×

Százezer új álláshely – uniós forrásokból

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2004. május 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 75. számában (2004. május 15.)
A következő három évben, 2006-ig – az uniós és a hazai források révén – százezer új álláshely jöhet létre, s még több munkahely megőrzése válik lehetővé – hangzik a kormányzati értékelés, részben a meghirdetett pályázatok iránti nagy érdeklődésre is alapozva. A munkavállalók érdekképviseletei óvatos optimizmussal értékelik a foglalkoztatás bővítésének ambiciózus terveit, szerintük a pénzeszközök nem elégségesek, sikeres felhasználásukhoz pedig átgondolt kormányzati foglalkoztatáspolitikai koncepció és kiérlelt ágazati politika is szükséges. A munkaadók is úgy látják: az álláshelyek bővítésére és megőrzésére több pénzt kellene fordítani, illetve fontos lenne a munkaerő-piaci eszközök és a forrásfelhasználás következetesebb ellenőrzése is.

A bővülő pénzeszközök sem fedezik az igényt

Nagy az érdeklődés a pályázatok iránt

Az uniós források közvetlenül segítik elő a munkahelyteremtést és a foglalkoztatás bővítését Magyarországon – hangsúlyozza Burány Sándor foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter. A humánerőforrás-fejlesztés operatív programon (hefop), avagy az "Értékünk az ember" programon belül a következő 3 évben 750 millió euró, vagyis 191 milliárd forint megpályázására nyílik lehetőség, amely összegnek háromnegyede uniós támogatás, egynegyede pedig nemzeti forrás.

Az "Értékünk az ember" projekt célja a foglalkoztatás bővítése, a magyar munkaerő versenyképessé tétele és a társadalmi beilleszkedés elősegítése – hangsúlyozza a miniszter. A foglalkoztathatóság javítását szolgáló képzésekre és átképzésekre például az idén 10 milliárd forint áll rendelkezésre, de 5 milliárdos keretre pályázhatnak azok a művelődési központok is, amelyek hajlandóak felnőttképzési programoknak helyet adni. Burány Sándor szerint ennek azért van kitüntetett jelentősége, mivel a munkavállalók képzésére óriási az igény, a felnőttképzés infrastruktúrája viszont még nem kellően épült ki.

A munkaügyi miniszter azt reméli, hogy az uniós pályázatokat teljes egészében ki tudjuk majd használni. E téren biztató a nagy érdeklődés a pályázatok iránt. A hefop keretében februárban és márciusban 18 pályázatot hirdettek meg, eddig 4 ezer dokumentáció letöltését regisztrálták, és csaknem hatszázan érdeklődtek a telefonos ügyfélszolgálatnál. A források sikeres megszerzése céljából a szaktárca komoly információs kampányba kezdett; az április közepén, Budapesten indult, majd a vidéki nagyvárosokban folytatódó konferenciasorozat keretében az érdeklődők megismerkedhetnek a pályázati lehetőségekkel.

De nem egyedül a hefop-nak, hanem a másik négy operatív programnak is lesz foglalkoztatásbővítő hatása – hangsúlyozza Burány Sándor. A szakemberek szerint 2004 és 2006 között 100 ezer új álláshely jöhet létre az uniós források segítségével, s még több munkahely megőrzése válik lehetővé.

Az idén mintegy 2200 új álláshely létesülhet 2 milliárdos központi támogatással. A munkahelyteremtő támogatások odaítélése során kiemelt figyelem övezi a hátrányos helyzetű térségekben megvalósítandó beruházásokat és a minél több új álláshely létrehozását tervező cégeket. A miniszter azt ígéri, hogy – tekintettel e támogatási forma iránti nagy igényre – ha a Munkaerő-piaci Alap helyzete megengedi, akkor elképzelhető, hogy még az idén újabb forrásokkal egészítik ki a munkahelyteremtő programot. A munkaerő-piaci válsághelyzetek kezelésére elkülönített egymilliárdos keretből pedig eddig több mint 220 milliót használt fel a tárca, s ezzel 1300 munkahely megőrzése vált lehetővé.

Emellett a minisztérium eddig 1,5 milliárd forintot fordított munkaerő-piaci rétegprogramokra, amelyekkel 3500 munkanélküli képzését, illetve elhelyezését oldották meg. A pályázat nyertesei azok a munkaügyi központok voltak, amelyek az egyes célcsoportok, így például a romák és az alacsony képzettségűek elhelyezkedésének elősegítésére komplex szakmai megoldásokat dolgoztak ki. A diplomás fiatalok részére meghirdetett nyertes projektek keretében pedig az Európai Unió strukturális alapjainak forrásaira történő pályázatok készítésére, a programok menedzselésére készülhetnek fel a fiatalok. A fővárosban jelentkező egyre nagyobb társadalmi probléma megoldása – a hajléktalanok foglalkoztatásának elősegítése civil szervezetek közreműködésével – szintén nagy hangsúlyt kapott a támogatott pályázatokban.

Össze kell hangolni a hazai és uniós forrásokat

Első ránézésre úgy tűnhet, hogy az EU idén megnyíló strukturális alapjaiból lehívható tetemes nagyságú források kizárólag csak növelik a foglalkoztatáspolitikai célokra költhető összeget. Csakhogy a humánerőforrás-fejlesztési uniós pályázatokhoz szükséges – a támogatások egynegyedét kitevő – költségvetési önrészt a Munkaerő-piaci Alapból különítették el, így lényegesen szűkülnek azok a pénzügyi lehetőségek, amelyeket közvetlenül a munkaerő-piaci programokra lehet kihasználni – mondja Horváth Gábor, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) főtitkára.

Vagyis az idén a központi foglalkoztatáspolitikai programokra kevesebb pénz jut, mint tavaly. Ez az oka annak, hogy a munkahelyteremtő támogatásokra, amelyekre 2003-ban csaknem 6 milliárd forint jutott, ebben az évben csupán 2 milliárd áll rendelkezésre, miközben tavaly is 15-16 milliárdra volt igény. Pozitív fejlemény azonban, hogy a pályázatokról már áprilisban döntés született, vagyis a támogatások hatása még ebben az évben érvényesülni fog,

A foglalkoztatáspolitika céljaira rendelkezésre álló források azonban nagyon széttagoltak, hiszen a megyei szervezetek, a munkaügyi kormányzat és a regionális fejlesztési tanácsok is hasonló vagy ugyanazon célokra fordítanak pénzt, Horváth Gábor szerint azonban az idei szerényebb összeget hatékonyabban kell felhasználni, s ennek érdekében nagy hangsúlyt kellene helyezni a munkaerő-piaci eszközök eredményességének mérésére és a felhasználás ellenőrzésére. Ráadásul az uniós pályázatok megjelenésével tovább bonyolódik a helyzet. A munkaügyi kormányzatnak éppen ezért fel kell vállalnia a koordináló szerepet, s saját információs központjában összegyűjteni a különféle forrásokat, hogy azok a pályázó számára elérhetőek és összehasonlíthatóak legyenek. Emellett a sokféle pénzügyi lehetőséget is össze kell hangolni, hogy azokat a kitűzött foglalkoztatási célokra lehessen összpontosítani.

A munkaadói érdekképviseletek örülnek annak, hogy az EU és Magyarország munkapiacot érintő céljai között az idén prioritást kapott az inaktivitás csökkentése, s ennek kapcsán az alkalmazhatóság javítása – mondja Horváth Gábor. Az uniós pályázatok már nemcsak képzéssel, hanem ennél szélesebb eszköztárral segítik elő a foglalkoztathatóságot, ami által javul a munkaerőkínálat: több és jobban képzett munkavállaló lesz elérhető a munkaerőpiacon. Ez azért is nagyon fontos, mivel a magyar gazdaságban jelentős a munkaerőhiány is: a hivatalos statisztikák szerint havonta 50-60 ezer betöltetlen álláshelyről tud a munkaügyi szervezet, de a valóságban ennek többszöröséről van szó.

A munkavállalók másként osztanának

A szakszervezetek nem tartják elégségesnek a munkahelyteremtésre az idén elkülönített központi forrásokat, hiszen e célra a kormány 2004-ben egyelőre mindössze 2 milliárd forintot kíván fordítani – mondja Wittich Tamás, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének (MSZOSZ) elnöke. Bár ezenkívül még csaknem kétmilliárd áll rendelkezésre munkahelymegőrző támogatásokra, a források aligha fogják kielégíteni az igényeket.

A szakszervezeti vezető szerint a gazdaság évek óta zajló erőteljes szerkezetátalakulása miatt főként a munkahelymegtartó támogatásokra lenne egyre nagyobb szükség, éppen ezért a Munkaerő-piaci Alap megyékre lebontott decentralizált keretéből többet kellene erre fordítani. Wittich Tamás azt is indokoltnak tartaná, hogy a források szétosztásába a szociális partnerek is beleszólhassanak.

Az EU idén megnyíló strukturális alapjaiból viszont óriási összeg áll majd rendelkezésre a humánerőforrás-fejlesztés operatív program keretén belül a foglalkoztathatóság, vagyis a magyar munkaerő versenyképességének javítására, főként munkaerő-piaci képzések formájában. A munkahelyek létrehozását pedig közvetett módon a gazdasági versenyképességi program pályázataitól lehet várni.

A szakszervezeti vezető azonban hangsúlyozza, hogy a tetemes uniós pénzeszközök felhasználása csupán akkor lehet hatékony, ha az átgondolt, összehangolt kormányzati foglalkoztatáspolitikai koncepció jegyében valósul meg. Emellett szükség van ágazati politikákra is, amelyek révén kezelni lehet a munkaerő-piaci struktúraváltás folyamatát, amely során az alacsony hozzáadott értékű termelést folytató cégeket a magasabb képzettséget és technológiát képviselő befektetők váltják fel.

Wittich Tamás azt is fontosnak tartja, hogy az uniós pályázati kiírások áttekinthetőek és egyszerűek legyenek. Erre azért is szükség volna, hogy a pályázás ne legyen nagyon drága, és ne arról szóljon, hogy a pályázatíró cégek minél nagyobb hasznot fölözhessenek le. Az MSZOSZ elnöke arra is figyelmeztet, hogy egyes pályázatokhoz túlságosan nagy önerő szükséges, vagyis fennáll a veszély, hogy éppen a rászorulók maradnak ki a lehetőségekből.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2004. május 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8330 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8330 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4946 olvasói kérdésre 4946 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8330 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8330 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4946 olvasói kérdéssel.

Szakképzési munkaszerződés - a lehetséges időtartam

Az Szkt. 83. §-ának (2) bekezdése szerint "szakképzési munkaszerződés a szakirányú oktatásban részt vevő tanulóval, illetve a képzésben részt vevő személlyel köthető
a) a...

Tovább a teljes cikkhez

Hallgatói munkaszerződés-kötés - nem a duális képzéstől függ

Az Nftv. 44. § (1) bekezdés a) pontja értelmében a hallgató hallgatói munkaszerződés alapján végezhet munkát a duális képzés képzési ideje alatt külső vagy belső gyakorlóhelyen,...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elszámolása hosszabb teljes munkaidőben

Portásokat alkalmazunk heti 45 órás bejelentéssel. A beosztás szerinti napokon 12 órát dolgoznak. A szabadságot a beosztás szerinti napokon a beosztás szerinti órában számoljuk el. Egy...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármesteri és képviselő-testületi mandátum lejárta

2024 júniusában egy időben kerül sor az önkormányzati és az európai parlamenti választásokra, azonban a polgármester és a képviselő-testület mandátuma 2024 októberéig tart....

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusbér - sávok és csökkenthetőség

A 2024. évi tanárbéremelés érdekében az 1615/2023. Korm. határozat 6. pontja így rendelkezik: "a kormány felkéri a nem állami fenntartású köznevelési intézmények, valamint a Gyvt....

Tovább a teljes cikkhez

Rendszeres változás a délutáni műszakpótlékra jogosultságnál

A Gyvt. 15. §-ának (10) bekezdése szerinti, ún. "délutáni műszakpótlék" szabályának alkalmazása során a "rendszeres változás" meghatározásakor alkalmazható-e az Mt....

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4946 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 258-ik lapszám, amely az 4946-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Az adótörvények 2024. évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem