×

Perben a biztosítóval

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2003. április 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 62. számában (2003. április 15.)
A társadalombiztosítási szervek által hozott jogerős határozatokkal szemben az érintettek a bíróságnál kereshetnek jogorvoslatot. Cikkünk az ilyen perek szabályait ismerteti.

A társadalombiztosítási határozatok bírósági felülvizsgálatára a Polgári Perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (Pp.) általános eljárásjogi szabályait a XX. fejezet eltéréseivel, továbbá a XX. fejezet 341. §-ának a)-e) pontjaiban meghatározott további eltérésekkel kell alkalmazni.

Speciális eljárási szabályok

Egyedi perindítási határidő

A határozat ellen a keresetet minden esetben a társadalombiztosítási jogszabályokban meghatározott határidő alatt kell megindítani – ez annyit jelent, hogy ezekben az esetekben a közigazgatási határozatok felülvizsgálatára meghatározott, 30 napos, egységes perindítási határidő nem tekinthető irányadónak. Megjegyezzük, hogy a külön jogszabályok is általában 30 napos perindítási határidőt írnak elő.

Alperes a társadalombiztosítási perben

A keresetet minden esetben az első fokú társadalombiztosítási szerv ellen kell megindítani, még akkor is, ha a felülvizsgálni kért határozatot a másodfokú szerv hozta. Ennek az az indoka, hogy a nyugellátással, baleseti nyugellátással kapcsolatban a nyugdíjbiztosító igazgatóság által hozott első fokú határozatot ugyanannak a szervnek a vezetője, illetve vezetőhelyettese bírálja el. Hasonló a helyzet a vasutak igazgatási szerveinek nyugellátással kapcsolatos határozathozatala során, és akkor is, ha első fokon az egészségbiztosítási pénztár, illetőleg kirendeltség szakágazati egysége, vagy a Vasutas Társadalombiztosítási Igazgatóság jár el. Itt tehát nem a szerv vezetőjét kell perbe vonni, hanem az első fokú határozatot hozó társadalombiztosítási szervet.

Betegségi, anyasági ellátással kapcsolatos perek

A betegségi és az anyasági ellátással kapcsolatos keresetet a munkáltató székhelye (telephelye) szerint illetékes társadalombiztosítási igazgatóság (kirendeltség) ellen kell megindítani akkor is, ha az első fokú határozatot nem ez a szerv hozta. A betegségi és anyasági ellátással kapcsolatos perindítás esetén a Pp. idézett rendelkezése azért írja elő az illetékes társadalombiztosítási igazgatóság (kirendeltség) alpereskénti perbe vonását, mert mentesíteni kívánja a társadalombiztosítási feladatokat ellátó kifizetőhelyet, illetőleg a TÁH-ot (területi államháztartási hivatal) a perben állás nehézségei alól.

Illetékesség

A jelenleg hatályos szabályok szerint az eljárásra (felülvizsgálatra) az a munkaügyi bíróság az illetékes, amelynek területén a társadalombiztosítás helyi szervének székhelye van.

Az illetékességi szabályok változása

Az Országos Ítélőtábla székhelyének és illetékességi területének megállapításáról, valamint az igazságszolgáltatás működését érintő egyes törvények módosításáról szóló 1999. évi CX. törvény 52. §-a 2000. március 1-jétől hatályos rendelkezése alapvetően megváltoztatta a társadalombiztosítási határozatok felülvizsgálatának bírósági fórumrendszerére vonatkozó korábbi szabályokat. A törvény új rendelkezéseit a hatálybalépését követően indult ügyekben kell alkalmazni, aminek értelmében e perek a társadalombiztosítás helyi szervének székhelye szerint illetékes munkaügyi bíróság hatáskörébe tartoznak.

A teljesség kedvéért említjük meg – hiszen napjainkra a probléma már elveszthette a jelentőségét -, hogy a korábbi szabály ezekben a perekben a megyei bíróság székhelyén működő helyi bíróság, Budapest területén pedig a Pesti Központi Kerületi Bíróság kizárólagos illetékességét mondta ki. Miután ezeket a rendelkezéseket a 2000. március 1. napján folyamatban lévő ügyekben továbbra is alkalmazni kellett, annak helyes és egységes értelmezésére született meg a Legfelsőbb Bíróság Közigazgatási Kollégiumának 28. számú állásfoglalása. Ebben a Legfelsőbb Bíróság kimondta, hogy

– a társadalombiztosítási határozat felülvizsgálata iránti perben a társadalombiztosítás helyi szervének székhelye szerinti megyei bíróság székhelyén lévő helyi bíróság illetékes az eljárásra, illetőleg

– a fővárosi és Pest megyei társadalombiztosítási szerv által hozott határozatok felülvizsgálatára a Budakörnyéki Bíróság illetékes, ha a társadalombiztosítási szerv Pest megyei illetékessége körében jár el.

Általános megváltoztatási jogkör

A bíróság általánosságban jogosult a társadalombiztosítási határozat megváltoztatására. Emlékeztetünk arra, hogy a közigazgatási határozatok bírósági felülvizsgálatát szabályozó részben a Pp. tételesen felsorolja azokat a közigazgatási döntéseket, amelyek vonatkozásában a bíróságnak jogosultsága van azok megváltoztatására.

 

Bírósági felülvizsgálat a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény alapján

Az egészségbiztosítási ellátások tekintetében hozott, jogszabálysértő érdemi másodfokú határozat bírósági felülvizsgálatát kérheti – a határozat kézbesítését követő harminc napon belül – az, akinek jogosultságát vagy kötelezettségét a határozat érinti.

Ha az első fokú határozatot a kifizetőhely vagy a TÁH hozta, a keresetet a munkáltató székhelye (telephelye) szerint illetékes egészségbiztosítási pénztár, MEP ellen, a Vasutas Társadalombiztosítási Igazgatóság esetében a Vasutas Társadalombiztosítási Igazgatóság ellen kell benyújtani.

Ha egyéb kizáró ok nincs, a megállapított egészségbiztosítási ellátást annak ellenére folyósítani kell, hogy a keresetlevelet benyújtották.

A megtérítésre kötelezett személy az ellene kibocsátott fizetési meghagyással szemben bírósághoz fordulhat. A fizetési meghagyás ellen határidőben benyújtott keresetnek a vitatott összeg erejéig halasztó hatálya van.

A biztosított keresőképessé nyilvánítása miatt panasszal fordulhat a külön jogszabályba foglalt orvosi bizottsághoz. E bizottság döntése ellen jogorvoslatnak helye nincs.

A kizárólagos méltányossági jogkörben hozott intézkedéssel, illetőleg határozattal szemben jogorvoslattal élni nem lehet.

A baleseti járadékkal kapcsolatos jogorvoslatokra a Tny.-nek a nyugellátások esetében érvényesíthető jogorvoslatokra vonatkozó rendelkezéseit kell alkalmazni.

A társadalombiztosítási perben is alkalmazható általános eljárási rendelkezések

A Pp. fentiekben megjelölt rendelkezésében tételesen nevesített eltéréseket meghaladóan a társadalombiztosítási határozat felülvizsgálatára is a közigazgatási perekben érvényesülő szabályokat kell alkalmazni, amelyeket – mint azt korábban már említettük – a Pp. XX. fejezete tartalmaz. Emellett természetesen alkalmazni kell a Pp. általános részének rendelkezéseit is abban a körben, ahol azok nem ütköznek a különös, illetve ezen belül is a speciális előírásokkal.

Keresetindítás, intézkedések

Iratbeszerzés, értesítés

A közigazgatási iratokat a tanács elnöke szerzi be, egyben – ha a keresetet közvetlenül a bíróságnál nyújtották be – értesíti a keresetlevél benyújtásáról a határozat végrehajtásának elrendelésére jogosult közigazgatási szervet.

Nyilatkozat

A bíróság a keresetlevél kézbesítésével egyidejűleg nyilatkozattételre hívja fel a határozatot hozó közigazgatási szervet. A nyilatkozatot a felperes részére a bíróság kézbesíti.

A végrehajtás felfüggesztése

A bíróság a közigazgatási határozat végrehajtásának a felfüggesztését az eljárás folyamán bármikor – már a tárgyalás kitűzése előtt is – akár hivatalból, akár kérelemre elrendelheti. Meg kell említenünk, hogy a végrehajtás felfüggesztésére jelenleg már csak igen szűk körben van lehetőség. A Legfelsőbb Bíróság Közigazgatási Kollégiuma 14. számú állásfoglalása szerint a bíróságnak a közigazgatási határozat végrehajtásának felfüggesztése tárgyában hozott végzése ellen külön fellebbezésnek van helye. Ennek megfelelően a bíróságnak a végzést indokolnia kell.

A bíróság a határozat végrehajtásának felfüggesztését különösen akkor rendelheti el, ha

– a határozat azonnal végrehajthatóvá nyilvánítása jogszabályt sért, illetőleg

– ha a felfüggesztést különös méltánylást érdemlő vagy egyéb jelentős körülmények indokolják, vagy

– ha a végrehajtás a fél számára súlyos hátrányt előidéző következményekkel járhat.

Amennyiben a keresetlevelet közvetlenül a bíróságnál nyújtják be, úgy a bíróság nyolc napon belül akkor határozhat a végrehajtás felfüggesztéséről, ha a fél a keresetlevélhez a felülvizsgálni kért közigazgatási határozatokat is csatolja.

Bizonyítás

A Pp. XX. fejezete lényeges eltérést nem tartalmaz az általános bizonyítási rendelkezésekhez képest. Csupán a Pp. 338. §-ának (1) bekezdése rendelkezik arról, hogy a bizonyítási eljárással járó költségek előlegezésére a közigazgatási szervet nem lehet kötelezni, hanem reá a költségmentesség engedélyezése esetében irányadó szabályokat kell megfelelően alkalmazni.

Az anyagi jogszabálysértést a bíróság azonban a társadalombiztosítási határozatok felülvizsgálatára irányuló eljárásokban is csak akkor tudja megállapítani, ha a perben lefolytatja a felek által indítványozott és szükséges bizonyítást. Nem kellően felderített, részben hiányos tényállás alapján hatályon kívül helyezésnek nincs helye, a bíróság a tényállás tisztázásához szükséges bizonyítást köteles lefolytatni.

A felperes bizonyítási kötelezettsége

A Pp. 164. §-ának (1) bekezdése alapján a közigazgatási perben a felperesnek kell bizonyítania, hogy a keresettel támadott közigazgatási határozat jogszabálysértő, és neki kell megjelölnie azokat a tényeket is, amelyekre jogát alapozza. A felperesnek kell előterjesztenie a tények bizonyítására szolgáló bizonyítékokat. Amennyiben ezt a kötelezettségét nem teljesíti, akkor a bizonyítatlanság az ő terhére veendő figyelembe.

Az alperes bizonyítási kötelezettsége

A tényállás nem kellő felderítése és hiányossága esetén az alperest is terhelheti bizonyítási kötelezettség, amelynek elmulasztása értelemszerűen az ő terhére esik.

A hivatalbóli bizonyítás tilalma

A törvény külön megengedő rendelkezése hiányában közigazgatási perben nincs helye a bizonyítás úgynevezett hivatalbóli elrendelésének [Pp. 164. § (2) bekezdés]. Kérdéses azonban, hogy mi a helyes eljárás akkor, ha a közigazgatási ügy nem kellően felderített, tényállása hiányos, de bizonyítási indítványt egyik fél sem tesz. A közigazgatási bírák értekezletén elhangzott álláspont szerint ilyenkor a bíróságnak a közigazgatási határozatot hatályon kívül kell helyeznie, és a közigazgatási szervet új eljárásra kell köteleznie.

Meghagyás, viszontkereset

A közigazgatási (társadalombiztosítási) perben nincs helye bírósági meghagyás kibocsátásának, valamint viszontkereset előterjesztésének sem.

Fellebbezés

A bíróság ítélete ellen fellebbezésnek kizárólag akkor van helye, ha

– a közigazgatási pert olyan határozat bírósági felülvizsgálata iránt indították, amelyet olyan szerv hozott egyfokú eljárásban, amelynek illetékessége az egész országra kiterjed, és

– ezt a határozatot a bíróság a törvény alapján megváltoztathatja.

Illeték- és költségmentesség

Az 1998. január 1-jétől hatályos, a társadalombiztosítási ellátásokkal és igényekkel kapcsolatos törvények közül a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény 81. §-a a törvényben szabályozott nyugellátás, hozzátartozói nyugellátás iránti igények érvényesítésével kapcsolatos valamennyi eljárás illeték- és költségmentességét, míg a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 61. §-ának (9) bekezdése az egészségbiztosítási ellátások iránti igények érvényesítésével kapcsolatos valamennyi eljárás illeték- és költségmentességét mondta ki (illetőleg tartotta fenn).

Ugyanakkor a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény 59. §-ának (2) bekezdése az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény 43. §-a (3) bekezdésének módosításával kimondta a társadalombiztosítási járulékkötelezettséggel kapcsolatos perek illetékkötelezettségét.

A fenti jogszabályok az egységes jogalkalmazás érdekében szükségessé tették, hogy a kérdést a Legfelsőbb Bíróság Közigazgatási Kollégiuma jogegységi döntésben rendezze. Ennek eredményeként született meg a 3/1999. számú jogegységi határozat, amelyben a Legfelsőbb Bíróság kimondta, hogy a nyugellátás, hozzátartozói nyugellátás iránti igények, valamint az egészségbiztosítási igények érvényesítésével kapcsolatos perek illeték- és költségmentesek. A társadalombiztosításijárulék-fizetési kötelezettséggel kapcsolatos perekre azonban – a jogegységi döntés szerint – a tárgyi költségmentesség nem vonatkozik.

Illetékek az első fokú eljárásban

A polgári eljárásban az illeték alapja az eljárás tárgyának az eljárás megindításakor fennálló értéke. Ha az eljárás tárgyának az értéke nem állapítható meg, és ha törvény másként nem rendelkezik, az illeték számításának alapja: a helyi bíróság előtt a peres eljárásban 250 000 forint, a nemperes eljárásban 125 000 forint; a Fővárosi Bíróság és a megyei bíróság előtt első fokon indult peres eljárásban 350 000 forint, nemperes eljárásban pedig 175 000 forint.

Az előzőekben meghatározott illetékalap után az illeték mértéke – az illetéktörvény általános rendelkezése szerint – a peres eljárásban 6 százalék, de legalább 7000 forint, legfeljebb 900 000 forint.

Felülvizsgálat a társadalombiztosítási nyugellátásokról szóló 1997. évi LXXXI. törvény alapján

A másodfokú érdemi határozat ellen az, akinek jogosultságát vagy kötelezettségét a határozat érinti – a határozat kézbesítésétől számított harminc napon belül -, keresettel fordulhat az első fokú határozatot hozó nyugdíj-biztosítási igazgatási szerv székhelye szerint illetékes bírósághoz.

Amennyiben egyéb kizáró ok nincs, a megállapított nyugellátást annak ellenére folyósítani kell, hogy a keresetlevelet benyújtották.

A nyugdíj-biztosítási igazgatási szerv a követelését fizetésre kötelező határozattal, illetőleg fizetési meghagyással érvényesíti. A jogerőre emelkedett határozat, illetőleg fizetési meghagyás végrehajtható közigazgatási határozat.

A megtérítésre kötelezett az ellene kibocsátott fizetési meghagyás ellen a kézbesítést követő harminc napon belül bírósághoz fordulhat. A fizetési meghagyás ellen határidőben benyújtott keresetnek a vitatott összeg erejéig halasztó hatálya van

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2003. április 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8330 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8330 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4946 olvasói kérdésre 4946 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8330 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8330 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4946 olvasói kérdéssel.

Szakképzési munkaszerződés - a lehetséges időtartam

Az Szkt. 83. §-ának (2) bekezdése szerint "szakképzési munkaszerződés a szakirányú oktatásban részt vevő tanulóval, illetve a képzésben részt vevő személlyel köthető
a) a...

Tovább a teljes cikkhez

Hallgatói munkaszerződés-kötés - nem a duális képzéstől függ

Az Nftv. 44. § (1) bekezdés a) pontja értelmében a hallgató hallgatói munkaszerződés alapján végezhet munkát a duális képzés képzési ideje alatt külső vagy belső gyakorlóhelyen,...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elszámolása hosszabb teljes munkaidőben

Portásokat alkalmazunk heti 45 órás bejelentéssel. A beosztás szerinti napokon 12 órát dolgoznak. A szabadságot a beosztás szerinti napokon a beosztás szerinti órában számoljuk el. Egy...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármesteri és képviselő-testületi mandátum lejárta

2024 júniusában egy időben kerül sor az önkormányzati és az európai parlamenti választásokra, azonban a polgármester és a képviselő-testület mandátuma 2024 októberéig tart....

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusbér - sávok és csökkenthetőség

A 2024. évi tanárbéremelés érdekében az 1615/2023. Korm. határozat 6. pontja így rendelkezik: "a kormány felkéri a nem állami fenntartású köznevelési intézmények, valamint a Gyvt....

Tovább a teljes cikkhez

Rendszeres változás a délutáni műszakpótlékra jogosultságnál

A Gyvt. 15. §-ának (10) bekezdése szerinti, ún. "délutáni műszakpótlék" szabályának alkalmazása során a "rendszeres változás" meghatározásakor alkalmazható-e az Mt....

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4946 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 258-ik lapszám, amely az 4946-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Az adótörvények 2024. évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem