×

Népszerű az alkalmi munkakönyv

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2007. január 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 106. számában (2007. január 15.)
Az elmúlt öt évben jelentősen növekedett a kiváltott alkalmi munkavállalói könyvek (AM) száma. A Foglalkoztatási Hivatal adatai szerint legtöbben az állástalanságtól leginkább sújtott megyékben élnek e konstrukcióval. Az ágazatok közül a mezőgazdaság, az építőipar és a vendéglátás szerepel az élen. Az idei jogszabály-módosítások nem hoznak változást az alkalmi munkavállalásban.

A Foglalkoztatási Hivatal adatai szerint 2005-ben 275 037 alkalmi munkavállalói könyvet váltottak ki. Ez 109 százalékos növekedés az azt megelőző esztendőhöz képest. Még látványosabb a fejlődés – 984,6 százalék -, ha a 2000. és 2005. évi mutatókat vetjük egybe. Bár 2006-os adatok még nem állnak rendelkezésre, a Foglalkoztatási Hivatalnál érdeklődésünkre elmondták: az AM könyv tavaly is népszerű volt. Ilyen munkát legtöbben a kedvezőtlenebb munkaerő-piaci helyzetű megyékben vállaltak. Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében 10 894, Borsod-Abaúj-Zemplénben 10 552, Békésben 9986, míg Csongrád megyében 8193 foglalkoztatott használta ki a törvény adta lehetőséget.

Élen a pályakezdők

A törvény rendelkezései szerint a tárgyévet követő január 15-éig az illetékes munkaügyi központ kirendeltségénél be kell mutatni a felhasznált AM könyveket. Eszerint 2005-ben 124 079 fő élt e technikával, többségük (73 900 ember) regisztrált állástalan volt. A felhasznált könyvek aránya a kiváltottak 45,1 százalékát tette ki 2005-ben, az ezt megelőző esztendőben ez az arány 57,7 százalék volt.

A felhasznált AM könyvekben, 2005-ben összesen 72,5 százalékkal kevesebb munkavállalási alkalmat (153 872), de 98,9 százalékkal több munkavállalási napot igazoltak a munkáltatók. Ez azt mutatja, hogy jelentősen nőtt a munkavállalások átlagos hossza. Az AM könyvekben, 2005-ben az összes igazolt napok száma 2 188 826 volt, ez mintegy 11 ezer ember éves munkájának felel meg.

Egy alkalmazott 2005-ben átlagosan 1,2 alkalommal végzett keresőtevékenységet; egy-egy foglalkoztatási periódus átlagosan 14,2 napot tett ki. Az ezt megelőző évben egy alkalom átlagos hossza még csak 2 nap, viszont átlagosan 7,4 volt az egy főre jutó munkavállalási alkalmak száma.

Az egy foglalkoztatott által teljesített napok átlagos száma 17,6. A pályakezdők e tekintetben felülmúlták az átlagot, az egy főre jutó ledolgozott napok száma körükben volt a legmagasabb, 19,5 nap. A regisztrált munkanélküliek összesen huszonháromszor annyi napot igazoltattak 2005-ben, mint 2000-ben.

Az egy napra kifizetett munkabér szerinti osztályozás azt mutatja, hogy 2005-ben 3,7 százalékponttal növekedett a legmagasabb (napi 3100-4000 forintos) kategóriába tartozó ledolgozott napok aránya (16,9 százalék), de a kifizetett napi keresetek zömmel (49,8 százalék) 1200 és 1599 forint közé estek. (A közteherjegy értéke a legalsó kategóriában 500, a legfelsőben 1500 forint naponta.)

Jogszabályi feltételek

Az alkalmi munkavállalói könyvvel történő foglalkoztatásról és az ahhoz kapcsolódó közterhek egyszerűsített befizetéséről szóló törvény 1997-ben lépett életbe. A jogszabály kidolgozásakor a szakemberek a franciaországi példát – Európában egyedül ott létezik a hazaihoz hasonló konstrukció -, valamint a régi cselédkönyvet vették figyelembe. Az AM könyv lehetővé teszi, hogy a munkáltató folyamatosan legfeljebb öt egymást követő naptári napig, egy naptári hónapon belül legfeljebb tizenöt naptári napig, egy naptári éven belül legfeljebb 90 napig foglalkoztathassa a dolgozót a közterhek egyszerűsített megfizetése mellett.

A munkáltatóknak könnyebbséget jelentett, hogy 2004 júliusától az AM könyvvel foglalkoztatottakat nem kell bejelenteni az Egységes Magyar Munkaügyi Adatbázisba (EMMA). E kötelezettség ugyanis nagy terhet rótt a munkaadókra. Mivel egy-egy ilyen munkaviszony csak néhány napig tart, számos kellemetlenség adódott az EMMA működése során. A helyzetet nemcsak a nagy tömegű, egy-két napos munkaviszonyok be- és kijelentése bonyolította, hanem az alkalmi munkák jellegéből adódó gyakori, például az időjárási viszonyok miatti munkaviszony-meghiúsulások és azok kezelése is. A tárca e probléma súlyát felismerve indítványozta a jogszabályváltozást.

Az 1997. évi törvényt 2005. augusztus elsején módosították, valamint hatályba lépett az alkalmi munkavállalói könyv formájáról, kitöltéséről, elkészítéséről és elosztásáról szóló 10/2005. (VII. 25.) FMM rendelet is.

A külföldiek magyarországi munkavállalási szabályainak megváltozására tekintettel a törvény rögzíti, hogy az AM könyvvel (kék könyv) az a külföldi alkalmazható, aki a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény alapján munkavállalási engedély nélkül vállalhat Magyarországon munkát, illetve aki magyar állampolgár belföldön élő külföldi házastársa.

Zöld könyv

Azok a külföldiek, akik Magyarországon csak engedély alapján alkalmazhatók, zöld színű könyvet kapnak, így mezőgazdasági idénymunkára – alkalmanként – olyan külföldi is foglalkoztatható, akinek a munkavállaláshoz egyébként engedélyre van szüksége.

A változtatás értelmében a természetes személy vagy a kiemelten közhasznú szervezetnek minősülő munkáltatók esetében évi kettőszázra emelkedik a munkában tölthető napok száma, feltéve azonban, hogy a dolgozó legalább három, a fentiek szerint kedvezőbbnek minősülő munkáltatónál végez munkát az adott évben. Speciális számítási szabályt állapít meg a törvénymódosítás arra az esetre, ha a dolgozó természetes személy, és kiemelten közhasznú szervezet – mint munkáltató - mellett más foglalkoztatónál is tevékenykedik. Ilyenkor az egész évre vetített foglalkoztatás felső határa ugyancsak 200 nap lehet, ebből azonban a kedvezményezett körön kívül eső munkáltatónál változatlanul legfeljebb 90 napot, több ilyen munkaadónál összesen 120 napot lehet munkában tölteni.

Mezőgazdasági idénymunka esetében nem érvényesül az egyéb munkavégzésekre vonatkozó havi 15 napos időkorlát, ezenfelül ilyen tevékenységre alkalmi munkavállalóként az a külföldi is foglalkoztatható, akinek a tartós alkalmazásához egyébként engedélyre van szükség. Az ő esetükben azonban az idénymunka egy évben legfeljebb 60 napra szólhat.

A munkáltató, illetve a munkavállaló adó-, nyugdíj- és egészségbiztosításijárulék-fizetési kötelezettségeit a napi munkabérnek megfelelő, a foglalkoztató által megvásárolt és az AM könybe beragasztott közteherjegy fedezi. Ha az alkalmazott éves jövedelme nem éri el a 433 333 forintot, adóbevallást sem kell – az AM könyvvel történt foglalkoztatással szerzett – jövedelme után készíteni.

Adó- és járulékfizetés

A közteherjegy megvásárlásával történő adó- és járulékfizetés eleve kedvezményes, azonban a munkaadónak még ennek is csak ötven százalékát kell megfizetnie, ha regisztrált állástalant alkalmaz AM könyvvel. Az emiatt kieső adó- és tb-bevételeket a Munkaerő-piaci Alap utalja át az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatalnak (APEH), illetve a tb-pénztáraknak. Az eladott bélyegek összértéke 2005-ben meghaladta az 1,4 milliárd forintot, 2004-ben ez 773 millió forintot tett ki.

A Foglalkoztatási Hivatalban megtudtuk, hogy a 2005. augusztus elsején hatályba lépett változást követően 9209 zöld AM könyvet váltottak ki a külföldiek, s ennek 24,3 százalékát (2236) mutatták be. E könyvekben összesen 68 107 ledolgozott nap szerepelt, ekképpen egy főre átlagosan 30,5 nap és 1,5 munkavállalási alkalom jut, ami több, mint az összes könyv esetében. A ledolgozott napok 12,1 százalékát mezőgazdasági tevékenységek során teljesítették. A szakemberek szerint a változások hatása inkább a 2006. évi adatokban fog megjelenni, mivel a törvénymódosítás után viszonylag kevesebb agrárjellegű munkára került sor. A külföldiek által bemutatott AM könyveket főleg szlovák (1431), román (521) és ukrán (216) állampolgárok használták fel.

Külföldi munkavállalók

A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Munkaügyi Központ igazgatója, Gönczi András számokkal igazolta, hogy a megyében egyre többen váltják ki az alkalmi könyvet. Ezek szerint 2004-ben 10 914, 2005-ben 21 000, míg tavaly augusztusig 25 716 könyv talált gazdára.

Az e konstrukciót igénylő alkalmazottak többsége a mezőgazdaságban tevékenykedik, közülük sok a külföldi – a román és ukrán – állampolgár is. Az igazgató szerint az AM könyv a munkanélkülieket arra sarkallja, hogy regisztráltassák magukat a munkaügyi központban, hiszen ez alapfeltétele, hogy ki tudják váltani a könyvet. A szakemberek tapasztalata ugyanis az, hogy sok állástalan – ha nem kap járadékot vagy segélyt – nem tartja fontosnak a regisztrációt, holott csak akkor számíthatnak segítségre, ha szerepelnek a nyilvántartásban.

Gönczi András kiemelte: az AM könyvek iránti élénkülő érdeklődés annak is betudható, hogy több munkáltató úgy vélte, ez a konstrukció kisebb anyagi teherrel jár, ezért felmondott néhány munkatársának, majd amikor szükség volt a munkáskézre, AM könyvvel foglalkoztatta őket.

 

Egyszerűsödő adminisztráció

A vállalkozók örömmel fogadták az alkalmi munkakönyv bevezetését – mondta Malloun Tibor, a Győr és Vidéke Ipartestület ügyvezető igazgatója. (A szervezet érdekkörébe tartozó vállalkozások kilencven százaléka az építőiparban tevékenykedik). Tapasztalataik szerint e konstrukció jól kamatoztatható helyettesítéskor, vagy olyan feladatok elvégzésekor, amikor meghatározott időre lehet alkalmi munkásokat felvenni.

Kedvező az is, hogy az AM könyvekkel kapcsolatos adminisztráció viszonylag csekély, bár – számítva az ellenőrzésekre - arra ügyelni kell, hogy a könyv mindig kéznél, a munkavállalónál legyen. Az ügyvezető igazgató szerint önmagában e konstrukció azonban nem fogja jelentősen visszaszorítani a feketemunkát. Az építőiparban például csak olyan munkakörökben lehet alkalmi munkavállalót foglalkoztatni, amelyek nem igényelnek munkavédelmi vizsgát, hiszen ez utóbbira a rövid idejű foglalkoztatás esetén nincs lehetőség. Az ügyvezető kiemelte: az építőipari ágazati kollektív szerződés tárgyalásakor szorgalmazta, hogy abban foglalkozzanak az alkalmi munkavállalók bérével is, de ezt nem sikerült elérni.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2007. január 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8330 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8330 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4946 olvasói kérdésre 4946 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8330 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8330 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4946 olvasói kérdéssel.

Szakképzési munkaszerződés - a lehetséges időtartam

Az Szkt. 83. §-ának (2) bekezdése szerint "szakképzési munkaszerződés a szakirányú oktatásban részt vevő tanulóval, illetve a képzésben részt vevő személlyel köthető
a) a...

Tovább a teljes cikkhez

Hallgatói munkaszerződés-kötés - nem a duális képzéstől függ

Az Nftv. 44. § (1) bekezdés a) pontja értelmében a hallgató hallgatói munkaszerződés alapján végezhet munkát a duális képzés képzési ideje alatt külső vagy belső gyakorlóhelyen,...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elszámolása hosszabb teljes munkaidőben

Portásokat alkalmazunk heti 45 órás bejelentéssel. A beosztás szerinti napokon 12 órát dolgoznak. A szabadságot a beosztás szerinti napokon a beosztás szerinti órában számoljuk el. Egy...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármesteri és képviselő-testületi mandátum lejárta

2024 júniusában egy időben kerül sor az önkormányzati és az európai parlamenti választásokra, azonban a polgármester és a képviselő-testület mandátuma 2024 októberéig tart....

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusbér - sávok és csökkenthetőség

A 2024. évi tanárbéremelés érdekében az 1615/2023. Korm. határozat 6. pontja így rendelkezik: "a kormány felkéri a nem állami fenntartású köznevelési intézmények, valamint a Gyvt....

Tovább a teljes cikkhez

Rendszeres változás a délutáni műszakpótlékra jogosultságnál

A Gyvt. 15. §-ának (10) bekezdése szerinti, ún. "délutáni műszakpótlék" szabályának alkalmazása során a "rendszeres változás" meghatározásakor alkalmazható-e az Mt....

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4946 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 258-ik lapszám, amely az 4946-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Az adótörvények 2024. évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem