×

Tb-változások

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2002. február 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 49. számában (2002. február 15.)
Januári számunkban a tb-terhek 2002-től érvényes változásait ismertettük. Most a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény (Tbj.) végrehajtására kiadott 195/1997. (XI. 5.) kormányrendelet módosításaival foglalkozunk

A Tbj. végrehajtása tárgyában kiadott kormányrendeletet a 259/2001. (XII. 19.) Korm. rendelet módosította, a változások 2002. január 1-jétől hatályosak.

Visszamenőlegesen vagy előre kifizetett jövedelem

Január 1-jétől megváltoztak azok a szabályok, amelyek a visszamenőleges időre és az előre fizetett, járulékalapot képező jövedelmek utáni járulékfizetési kötelezettséget, valamint a járulékfizetési felső határt határozzák meg. Alapesetben a kifizetés napján érvényes – a Tbj. 24. §-ának (1) bekezdése szerinti – járulékfizetési felső határt kell figyelembe venni. A rendelet 4. §-ának (2) bekezdése határozza meg a visszamenőleges időtartamra kifizetett, járulékalapot képező jövedelem vonatkozásában a járulékfizetési felső határt. A 2002. január 1-jétől hatályos rendelkezés szerint, ha a járulékalapot képező jövedelmet az esedékességet követő időpontban (elmaradt követelés) fizetik ki, akkor a járulékfizetési felső határ tekintetében a jövedelmet arra az évre (időszakra) kell figyelembe venni, amelyik évre (időszakra) azt kifizették. Például, ha a 2001. decemberi munkabért 2002. február 5-én fizetik ki, akkor a nyugdíjjárulékot legfeljebb a 2001. évi járulékfizetési felső határig lehet levonni.

Ha a járulékalapot képező jövedelmet a biztosítási jogviszony megszűnése miatt (például felmondási időre járó munkabér) a következő naptári évi időtartamra előre kifizetik, a járulékfizetési felső határt úgy kell megállapítani, hogy a kifizetés időpontjában érvényes járulékfizetési felső határ naptári napi összegét meg kell szorozni a következő naptári év biztosítási napjainak a számával, és legfeljebb az így kiszámított összegig kell levonni a nyugdíjjárulékot a következő évre járó járulékalapot képező jövedelemből.

A járulékalapot képező jövedelem után akkor is meg kell fizetni a járulékokat, ha annak kifizetésére a biztosítási jogviszony megszűnését követően kerül sor.

A rendelet azt is előírja, hogyan kell figyelembe venni járulékfizetési felső határ megállapítása szempontjából a biztosítási jogviszony megszűnését követően kifizetett, járulékalapot képező jövedelmet. Ebben az esetben – a Munka Törvénykönyvével összhangban – a jövedelmet úgy kell számításba venni, mintha annak kifizetésére a biztosítási jogviszony megszűnése napján került volna sor. Például, ha a biztosítási jogviszony 2001. december 31-én megszűnt, és az úgynevezett nyereségprémium kifizetésére 2002. áprilisban kerül sor, akkor a 2001. december 31-éig megállapított járulékfizetési felső határig kell levonni a nyugdíjjárulékot.

2002. január 15-ig kifizetett jövedelem

Fel kell hívni a figyelmet arra, hogy a módosító rendelet 10. §-ának (3) bekezdése szerint – a személyi jövedelemadóról szóló törvénnyel egyezően – a 2002. január 15-éig kifizetett járulékalapot képező jövedelem (decemberi kereset vagy prémium, 13. havi juttatás) vonatkozásában a járulékokat a 2001. évi mértékkel kell megállapítani, és a 2001. évi járulékfizetési felső határig kell levonni. A 2002. január 15. után kifizetett, a személyi jövedelemadóról szóló törvény szerint bérjövedelemnek minősülő, járulékalapot képező juttatások tekintetében a 2002. január 1-jétől hatályos rendelkezéseket kell alkalmazni.

Katonák, polgári szolgálatosok

A rendelet új meghatározása értelmében a fegyveres erők, a rendvédelmi szervek és a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok hivatásos és szerződéses állományú tagjai – elhalálozásuk esetén a hátramaradott hozzátartozói – részére nyugdíj helyett kifizetett 2 havi juttatás összegéből a nyugellátásnak megfelelő összeget a folyósító szervek a közöttük létrejött megállapodás alapján elszámolják az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatósággal. Ez még kiegészül azzal is, hogy a polgári szolgálatot teljesítő hadköteles után a Gazdasági Minisztérium fizeti meg a járulékokat (tagdíjat).

Szolgálati idő vásárlása

Pontosították a rendelet 8. §-ának (2) bekezdését is. Szolgálati idő "vásárlása" esetén – a törvényi szabályozással összhangban -, ha a megállapodást más javára kötik, a kedvezményezettre irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltését követően lehet csak önkéntes biztosításra szerződést kötni.

Nem kötelező a magánnyugdíjpénztár

Mivel 2002. január 1-jétől megszűnt a kötelező magán-nyugdíjpénztári tagság, okszerűen módosult a rendelet 7/C §-a is. 2002. január 1-jétől a pályakezdő a biztosítási jogviszony keletkezésének napjától köteles magán-nyugdíjpénztári tagdíjat fizetni. Abban az esetben, ha a pályakezdő az első biztosítási jogviszonya keletkezésekor nem, de a következő év december 31-ig választ magánnyugdíjpénztárat, a tagdíjfizetési kötelezettsége a tagsági jogviszonyának a létrejöttét követő hónap első napjával nyílik meg.

A rendelet 9/A §-ának (1) bekezdését pontosították, e szerint a belépési nyilatkozatot visszavonni nem lehet. Ha valaki visszalép a magán-nyugdíjpénztári rendszerből a kötelező társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe, akkor a visszalépésről kell nyilatkoznia. A visszalépés, illetőleg a magán-nyugdíjpénztári tagság megszűnésének napja a nyilatkozattétel időpontjánál korábbi időpont nem lehet.

Adategyeztetés

2002. január 1-jétől az Országos Egészségbiztosítási Pénztár különmegállapodásban foglaltak alapján egyezteti a Foglalkoztatási Hivatallal a biztosítottak meghatározott adatait.

Kedvezménytörvény

A rendelet 15. §-ában foglaltak alapján 2002. január 1-jétől az adó- és járulékbevallási nyomtatványok elkülönített soraiban kell bevallani a szomszédos államokban élő és Magyarországon munkaviszonyban foglalkoztatott magyar biztosítottak 11 és 3 százalékos mértékű egészségbiztosítási járulékait. A foglalkoztató által fizetett nyugdíj-biztosítási és a biztosítottól levont nyugdíjjárulékot az általános szabályok szerint kell bevallani. A járulékok megállapításánál a szomszédos államokban élő magyarokról szóló törvény, a szociálpolitikai és a szociális biztonsági egyezmények és a Tbj. előírásait kell alkalmazni.

Tagdíjbevallás

A rendelet 17/A §-a újraszabályozta a tagdíjbevallásokat. 2002-től a tagdíjak bevallásához és az önellenőrzéshez szükséges formanyomtatványokat, az adatszerkezetet és az informatikai utasítást a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) hivatalos lapjában, a Pénzügyi Közlönyben közzé kell tenni. A PSZÁF által rendszeresített nyomtatványok a magánnyugdíjpénztáraknál szerezhetők be. A bevallási és önellenőrzési nyomtatvány benyújtásával azonos a PSZÁF által rendszeresített számítógépes programmal előállított és aláírt irat benyújtása is.

A legalább 20 főt foglalkoztatóknak gépi adathordozón (mágneses adathordozó vagy CD-lemez) kell teljesíteniük a bevallási kötelezettségüket. Azonban a gépi adathordozóhoz csatolni kell a bevallás összesített adatait tartalmazó, kinyomtatott és aláírással hitelesített példányát is.

Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a rendelet 17/A §-a (5) bekezdésének előírásai – amelyek a számítógépes hálózat útján teljesített bevallásokkal kapcsolatos bejelentési és adatszolgáltatási kötelezettséget tartalmazzák – csak 2003. január 1-jével lépnek hatályba. A bekezdés rendelkezései szerint a bevallási kötelezettség elektronikus teljesítésének szándékát a tagdíjbevallásra előírt határidőt megelőző hónap 15. napjáig kell bejelenteni az illetékes magánnyugdíjpénztárhoz, egyidejűleg közölni kell a minősített hitelesítést szolgáló nevét, székhelyét és adóazonosító számát.

A számítógépes hálózat útján teljesített bevallás fogadásának, feldolgozásának és nyilvántartásának a feltételeit a magánnyugdíjpénztárak legkésőbb 2002. december 31-ig kötelesek kialakítani. Addig a korábbi szabályoknak megfelelően a bevallásokat elsősorban postai úton kell benyújtani a magánnyugdíjpénztárakhoz.

Egyéni vállalkozók, foglalkoztatók bevallásainak adattartama

Az új szabályok szerint a foglalkoztatónak a tárgyhónapban foglalkoztatott valamennyi magán-nyugdíjpénztári tagról, illetőleg a foglalkoztatónak nem minősülő egyéni vállalkozónak önmagáról kell bevallást adnia az adott magánnyugdíjpénztárhoz, mégpedig oly módon, hogy abból meg tudják állapítani azt az időtartamot,

  •  

  • amelyre a tagdíj bevallása történt,
  •  

  • amely alatt a biztosítottnak nem volt jövedelme, megjelölve annak okát is.

Közölni kell azt is, ha a tagdíjfizetési kötelezettséget megalapozó biztosítási jogviszony a tárgyhónapban kezdődött vagy szűnt meg. A bevallásban fel kell tüntetni a nyugdíjjárulék alapját képező jövedelmet, a levont tagdíj és a tagdíj-kiegészítés összegét. A tagdíj-kiegészítés összegét meg kell bontani a foglalkoztató, illetve a pénztártag által vállalt részre.

Amennyiben az egyéni vállalkozó a negyedévenkénti bevallási kötelezettség teljesítése helyett az évi egyszeri bevallás benyújtását választja, a választásáról a tárgyév január 31-éig, ha pedig a tagdíj-kötelezettség később keletkezett, az azt követő 15 napon belül írásban (bevallást pótló nyilatkozatban) értesíti az illetékes magánnyugdíjpénztárat.

A bevallást pótló nyilatkozatban az egyéni vállalkozó – ide nem értve az ún. többes jogviszonyos egyéni vállalkozót – az éves bevallás benyújtása mellett kötelezettséget vállal a tagdíj negyedévenkénti megfizetésére. Az ún. többes jogviszonyos egyéni vállalkozó arra vállal kötelezettséget a bevallást pótló nyilatkozatban, hogy a járulékfizetési kötelezettség keletkezését magában foglaló negyedévet követő hónap 12-éig fizeti meg a tagdíjat, és erről a pénztárat is értesíti.

A tagdíjat önkéntesen fizető pénztártag tagdíjelőírása a magán-nyugdíjpénztárral kötött szerződés alapján történik. Ahhoz, hogy a magánnyugdíjpénztár önkéntes teljesítésre megállapodást (szerződést) kössön a taggal, a tagnak be kell mutatnia a megyei nyugdíj-biztosítási igazgatósággal a szolgálati idő és nyugellátás alapjául szolgáló jövedelem szerzésére kötött megállapodást.

A tagdíjfizetési kötelezettség előírása az

  •  

  • egyházi személyek vonatkozásában az egyház,
  •  

  • a sorkatonák esetében a Honvédelmi Minisztérium,
  •  

  • a polgári szolgálatot teljesítőknél a Gazdasági Minisztérium,
  •  

  • az alkalmi munkavállalói könyvvel foglalkoztattak vonatkozásában pedig az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság tagdíjbevallást pótló adatszolgáltatása alapján történik.

Az az egyéni vállalkozó, aki biztosította(ka)t foglalkoztat, az önellenőrzési lap benyújtásával arra az időszakra helyesbíthet, amelyre a pénztártagnak nem volt nyugdíjjárulék-alapot képező jövedelme. A helyesbítésről az önellenőrzési lapot a tárgyévet követő év február 20-áig kell az érintett magánnyugdíjpénztárhoz benyújtani.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2002. február 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8360 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8360 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4964 olvasói kérdésre 4964 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8360 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8360 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4964 olvasói kérdéssel.

Szakképzési munkaszerződés saját munkavállalóval

Társaságunk duális képzőhely, 2023 őszén saját munkavállalóinkat beiskoláztuk munkakörükhöz tartozó technikusi képzésre (1,5 éves felnőttképzés keretében), a féléves...

Tovább a teljes cikkhez

Önkormányzati költségvetési szerv - a foglalkoztatás jogviszonya

Gazdasági, működtetési és közétkeztetési tevékenységgel foglalkozó önkormányzati fenntartású költségvetési szerv esetén kötelező-e közalkalmazotti jogviszonyban foglalkoztatni...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaviszony után megbízási jogviszony

Köthet megbízási szerződést egy magyarországi cég egy olyan magánszeméllyel, aki korábban a cég munkavállalója volt? A kolléga munkaviszony keretében HR manager munkakörben...

Tovább a teljes cikkhez

Végzettségi előírás a vendéglátásban

Nonstop vendéglátóipari egységben az üzemeltetőnek van szakirányú végzettsége, mellette két munkavállaló dolgozik, és egy alkalmi munkás, akiknek nincs végzettségük, "9235"...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti reprezentativitás változása kollektív szerződés módosításánál

Hét évvel ezelőtt kötöttünk kollektív szerződést a nálunk működő egyetlen szakszervezettel, amelyet azóta is rendszeresen felülvizsgálunk és módosítunk. Tavaly létrejött egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom összege

2024-ben jogosult lesz 40 éves köznevelési foglalkoztatotti jutalomra az óvónőnk. E jutalom meghatározásakor (illetmény) az esélyteremtési illetményrészt is figyelembe kell-e venni?...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom jogszerző ideje

Állásfoglalásukat szeretnénk kérni a Púétv. 105. §-ának (7) bekezdésében megjelölt szakmai gyakorlat munkavégzési kötelezettséggel nem járó szüneteltetésének időszakáról....

Tovább a teljes cikkhez

Mentő-gépkocsivezető munkaideje

Mentő-gépkocsivezetőként teljesítek szolgálatot. Van-e szabályozás arra, hogy mennyit tölthetek szolgálatban, ha nem írtam alá a 24 órás szolgálatot? Úgy tűnik, hogy Budapestre is...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elévülése

A munkáltató nem adta ki, a sok munka miatt a munkavállaló nem vette ki az adott évi szabadságait. Az előző évről így a munkavállalónak 18 munkanap szabadsága maradt (ebből 4...

Tovább a teljes cikkhez

Végzettségi előírás a vendéglátásban

Nonstop vendéglátóipari egységben az üzemeltetőnek van szakirányú végzettsége, mellette két munkavállaló dolgozik, és egy alkalmi munkás, akiknek nincs végzettségük, "9235"...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti reprezentativitás változása kollektív szerződés módosításánál

Hét évvel ezelőtt kötöttünk kollektív szerződést a nálunk működő egyetlen szakszervezettel, amelyet azóta is rendszeresen felülvizsgálunk és módosítunk. Tavaly létrejött egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom összege

2024-ben jogosult lesz 40 éves köznevelési foglalkoztatotti jutalomra az óvónőnk. E jutalom meghatározásakor (illetmény) az esélyteremtési illetményrészt is figyelembe kell-e venni?...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom jogszerző ideje

Állásfoglalásukat szeretnénk kérni a Púétv. 105. §-ának (7) bekezdésében megjelölt szakmai gyakorlat munkavégzési kötelezettséggel nem járó szüneteltetésének időszakáról....

Tovább a teljes cikkhez

Mentő-gépkocsivezető munkaideje

Mentő-gépkocsivezetőként teljesítek szolgálatot. Van-e szabályozás arra, hogy mennyit tölthetek szolgálatban, ha nem írtam alá a 24 órás szolgálatot? Úgy tűnik, hogy Budapestre is...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elévülése

A munkáltató nem adta ki, a sok munka miatt a munkavállaló nem vette ki az adott évi szabadságait. Az előző évről így a munkavállalónak 18 munkanap szabadsága maradt (ebből 4...

Tovább a teljes cikkhez

Hétvégi feladatok megszervezése hétköznapra beosztott munkavállalókkal

Intézményünk munkatársai háromhavi munkaidőkeretben dolgoznak, hétköznapokon. Előfordul, hogy hétvégén és ünnepnapokon rendezvényeket tartunk, melyek lebonyolításához...

Tovább a teljes cikkhez

Vasárnapi pótlékra való jogosultság strandfürdőkben

Önkormányzati fenntartású termálstrandfürdőben jogosultak-e vasárnapi pótlékra a munkavállalók? Ha igen, minden munkavállalót megillet a vasárnapi pótlék, vagy csak bizonyos...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítésének belső szabályozása

A munkáltató a napi munkába járás költségtérítéseként 30 Ft/km összeget fizet. Sajnos több munkavállaló nem ott lakik, ahonnan kéri a napi utazás elszámolását. Belső...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4964 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 259-ik lapszám, amely az 4964-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Az adótörvények 2024. évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem