×

Elvesztegetett munkanapok

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2003. október 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 68. számában (2003. október 15.)
Az utóbbi időben tapasztalt jelentős bérkiáramlás miatt, vagy akár az Európai Unió kereseti színvonalához való felzárkózás okán egyre több szó esik a termelékenység növelésének szükségességéről. A kutatók úgy vélik: a hazai keresetek emelésére irányuló munkavállalói követelések mindaddig megalapozatlanok, amíg a cégek termelékenysége nem javul. Bár a magyar gazdaság teljesítménye a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) adatai szerint tíz év alatt 44 százalékkal nőtt, a javulásra sokak szerint kevés az esély.

A kívánt bővülés elérését illetően a vállalatvezetők egyre pesszimistábbak, körükben a termelékenység javulását prognosztizálók aránya évről évre csökken. Míg 2000-ben a cégvezetőknek durván 70 százaléka várta e mutató javulását, addig 2001-ben már csak 62 százalékuk, 2002-ben pedig már csak kevéssel több, mint a válaszolók fele – derül ki a Czipin & Proudfoot Consulting 10 országban 2700 cégvezető megkérdezésével lefolytatott, reprezentatív felméréséből. E tanulmányból ugyanakkor az is kiderül, hogy 2001-hez képest csökkent az elvesztegetett munkanapok száma, igaz, szerény mértékben. Az említett esztendőben – 225 munkanapot alapul véve – az elpazarolt munkanapok száma még 97, 2002-ben már ennél valamivel kevesebb, 92, ám még ez is magas, 41 százalékos kiesést jelent.

Németh Helga, a Tetra Pak Hungária Rt. humánerőforrás-igazgatója túlzottnak találja a felmérésben foglalt munkaidő-kiesést.

- Bár a munkaidő-kihasználtságot nem mérjük, mert alapvetően az elvégzendő feladatok határozzák meg a munkával töltött időt – mondta -, de egészen biztos, hogy a vállalatunknál nem ilyen nagyarányú az elpazarolt munkaidő. Termelékenységünk az elmúlt években dinamikusan növekedett – folytatta -, s ezzel az ütemmel szeretnénk lépést tartani. Ehhez a munkaerő átcsoportosítása szükséges.

A kutatók szerint a munkanapveszteségnek több oka is lehet, de leggyakrabban a tervezés és az irányítás hiányosságai, illetve a vezetésben és a felügyeletben lévő problémák a bajok okozói.

Óriási szerep hárul az igazgatóságra – vélekedik Lindner Sándor. A Pénzjegynyomda Rt. humánpolitikai igazgatója azt tapasztalta: a technikai megújulás, a fejlesztés automatikusan maga után vonja a termelékenység javulását, de mindehhez az kell, hogy a menedzsment a megújulás motorjaként funkcionáljon. Véleménye szerint az európai szintű bérekhez való felzárkózás előfeltétele, hogy a termelékenység a béreknél nagyobb ütemben növekedjen. Szerinte a cégvezetők egyik felelősségteljes feladata, hogy folyamatosan figyeljék, milyen lehetőségek adódnak a termelékenység növelésére, s a szükséges anyagi erőforrásokat, feltételeket megteremtsék. A Pénzjegynyomda Rt.-nél a munkaidő kihasználtságát, az egész napos és a törtnapi veszteségidőket az éves munkaidőmérlegben elemezik, ez ugyanis a létszámtervezésnek is az egyik fontos kiindulópontja.

Kedvezőbb munkaidő-kihasználtság mellett nyilvánvalóan kevesebb dolgozó szükséges az adott feladat ellátásához – fejtette ki Lindner Sándor. Hozzátette: a munkaidő-kihasználtság szempontjából lényeges a munkarend szabályozása, illetve alkalmazása. A szellemi és a fizikai foglalkozásúak esetében különböző munkarendet alkalmaznak. Előbbiek lényegében rugalmas időbeosztásban dolgoznak, amikor is a törzsidőn kívül a peremidő teszi lehetővé a feladatokhoz igazodó rugalmas foglalkoztatást. A több műszakban dolgozó fizikaiak a kollektív szerződés szabályai szerint egyenlőtlen munkaidő-beosztás szerint is alkalmazhatók.

Lindner Sándor hangsúlyozta: a munkaidő jobb kihasználása az idei évre érvényes stratégiai céljaik között is szerepel, s kísérleti jelleggel mérik e mutatót. Ennek során az állásidő és a túlóra alakulását vetítik az összes ledolgozott órára. E mutató értékét havonta tervezik, és teljesítését folyamatosan követik. Arra a kérdésre, hogy miként lehetséges a munkaidő jobb kihasználása, a humánpolitikai igazgató kifejtette: a cég által befolyásolható veszteségidők mérséklése lehet a megoldás.

- A legnagyobb problémát abban látom – folytatta -, hogy az állásidő és a túlóra egy azonos időszakon belül rontja a munkaidő kihasználását. Az a kieső időszak, amit szervezési vagy egyéb más okból a dolgozók nem tevékenyen töltenek, óhatatlanul is többletóra-felhasználással pótolható, ez viszont pluszköltséggel jár, és rontja a hatékonyságot.

 

Dokumentált teljesítmény

A Munka Törvénykönyvének júliusban hatályba lépett módosítása alapján a teljesítménybért fizető munkáltatókra újabb feladat hárul. A jogszabály kimondja: a teljesítménykövetelményt a munkáltató olyan előzetes – objektív mérésen és számításon alapuló – elemzés alapján köteles meghatározni, amelynek keretében azt is megvizsgálja, hogy a követelmény rendes munkaidőben is teljesíthető-e, azaz a munkaadó elvárása nem irreális-e. Az említett dokumentum meglétét a munkaügyi felügyelők ellenőrzik, de az elemzés tartalmi helyességét már nem vizsgálják.

Vita a 38 óráról

A kormány vállalta, hogy a ciklus végéig 38 órára csökkenti a heti törvényes munkaidőt. A makroszintű érdekegyeztetés fóruma – a kormányoldal előterjesztése alapján – nemrégiben megvitatta a kérdést. A munkavállalói oldal képviselői szerint rögzíteni kell, hogy a 38 órás munkahét 2006 elejétől életbe lépjen, a munkaadói oldal viszont a gazdaság helyzetére hivatkozva nem tartja időszerűnek a téma megvitatását.

Lindner Sándor lényegesnek tartja a törvényes munkaidő újbóli szabályozását, illetve a csökkentésére vonatkozó döntés átgondolt előkészítését. Ennek kapcsán felveti, hogy a jelenleg érvényes munkajogi szabályok szerint a legalább 20 perc munkaközi szünet a törvényes munkaidő része lehet, de az is elképzelhető, hogy nem képezi részét annak.

Szervezetükben a munkaközi szünet – a kollektív szerződés szabályainak megfelelően – a törvényes munkaidő része, vagyis fizetett, de le nem dolgozott időnek számít. Ez azt jelenti, hogy a heti ledolgozott idő 38 óra 20 perc. Azoknál a szervezeteknél, ahol a munkaközi szünet nem része a munkaidőnek, a ledolgozott idő heti 40 óra, s a munkaközi szünetet efölött biztosítják. Célszerű lenne végiggondolni, hogy a Munka Törvénykönyve e kérdést egységesen szabályozza oly módon, hogy a munkaközi szünet a munkaidő részévé váljék, és ezáltal a ledolgozott idő 40 óránál kevesebb legyen.

Németh Helga szerint a 38 órás munkahét bevezetése szükségszerűen meghosszabbítaná a szabadságolások idejét. Ez viszont azt vonná maga után, hogy a többi foglalkoztatottra – akik éppen nincsenek szabadságon – nagyobb teher hárul, vagyis a munkaidő rövidülése valójában megnehezítené helyzetüket.

Felmérés a munkáról és a szabadidőről

A munka továbbra is nagyon fontos az emberek életében. Majdnem minden második magyar több energiát fordít kenyérkereseti tevékenységére, mint a szabadidőre – tudatta egy felmérésre hivatkozva a GfK Hungaria Piackutató Intézet.

A vizsgálatot a GfK-csoport brüsszeli székhelyű Ad Hoc Worldwide intézete 21 közép- és nyugat-európai országban, továbbá Oroszországban, Törökországban és az USA-ban végezte el tavasszal. Ezek szerint Magyarországon a megkérdezett dolgozók és tanulók 28 százaléka mondta azt, hogy sokkal több energiát fordít a munkára, mint a magánéletre. A munkához való viszonyulást tükröző adatok azt jelzik, hogy a hazai életfelfogás átlagosnak tekinthető. A szabadidő eltöltése azonban sok eltérést mutat a más országokban tapasztaltakhoz képest: a magyarok ugyanis keveset sportolnak, ritkán látogatnak klubokat és vendéglátóhelyeket, s a mozizást sem sorolják a legkedveltebb elfoglaltságaik közé. A magyar válaszolók kikapcsolódásának elsődleges színtere az otthon, ahol a megkérdezettek tévéznek, zenét hallgatnak, olvasnak, illetve számítógépükkel foglalatoskodnak.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2003. október 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8330 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8330 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4946 olvasói kérdésre 4946 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8330 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8330 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4946 olvasói kérdéssel.

Szakképzési munkaszerződés - a lehetséges időtartam

Az Szkt. 83. §-ának (2) bekezdése szerint "szakképzési munkaszerződés a szakirányú oktatásban részt vevő tanulóval, illetve a képzésben részt vevő személlyel köthető
a) a...

Tovább a teljes cikkhez

Hallgatói munkaszerződés-kötés - nem a duális képzéstől függ

Az Nftv. 44. § (1) bekezdés a) pontja értelmében a hallgató hallgatói munkaszerződés alapján végezhet munkát a duális képzés képzési ideje alatt külső vagy belső gyakorlóhelyen,...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elszámolása hosszabb teljes munkaidőben

Portásokat alkalmazunk heti 45 órás bejelentéssel. A beosztás szerinti napokon 12 órát dolgoznak. A szabadságot a beosztás szerinti napokon a beosztás szerinti órában számoljuk el. Egy...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármesteri és képviselő-testületi mandátum lejárta

2024 júniusában egy időben kerül sor az önkormányzati és az európai parlamenti választásokra, azonban a polgármester és a képviselő-testület mandátuma 2024 októberéig tart....

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusbér - sávok és csökkenthetőség

A 2024. évi tanárbéremelés érdekében az 1615/2023. Korm. határozat 6. pontja így rendelkezik: "a kormány felkéri a nem állami fenntartású köznevelési intézmények, valamint a Gyvt....

Tovább a teljes cikkhez

Rendszeres változás a délutáni műszakpótlékra jogosultságnál

A Gyvt. 15. §-ának (10) bekezdése szerinti, ún. "délutáni műszakpótlék" szabályának alkalmazása során a "rendszeres változás" meghatározásakor alkalmazható-e az Mt....

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4946 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 258-ik lapszám, amely az 4946-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Az adótörvények 2024. évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem