×

Pályakezdő diplomások

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2004. augusztus 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 78. számában (2004. augusztus 15.)
A statisztikák tanúsága szerint a pályakezdő diplomások egyre nehezebben tudnak elhelyezkedni a munkaerőpiacon, körükben az állástalanok száma fokozatosan növekszik. Mindez azért is aggasztó, mert miközben a mindenkori kormányok továbbtanulásra biztatják a fiatalokat, máig nem sikerült megteremteni a felsőoktatás és az álláspiac összhangját. E téren változást hozhat a felsőoktatás modernizálását és fejlesztését szolgáló program, illetve az ennek alapján készülő új felsőoktatási törvény. Ugyancsak kedvező hatásuk lehet a diplomás pályakezdők elhelyezkedését segítő, a Munkaerő-piaci Alapból finanszírozott programoknak.

A felsőfokú végzettség megszerzését természetesen a jövőben is ösztönözni kell – állítják oktatási és munkaügyi szakértők. Arra azonban nagyobb hangsúlyt kell helyezni, hogy az arra illetékesek idejekorán feltérképezzék: milyen végzettségű szakemberekre tart igényt a piac, rövid és hosszú távon miként változik a gazdaság szerkezete.

Egészségtelen arányok

Magyar Bálint oktatási miniszter nemrégiben arra hívta fel a figyelmet, hogy diplomás munkanélküliség mindenütt létezik a világon, ahol nagy létszámban zajlik felsőfokú oktatás. Gondot okoz azonban, hogy bizonyos szakokon túlképzés tapasztalható, míg más területeken kevés a szakember.

Látszik tehát, hogy a felsőoktatásban részt vevők eloszlása nem megfelelő. Az állam feladata, hogy a belső arányokon változtasson. Az mindenesetre örvendetes, hogy míg korábban egy adott korosztály diákjainak csupán 5-8 százaléka szerzett diplomát, most ez az arány 35-40 százalék. A változást jól érzékelteti, hogy 2000-ben a mintegy 26 ezer pályakezdő közül 1600 rendelkezett felsőfokú végzettséggel, tavaly azonban ez a szám 3400-ra emelkedett. Nyilván ennek is betudható, hogy a végzősök a korábbiakhoz képest nehezebben találnak munkahelyet.

A legfrissebb felmérések szerint ugyanakkor általában is nő a regisztrált állástalan diplomások száma. Míg 2001-ben 134 nap alatt sikerült egy felsőfokú végzettségű szakembernek elhelyezkednie, 2003-ban már 168 nap kellett hozzá. A tavalyi volt a fordulat éve, ugyanis ekkor ugrott meg a regisztrált diplomás állástalanok száma a munkaügyi központokban. Az állástalan végzősök aránya Budapesten 2003-ban már meghaladta a 11 százalékot, ami 5 százalékponttal több, mint 1998-ban. Vidéken 6 százalék körüli a diplomások munkanélküliségi rátája.

Nem ritka, hogy számos középfokú végzettséghez kötött pozíciót diplomások töltenek be csak azért, hogy munkához jussanak. Másfelől viszont az is elmondható, hogy a 40 év feletti diplomások elhelyezkedési esélyei azért romlottak, mert szakmai ismereteik elavultak, nyelvtudásuk, számítástechnikai ismereteik hiányosak. A jelentős multinacionális cégek az elmúlt években már a 35 év felettieket sem szívesen alkalmazták, de ez a fajta merev hozzáállás napjainkra némileg oldódott.

Hátrányban a főiskolások

Lázár György, a Foglalkoztatási Hivatal információs főosztályának vezetője elmondta: a legfrissebb felmérések szerint a regisztrált munkanélküliek száma csekély mértékben emelkedett az elmúlt esztendőben. Ezen belül azonban a főiskolát, illetve egyetemet végzett állástalanok száma jelentősebb arányban nőtt. Tavaly januárban 8293 főiskolát és 3140 egyetemet végzett munkanélkülit tartottak nyilván, miközben az idén áprilisban az előzőek száma már 10323-ra, az utóbbiaké 3826-ra emelkedett. A tendencia egyértelműen az, hogy a felsőfokú végzettséggel rendelkező fiatalok egyre nehezebb helyzetbe kerülnek, hiszen köztük az állástalanok aránya 20 százalékkal haladja meg a tavalyi esztendő hasonló időszakát.

Ugyanakkor a regisztrált pályakezdő munkanélküliek száma is állandóan nő: 2003 januárjában 1600 főiskolai és 771 egyetemi végzettségű állástalan fiatalt tartottak nyilván, de a számuk az idei év áprilisára 2074-re, illetve 819-re emelkedett. A felmérésekből kiderül, hogy bizonyos felsőfokú végzettséghez kötött szakmákban az átlagosnál magasabb a munkanélküliség. A diplomás állástalanok 30-35 százaléka tanító, tanár, 23 százaléka mérnök, 18 százaléka pedig agrárvégzettségű szakember. De a túlkínálat a felkapott szakmákban – például kommunikációs és marketingszakember, jogász, közgazdász – is jelentkezik már.

Csányi Lászlóné, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) oktatási szakértője utalt rá: az érdekképviselet már korábban jelezte, hogy gondok lehetnek a felsőfokú képzésben részt vevők elhelyezkedésekor, mivel a túlképzés jelei már évekkel ezelőtt megmutatkoztak bizonyos szakterületeken. Arra azonban senkitől nem kaptak felkérést, hogy a trendeket illetően konkrét vizsgálatokat folytassanak.

Értékvesztő szakmák

A szövetség ugyanakkor folyamatosan kapta a jelzéseket a munkaadóktól, hogy milyen anomáliák érzékelhetők a diplomások – s ezen belül is a pályakezdők – elhelyezkedésével kapcsolatban. Az oktatási szakértő szerint komoly probléma, hogy a képzések során nem veszik figyelembe kellőképpen a gazdaságban végbemenő változásokat, a piac igényeit. Figyelmen kívül hagyják például azt a tényt, hogy a vállalatoknak mintegy 95 százaléka 10 embernél kevesebb alkalmazottat foglalkoztat, így e munkahelyeken a vezetőn kívül alig van szükség felsőfokú végzettségű szakemberre. A multinacionális cégeknél a vállalat típusától is függ, hogy mekkora a felsőfokú végzettségűek iránti kereslet. Vannak olyan munkáltatók, amelyek megtartó erővel bírnak. Közéjük tartoznak például a gyógyszergyártó társaságok, lévén kutatással, fejlesztéssel is foglalkoznak, tehát szükségük van a jól képzett szakértőgárdára.

Csányi Lászlóné emlékeztetett rá, hogy nem minden területen problematikus a diplomások elhelyezkedése. Például a gépészmérnöki szakmában vagy jó néhány orvosi szakterületen hiány érzékelhető. A legújabb jelenség az informatikusi végzettség értékvesztése, mivel a piac lassan telítődik.

A szakmunkásképzésben viszont szintén kusza viszonyok uralkodnak, ugyanis nem tudható pontosan és konkrétan, hogy mely szakmák iránt lesz kereslet, s melyek iránt csökken a munkáltatók érdeklődése. Számos ágazatban pedig – például a kereskedelemben – megfigyelhető, hogy az alkalmazottakkal szemben mind komolyabb követelményeket támasztanak. Érettségi nélkül szinte lehetetlen álláshoz jutni, de a nyelvtudást is elvárják jó néhány helyen.

Szintén nem elhanyagolható gondot okoz, hogy a felsőoktatásban – de már a középfokú iskolákban is – még mindig az elméleti képzés van túlsúlyban a gyakorlati képzéssel szemben. Ez is azt jelzi, hogy az iskolák nem fordítanak kellő figyelmet a piac igényeire. A munkaadók folyamatosan jelzik e problémákat, de a képzés rendszere ez idáig nem volt képes a gyors és rugalmas reagálásra. E téren előrelépés várható akkor, amikor az Európai Unió gyakorlatának megfelelően a felsőoktatásban bevezetik a kétszintű oktatást 2006-tól.

Az oktatásügyi szakértő szerint használható nyelvtudás nélkül egyre nehezebb álláshoz jutni. Ez pedig nemcsak a diplomásokra vonatkozik, hanem a szakmunkásokra is, hiszen mind többen dolgoznak külföldi tulajdonban lévő vállalatoknál, ahol a mindennapi érintkezésben immár elengedhetetlen az idegen nyelv használata.

Az oklevél csak "belépő"

Arról egyelőre sem a Foglalkoztatási Hivatalnak, sem az MGYOSZ-nak nincsenek adatai, hogy hány felsőfokú végzettségű fiatal szándékozik munkát vállalni külföldön, ha Magyarországon nem találja meg számításait. A jól képzett szakembereket mindenesetre szívesen látják az európai államok, főleg azokban a szakmákban, amelyek esetében az adott országban hiány van. Anglia például közölte, hogy az EU új tagországaiból örömmel fogadja az egészségügyben dolgozó diplomás szakembereket, mivel a szigetországban aránylag kevés az orvos és a magasan képzett ápolónő. A magyar doktorok közül néhányan máris jelezték, hogy külföldön vállalnának munkát.

Kelemen Éva, a Borsod-Abaúj Zemplén Megyei Munkaügyi Központ osztályvezetője elmondta: a regisztrált pályakezdő munkanélküliek száma a megyében idén májusban 4834 volt, amely az összes regisztrálthoz viszonyítva 9,3 százalékos arányt jelent. Ezen belül a főiskolai és egyetemi diplomával rendelkezők száma 261.

A felsőoktatásban – az utóbbi években – végbemenő nagyarányú létszámbővítés miatt, illetve a képzési szerkezet átalakítása következtében egyre bővült a munkát kereső diplomás fiatalok köre. Közülük mind többen jelentkeznek a megye kirendeltségein – az adott év nyári és őszi időszakában, a diploma megszerzését követően – az elhelyezkedési lehetőségek iránt érdeklődve. Az esélyeket nagyban befolyásolja, hogy a jelentkezők a megye mely térségében keresnek munkát. A legtöbben a miskolci, kazincbarcikai és szerencsi régióban próbálnak elhelyezkedni.

A friss diplomásoknak mára mind gyakrabban kell szembesülniük azzal, hogy néhány szakmát kivéve szinte valamennyi területen túlkínálat uralkodik. Egy-egy állás elnyerése szempontjából a munkáltatók csupán belépőnek tekintik a felsőfokú végzettséget. A foglalkoztatók többsége a papíron szerzett tudásnál többre értékeli a megfelelő gondolkodásmódot, a gyakorlatorientált hozzáállást, illetve a hasonló területen szerzett munkatapasztalatot. Mindezek ellenére azonban nem vitatható, hogy diplomával könnyebb elhelyezkedni, mint nélküle.

Helyben maradni

Az elhelyezkedési esélyek mindenesetre összefüggésben állnak a végzett szakiránnyal, a helyi munkaerőpiac szezonális ingadozásaival, továbbá azzal, hogy a pályakezdő hajlandó-e a szakképzettségétől eltérő munkát is elvállalni. Ez utóbbira ugyanis Borsod-Abaúj-Zemplén megyében nemegyszer akadt példa a helyi lehetőségek szűkössége miatt, s előfordult, hogy a diplomás fiatal fizikai munkára kényszerült. Az ilyen ritka és szélsőséges esetektől eltekintve azonban a pályakezdő végzősök általában arra törekednek, hogy saját szakmájukban helyezkedjenek el. A többség a saját megyéjében szeretne dolgozni: akik külföldre kívánkoznak, többnyire nagy tudású, agilis és mobil szakemberek, s legalább egy idegen nyelvet – leginkább az angolt – viszonylag magas szinten elsajátították.

Kelemen Éva utalt rá, hogy a frissen végzettek közül sokan nem regisztráltatják magukat a kirendeltségeken. Akik mégis megteszik ezt, főleg pedagógus, közgazdász, jogász, bölcsész, illetve műszaki diplomával rendelkeznek. Közülük is talán legkedvezőtlenebb a pedagógusok helyzete annak ellenére, hogy ők a társaikhoz képest könnyebben jutnak határozott idejű munkaszerződéshez, mivel szülés miatt helyettesíthetik a távol lévőket.

Ugyanakkor térségtől függően relatíve élénk kereslet tapasztalható a villamosmérnöki, gépészmérnöki, építészmérnöki, informatikus, nyelvtanár végzettségűek iránt, kiváltképp, ha az eredeti képzettség nyelvtudással párosul. Ritkább az igény az olyan, különféle speciális szakképzettségek iránt, mint például a minőségbiztosítási, a környezetvédelmi, a logisztikai, a mezőgazdasági, a kertészeti, a borászati.

A megyében maradó diplomás pályakezdők többsége a közszférában, illetve az ipar különböző területein szeretne álláshoz jutni. A munkáltatók körében azonban csak bizonyos korlátokon belül van igény a frissen végzettekre. Az önkormányzatoknál a szűkös anyagi lehetőségek jelentenek korlátot, noha az óvodák, az iskolák viszonylag állandó, stabil és rendszeres munkaerőigényt bejelentő foglalkoztatóknak számítanak. Ezek óvónői, nevelői, illetve egyéb szociális jellegű munkaköröket kínálnak a fiataloknak.

Kereseti lehetőségek

A közszférában a pályakezdők fizetése a bértábla szerint alakul, a versenyszférában azonban a minimálbér és a kollektív szerződés jelenti a kiindulási alapot. Szakmánként és térségenként természetesen nagyobb eltérések is előfordulhatnak. Íme, néhány konkrét példa a havi bruttó fizetésre: az óvónő kezdő bére 100-110 ezer forint, a középiskolai tanáré 120-170 ezer, a mezőgazdasági mérnök 130-150 ezer, míg egy most végzett közgazdász 200-220 ezer forintra számíthat.

Borsod megyében, az utóbbi években igen kedvező fogadtatásra találtak a diplomás pályakezdőket megcélzó munkaerő-piaci programok, amelyek mind a munkáltató, mind a munkanélküliek figyelmét felkeltették. Tavaly az úgynevezett "Pályakezdő diplomások tranzitfoglalkoztatási programja" révén 40, az idén a "Diplomás pályakezdőkkel az Unióba" című programon 30 személy foglalkoztatására nyílt, illetve nyílik lehetőség. Ugyanakkor a munkaügyi központ folyamatosan szervez különféle oktatásokat, tréningeket abból a célból, hogy a fiatal pályakezdők munkaerő-piaci esélyei javuljanak. A programok közé tartozik egyebek mellett a pályaválasztási és munkavállalási tanácsadás, a különféle álláskeresési technikák oktatása, nyelvi vagy egyéb tanfolyamok, képzések szervezése.

Burány Sándor munkaügyi miniszter nemrég jelentette be, hogy a Munkaerő-piaci Alap támogatásával, országos szinten összesen száz diplomás fiatalt sikerült bevonni két év alatt, 2005-ig a közigazgatási munkára felkészítő gyakorlati képzésbe. Az egyéves, elsősorban az uniós ügyekkel összefüggő feladatokra felkészítő képzés ideje alatt a pályakezdő fiatalok havonta bruttó 120-160 ezer forintos juttatásban részesülnek. Az első tapasztalatok alapján elmondható, hogy a pályakezdők 75-80 százaléka végleges állásajánlatot kap a minisztériumoktól, intézményektől. A kedvező tapasztalatok alapján a szaktárca az idén ismét meghirdette a pályázatot. Egyes régiókban, például Szabolcs-Szatmár-Bereg és Hajdú-Bihar megyében, külön programokkal is segítik az okleveles pályakezdőket.

Karrierépítés, egyéni fejlődés

A diplomás fiatalok bérezésével kapcsolatban általános tapasztalat, hogy munkahelyük megválasztásakor számukra nem elsősorban a javadalmazás mértéke jelenti a legfőbb szempontot.

A Hay Group Menedzsment Tanácsadó Kft. által készített felmérésből kiderül, hogy a megkérdezettek többsége inkább a kihívást jelentő, érdekes munkakört, a továbbtanulási, fejlődési lehetőségeket és a jó munkahelyi légkört tekinti elsődlegesnek.

A férfiak számára emellett nagyon fontos a rugalmas munkavégzés és a főnök személye, a nők pedig a vállalati kultúrának tulajdonítanak nagyobb jelentőséget. A kezdő fizetések szakterülettől, a cég földrajzi elhelyezkedésétől, nagyságától függően változnak.

Adatok a rendszerben

Az EMMA immár két és fél millió munkavállaló adatait – az azonosításához szükséges személyi információkat, taj-számát, állampolgárságát, személyi alapbérét, munkaidejének hosszát és az adott munkaviszonyhoz kapcsolódó iskolai végzettségét és képzettségét, valamint munkáltatójának azonosító adatait – tartalmazza. Ugyanakkor csak a friss be- és kilépéseket kell bejelenteni a változást követő napon. Az induló bázist az Országos Nyugdíjfolyósító 2002-2003. év végi adataiból, illetve az Országos Egészségbiztosítási Pénztár 2004. január 1. és április 30. közötti nyilvántartásában szereplő munkaviszonyok adataiból állították össze. A törvény a munkáltató számára így kizárólag azt írja elő, hogy csupán az ez év május 1-je után életbe lépő munkaviszonnyal kapcsolatos változásokat jelentse be

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2004. augusztus 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8330 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8330 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4946 olvasói kérdésre 4946 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8330 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8330 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4946 olvasói kérdéssel.

Szakképzési munkaszerződés - a lehetséges időtartam

Az Szkt. 83. §-ának (2) bekezdése szerint "szakképzési munkaszerződés a szakirányú oktatásban részt vevő tanulóval, illetve a képzésben részt vevő személlyel köthető
a) a...

Tovább a teljes cikkhez

Hallgatói munkaszerződés-kötés - nem a duális képzéstől függ

Az Nftv. 44. § (1) bekezdés a) pontja értelmében a hallgató hallgatói munkaszerződés alapján végezhet munkát a duális képzés képzési ideje alatt külső vagy belső gyakorlóhelyen,...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elszámolása hosszabb teljes munkaidőben

Portásokat alkalmazunk heti 45 órás bejelentéssel. A beosztás szerinti napokon 12 órát dolgoznak. A szabadságot a beosztás szerinti napokon a beosztás szerinti órában számoljuk el. Egy...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármesteri és képviselő-testületi mandátum lejárta

2024 júniusában egy időben kerül sor az önkormányzati és az európai parlamenti választásokra, azonban a polgármester és a képviselő-testület mandátuma 2024 októberéig tart....

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusbér - sávok és csökkenthetőség

A 2024. évi tanárbéremelés érdekében az 1615/2023. Korm. határozat 6. pontja így rendelkezik: "a kormány felkéri a nem állami fenntartású köznevelési intézmények, valamint a Gyvt....

Tovább a teljes cikkhez

Rendszeres változás a délutáni műszakpótlékra jogosultságnál

A Gyvt. 15. §-ának (10) bekezdése szerinti, ún. "délutáni műszakpótlék" szabályának alkalmazása során a "rendszeres változás" meghatározásakor alkalmazható-e az Mt....

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4946 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 258-ik lapszám, amely az 4946-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Az adótörvények 2024. évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem