×

A diákmunka tb-terhei

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2001. december 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 47. számában (2001. december 15.)
Előző számunkban az iskolaszövetkezetek tanuló, hallgató tagjai utáni társadalombiztosítási kötelezettségeket ismertettük. Ezúttal az egyéb diákmunkákkal kapcsolatos társadalombiztosítási kötelezettségeket mutatjuk be.

Szakképzés

Tanulmányok alatti munkavégzésről akkor beszélünk, amikor a 16. életévét betöltött középiskolai tanulóval tanulószerződést kötnek a gyakorlati szakképzésre. Az említett tanulószerződésben szereplő feleket és a tanulószerződésre vonatkozó tartalmi elemeket, az egyéb követelményeket jogszabály határozza meg, ennek megfelelően a szakképzésről szóló 1993. évi LXXVI. törvényben előírtaktól eltérő szerződést a társadalombiztosítási jogszabályok alkalmazásánál nem nevezzük tanulószerződésnek.

A tanulószerződés alapján szakképzésben részesülő tanuló díját 2001. január 1-jétől legalább a minimálbér 7 – 2002-től 6 – százalékában kell megállapítani, ennél kevesebb nem, több azonban lehet.

A tanulószerződés alapján szakképzésben részesülő tanuló a társadalombiztosítás szempontjából biztosított, foglalkoztatója az a gazdálkodó szervezet – ideértve az egyéni vállalkozót is -, amelyik biztosítja részére a gyakorlati szakképzést.

Járulékalapot képező jövedelem

A járulékalapot képező jövedelem megállapításánál a szerződésben rögzített díj teljes összegét kell alapul venni, tehát nem kizárólagosan a minimálbér 7 százaléka a járulékalap, ha ugyanis a szerződésben annál magasabb összegű díjat rögzítettek, akkor azt kell figyelembe venni (például ha a tanuló díja 5000 forint, akkor nem a minimum 2800 forint után kell teljesíteni a járulékfizetési kötelezettséget, hanem az 5000 forint után).

Tb-terhek

A járulékalapot képező díj után 31 – 2002-től 29 – százalékos mértékű társadalombiztosítási, 3 százalékos mértékű egészségbiztosítási és 8 százalékos mértékű nyugdíjjárulékot kell fizetni, azaz a járulékfizetési kötelezettség általános rendszerű.

Amennyiben a tanuló magán-nyugdíjpénztári tag, 2 százalékos mértékű nyugdíjjárulékot és 6 százalékos mértékű tagdíjat fizet.

A tanulószerződés alapján szakképzésben részesülő tanuló részére a jogszabályban meghatározott díjon felül egyéb juttatásokat is szoktak a foglalkoztatók biztosítani, például természetbeni juttatást (étkezési hozzájárulást) vagy a jó munkavégzés esetén jutalmat. Mivel az említett tanuló biztosítottnak minősül, a foglalkoztató által a részére kifizetett, s az összevont adóalapba tartozó, nem önálló tevékenységből származó adóköteles juttatások után járulékfizetési kötelezettség keletkezik (a természetbeni juttatás után csak társadalombiztosítási-, a jutalom után társadalombiztosítási-, egészségbiztosítási- és nyugdíjjárulék-, valamint tagdíjfizetési kötelezettség).

A tanulószerződés alapján szakképzésben részesülő tanuló után nem kell fizetni tételes egészségügyi hozzájárulást.

Szakmai gyakorlat

A szakmai gyakorlatot végző tanuló nem biztosított, a gyakorlat elvégzéséért kifizetett költségtérítés, ösztöndíj önmagában adómentes juttatás, járulékalapot nem képez, utána járulék- és egészségügyihozzájárulás-fizetési kötelezettség nem keletkezik.

Amennyiben a szakmai gyakorlatot végző tanulóval, hallgatóval munkaszerződést vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyra vonatkozó szerződést kötnek, a foglalkoztatott tanuló, hallgató díjazása már nem tekinthető költségtérítésnek, illetőleg ösztöndíjnak.

Hallgatói munkadíj

Nem képez járulékalapot a felsőoktatási törvényben felsorolt felsőoktatási intézményben hitelesített iskolai rendszerű első alapképzésben részt vevő nappali tagozatos hallgatónál a képesítési követelményekben meghatározott képzési idő alatt végzett munkájáért az intézménytől kapott díj – ami legfeljebb a nappali tagozatos hallgatói pénzbeli juttatási normatíva adott évi központi költségvetésről szóló törvényben meghatározott összegének kétszerese lehet -, feltéve hogy a munkavégzés az erről szóló kormányrendelet szerinti munkalehetőség keretében történik, valamint hogy a díjazás alapjául szolgáló munkavégzés abban az intézményben történik, amellyel a hallgató hallgatói jogviszonyban áll.

Az előző bekezdésben meghatározott összeghatáron felül kifizetett díjakra vonatkozóan – attól függően, hogy a hallgatót milyen jogviszonyban foglalkoztatják – a biztosítási, a járulék- és az egészségügyihozzájárulás-fizetési kötelezettséget a későbbiekben részletezettek szerint kell elbírálni.

A hallgatói pénzbeli juttatási normatíva éves összege 2001-ben 70 000 forint, a felsőoktatási közfeladatokat ellátó nem állami és nem egyházi intézmények 1996. szeptember 1-je előtt felvett nappali tagozatos hallgatóinál 80 000 forint.

Munkaviszony

A munkaviszonyban, munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban a társadalombiztosítási kötelezettségek megállapításánál az általános szabályokat kell alkalmazni, ugyanis a társadalombiztosítási jogszabályok nem tesznek különbséget a felnőtt- és a diákmunka között.

A munkaviszonyban álló diák biztosított részére kifizetett mindennemű járulékalapot képező jövedelem után járulékot kell fizetni.

Egészségügyi hozzájárulás

Számtalan esetben értelmezik félre azt a jogszabályi rendelkezést, hogy a 18 éven aluli, Magyarországon lakóhellyel rendelkező magyar állampolgár gyermek, illetőleg a közép- vagy felsőoktatási intézmény nappali tagozatán tanulmányokat folytató tanuló, hallgató jogosult a természetbeni egészségügyi szolgáltatások igénybevételére. Ezt az előírást a foglalkoztatók úgy értelmezik, illetve akarják értelmezni, hogy a tanulók, hallgatók biztosítottak, a foglalkoztatójuk pedig a középiskola vagy a felsőoktatási intézmény. A tanulói hallgatói jogviszony biztosítási kötelezettséget nem keletkeztet, ezért fontos arra is figyelmet fordítani, hogy a munkaviszonyban álló tanulók, hallgatók után a tételes egészségügyi hozzájárulást is meg kell fizetni.

A tételes egészségügyihozzájárulás-fizetési kötelezettség alóli mentesítéseket az egészségügyi hozzájárulásról szóló 1998. évi LXVI. törvény (Eho.) 7. §-a tételesen felsorolja.

Munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyok

Munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyok:

– megbízási jogviszony [a Polgári Törvénykönyv (Ptk.) megbízásra vonatkozó előírásait kell alkalmazni, a megbízási szerződést ügyellátásra (szellemi tevékenységre) kötik],

– felhasználási szerződéses jogviszony (a szerződést szerzői jogvédelem alatt álló mű elkészítésére, megvételére vagy előadás megtartására kötik),

– vállalkozási jellegű jogviszony (a Ptk. vállalkozásra vonatkozó előírásait kell alkalmazni, jellemző az eredménykötelem és a saját eszköz használata, továbbá hogy a vállalkozó nem rendelkezik vállalkozói igazolvánnyal),

– bedolgozói jogviszony (a bedolgozói jogviszony jellegzetessége, hogy a bedolgozó – a kivitelektől eltekintve – otthonában végzi a munkát),

– segítő családtagi jogviszony (segítő családtagként dolgozhat a tanuló-hallgató az egyéni vállalkozó családtagnál a vállalkozásban, vagy annál a társas vállalkozó családtagnál, aki nem jogi személyiségű társas vállalkozás tagja a gazdasági társaságban).

A gazdasági társaság választott tisztségviselőjére – kivéve az ügyvezetőt – szintén az itt ismertetett szabályokat kell alkalmazni.

Fontos felhívni a figyelmet arra, hogy ha valaki szellemi szabadfoglalkozású magánszemélyként adószámmal rendelkezik, az nem jelenti, hogy vele kapcsolatban nem keletkeznek társadalombiztosítási kötelezettségek. Ezeknek a személyeknek mindig keletkezik valamilyen alapjogviszonya (megbízási jogviszony, felhasználói szerződéses jogviszony vagy vállalkozási jellegű jogviszony), amelynek alapján a biztosítási, a járulék- és/vagy az egészségügyihozzájárulás-fizetési kötelezettséget el kell bírálni.

A munkavégzésre irányuló jogviszonyokban a biztosítási kötelezettség akkor terjed ki a díjazás ellenében személyesen munkát végzőre, ha az e tevékenységből származó díjazása eléri a tárgyhónapot megelőző hónap első napján érvényes minimálbér 30 százalékát (jelenleg 12 000 forintot), illetőleg ha a jogviszonya nem a hónap teljes tartama alatt áll fenn, akkor naptári naponként az említett összeghatár 30-ad részét (jelenleg napi 400 forintot).

Fontos, hogy a díjazás összegéből figyelmen kívül kell hagyni a vagyoni jog ellenértéke címén kifizetett összeget, valamint a jogszabály szerinti költségtérítés összegét.

Abban az esetben, ha a biztosítási kötelezettség kiterjed a munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban díjazás ellenében személyesen munkát végző tanulóra, hallgatóra, úgy járulékfizetési kötelezettség keletkezik, amelyhez általánosságban kapcsolódik a tételes egészségügyihozzájárulás-fizetési kötelezettség (a tanulói, hallgatói jogviszony nem mentesítő tényező).

Ha a biztosítási kötelezettség nem terjed ki a munkát végző tanulóra, hallgatóra, arra kell figyelmet fordítani, hogy a munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyból származó jövedelem (kivéve a költségtérítést) 11 százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulás alapját képezi, a fizetési kötelezettség a kifizetőt terheli.

Vállalkozói tevékenység

A tanuló, a hallgató jellemzően családi vállalkozásnak – gazdasági társaságnak – a tagja, de előfordulhat az is, hogy a fiatalok önállóan hoznak létre gazdasági társaságot. Egyéni vállalkozó csak nagykorú személy lehet, így ezt a vállalkozási formát általában a felsőoktatási intézmények hallgatói választják.

Ha a tanuló, a hallgató tagként személyesen közreműködik a gazdasági társaság tevékenységében, úgy biztosítottnak minősül. A személyes közreműködést nem vállaló tőkéstárs tag nem biztosított (például a tanuló vagy a hallgató a betéti társaság kültagja), de utána is keletkezhet százalékos mértékű egészségügyihozzájárulás-fizetési kötelezettség (például a 35 százalékos mértékű adóterhet viselő osztalék után).

Az egyéni vállalkozó tanuló, hallgató a vállalkozói igazolvány átvételétől annak visszaadásáig vagy jogerős visszavonásáig biztosított.

A vállalkozási tevékenységet végző biztosított tanulók, hallgatók esetében társadalombiztosítási-, nyugdíjjárulék-, magánnyugdíjpénztáritagdíj-, valamint tételes egészségügyihozzájárulás-fizetési kötelezettség keletkezik (esetenként százalékos mértékű – például cégautóadó vagy 35 százalékos mértékű adóterhet viselő osztalék után).

A vállalkozási tevékenységet végző tanuló, hallgató 3 százalékos mértékű egészségbiztosítási járulékot nem fizet, de nem is jogosult az egészségbiztosítás pénzbeli szolgáltatásaira (táppénzre, terhességi-gyermekágyi segélyre és gyermekgondozási díjra).

A járulékok alapja a társas vállalkozó esetében a személyes közreműködéséért kifizetett tagi jövedelem, az egyéni vállalkozónál a vállalkozói kivét vagy az átalányadó alapját képező jövedelem.

A gazdasági társaság a tanuló, a hallgató tag után köteles a tételes egészségügyi hozzájárulást megfizetni, kivéve ha ez alól a jogszabály mentesíti (például keresőképtelen – Eho.-törvény 7. §-a). Az egyéni vállalkozó tanuló, hallgató önmaga után fizeti a hozzájárulást.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2001. december 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8330 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8330 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4946 olvasói kérdésre 4946 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8330 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8330 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4946 olvasói kérdéssel.

Szakképzési munkaszerződés - a lehetséges időtartam

Az Szkt. 83. §-ának (2) bekezdése szerint "szakképzési munkaszerződés a szakirányú oktatásban részt vevő tanulóval, illetve a képzésben részt vevő személlyel köthető
a) a...

Tovább a teljes cikkhez

Hallgatói munkaszerződés-kötés - nem a duális képzéstől függ

Az Nftv. 44. § (1) bekezdés a) pontja értelmében a hallgató hallgatói munkaszerződés alapján végezhet munkát a duális képzés képzési ideje alatt külső vagy belső gyakorlóhelyen,...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elszámolása hosszabb teljes munkaidőben

Portásokat alkalmazunk heti 45 órás bejelentéssel. A beosztás szerinti napokon 12 órát dolgoznak. A szabadságot a beosztás szerinti napokon a beosztás szerinti órában számoljuk el. Egy...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármesteri és képviselő-testületi mandátum lejárta

2024 júniusában egy időben kerül sor az önkormányzati és az európai parlamenti választásokra, azonban a polgármester és a képviselő-testület mandátuma 2024 októberéig tart....

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusbér - sávok és csökkenthetőség

A 2024. évi tanárbéremelés érdekében az 1615/2023. Korm. határozat 6. pontja így rendelkezik: "a kormány felkéri a nem állami fenntartású köznevelési intézmények, valamint a Gyvt....

Tovább a teljes cikkhez

Rendszeres változás a délutáni műszakpótlékra jogosultságnál

A Gyvt. 15. §-ának (10) bekezdése szerinti, ún. "délutáni műszakpótlék" szabályának alkalmazása során a "rendszeres változás" meghatározásakor alkalmazható-e az Mt....

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4946 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 258-ik lapszám, amely az 4946-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Az adótörvények 2024. évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem