejövetel milyen jellegű legyen. Munkaidőben célszerű inkább állófogadást adni, ahol a meghívottak szabadabban viselkedhetnek. Este viszont a vacsora a megfelelőbb, aminek előnye lehet az is, hogy a meghívottak családtagjai is részt vehetnek, s ez bensőségesebb hangulat megteremtésére ad lehetőséget. Csupán a legnagyobb cégek tehetik, és némelyikük teszi is rendszeresen, hogy e találkozókat valamilyen koncerttel vagy más kulturális eseménnyel kapcsolja össze. Az általános gyakorlat szerint ilyenkor a rendezvény végén, távozáskor nyújtják át az ajándékot.

Anyagi vonzatok

Persze az ajándékozásnál sem szabad megfeledkezni a cég anyagi helyzetéről, és a megajándékozni kívánt partnerek anyagi helyzetét sem árt átgondolni. A szóróajándékok esetében a helyzet könnyebb, hiszen azoknál a személyesség is kevésbé érvényesül. Célszerű a cégen belül felmérni először az igényeket. Viszonylag egyszerűen végig lehet kérdezni a szóba jöhető munkatársakat, hogy ők hány partnerüknek szeretnének ajándékot küldeni. Az igényeket figyelembe véve, és természetesen, ha kell, felülbírálva lehet megrendelni az ajándéktárgyakat. Ott, ahol erre van pénz, nem árt korábban elkezdeni a készülődést, és a megrendelésnél arra is figyelemmel lenni, hogy a cég egy-egy üzleti tárgyalás során még az év közben is jó hasznát veheti a megmaradt év végi, karácsonyi ajándéktárgyaknak.

A személyesebb ajándékoknál egyedileg kell átgondolni

a helyzetet. Amennyiben csak a cég első emberei élnek a lehetőséggel, akkor ez nem okoz problémát, de ha a vállalkozás felépítése olyan – például nagyvállalatoknál -, akkor tanácsos külön keretet meghatározni a vezetőknek e célra. A beszerzésnél azonban itt is lehet központi segítséget adni, ami költség- és munkamegtakarítással is járhat.

Reprezentáció vagy reklám

Nem könnyű megítélni, hogy a cégek általában és összességében mennyit költenek ajándékozásra. Az adónyilvántartások adataiból mindössze annyi állapítható meg, hogy ma Magyarországon a kettős könyvvitelt vezető, több mint 100 ezer vállalkozás mintegy 10 százaléka kényszerül adóalapjának növelésére azért, mert árbevételének több mint 0,5 százalékát költötte reprezentációra. Az ajándékozásra fordított öszszegek pedig a reprezentációs költségek részét képezik. Az ilyen jellegű kiadások esetében a vásárolt termék áfa-tartalma nem igényelhető vissza. A túllépés igazán nem nevezhető soknak, mindössze 3 milliárd forint körül mozog.

Ugyanakkor a vállalkozások teljes éves árbevétele az idén talán a 20 ezer milliárd forintot is eléri, aminek alapján a költségként elszámolható reprezentáció értéke 100 milliárdos nagyságrendű.

Az ajándékozással mellesleg nem okozunk adózási problémát a megajándékozottnak, hiszen a személyijövedelemadó-törvény szerint az üzleti ajándékozás során kapott ajándék adómentes.

Az ajándékozásra fordított költségek természetesen mérsékelhetők akkor, ha a cég részben vagy egészben saját termékét tudja használni erre a célra. Az sem elképzelhetetlen, hogy az év végi ajándék (különösen a szóróajándék) költsége nem reprezentációs, hanem reklámkiadásként jelenik meg. Az adótörvények ugyanis pontosan meghatározzák az üzleti ajándék fogalmát, miközben hiányzik belőlük a reklám-, illetve a reklámcélú kiadások részletes leírása.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (1998. december 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8360 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8360 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4964 olvasói kérdésre 4964 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8360 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8360 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4964 olvasói kérdéssel.

Szakképzési munkaszerződés saját munkavállalóval

Társaságunk duális képzőhely, 2023 őszén saját munkavállalóinkat beiskoláztuk munkakörükhöz tartozó technikusi képzésre (1,5 éves felnőttképzés keretében), a féléves...

Tovább a teljes cikkhez

Önkormányzati költségvetési szerv - a foglalkoztatás jogviszonya

Gazdasági, működtetési és közétkeztetési tevékenységgel foglalkozó önkormányzati fenntartású költségvetési szerv esetén kötelező-e közalkalmazotti jogviszonyban foglalkoztatni...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaviszony után megbízási jogviszony

Köthet megbízási szerződést egy magyarországi cég egy olyan magánszeméllyel, aki korábban a cég munkavállalója volt? A kolléga munkaviszony keretében HR manager munkakörben...

Tovább a teljes cikkhez

Végzettségi előírás a vendéglátásban

Nonstop vendéglátóipari egységben az üzemeltetőnek van szakirányú végzettsége, mellette két munkavállaló dolgozik, és egy alkalmi munkás, akiknek nincs végzettségük, "9235"...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti reprezentativitás változása kollektív szerződés módosításánál

Hét évvel ezelőtt kötöttünk kollektív szerződést a nálunk működő egyetlen szakszervezettel, amelyet azóta is rendszeresen felülvizsgálunk és módosítunk. Tavaly létrejött egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom összege

2024-ben jogosult lesz 40 éves köznevelési foglalkoztatotti jutalomra az óvónőnk. E jutalom meghatározásakor (illetmény) az esélyteremtési illetményrészt is figyelembe kell-e venni?...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom jogszerző ideje

Állásfoglalásukat szeretnénk kérni a Púétv. 105. §-ának (7) bekezdésében megjelölt szakmai gyakorlat munkavégzési kötelezettséggel nem járó szüneteltetésének időszakáról....

Tovább a teljes cikkhez

Mentő-gépkocsivezető munkaideje

Mentő-gépkocsivezetőként teljesítek szolgálatot. Van-e szabályozás arra, hogy mennyit tölthetek szolgálatban, ha nem írtam alá a 24 órás szolgálatot? Úgy tűnik, hogy Budapestre is...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elévülése

A munkáltató nem adta ki, a sok munka miatt a munkavállaló nem vette ki az adott évi szabadságait. Az előző évről így a munkavállalónak 18 munkanap szabadsága maradt (ebből 4...

Tovább a teljes cikkhez

Végzettségi előírás a vendéglátásban

Nonstop vendéglátóipari egységben az üzemeltetőnek van szakirányú végzettsége, mellette két munkavállaló dolgozik, és egy alkalmi munkás, akiknek nincs végzettségük, "9235"...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti reprezentativitás változása kollektív szerződés módosításánál

Hét évvel ezelőtt kötöttünk kollektív szerződést a nálunk működő egyetlen szakszervezettel, amelyet azóta is rendszeresen felülvizsgálunk és módosítunk. Tavaly létrejött egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom összege

2024-ben jogosult lesz 40 éves köznevelési foglalkoztatotti jutalomra az óvónőnk. E jutalom meghatározásakor (illetmény) az esélyteremtési illetményrészt is figyelembe kell-e venni?...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom jogszerző ideje

Állásfoglalásukat szeretnénk kérni a Púétv. 105. §-ának (7) bekezdésében megjelölt szakmai gyakorlat munkavégzési kötelezettséggel nem járó szüneteltetésének időszakáról....

Tovább a teljes cikkhez

Mentő-gépkocsivezető munkaideje

Mentő-gépkocsivezetőként teljesítek szolgálatot. Van-e szabályozás arra, hogy mennyit tölthetek szolgálatban, ha nem írtam alá a 24 órás szolgálatot? Úgy tűnik, hogy Budapestre is...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elévülése

A munkáltató nem adta ki, a sok munka miatt a munkavállaló nem vette ki az adott évi szabadságait. Az előző évről így a munkavállalónak 18 munkanap szabadsága maradt (ebből 4...

Tovább a teljes cikkhez

Hétvégi feladatok megszervezése hétköznapra beosztott munkavállalókkal

Intézményünk munkatársai háromhavi munkaidőkeretben dolgoznak, hétköznapokon. Előfordul, hogy hétvégén és ünnepnapokon rendezvényeket tartunk, melyek lebonyolításához...

Tovább a teljes cikkhez

Vasárnapi pótlékra való jogosultság strandfürdőkben

Önkormányzati fenntartású termálstrandfürdőben jogosultak-e vasárnapi pótlékra a munkavállalók? Ha igen, minden munkavállalót megillet a vasárnapi pótlék, vagy csak bizonyos...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítésének belső szabályozása

A munkáltató a napi munkába járás költségtérítéseként 30 Ft/km összeget fizet. Sajnos több munkavállaló nem ott lakik, ahonnan kéri a napi utazás elszámolását. Belső...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4964 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 259-ik lapszám, amely az 4964-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Az adótörvények 2024. évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem