×

Hírvilág

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2005. március 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 85. számában (2005. március 15.)

Munkanélküliség számokban

Tavaly november és 2005. január között – az ezt megelőző év hasonló időszakához képest – 31 700-zal nőtt az állástalanok száma. A munkanélküliségi ráta 6,6 százalékra emelkedett, ami 0,8 százalékponttal magasabb, mint az egy évvel korábbi időszakban – tudatta a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) februárban. Avizsgált három hónapban a foglalkoztatottak száma 3,89 millió, a munkanélküliek száma 275,1 ezer volt. Az előző három hónapban, a múlt év október-decembere között a munkanélküliek száma 263 ezer, a munkanélküliségi ráta 6,3 százalék volt. Egy évvel korábban, 2003. novembere és 2004. januárja között a foglalkoztatottak száma 3,918 millió, az állástalanok száma 243,4 ezer, a munkanélküliségi ráta 5,8 százalék volt.

Próbamunka időseknek

A munkaügyi tárca három hónapos próbamunkarendszer bevezetését tervezi az 50 évesnél idősebb munkavállalók támogatására. Erre az időre a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium átvállalja a dolgozók teljes bér- és járulékköltségeit. A munkáltatónak a három hónap letelte után legalább ugyanennyi ideig kell foglalkoztatnia a munkavállalókat – jelentette be Csizmár Gábor, a szaktárca vezetője a Munkakultúra – szakképzési modellek címmel 14. alkalommal megrendezett országos konferencián, februárban. Aprogramban részt vevő 50 év feletti állástalanokkal különmegállapodást kötnek arról, mit vállalnak – például a szakképzést – annak érdekében, hogy tartóssá váljék foglalkoztatásuk.

Tervek a foglalkoztatás bővítésére

A kormány célja, hogy 2013-ra az 57 százalékos foglalkoztatottsági szint 65 százalékra emelkedjen – jelentette be Csizmár Gábor munkaügyi miniszter februári tájékoztatóján. Ehhez több, jobb és mindenki által egyenlően hozzáférhető álláshelyre, valamint a dolgozók foglalkoztathatóságának javítására van szükség. Ecélok a munkahelyteremtés támogatásával, foglalkoztatás- és vállalkozóbarát adórendszerrel, illetve a szociális gazdaság erősítésével érhető el. A jobb munkahelyek megteremtésében a tárcavezető fontos szerepet tulajdonít az egész életen átívelő tanulásnak, valamint az egészségesebb munkakörülményeknek. A szakminiszter szerint ahhoz, hogy több munkahely legyen, vállalkozásbarát adórendszerre van szükség. Ezt elősegítendő a kormány a szakmai szervezetek és az érdekképviseletek bevonásával megkezdte az adóreform koncepciójának kidolgozását; az adóreform-bizottságnak a munkaügyi miniszter is tagja.

Pályaválasztási tanácsadó

A Békés Megyei Munkaügyi Központ Európában is egyedülálló, internetalapú pályaválasztási tanácsadót hozott létre. E hálózat komoly segítséget ad a fiataloknak, hogy megalapozott, a munkaerőpiac igényeinek megfelelő állást találjanak. A Békés Megyei Munkaügyi Központ pályaorientációs pályaválasztási projektje, a Mobilitás Nívódíj 2004-ben részesült. A terv az összes európai országban – 3 év alatt – sikeresen megvalósított több ezer mobilitási program közül Európai Mobilitási Nívódíjban is részesült. Az elismerés átadására 28 ország 180 szakemberének részvételével Oslóban megrendezett konferencián került sor ez év januárjában. A program megvalósításához az Európai Unió PHARE-projektje nyújtott segítséget. Az így elnyert támogatás összege elérte a 426 ezer eurót. A munkaügyi központ által létrehozott www.epalya.hu internetes portál egységes, komplex, átlátható rendszerbe integrálja a pályaválasztást segítő összes információt.

Terméknagydíj-pályázat

Az idén nyolcadik alkalommal hirdették meg a Magyar Termék Nagydíj pályázatot. A civil kezdeményezésű, a gazdasági és az esélyegyenlőségi minisztérium támogatásával kiírt pályázatra ebben az évben május 27-ig lehet jelentkezni. A nemzetközi piacon versenyképes, kiemelkedő minőségű termékek előállításának ösztönzése és piacra jutásuk elősegítése, valamint a minőségi árukat kereső, tudatosan vásárló fogyasztói réteg kialakítása a két legfontosabb célja a pályázatnak. Akiíró az Industorg Bt., a Kermi, a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség, a Magyar Exporthitel Biztosító és az Eximbank, szakmai támogatója a gazdasági és a fogyasztóvédelmet felügyelő esélyegyenlőségi tárca. A pályamunkákat – 65 000 forint plusz áfa részvételi díj megfizetésével – május 27-ig lehet benyújtani az Industorg Bt. Magyar Termék Nagydíj pályázati irodájához, az 1258 Budapest 18., postafiók 13. címre. A pályázatról részletes tájékoztatás igényelhető a program honlapján (www.termeknagydij.hu). Ugyanitt letölthető a felhívás és a pályázati nyomtatvány is. Az eredményhirdetés szeptember 7-én az Országházban lesz.

Közmunkaprogram

A Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium több mint másfél milliárd forint támogatás elnyerésére országos közmunkapályázatot hirdetett. A hátrányos helyzetű, tartósan munkanélküli, elsősorban roma lakosság foglalkoztatását, megélhetését szolgáló foglalkoztatási programokra önkormányzatok, társulásaik és az általuk alapított közhasznú társaságok jelentkezhetnek. E keretösszegből mintegy 2500 ember juthat átmeneti munkaalkalomhoz. A pályázók által alkalmazott közmunkások – mások mellett – bekapcsolódhatnak bérlakások építésébe, hasznosíthatják az önkormányzatok mezőgazdasági célú földterületeit, részt vehetnek ipari parkok kialakításában, valamint állami és önkormányzati közintézmények felújításában, karbantartásában. E konstrukcióban a tartósan – legalább hat hónapja – munka nélkül maradt emberek, munkaképes korú, rendszeres szociális segélyben részesülők foglalkoztathatók. A több mint másfél milliárdos keretből a tervek szerint 100 millió forintra pályázhatnak az egyedül álló települések. A közmunkások keresete el kell hogy érje az 57 000 forintos minimálbért. Ha azonban képzettséget, szakmát kívánó munkakörben dolgoznak, arányosan magasabbak a bérek. A munka április elején kezdődhet.

Nőtt a gazdasági szervezetek száma

Tavaly a negyedik negyedévben 16 ezerrel 960 ezerre nőtt a működő gazdasági szervezetek száma Magyarországon. AKözponti Statisztikai Hivatal februári közlése szerint negyvenezerrel van több egyéni, mint társas vállalkozás. A hazai cégek fele Budapesten és Pest megyében működik. Az év végén a vállalkozások 48 százaléka volt társas, az egyéniek 52 százalékot képviseltek. Budapesten december 31-én 264 ezer gazdasági szervezet működött, számuk az év elejéhez képest 8,3 százalékkal bővült. A gazdasági szervezetek 93 százaléka vállalkozásként tevékenykedett, fennmaradó hányaduk költségvetési szervként, nonprofit és MRP-szervezeti formában működött. A fővárosi vállalkozások 66 százaléka társas, 34 százaléka egyénivállalkozás. A társas vállalkozások fele a központi régióban van. A legtöbb vállalkozás az ingatlanpiacon található. A cégek kétharmadánál tízen sem dolgoznak: a legjelentősebb arányt az 1-9 fős vállalkozások képviselték, 69,8 százalékot.

Munkahelyteremtő beruházások

Munkahelyteremtő beruházások támogatására március 7-e és április 29-e között nyitva álló pályázatot indít a munkaügyi tárca. A másfél milliárd forint összegű program keretében új munkahelyenként 800 ezer-1,3 millió forint, míg pályázatonként 80 millió forint nyerhető el. A pályázati dokumentáció megtekinthető, illetve letölthető a foglalkoztatási tárca honlapjáról (www.fmm.gov.hu), valamint tájékozódni lehet a fővárosi/megyei munkaügyi központokban.

Konferencia a vállalkozásokról

A munkaügyi szaktárca az idén intenzív párbeszédet kezdeményez a szociális és a szakmai partnerekkel, valamint a gazdasági élet szereplőivel a vállalkozások társadalmi felelősségének kiterjesztése érdekében. A magyar gazdaság 1997 óta az uniós átlagot meghaladva bővül, így egyre több fórumon kerül szóba a munkavállalás biztonságának követelménye és a stabil munkahelyteremtés. A kormány annak érdekében, hogy elősegítse a foglalkoztatás bővülését, új típusú foglalkoztatáspolitikai eszközöket, támogatási formákat vezetett be ez évtől – mondta Csizmár Gábor munkaügyi miniszter februárban, a vállalkozások társadalmi felelősségéről tartott szakmai konferencián. A szakminiszter kiemelte: a célzott rétegek a pályakezdő fiatalok, az ötven év feletti állástalanok, a gyesről, gyedről visszatérők, valamint az ösztöndíjas foglalkoztatottak. Az intézkedések célja a munkaerőpiactól tartósan távol lévők elhelyezésének és a fiatalok tapasztalatszerzésének elősegítése. Ezek összhangban állnak azzal a szándékkal is, hogy a közterhek fokozatosan csökkenjenek. A vállalkozások társadalmi felelősségének előremozdításában fontos eszköz lehet az anyagi támogatás, az adókedvezmény, valamint a szociális párbeszéd a munkáltatókkal.

Bővülő tréningpiac

Magyarországon több száz cég foglalkozik tréningszervezéssel, a Krauthammer Internation megjelenésével pedig már mindegyik, a nemzetközi piacokon elismert nagy nevű társaság jelen van nálunk. A tréningszolgáltatások alapját képező puha képességek (soft skills) fejlesztésének eredménye viszonylag hosszabb távon jelentkezik, ezért leginkább a tőkeerős, dinamikusan fejlődő nagyvállalatok, kisebb részben pedig a közepes cégek veszik igénybe. A Magyarországon újdonságnak tekinthető, úgynevezett 361 fokos értékelés során a vezetőt felettesei, beosztottjai és vele együtt dolgozó kollégái értékelik, így kiderülnek jó és kevésbé jó tulajdonságai, készségei. A Krauthammer nemrégiben nyitotta meg irodáit a kelet-közép-európai régióban: Lengyelországban, Csehországban, Szlovákiában és Magyarországon.

Elemzések a részmunkáról

Míg korábban az atipikus foglalkoztatási formák közül sok külföldi szakember pártolta a részmunkaidőben történő alkalmazást, az elmúlt időszakban mind több, a rendszer negatívumait is feltáró elemzés jelenik meg. Egy most megjelent brit felmérés szerint a részmunkaidős foglalkoztatás negatív hatása elsősorban abból következik, hogy az így foglalkoztatottak jövedelme csak része a lehetségesnek, és sem az anyagi fellendülést, sem a karrierben való előmenetelt nem teszi lehetővé. Hasonlóan kedvezőtlen megállapításra jutott egy osztrák felmérés is. Eszerint a részmunkaidőben foglalkoztatottakat inkább veszélyezteti a túlhajszoltság, a kiégés, mint a teljes munkaidősöket.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2005. március 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8330 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8330 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4946 olvasói kérdésre 4946 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8330 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8330 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4946 olvasói kérdéssel.

Szakképzési munkaszerződés - a lehetséges időtartam

Az Szkt. 83. §-ának (2) bekezdése szerint "szakképzési munkaszerződés a szakirányú oktatásban részt vevő tanulóval, illetve a képzésben részt vevő személlyel köthető
a) a...

Tovább a teljes cikkhez

Hallgatói munkaszerződés-kötés - nem a duális képzéstől függ

Az Nftv. 44. § (1) bekezdés a) pontja értelmében a hallgató hallgatói munkaszerződés alapján végezhet munkát a duális képzés képzési ideje alatt külső vagy belső gyakorlóhelyen,...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elszámolása hosszabb teljes munkaidőben

Portásokat alkalmazunk heti 45 órás bejelentéssel. A beosztás szerinti napokon 12 órát dolgoznak. A szabadságot a beosztás szerinti napokon a beosztás szerinti órában számoljuk el. Egy...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármesteri és képviselő-testületi mandátum lejárta

2024 júniusában egy időben kerül sor az önkormányzati és az európai parlamenti választásokra, azonban a polgármester és a képviselő-testület mandátuma 2024 októberéig tart....

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusbér - sávok és csökkenthetőség

A 2024. évi tanárbéremelés érdekében az 1615/2023. Korm. határozat 6. pontja így rendelkezik: "a kormány felkéri a nem állami fenntartású köznevelési intézmények, valamint a Gyvt....

Tovább a teljes cikkhez

Rendszeres változás a délutáni műszakpótlékra jogosultságnál

A Gyvt. 15. §-ának (10) bekezdése szerinti, ún. "délutáni műszakpótlék" szabályának alkalmazása során a "rendszeres változás" meghatározásakor alkalmazható-e az Mt....

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4946 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 258-ik lapszám, amely az 4946-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Az adótörvények 2024. évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem