×

Hírvilág

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2006. május 17.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 99. számában (2006. május 17.)

Munkanélküliség – számokban

A foglalkoztatottak száma az idei első negyedévben 3 millió 885 ezer, a munkanélkülieké 323,6 ezer fő, a munkanélküliségi ráta 7,7 százalék volt – tudatta a Központi Statisztikai Hivatal április végén. A vizsgált időszakban átlagosan a 15-74 éves népesség 54,5 százaléka jelent meg a munkaerőpiacon. Az állástalanok 19,3 százaléka a 15-24 éves korosztályból került ki. Az e korcsoportot jellemző munkanélküliségi ráta 19 százalék volt, hasonló az előző év azonos időszakában mérttel. A munkanélküliek 44,1 százaléka egy éve vagy annál régebben keresett állást, ez szinte megegyezik a tavalyi első negyedévivel. A munkanélküliség átlagos időtartama 15,8 hónap.

Önkéntes munka fiataloknak

Az önkéntes munkát, a Nyugat-Európában és az Amerikai Egyesült Államokban régóta alkalmazott foglalkoztatási formát is kipróbálhatják a fiatalok májustól Magyarországon az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány támogatásával. A 300 millió forintos keretből gazdálkodó kísérleti program keretében országszerte körülbelül 150 civil, egyházi és állami intézmény fogadja a fiatalokat, csaknem egyéves időtartamra. A fiatalok és a fogadó intézmények március végéig jelentkezhettek. A tervek szerint jövőre ismét szerveznek hasonló programot, ennek pályázati kiírását a nyáron teszik közzé. A fogadó intézmények általában 1-2 fiatalnak teremtenek lehetőséget az önkéntes munkára. Ezért nem jár fizetés, de az ifjú dolgozók jogosultak bizonyos juttatásokra, például étkezési, képzési támogatásra, valamint különféle költségtérítésekre.

Cafeteria a cégeknél

A vállalatok 25 százalékánál már működik cafeteria-rendszer, amivel a munkavállalók egy adott keretösszegen belül saját igényeik szerint állíthatják össze juttatási csomagjukat – tudatta felmérésének eredményét áprilisban az Accor Services Kft. A társaság 1635 vállalat részvételével vizsgálta a vállalaton belüli cafeteria-rendszert, amely "a munkavállalói béren kívüli juttatások szervezeten belüli menedzselésének rugalmas eszköze". A felmérés szerint a cégek 41,5 százaléka 2005-ben vezette be a cafeteriát, ezzel a tavalyi év lett a csúcspontja a 2001-ben elindult folyamatnak. A számok igazolják azt a tendenciát, amely szerint a vállalatok szívesen alkalmazzák e rendszert, így eredményesen növelhetik a dolgozók lojalitását. A béren kívüli juttatások közti rangsorban az első helyen áll az étkezési utalvány, második a melegétel-utalvány, és a harmadik helyet megosztottan a beiskolázási utalvány, illetve az üdülési csekk foglalja el.

Alkalmi munkavállalók

A januárban és februárban kiváltott alkalmi munkavállalói (AM) könyvek száma csaknem elérte a 80 ezret, az alkalmi munkavállalókat foglalkoztató munkáltatók ebben az időszakban 293 millió forint értékben vásároltak közteherjegyet – tudatta a Foglalkoztatási Hivatal áprilisban. A múlt évben mintegy 269 ezer könyvet váltottak ki a dolgozók, a munkáltatók által megvásárolt közteherjegy értéke elérte az 1 milliárd 481 millió forintot. A múlt év augusztus 1-jétől kétféle AM-könyvet lehet kiváltani. A kéket a magyar és az európai uniós országokból érkező munkavállalók, a zöld színűt más külföldiek használhatják, amikor mezőgazdasági idénymunkát végeznek.

HEFOP-programok

A 2004-ben az Európai Unió 75 százalékos támogatásával indított humánerőforrás-fejlesztési operatív program 191 milliárd forintos keretösszegének 80 százalékát már lekötötték a pályázók szerződésekkel – hangsúlyozta Csizmár Gábor munkaügyi miniszter a program eredményeit bemutató országos rendezvénysorozat áprilisi nyitókonferenciáján. Az indítórendezvényt 14 megyében követik hasonló bemutatók, tapasztalatcserék. A házigazdák a megyei munkaügyi központok. A magyarországi eredményekről Halasi István, a programot irányító hatóság osztályvezetője elmondta: foglalkoztatási, képzési, egészségügyi és szociális projektekhez 3685 pályázó kért támogatást. Eddig 1600 pályázat bizonyult támogathatónak. Közülük 586 pályázóval már szerződést kötöttek. Az irányító hatóság eddig 169 milliárd forintnyi támogatást ítélt oda, ebből több mint 144 milliárd forintra a szerződést is megkötötték a pályázókkal, illetve az előlegekkel együtt 45 milliárd forintot már kifizettek részükre.

Munkahelyi etika

Magyarországon az alkalmazottak ötöde szerint a vállalatoknál hiányoznak a korrupcióellenes belső szabályozások, s a meglévők alkalmazása is alacsony szinten áll – derül ki az Ernst and Young tanácsadó vállalat felméréséből, amelyet a magyarországi iroda vezetői áprilisban ismertettek Budapesten. Kühn János, a visszaélési kockázatkezelési szolgáltatások üzletágmenedzsere a tanulmányt ismertetve elmondta: a megkérdezett munkavállalók 34 százaléka szerint az etikátlan munkahelyi magatartás legfőbb kiváltó oka a nyereségességgel kapcsolatos elvárások okozta nyomás, míg a dolgozók 29 százaléka a növekedést tartja a fő tehernek. Az Ernst and Young öt nyugat-európai és 3 közép-európai ország 1000-nél több főt foglalkoztató cégeinek alkalmazottai körében az év elején készített felmérést az etikátlan magatartás, a vállalati csalás és a korrupció témakörében.

Minőségügyi pályázat

A gazdasági és közlekedési miniszter pályázatot hirdet a 2006. évi Nemzeti Minőségi Díj elnyerésére – közölte a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium. A felhívás szerint a pályázat célja a minőségügyben kiemelkedő eredményt felmutató gazdálkodó szervezetek tevékenységének elismerése. Nem pályázhatnak az elmúlt öt évben Nemzeti Minőségi Díjat nyert gazdálkodó szervezetek, illetve azok jogutódai, valamint a tanácsadási tevékenységet végző szervezetek. A pályázati szándékot 2006. június 12-én 15 óráig jelezni kell az IFKA Magyar Minőségfejlesztési Központnak. A pályázati anyagot legkésőbb 2006. június 30-án 14 óráig kell benyújtani. A beérkezett pályázatokat a Nemzeti Minőségi Díj Bizottság bírálja el szakértők bevonásával.

Munkaerő-piaci kiadások

A múlt évben 271,5 milliárd forintot költött a Munkaerő-piaci Alap az aktív foglalkoztatási eszközökre, illetve a járadék jellegű kifizetésekre – közölték áprilisban a munkaügyi minisztériumban. Az alap 1996-ban még 100 milliárd forint alatti összeggel gazdálkodott, s csak 2000-ben haladta meg ez az érték a 150 milliárd forintot. A 200 milliárd forintot 2002-ben lépte túl az alap. Minden évben a legnagyobb kiadási tétel a munkanélkülieknek, újabb elnevezéssel álláskeresőknek fizetett járadék. Ennek összege a múlt évben elérte a 86,7 milliárd forintot, 2004-ben 78,2 milliárd forint volt. A közhasznú munkára, a képzésre, a pályakezdők támogatására, a különféle támogatott foglalkoztatásokra és más elhelyezkedést segítő célokra 49,9 milliárd forintot fordíthattak a megyei munkaügyi központok, illetve az országos programok szervezői.

Start-kártya a fiataloknak

A múlt év októbere óta kiadott Start-kártyák száma több mint 17 ezer, a kártyatulajdonosok közül mintegy 6 ezren felsőfokú végzettségűek – tudatta a munkaügyi tárca áprilisban. A fiatal munkavállalók 2005. október 1-jétől használhatják a Start-kártyát, ami lehetőséget ad arra, hogy az őket foglalkoztató munkáltatók a kártya érvényességi idejének első évében 15, a második évében 25 százalékos járulékot fizessenek.

Könyv a távmunkáról

Egyre több cég, intézmény használja ki a távmunka nyújtotta előnyöket; a távmunkások foglalkoztatottak közötti aránya a következő négy évben a jelenlegi 2-4 százalékról 4-8 százalékra bővülhet – mondta Csizmár Gábor foglalkoztatáspolitikai miniszter áprilisi tájékoztatóján, a távmunkával foglalkozó tanulmányok kötetének bemutatóján. A könyv azokat a munkáltatókat is meggyőzheti e foglalkoztatási forma hasznáról, akik eddig idegenkedtek ettől, vagy nem tudták felmérni ennek gazdasági, munkaszervezési előnyeit – hangzott el a tájékoztatón.

Nők foglalkoztatása

Az Európai Unió 12,5 millió forint összegű támogatásával 100 nő munkaerő-piaci visszatérését ösztönzi Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében a PRIMOM Vállalkozásélénkítő Alapítvány – jelentette be a szervezet projektmenedzsere áprilisban, a programot ismertető konferencián. Az alapítvány a humánerőforrás-fejlesztési operatív program pályázatán nyerte el Brüsszel anyagi támogatását, amely 100 százalékos mértékű, így saját forrás nem kellett a megvalósításhoz. A 12 hónapos program áprilisban indult, három szabolcsi helyszínen, Nyíregyházán, Mátészalkán és Tiszavasváriban. Az érintett nők vállalkozóvá, önfoglalkoztatóvá válását segíti elő, felkészíti őket egyéni terveik megvalósítására.

Támogatás új munkahelyekre

A foglalkoztatáspolitikai tárca döntött a Munkaerő-piaci Alapból történő, az új munkahelyek létesítéséhez felhasználható idei támogatási keretről, amely alapján 99 pályázó 1815 munkahelyhez 1,8 milliárd forintnyi támogatást kap. Ez a program évek óta népszerű a munkáltatók körében. A múlt évben 1,5 milliárd forint állt rendelkezésre, ebből 68 munkáltató 1704 munkahely létesítéséhez kapott segítséget. Az ezt megelőző három évben 3,6, illetve 5,6, valamint 2 milliárd forintot fordíthattak a támogatásra.

Európai Vállalkozási Díj

Az Európai Bizottság Vállalkozási és Ipar Főigazgatósága – idén első alkalommal – meghirdette az Európai Vállalkozás Díjat, melyet minden év decemberében oszt ki öt kategóriában, továbbá odaítéli az összességében legjobb programnak a zsűri nagydíját. Adíjra helyi és regionális hatóságok által működtetett kis- és középvállalkozás-fejlesztési programokkal lehet pályázni. Az Európai Vállalkozás Díj első fordulójára nemzeti szinten kerül sor, amely esetében a pályázatok benyújtásának határideje 2006. május 31. Az európai döntőbe országonként összesen két, különböző kategóriát képviselő kezdeményezés nevezhető 2006. szeptember 15-ig. A kiírás részletei a www.gkm.gov.hu és a www.lendület.hu címen olvashatók.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2006. május 17.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8360 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8360 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4964 olvasói kérdésre 4964 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8360 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8360 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4964 olvasói kérdéssel.

Szakképzési munkaszerződés saját munkavállalóval

Társaságunk duális képzőhely, 2023 őszén saját munkavállalóinkat beiskoláztuk munkakörükhöz tartozó technikusi képzésre (1,5 éves felnőttképzés keretében), a féléves...

Tovább a teljes cikkhez

Önkormányzati költségvetési szerv - a foglalkoztatás jogviszonya

Gazdasági, működtetési és közétkeztetési tevékenységgel foglalkozó önkormányzati fenntartású költségvetési szerv esetén kötelező-e közalkalmazotti jogviszonyban foglalkoztatni...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaviszony után megbízási jogviszony

Köthet megbízási szerződést egy magyarországi cég egy olyan magánszeméllyel, aki korábban a cég munkavállalója volt? A kolléga munkaviszony keretében HR manager munkakörben...

Tovább a teljes cikkhez

Végzettségi előírás a vendéglátásban

Nonstop vendéglátóipari egységben az üzemeltetőnek van szakirányú végzettsége, mellette két munkavállaló dolgozik, és egy alkalmi munkás, akiknek nincs végzettségük, "9235"...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti reprezentativitás változása kollektív szerződés módosításánál

Hét évvel ezelőtt kötöttünk kollektív szerződést a nálunk működő egyetlen szakszervezettel, amelyet azóta is rendszeresen felülvizsgálunk és módosítunk. Tavaly létrejött egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom összege

2024-ben jogosult lesz 40 éves köznevelési foglalkoztatotti jutalomra az óvónőnk. E jutalom meghatározásakor (illetmény) az esélyteremtési illetményrészt is figyelembe kell-e venni?...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom jogszerző ideje

Állásfoglalásukat szeretnénk kérni a Púétv. 105. §-ának (7) bekezdésében megjelölt szakmai gyakorlat munkavégzési kötelezettséggel nem járó szüneteltetésének időszakáról....

Tovább a teljes cikkhez

Mentő-gépkocsivezető munkaideje

Mentő-gépkocsivezetőként teljesítek szolgálatot. Van-e szabályozás arra, hogy mennyit tölthetek szolgálatban, ha nem írtam alá a 24 órás szolgálatot? Úgy tűnik, hogy Budapestre is...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elévülése

A munkáltató nem adta ki, a sok munka miatt a munkavállaló nem vette ki az adott évi szabadságait. Az előző évről így a munkavállalónak 18 munkanap szabadsága maradt (ebből 4...

Tovább a teljes cikkhez

Végzettségi előírás a vendéglátásban

Nonstop vendéglátóipari egységben az üzemeltetőnek van szakirányú végzettsége, mellette két munkavállaló dolgozik, és egy alkalmi munkás, akiknek nincs végzettségük, "9235"...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti reprezentativitás változása kollektív szerződés módosításánál

Hét évvel ezelőtt kötöttünk kollektív szerződést a nálunk működő egyetlen szakszervezettel, amelyet azóta is rendszeresen felülvizsgálunk és módosítunk. Tavaly létrejött egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom összege

2024-ben jogosult lesz 40 éves köznevelési foglalkoztatotti jutalomra az óvónőnk. E jutalom meghatározásakor (illetmény) az esélyteremtési illetményrészt is figyelembe kell-e venni?...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom jogszerző ideje

Állásfoglalásukat szeretnénk kérni a Púétv. 105. §-ának (7) bekezdésében megjelölt szakmai gyakorlat munkavégzési kötelezettséggel nem járó szüneteltetésének időszakáról....

Tovább a teljes cikkhez

Mentő-gépkocsivezető munkaideje

Mentő-gépkocsivezetőként teljesítek szolgálatot. Van-e szabályozás arra, hogy mennyit tölthetek szolgálatban, ha nem írtam alá a 24 órás szolgálatot? Úgy tűnik, hogy Budapestre is...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elévülése

A munkáltató nem adta ki, a sok munka miatt a munkavállaló nem vette ki az adott évi szabadságait. Az előző évről így a munkavállalónak 18 munkanap szabadsága maradt (ebből 4...

Tovább a teljes cikkhez

Hétvégi feladatok megszervezése hétköznapra beosztott munkavállalókkal

Intézményünk munkatársai háromhavi munkaidőkeretben dolgoznak, hétköznapokon. Előfordul, hogy hétvégén és ünnepnapokon rendezvényeket tartunk, melyek lebonyolításához...

Tovább a teljes cikkhez

Vasárnapi pótlékra való jogosultság strandfürdőkben

Önkormányzati fenntartású termálstrandfürdőben jogosultak-e vasárnapi pótlékra a munkavállalók? Ha igen, minden munkavállalót megillet a vasárnapi pótlék, vagy csak bizonyos...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítésének belső szabályozása

A munkáltató a napi munkába járás költségtérítéseként 30 Ft/km összeget fizet. Sajnos több munkavállaló nem ott lakik, ahonnan kéri a napi utazás elszámolását. Belső...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4964 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 259-ik lapszám, amely az 4964-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Az adótörvények 2024. évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem