×

Felelősség a dolgozóért

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2006. július 17.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 101. számában (2006. július 17.)
Ha a munkavállaló munkaviszonya keretében harmadik személynek kárt okoz, akkor a károsultért a polgári jog kárfelelősségi szabályai alapján a munkáltató lesz felelős. Miután azonban a munkáltató rendezte a károsult által elszenvedett kárt, felléphet a kárt okozó munkavállalójával szemben, és a munkajog szabályai szerint követelheti saját kára megtérítését.

Munkavégzés során előfordulhat, hogy a dolgozó másnak kárt okoz. Akkor, ha a munkavállaló a kárt a munkáltatónak okozta, akkor a Munka Törvénykönyve kártérítési felelősségre vonatkozó szabálya alapján felel a dolgozó az okozott kárért. A károkozás azonban nemcsak a munkáltatónál léphet fel, hanem kívülálló harmadik személyt is érhet kár valakinek a munkavégzése során. Felmerül a kérdés: ilyenkor ki a felelős az okozott kárért? A konkrét munkát végző munkavállaló, vagy az őt alkalmazó munkáltató?

Miután a kárt okozó személy és a károsult között semmiféle munkajogi kapcsolat nincs, ezért a jogi konfliktus nem a Munka Törvénykönyve szabályai szerint, hanem a Polgári Törvénykönyvnek a szerződésen kívül okozott károkért (Ptk. 348. §) való felelősségre vonatkozó szabályai alapján rendezendő.

A Polgári Törvénykönyv ilyen esetben úgy rendelkezik, hogy az alkalmazott munkaviszonyával összefüggésben harmadik személynek okozott kárért a károsulttal szemben a munkáltató a felelős. A károsultnak nem kell a kárt okozó személyt felkutatnia, és nem kell a kárt okozó munkavállalótól kérnie a kár megtérítését, kárát a munkáltató állja.

A munkavállaló harmadik személyek felé a munkáltatója közreműködőjének minősül, akinek tevékenységéért (károkozásáért) a munkáltató a polgári jogi kárfelelősség szabályai szerint felelős kifelé. Miután azonban a munkáltató rendezte a harmadik személlyel szemben a kárt, a munkavállaló a munkáltatója felé a munkajogi kárfelelősség szabályai szerint kell, hogy feleljen a károkozásáért, hiszen azáltal, hogy a munkáltatójának helyt kellett állnia harmadik személy felé, maga a munkáltató (is) kárt szenvedett.

A vétkességen alapuló kártérítési felelősség

Természetesen elvárható, hogy a munkavállaló a tőle elvárható gondossággal végezze el a munkáját, mégis előfordulhat, hogy a munkavállaló a munkavégzés során másnak kárt okoz.

Ahhoz, hogy a munkavállaló károkozásáért való felelőssége megállapítható legyen, több feltételnek egyidejűleg kell fennállnia. Elsősorban az szükséges, hogy ténylegesen, bizonyíthatóan károkozás történjen, amelyet a munkavállaló okozott, méghozzá úgy, hogy munkaviszonyból eredő kötelezettségét neki felróható módon, vagyis vétkesen megszegte. Szükséges az is, hogy a vétkes kötelezettségszegés és a kár bekövetkezése között ok-okozati összefüggés álljon fenn.

Ezeket a munkáltatónak kell bizonyítania. Ha a feltételek egyszerre együtt vannak, akkor beáll a munkavállaló károkozásért való felelőssége. Ez a felelősség vétkességi alapú és általában korlátozott.

Munkaviszonyból eredő kötelezettségszegés

A felelősség megállapítása szempontjából fontos, hogy a kárt a munkavállaló munkaviszonyából eredő kötelességszegésével okozza. Nem az a lényeges, hogy a károkozás a munkahelyen történt vagy azon kívül, hanem az a lényeges, hogy munkaviszonyból eredő kötelezettség megszegésével történt-e, vagy sem.

Ha egy veszélyes hulladékot szállító jármű vezetője a nyílt országúton megsérti a hulladék szállítására vonatkozó biztonsági előírásokat (például túllépi a megengedett, adott hulladékra előírt szállítási sebességet, vagy nem hárítja el a menet közben keletkező szivárgást, őrizetlenül hagyja a járművet stb.), akkor munkaviszonyával kapcsolatos kötelezettségét szegte meg annak ellenére, hogy nem tartózkodott szoros értelemben a munkahelyén.

Azonban egy munkahelyen lebonyolított, de nem hivatalosan, hanem önkéntes alapon szervezett (munkaidőn kívüli) mulatság során elkövetett károkozás esetén nem alkalmazható a korlátozott munkajogi kárfelelősség, hanem a polgári jog általános kárfelelősségi szabályait kell elővenni – annak ellenére, hogy a szoros értelemben vett munkahelyen történt a károkozás.

A munkaviszonyból eredő kötelezettségszegés feltétele annak, hogy a munkavállaló anyagi felelősségére vonatkozó szabályok alkalmazhatóak legyenek. Mivel a munkakörök sajátosságából az is következik, hogy a kötelezettségeket tételesen nem lehet felsorolni, mert azok rendkívül szerteágazóak, ezért tételes útmutatás sem adható arra vonatkozóan, hogy a munkavállaló mikor, mire figyelve végezze munkáját annak érdekében, hogy ne kerüljön sor kötelezettségszegésre és annak következményeként anyagi felelősségre vonásra.

Szándékos vagy gondatlan károkozás

A kötelezettségszegés megvalósulhat cselekvéssel vagy mulasztással. A vétkes cselekedetnek két válfaja van, a szándékosság és a gondatlanság.

Gondatlanság

Gondatlan a károkozás akkor, ha a kár bekövetkezését az elvárható gondosság mellett el lehetett volna kerülni, és a kár azért következett be, mert a munkavállaló ezt a gondosságot elmulasztotta.

Szándékosság

Szándékos károkozásról akkor beszélünk, ha a munkavállaló előre látja cselekményének, mulasztásának kárt okozó következményeit, és azokat közvetlen szándékként kívánja, vagy azokba belenyugszik.

Okozati összefüggés a cselekvés és a kár között

A kártérítési felelősség alkalmazásának feltétele az is, hogy a vétkes és kötelezettségszegő munkavállalói magatartás összefüggésben legyen a keletkezett kárral, ami azt jelenti, hogy az okozott kár pontosan ezen magatartás következményeként következzen be.

A munkajogi kártérítési felelősség nem merülhet fel akkor, ha kár ugyan keletkezett, de az nem hozható okozati összefüggésbe valamely munkavállaló munkaviszonyból származó kötelezettségének vétkes megszegésével.

A kár

A kár kétféle lehet: vagyoni és nem vagyoni. Össze kell hasonlítani a károkozás előtti állapotot a károkozást követő helyzettel. A két állapot közötti különbség, a csökkenés vagy hiány mutatja a kár bekövetkeztét. Természetesen a vagyoni jellegű károsodás megállapítása, bizonyítása és számszerűsítése lényegesen könnyebb, mint a nem vagyoni jellegűé.

A vétkesség és a felelősség korlátozása

Az előzőekben fölsorolt elemek megléte esetén a munkavállaló felel az okozott kárért. Azonban ha a károkozásban nem vétkes, vagy ha neki föl nem róható, vagy ha a károkozás a terhére nem bizonyítható, akkor a munkavállaló nem tehető felelőssé a károkozásért – még ha van kötelezettségszegés és okozott kár is.

Korlátlan vagy korlátozott felelősség

Teljes vagy korlátlan a munkavállaló kártérítési felelőssége, ha

- szándékosan okozott kárt,

- a gondatlanul okozott kárt pénzintézet pénztári számfejtőjeként, ellenőreként számfejtés vagy ezzel összefüggő ellenőrzés keretében elkövetett mulasztásával okozta.

A kárfelelősség korlátozott akkor, ha a munkavállaló gondatlanul követte el azt. A gondatlanság az emberi tudat "nem megfelelő állapota": valaki akkor cselekszik gondatlanul, ha elmulasztja azt a gondosságot, figyelmet és körültekintést tanúsítani, amely az adott helyzetben pedig általában "elvárható" (vagyis megszokott, általános, szükséges, alapvető) lenne, és amelynek tanúsítása esetén a kár szinte biztosan elmaradt volna.

A gondatlanságnak is két válfaja lehet:

- tudatos gondatlanság: ebben az esetben a kárt okozó látta előre cselekménye következményeit, azonban könnyelműen mégis bízott azok elmaradásában,

- nem tudatos gondatlanság: a tőle általában elvárható gondosság hiányában a károkozó nem látta előre cselekménye negatív következményeit.

A kártérítési felelősség korlátja

A Munka Törvénykönyve meghatározza a munkavállaló anyagi felelősségének felső határárát is, amely egyben a munkavállaló kártérítési felelősségének korlátja. Az anyagi felelősség mértéke függ attól, hogy gondatlan vagy szándékos károkozás történt-e.

Gondatlan károkozás következménye

Gondatlan károkozás esetén a kártérítés mértéke a munkavállaló egyhavi átlagkeresetének ötven százalékát nem haladhatja meg.

Kollektív szerződés vagy munkaszerződés a károkozás, illetve a károkozó körülményeire, így különösen a vétkesség fokára, a károkozás jellegére, gyakoriságára, valamint a munkavállaló beosztására tekintettel a kártérítés mértékét az előbbiektől eltérően is szabályozhatja.

A kártérítés mértékét a munkaszerződés legfeljebb másfél havi, a kollektív szerződés legfeljebb hathavi átlagkeresetig határozhatja meg; ettől érvényesen eltérni nem lehet.

Ha például egy gépkezelő által okozott kár eléri a 100 ezer forintot, és a gépkezelő átlagkeresete 50 ezer forint, akkor a munkáltatónak ugyan ki kell fizetnie a károsult harmadik személynek a 100 ezer forintos kárát, de a dolgozótól a gondatlan károkozásra vonatkozó munka törvénykönyvi szabályok szerint csak az átlagkeresetének 50 százaléka követelhető kárfelelőssége kapcsán, ami ebben az esetben a 25 ezer forintot nem haladhatja meg.

Pénztáros és ellenőr fokozott felelőssége

Gondatlan károkozás esetén is a teljes kárért felel a pénzintézet pénztári számfejtője és ellenőre a számfejtés körében előidézett vagy az ezzel összefüggő ellenőrzés elmulasztásával vagy hiányos teljesítésével okozott kárért. Ez esetben az eltérő szabályozást és felelősségi mértéket a pénzkezeléssel kapcsolatos szigorú szabályok és előírások indokolják.

Szándékos károkozás következménye

A szándékos károkozás esetén a munkavállaló a teljes kárt köteles megtéríteni. A szigorúbb szabályozás indokai mindenki számára egyértelműek, hiszen ebben az esetben nem állhatnak fenn azok a mentő körülmények, amelyekre gondatlan károkozás esetén hivatkozni lehet. A szándékos károkozás többnyire szabálysértés, vagy súlyosabb változatban bűncselekmény elkövetésével jár együtt, amely megvalósulhat lopással, csalással, sikkasztással, hűtlen kezeléssel. Az ilyen elkövetési módoknál tehát a munkavállaló kártérítési felelőssége az okozott kárnak megfelelő mértékű, azaz teljes körű.

Felelősség a megbízottért

A megbízott által okozott kárért a károsult harmadik személlyel szemben a megbízó a megbízottal egyetemlegesen felelős. A megbízó mentesül a felelősség alól, ha bizonyítja, hogy őt a megbízott megválasztásában, utasításokkal ellátásában és felügyeletében mulasztás nem terheli. Ez a szabály a fokozott veszéllyel járó tevékenységet folytató személyek felelősségére nem vonatkozik.

Állandó jellegű megbízási viszony esetében, valamint ha a megbízó és a megbízott egyaránt gazdálkodó szervezet, a bíróság a károsult és a megbízó viszonyában az alkalmazottak károkozásáért való felelősség szabályait is alkalmazhatja.

A törvényes képviselő károkozásáért a képviselt személy nem felelős.

A Ptk. szabályai szerint felel az általa okozott kárért a megbízott a megbízóval, a képviselt személlyel munkaviszonyban nem álló képviselő pedig a képviselettel szemben. A megbízó vagy a képviselt személy az általa harmadik személynek nyújtott kártérítés fejében ugyancsak e törvény szerint követelhet megtérítést a megbízottól, illetőleg a képviselőtől.

A munkáltató kártérítési igénye

Közvetlen kártérítés vagy bírósági út

A munkáltató kárigényét a munkavállalóval szemben két módon, vagy a bíróság előtt érvényesítheti, vagy közvetlenül kötelezheti a munkavállalót kártérítésre.

A munkáltató a munkavállaló által okozott kár megtérítésére vonatkozó igényét bíróság előtt érvényesítheti. (Mt. 173. §)

Kollektív szerződés meghatározhatja azt az értéket, amelyet meg nem haladó mértékben a munkáltató a munkavállalót közvetlenül kártérítésre kötelezheti. Ebben az esetben meg kell határozni a kártérítés kiszabására irányadó eljárási rendet is.

Bírósági út

A bíróság előtti jogérvényesítés lehetőség a munkáltató számára, hogy kíván-e munkavállalójával szemben kártérítési igénnyel fellépni, vagy sem. Főszabályként erre munkaügyi bíróság előtt kerülhet sor, amikor a munkáltató (az elévülési időn belül) keresetlevélben terjeszti elő igényét.

Közvetlen kártérítés

Az Mt. a közvetlen kártérítésre kötelezésre is lehetőséget ad a munkáltatónak azzal a megszorítással, hogy kollektív szerződésben a kártérítés kiszabására vonatkozó eljárási rendet, valamint azt az értéket meg kell határozni, amely erejéig a munkáltató közvetlenül élhet kárigénye érvényesítésével.

A munkáltató közvetlen kártérítésre határozatban kötelezi munkavállalóját. A határozat rendelkező része tartalmazza a kártérítési marasztalás összegét, a jogorvoslati lehetőségről, annak határidejéről való tájékoztatást; az indoklást, az alapul szolgáló tényállást, bizonyítékokat, a kártérítési összeg nagyságrendjére vonatkozó számításokat, valamint a jogszabályi hivatkozásokat.

A határozat ellen, ha a munkavállaló pert indít, a bíróság elsősorban azt vizsgálja, hogy a munkáltató kollektív szerződése meghatározza-e azt az értéket, amelyet meg nem haladó mértékben jogosult a munkavállalót közvetlenül kártérítésre kötelezni, és az tartalmazza-e a kártérítés kiszabására irányadó eljárási rendet. Ennek hiányában meghozott kártérítésre való munkáltatói kötelezés nem lehet jogszerű.

A munkáltatói határozat ellen az Mt. 202. §-ának e) pontja alapján a munkavállaló az intézkedés közlésétől számított 30 napon belül bírósághoz fordulhat. A keresetnek az intézkedés végrehajtására halasztó hatálya van.

Ha a munkavállaló a kártérítési határozattal szemben jogorvoslati eljárást nem kezdeményez, a határozat jogerőre emelkedik és végrehajthatóvá válik.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2006. július 17.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8330 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8330 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4946 olvasói kérdésre 4946 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8330 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8330 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4946 olvasói kérdéssel.

Szakképzési munkaszerződés - a lehetséges időtartam

Az Szkt. 83. §-ának (2) bekezdése szerint "szakképzési munkaszerződés a szakirányú oktatásban részt vevő tanulóval, illetve a képzésben részt vevő személlyel köthető
a) a...

Tovább a teljes cikkhez

Hallgatói munkaszerződés-kötés - nem a duális képzéstől függ

Az Nftv. 44. § (1) bekezdés a) pontja értelmében a hallgató hallgatói munkaszerződés alapján végezhet munkát a duális képzés képzési ideje alatt külső vagy belső gyakorlóhelyen,...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elszámolása hosszabb teljes munkaidőben

Portásokat alkalmazunk heti 45 órás bejelentéssel. A beosztás szerinti napokon 12 órát dolgoznak. A szabadságot a beosztás szerinti napokon a beosztás szerinti órában számoljuk el. Egy...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármesteri és képviselő-testületi mandátum lejárta

2024 júniusában egy időben kerül sor az önkormányzati és az európai parlamenti választásokra, azonban a polgármester és a képviselő-testület mandátuma 2024 októberéig tart....

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusbér - sávok és csökkenthetőség

A 2024. évi tanárbéremelés érdekében az 1615/2023. Korm. határozat 6. pontja így rendelkezik: "a kormány felkéri a nem állami fenntartású köznevelési intézmények, valamint a Gyvt....

Tovább a teljes cikkhez

Rendszeres változás a délutáni műszakpótlékra jogosultságnál

A Gyvt. 15. §-ának (10) bekezdése szerinti, ún. "délutáni műszakpótlék" szabályának alkalmazása során a "rendszeres változás" meghatározásakor alkalmazható-e az Mt....

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4946 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 258-ik lapszám, amely az 4946-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Az adótörvények 2024. évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem