×

Alkalmi munkakönyv szezonmunkásoknak

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2003. december 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 70. számában (2003. december 15.)
Az alkalmi munkavállalói könyv (AM) iránti igény – legalábbis a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium (FMM) adatai szerint – növekvő tendenciát mutat. A mindössze ötéves múltra visszatekintő foglalkoztatásösztönző konstrukcióval valamelyest visszaszorítható a feketemunka is.

Az alkalmi munkavállalás lehetőséget teremt arra, hogy a rövidebb időtartamú, alkalomszerű tevékenység munkaviszonyként nyerjen elismerést, ami a tartósan állástalanoknak is garantálhatja a társadalombiztosítási és munkanélküli-ellátást.

Az AM-mel történő foglalkoztatás előnye, hogy az alkalmi munkáért kifizetett munkabérhez igazodó értékben – az alkalmi munkakönyvbe beragasztott közteherjegybélyeggel – a munkabért terhelő valamennyi járulék, illetve a munkavállalót terhelő személyijövedelemadó-előleg befizethető. A munkavállaló a közteherjegy ellenében egészségügyi és nyugdíjellátásra, valamint munkanélküli-ellátásra szerez jogosultságot.

 

kik kérhetnek am-könyvet?

– Mindazok, akik a 16. életévüket betöltötték, beleértve azokat is, akik munkanélküli-járadékban részesülnek.

– A 15. életévüket betöltött tanulók, akik általános iskolában, szakiskolában vagy középiskolában nappali rendszerű képzés keretében tanulmányokat folytatnak. A diákok csak az iskolai szünet alatt vállalhatnak munkát.

– A Magyarországon működő szakiskolák, középiskolák, alapfokú művészetoktatási intézmények, felsőoktatási intézmények nappali tagozatos tanulói, illetve a hallgatói jogviszonyban álló külföldiek.

Törvényi háttér

Az AM elterjedését elősegítendő, egy tavalyi törvénymódosítással mérsékelték a közteherjegy értékét. Ezek szerint, ha a munkaadó a munkaügyi központ által nyilvántartott állástalant foglalkoztat, a korábbinál mintegy negyedére csökkentett értékű közteherjeggyel teljesítheti a járulékfizetési kötelezettségét. A minisztérium adatai szerint 2001-ben országszerte 32 ezer AM-könyvet váltottak ki, 2002-ben ez a szám 40 ezerre bővült.

Növekedett a ledolgozott napok száma is, 141 ezerről 252 ezerre, ami 79 százalékos emelkedést jelez. 2003 első hét hónapjaiban pedig már 257 millió forint értékben vásároltak közteherjegyet, ez több mint másfélszerese (152 százalék) az előző év azonos időszakában tapasztalt forgalomnak. Az idén július végéig több mint 56 ezer alkalmi könyvet váltottak ki, ami a tavalyi hasonló időszakhoz képest 237 százalékos növekedést mutat.

Az alkalmi munkakönyv elterjedése ellenére a mezőgazdaságban – ahol különösen indokolt lehet a használata – még dívik a feketemunka. Az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF) szakemberei a közelmúltban végeztek ellenőrzést az ágazatban.

Kovács Mária főosztályvezető érdeklődésünkre elmondta: az ellenőrzés egyik tapasztalata, hogy míg egyes munkáltatók nincsenek tisztában az alkalmi könyv előnyeivel, mások idegenkednek az adminisztrációs terhektől. Ezért, ha néhány napra vesznek fel alkalmi munkást, inkább megkockáztatják a feketefoglalkoztatást.

Természetesen pozitív példák is akadnak. A munkanélküliségtől sújtott régióban, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Munkaügyi Központban kedvező tapasztalatokról is beszámoltak. A megyében több olyan vállalkozás is található, amelyek tulajdonosai rendszeresen foglalkoztatnak alkalmi munkakönyvvel rendelkező dolgozókat.

A 930 lakosú Nyírjákón több mint húszszázalékos a munkanélküliségi ráta. Ezt a polgármesteri hivatal rendhagyó módon igyekszik enyhíteni. Szabó József polgármester elmondta: az önkormányzat öt hektár földet bérelt, ahol paradicsomot termeszt, a zöldség átvételére pedig szerződést kötött a leveleki konzervgyárral. A paradicsom szüretelésére alkalmanként 30-40 embert tudtak nyáron felvenni. A foglalkoztatottak – a növény érésétől függően – hetente általában négy-öt napot dolgoztak.

A szüretelésben – alkalmi munkakönyvvel – nemcsak állástalanok, hanem középiskolás diákok, nyugdíjasok is részt vettek. A polgármester szerint az iskolakezdés előtt mindenkinek jól jött a pluszpénz, s további pozitívum az is, hogy az önkormányzat is bevételhez jutott.

Előny a munkáltatónak

Bökényiné Gazda Zsuzsa nagykállói vállalkozó tizennyolc alkalmi munkást foglalkoztatott a gyümölcsösében. Véleménye szerint a munkaadónak kedvező, hogy a közteherjeggyel leróhatja a munkabért terhelő járulékot, s az azzal járó pluszmunka nem jelent megterhelő adminisztrációs kötelezettséget. Ugyanakkor hátrányként említette, hogy az alkalmi könyvvel rendelkezők havonta folyamatosan tizenöt napot dolgozhatnak, miközben sok esetben a munka jellege ennél hosszabb időt tenne szükségessé. S persze az is előfordul – Bökényinének legalábbis ez a személyes tapasztalata -, hogy a dolgozók elhanyagolják az alkalmi munkakönyv kiváltását, ezért a munkáltatónak kell elvinni a dolgozókat a munkaügyi kirendeltségre.

A leveleki Rox Food Kft. vezetője, Székely Sándor kifejtette: mivel a gyümölcsösben, a szántóföldön mindig akad tennivaló, ezért alkalmi munkavállalókat is rendszeresen foglalkoztatnak. Véleménye szerint hasznosnak bizonyult az AM bevezetése, ezzel ugyanis lehetővé válik a feketemunka visszaszorítása.

Közismert, hogy a konzervgyártó cégeknél, illetve az építőiparban rendszeresen foglalkoztatnak idénymunkásokat. Ennek ellenére ezekben az ágazatokban nem terjedt el az alkalmi könyv használata. Ennek oka maga a munkafolyamat, nevezetesen az, hogy e cégeknél évente több hónapra alkalmazzák az idénymunkásokat.

Ezt erősítette meg Ábrahám Tibor, a Kecskeméti Konzervgyár Rt. vezérigazgatója is. Elmondta: sokat foglalkoztak e kérdéssel, hiszen az AM intézményét jó kezdeményezésnek tartják. Mivel azonban az alkalmi munkavállalói könyvvel rendelkezők havonta folyamatosan tizenöt napot dolgozhatnak, így ez a megoldás – esetükben – nem jöhetett szóba. A konzervgyárban ugyanis három-öt hónapig tart a szezon, amikor is – az állandó munkatársakon kívül – még 150-200 dolgozót foglalkoztatnak.

llástalanok alkalmazásakor fizetendő közteherjegy

Kifizetett munkadíj (Ft/nap)

Közteherjegy értéke (Ft/nap)

1200-1599

200

1600-2099

400

2100-2599

500

2600-3099

600

3100-4000

800

 

A közteherjegyek értéke a napidíj függvényében

Kifizetett munkadíj (Ft/nap)

Közteherjegy értéke (Ft/nap)

1200-1599

500

1600-2099

800

2100-2599

1000

2600-3099

1200

3100-4000

1500

 

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2003. december 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8360 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8360 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4964 olvasói kérdésre 4964 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8360 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8360 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4964 olvasói kérdéssel.

Szakképzési munkaszerződés saját munkavállalóval

Társaságunk duális képzőhely, 2023 őszén saját munkavállalóinkat beiskoláztuk munkakörükhöz tartozó technikusi képzésre (1,5 éves felnőttképzés keretében), a féléves...

Tovább a teljes cikkhez

Önkormányzati költségvetési szerv - a foglalkoztatás jogviszonya

Gazdasági, működtetési és közétkeztetési tevékenységgel foglalkozó önkormányzati fenntartású költségvetési szerv esetén kötelező-e közalkalmazotti jogviszonyban foglalkoztatni...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaviszony után megbízási jogviszony

Köthet megbízási szerződést egy magyarországi cég egy olyan magánszeméllyel, aki korábban a cég munkavállalója volt? A kolléga munkaviszony keretében HR manager munkakörben...

Tovább a teljes cikkhez

Végzettségi előírás a vendéglátásban

Nonstop vendéglátóipari egységben az üzemeltetőnek van szakirányú végzettsége, mellette két munkavállaló dolgozik, és egy alkalmi munkás, akiknek nincs végzettségük, "9235"...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti reprezentativitás változása kollektív szerződés módosításánál

Hét évvel ezelőtt kötöttünk kollektív szerződést a nálunk működő egyetlen szakszervezettel, amelyet azóta is rendszeresen felülvizsgálunk és módosítunk. Tavaly létrejött egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom összege

2024-ben jogosult lesz 40 éves köznevelési foglalkoztatotti jutalomra az óvónőnk. E jutalom meghatározásakor (illetmény) az esélyteremtési illetményrészt is figyelembe kell-e venni?...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom jogszerző ideje

Állásfoglalásukat szeretnénk kérni a Púétv. 105. §-ának (7) bekezdésében megjelölt szakmai gyakorlat munkavégzési kötelezettséggel nem járó szüneteltetésének időszakáról....

Tovább a teljes cikkhez

Mentő-gépkocsivezető munkaideje

Mentő-gépkocsivezetőként teljesítek szolgálatot. Van-e szabályozás arra, hogy mennyit tölthetek szolgálatban, ha nem írtam alá a 24 órás szolgálatot? Úgy tűnik, hogy Budapestre is...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elévülése

A munkáltató nem adta ki, a sok munka miatt a munkavállaló nem vette ki az adott évi szabadságait. Az előző évről így a munkavállalónak 18 munkanap szabadsága maradt (ebből 4...

Tovább a teljes cikkhez

Végzettségi előírás a vendéglátásban

Nonstop vendéglátóipari egységben az üzemeltetőnek van szakirányú végzettsége, mellette két munkavállaló dolgozik, és egy alkalmi munkás, akiknek nincs végzettségük, "9235"...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti reprezentativitás változása kollektív szerződés módosításánál

Hét évvel ezelőtt kötöttünk kollektív szerződést a nálunk működő egyetlen szakszervezettel, amelyet azóta is rendszeresen felülvizsgálunk és módosítunk. Tavaly létrejött egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom összege

2024-ben jogosult lesz 40 éves köznevelési foglalkoztatotti jutalomra az óvónőnk. E jutalom meghatározásakor (illetmény) az esélyteremtési illetményrészt is figyelembe kell-e venni?...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom jogszerző ideje

Állásfoglalásukat szeretnénk kérni a Púétv. 105. §-ának (7) bekezdésében megjelölt szakmai gyakorlat munkavégzési kötelezettséggel nem járó szüneteltetésének időszakáról....

Tovább a teljes cikkhez

Mentő-gépkocsivezető munkaideje

Mentő-gépkocsivezetőként teljesítek szolgálatot. Van-e szabályozás arra, hogy mennyit tölthetek szolgálatban, ha nem írtam alá a 24 órás szolgálatot? Úgy tűnik, hogy Budapestre is...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elévülése

A munkáltató nem adta ki, a sok munka miatt a munkavállaló nem vette ki az adott évi szabadságait. Az előző évről így a munkavállalónak 18 munkanap szabadsága maradt (ebből 4...

Tovább a teljes cikkhez

Hétvégi feladatok megszervezése hétköznapra beosztott munkavállalókkal

Intézményünk munkatársai háromhavi munkaidőkeretben dolgoznak, hétköznapokon. Előfordul, hogy hétvégén és ünnepnapokon rendezvényeket tartunk, melyek lebonyolításához...

Tovább a teljes cikkhez

Vasárnapi pótlékra való jogosultság strandfürdőkben

Önkormányzati fenntartású termálstrandfürdőben jogosultak-e vasárnapi pótlékra a munkavállalók? Ha igen, minden munkavállalót megillet a vasárnapi pótlék, vagy csak bizonyos...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítésének belső szabályozása

A munkáltató a napi munkába járás költségtérítéseként 30 Ft/km összeget fizet. Sajnos több munkavállaló nem ott lakik, ahonnan kéri a napi utazás elszámolását. Belső...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4964 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 259-ik lapszám, amely az 4964-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Az adótörvények 2024. évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem