×

Hírvilág

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2006. március 16.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 97. számában (2006. március 16.)

ÁNTSZ-ellenőrzés

Mintegy kétmillió forint bírságot szabtak ki az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) munkatársai az úgynevezett hideg munkahelyeken tartott országos ellenőrzéseik során – közölte februárban az Országos Tiszti-főorvosi Hivatal (OTH). Összesen 265 munkahelyet vizsgáltak, ahol több mint négyezer munkavállalót foglalkoztatnak hidegnek minősülő munkakörnyezetben. E helyeken a munkaidő felében a napi középhőmérséklet szabadban a plusz négy, zárt térben a plusz tíz fokot nem éri el. Az ellenőrök tapasztalatai szerint a munkáltatók az álláshelyek 7,5 százalékában nem gondoskodtak a dolgozók megfelelő védőöltözetéről, 8,7 százalékuk nem alakított ki melegedő és szociális helyiséget, s 7,2 százalékuk nem adta ki az óránként járó pihenőidőt.

Munkanélküliség – számokban

A foglalkoztatottak száma 3 millió 898 ezer volt a 2005. november-2006. januári időszakban, az állástalanok száma 43 ezerrel, 318 ezerre nőtt, ami 7,5 százalékos munkanélküliségi rátát jelent, szemben az egy évvel korábbi 6,6 százalékkal – tudatta a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) februárban. A tavaly október és december közötti időszakban a munkanélküliek száma a bázishoz képest 47 ezerrel, 310 ezerre emelkedett, a munkanélküliségi ráta 7,3 százalékot tett ki. A foglalkoztatottak száma 3,916 millió, míg 2004 hasonló időszakában 3,909 millió volt. Az Eurostat által publikált harmonizált munkanélküliségi ráta az időszak középső hónapját jelentő decemberben az EU-15 országaiban 7,5 százalék, az EU-25-ben 8,4 százalék, Magyarországon 7,2 százalék volt. A2005. november-2006. januári időszak átlagában a 15-74 éves népesség 54,6 százaléka jelent meg a munkaerőpiacon. A munkanélküliek 19,8 százaléka a munkaerőpiacon csak kis létszámban jelen lévő 15-24 éves korosztályból kerül ki. Az e korcsoportot jellemző munkanélküliségi ráta 18,8 százalékot tett ki. Az állástalanok 45,9 százaléka egy éve vagy annál régebben keresett állást.

Adatok a körbetartozásról

Az IPOSZ felmérést készít a körbetartozásról tagsága, illetve az érintett vállalkozók körében. A munkáltatói szervezet úgy véli, a helyzet pontos feltárására van szükség, hogy hathatós intézkedések történjenek a nem-, illetve késve fizetés felszámolására. A www.iposz.hu honlapon elérhető adatlapon többek között a lejárt kintlevőségeikről várnak adatokat a vállalkozóktól, melyeket összegezve az IPOSZ konkrét javaslatokat készít majd a kormány részére.

Konferencia a munkakultúráról

Megváltozott a finanszírozás, ezért ma már nincs pénzhiány a hazai felnőttképzésben – jelentette ki a foglalkoztatáspolitikai miniszter februárban Hajdúszoboszlón, a 15. alkalommal megrendezett "Munkakultúra – szakképzési modellek" című országos konferencia megnyitóján. A szaktárca vezetője szerint az oktatás és a munkaerőpiac széttartó pályán halad, az oktatás más képzettségi szerkezetben bocsát ki munkaerőt, mint azt a munkaerőpiac igényli. Ugyanakkor nem megfelelő a szakmaszerkezet sem, s földrajzilag sem ott képeznek, ahol szükség lenne a munkaerőre. A közelmúltban készült felmérés szerint a 10 legkeresettebb, illetve a legkevésbé keresett szakma között 5 átfedés van. A varrónőkből például az ország egyik részében óriási a felesleg, míg másutt hiány alakult ki. A felnőttképzés felértékelődik, mert korrigálja a strukturális problémákat.

Foglalkoztatási programok

A kormány februárban elfogadta a Start plusz és Start extra programokat, amelyek célja további járulékkedvezmények bevezetése. A Start plusz – a pályakezdő fiatalokat segítő – Start programhoz hasonló támogatást nyújtana a gyesről és a gyedről visszatérő kismamákat foglalkoztató cégeknek, illetve a legalább egy éve munka nélküli személyt alkalmazó vállalkozásoknak. Egy évig 18,5, a következő évben 8,5 százalékos járulékkedvezményt kapnának a tartósan munkanélkülit, a gyesről, gyedről, gyetről, ápolási díjról munkába visszatérő szülőt foglalkoztatók, akiknek az első évben 15, a második évben 25 százaléknyi járulékot kellene fizetniük. A Start extra értelmében azon cégeknek, amelyek tartósan állástalant alkalmaznak a legrosszabb munkaerő-piaci helyzetű 48 térség 235 település lakói közül, egy évig semmilyen járulékot nem, a második évben pedig csak 15 százalékot kellene fizetniük a jelenlegi 33,5 százalék helyett. Hasonló járulékkedvezményt kapnának országszerte azok a cégek, amelyek 50 év feletti tartósan munkanélkülit vesznek fel.

Magyar Termék Nagydíj

Május végéig nevezhetnek a gyártók a 2006. évi Magyar Termék Nagydíj pályázatra, amelynek célja a minőségi hazai termékek népszerűsítése az európai versenypiacon. Az elismeréseket szeptemberben adják át. A pályázatot kilencedik alkalommal hirdették meg. Az első kiírás óta 1105 pályázatot értékeltek, nyolc év alatt 326 terméket ítéltek kimagaslónak, s összesen 102 termék kapta meg a jogot a Magyar Termék Nagydíj cím viselésére.

Munkahelyi diszkrimináció

Tavaly februári indulása óta csaknem félezer beadvány érkezett az Egyenlő Bánásmód Hatósághoz (EBH); a legtöbben a munkahelyi diszkriminációra panaszkodtak. A hatóság kilenc esetben állapította meg az egyenlő bánásmód megsértését, ebből három alkalommal bírságolt, két esetben pedig nyilvánosságra hozta a jogsértést – közölte Gyarmati Edit, az EBH főosztályvezetője februárban. A legnagyobb bírság összege – nem jogerősen – 500 ezer forint volt. Ezt egy kereskedőre szabta ki a hatóság, aki nem akart kiszolgálni egy roma családot. A hatóság több mint száz beadványt utasított el hatáskör hiányában vagy azért, mert a panasz nem volt megalapozott. Több eljárást azért szüntettek meg, mert a felek megegyeztek és visszavonták keresetüket. A jogsértők leginkább a nyilvánosságtól tartanak.

Munkaerőpiac-nyitás

Az Egyesült Királyság, Írország és Svédország után Finnország is vállalta, hogy szabad munkavállalást enged az új tagállamok állampolgárainak – jelentette be Csizmár Gábor foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter februárban. Májustól Finnországban sem kell munkavállalási engedély. Szakértők már tavaly nyáron jelezték, hogy Finnország és Spanyolország is fontolgatja az első kétéves korlátozás után a szabad munkavállalást. A régi tagországok összesen öt évig korlátozhatnak. A magyar kormány nevében Csizmár Gábor régóta szorgalmazza az akadályozó országoknál, hogy ehelyett hatékony monitoringrendszert alkalmazzanak, s csak akkor kérjenek munkavállalási engedélyt, ha ezt a munkaerő-piaci helyzet ténylegesen indokolja. Február végén Portugália is bejelentette, hogy május 1-jétől megnyitja munkaerőpiacát.

Nőtt a reálkereset

A reálkereset – a fogyasztóiár-index 3,6 százalékos növekedése mellett – 6,3 százalékkal nőtt tavaly a nemzetgazdaságban – tudatta a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) februárban. A múlt évben, a versenyszférában a bruttó nominális átlagkereset 6,9, a nettó átlagkereset 8,4 százalékkal emelkedett. A költségvetés területén – a 2005-ben egységesen januárban fizetett egyhavi különjuttatás miatt – a bruttó átlagkereset 12,8, a nettó átlagkereset 13,7 százalékkal nőtt. A teljes munkaidőben alkalmazásban állók 2005-ben havonta átlagosan bruttó 158300 forintot, ezen belül a vállalkozásoknál dolgozók átlagosan 148500 forintot, a költségvetési szervezeteknél alkalmazásban állók 182200 forintot kerestek. A nemzetgazdasági szintű havi átlagos munkajövedelem 2005-ben 166 500 forint volt, 8,9 százalékkal magasabb a 2004. évinél.

Külhoni dolgozók Szabolcsban

Mintegy ötszáz külföldi munkavállalót foglalkoztatnak Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében jelenleg a cégek és intézmények – közölte a térségi munkaügyi tanács februári nyíregyházi ülésén a nyírségi munkaügyi központ igazgatóhelyettese. Az engedéllyel alkalmazottak főként magyar anyanyelvű ukrán és román állampolgárok. A külföldiek elsősorban könnyűipari üzemekben és az egészségügyi intézményekben dolgoznak. A szezonális munkahelyeken, a mezőgazdaságban és a feldolgozóiparban tavasztól őszig több a külföldi alkalmazott, a nyári hónapokban ezer fölé nő a számuk. A nyírségi munkaügyi tanács foglalkozott a külföldiek bérének megállapításával. Ezek szerint az érintett cégek az országos általános alapbér összegétől legfeljebb csak húsz százalékkal adhatnak kevesebb fizetést a külföldi munkavállalóknak. A bérintézkedés megakadályozza, hogy a szabolcsi munkáltatók háttérbe szorítsák a hazai munkavállalókat, holott a térségben jelenleg is több mint negyvenezer helyi álláskeresőt tartanak nyilván.

Fogyatékosok foglalkoztatása

Ne a foglalkoztatók alkalmazzanak fogyatékkal élő embereket, hanem a fogyatékkal élők vehessenek fel normatív támogatásukból olyan foglalkoztatót, aki rehabilitációjukkal is törődik. – Ezt az egyik résztvevő javasolta a munkaügyi miniszternek azon a szabadegyetemi előadáson, amelyet a szaktárca vezetője a fogyatékkal élők érdekképviseleteinek, foglalkoztatóinak, civil szervezeteknek tartott februárban. A hozzászóló svéd példára hivatkozott, mely szerint a fogyatékkal élők által alkotott szövetkezetek a személyenként kapott normatív támogatásból maguk alkalmaznak foglalkoztatót, s ha elégedetlenek tevékenységével, másikat alkalmaznak. Csizmár Gábor nem tartotta elképzelhetetlennek, hogy ebbe az irányba haladjanak, s néhány év múlva Magyarországon is lehetőség nyíljék hasonló szisztémára.

Vasúti közmunka

A 2002. évi 2 milliárd helyett az idén 10 milliárd forintot sikerül közmunkaprogramokra fordítani; ez 35 ezer személynek nyújt munkalehetőséget – mondta a témában tartott februári tájékoztatón Csizmár Gábor munkaügyi miniszter. A tárcavezető 1 milliárd forintnyi közös finanszírozású projektről írt alá megállapodást Gaál Gyulával, a MÁV elnök-vezérigazgatójával. Utóbbi összeg – amely több mint 1200 személy foglalkoztatását teszi lehetővé – része a 10 milliárdos éves közmunka-ráfordításnak.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2006. március 16.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8360 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8360 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4964 olvasói kérdésre 4964 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8360 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8360 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4964 olvasói kérdéssel.

Szakképzési munkaszerződés saját munkavállalóval

Társaságunk duális képzőhely, 2023 őszén saját munkavállalóinkat beiskoláztuk munkakörükhöz tartozó technikusi képzésre (1,5 éves felnőttképzés keretében), a féléves...

Tovább a teljes cikkhez

Önkormányzati költségvetési szerv - a foglalkoztatás jogviszonya

Gazdasági, működtetési és közétkeztetési tevékenységgel foglalkozó önkormányzati fenntartású költségvetési szerv esetén kötelező-e közalkalmazotti jogviszonyban foglalkoztatni...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaviszony után megbízási jogviszony

Köthet megbízási szerződést egy magyarországi cég egy olyan magánszeméllyel, aki korábban a cég munkavállalója volt? A kolléga munkaviszony keretében HR manager munkakörben...

Tovább a teljes cikkhez

Végzettségi előírás a vendéglátásban

Nonstop vendéglátóipari egységben az üzemeltetőnek van szakirányú végzettsége, mellette két munkavállaló dolgozik, és egy alkalmi munkás, akiknek nincs végzettségük, "9235"...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti reprezentativitás változása kollektív szerződés módosításánál

Hét évvel ezelőtt kötöttünk kollektív szerződést a nálunk működő egyetlen szakszervezettel, amelyet azóta is rendszeresen felülvizsgálunk és módosítunk. Tavaly létrejött egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom összege

2024-ben jogosult lesz 40 éves köznevelési foglalkoztatotti jutalomra az óvónőnk. E jutalom meghatározásakor (illetmény) az esélyteremtési illetményrészt is figyelembe kell-e venni?...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom jogszerző ideje

Állásfoglalásukat szeretnénk kérni a Púétv. 105. §-ának (7) bekezdésében megjelölt szakmai gyakorlat munkavégzési kötelezettséggel nem járó szüneteltetésének időszakáról....

Tovább a teljes cikkhez

Mentő-gépkocsivezető munkaideje

Mentő-gépkocsivezetőként teljesítek szolgálatot. Van-e szabályozás arra, hogy mennyit tölthetek szolgálatban, ha nem írtam alá a 24 órás szolgálatot? Úgy tűnik, hogy Budapestre is...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elévülése

A munkáltató nem adta ki, a sok munka miatt a munkavállaló nem vette ki az adott évi szabadságait. Az előző évről így a munkavállalónak 18 munkanap szabadsága maradt (ebből 4...

Tovább a teljes cikkhez

Végzettségi előírás a vendéglátásban

Nonstop vendéglátóipari egységben az üzemeltetőnek van szakirányú végzettsége, mellette két munkavállaló dolgozik, és egy alkalmi munkás, akiknek nincs végzettségük, "9235"...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti reprezentativitás változása kollektív szerződés módosításánál

Hét évvel ezelőtt kötöttünk kollektív szerződést a nálunk működő egyetlen szakszervezettel, amelyet azóta is rendszeresen felülvizsgálunk és módosítunk. Tavaly létrejött egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom összege

2024-ben jogosult lesz 40 éves köznevelési foglalkoztatotti jutalomra az óvónőnk. E jutalom meghatározásakor (illetmény) az esélyteremtési illetményrészt is figyelembe kell-e venni?...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom jogszerző ideje

Állásfoglalásukat szeretnénk kérni a Púétv. 105. §-ának (7) bekezdésében megjelölt szakmai gyakorlat munkavégzési kötelezettséggel nem járó szüneteltetésének időszakáról....

Tovább a teljes cikkhez

Mentő-gépkocsivezető munkaideje

Mentő-gépkocsivezetőként teljesítek szolgálatot. Van-e szabályozás arra, hogy mennyit tölthetek szolgálatban, ha nem írtam alá a 24 órás szolgálatot? Úgy tűnik, hogy Budapestre is...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elévülése

A munkáltató nem adta ki, a sok munka miatt a munkavállaló nem vette ki az adott évi szabadságait. Az előző évről így a munkavállalónak 18 munkanap szabadsága maradt (ebből 4...

Tovább a teljes cikkhez

Hétvégi feladatok megszervezése hétköznapra beosztott munkavállalókkal

Intézményünk munkatársai háromhavi munkaidőkeretben dolgoznak, hétköznapokon. Előfordul, hogy hétvégén és ünnepnapokon rendezvényeket tartunk, melyek lebonyolításához...

Tovább a teljes cikkhez

Vasárnapi pótlékra való jogosultság strandfürdőkben

Önkormányzati fenntartású termálstrandfürdőben jogosultak-e vasárnapi pótlékra a munkavállalók? Ha igen, minden munkavállalót megillet a vasárnapi pótlék, vagy csak bizonyos...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítésének belső szabályozása

A munkáltató a napi munkába járás költségtérítéseként 30 Ft/km összeget fizet. Sajnos több munkavállaló nem ott lakik, ahonnan kéri a napi utazás elszámolását. Belső...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4964 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 259-ik lapszám, amely az 4964-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Az adótörvények 2024. évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem