×

Önellenőrzés

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2001. szeptember 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 44. számában (2001. szeptember 15.)

 

Az önellenőrzés a bevallás "helyretételét" jelenti, amellyel a vállalkozás olyan helyzetbe kerül, mintha kötelezettségét eredetileg is jogszerűen teljesítette volna. Írásunkban ennek szabályait ismertetjük.

 

Az adómegállapítás három lehetséges módja közül az egyik az önadózás. Az adózásnak ez a módja a bizalmi elvre épül, azaz mindaddig, amíg az adóhatóság a bevallásban szereplő adatok ellenkezőjét nem bizonyítja – és a bizonyítás az adóhatóságot terheli -, azokat valósnak kell tekinteni.

Amennyiben az adózónak saját magának kell megállapítania és bevallania az adóját, biztosítani kell annak lehetőségét is, hogy tévedését utóbb módosíthassa. Hangsúlyozni kell, hogy tévedés módosításáról van szó, azaz ha a cég azért végez önellenőrzést, hogy utóbb egy számára kedvezőbb adózási lehetőséggel élhessen, akkor a módosítást nem lehet elfogadni.

Az önellenőrzés keretei

Az önadózás rendszeréből adódó jogosultság tehát az önellenőrzés, amely nem más, mint a bevallott adó, költségvetési támogatás összegének elévülési időn belüli helyesbítése.

Az önellenőrzést a már bevallott adatokhoz képest kell elvégezni, ami egyben azt is jelenti, hogy az adóbevallás elmulasztását nem lehet önellenőrzéssel rendezni. A módosítás adónként, támogatásonként azok bevallási időszakához kapcsolódik, így mindig a hiba elkövetésének idejéről benyújtott (havi, negyedéves, éves) bevallást kell helyesbíteni. Ennek során a tévedés idején hatályos jogszabályok szerint kell eljárni akkor is, ha az adott adónem időközben megszűnt.

Az önrevízió – mivel az adóbevallási kötelezettséghez kapcsolódik – természetesen csak azokra a kötelezettségekre, illetve jogosultságokra terjed ki, amelyeket önadózással kell megállapítani. Így az önellenőrzés értelemszerűen nem terjedhet ki az adóhatóság által megállapított bírságra, késedelmi pótlékra és a költségekre.

A helyesbíthető adók fogalmi körébe tartozik viszont az önellenőrzési pótlék, mivel azt az adókötelezettségek önellenőrzése során magának az adózónak kell megállapítania és bevallania. Az önellenőrzési pótlék bevallásánál elkövetett hiba helyesbítésekor az önellenőrzésre vonatkozó általános szabályok szerint kell eljárni.

Az önellenőrzés korlátjai

Az adózás rendjéről szóló törvény néhány esetben korlátot állít az önellenőrzés időpontjára, illetve tárgyára vonatkozóan.

Adóellenőrzés

Az adóhatósági ellenőrzés megkezdésétől a vizsgált időszakra nem lehet önellenőrzést végezni. (Az ellenőrzés megkezdését a megbízólevél bemutatása, illetve az ellenőrzésről szóló értesítés kézhezvétele jelenti.)

A határozat módosításának kezdeményezése

A határozati megállapításokat a vállalkozó értelemszerűen önellenőrzéssel nem bírálhatja felül, nincs azonban akadálya annak, hogy önellenőrzést végezzen olyan adónem és támogatás tekintetében, amelyet a revízió nem vizsgált. Előfordulhat, hogy – az adóhatósági ellenőrzés befejezését követően – olyan tételekkel kapcsolatos hiba derül ki, amely hatást gyakorol az ellenőrzés alá vont költségvetési kapcsolatokra is. Ilyenkor sincs mód ugyan a határozatban foglaltak önellenőrzésére, de a társaság kezdeményezheti az adóhatóságnál a határozat módosítását.

Számítási hiba

Önellenőrzés klasszikusan akkor alkalmazható, ha az adónak, költségvetési támogatásnak az összege, illetve ezek adóalapja módosul. Ez a lehetőség azonban nem vonatkozik az adóalap egyes számítási tényezőinél elkövetett hiba tételes javítására. Ebben az esetben javasolható, hogy a társaság az APEH-hez írt beadványában jelentse be tévedését, az erről szóló feljegyzést pedig saját nyilvántartásaihoz csatolja. Így az esetleges ellenőrzés során az adózó bizonyíthatja, hogy a szabályoknak megfelelő módon járt el.

Áfa-önellenőrzés

Nem minden utólagos módosulás jár önellenőrzéssel. Az áfatörvény rendelkezései szerint ugyanis, amennyiben egy vállalkozás a számla kibocsátását követően észleli, hogy az áthárított adó összegét, illetve az annak meghatározásához szükséges tételeket helytelenül tüntette fel, akkor azt helyesbítenie kell. A számlahelyesbítés adókihatását a számla fogadója annak az adómegállapítási időszaknak a bevallásába építi be, amelyikben a helyesbítés megtörtént.

Az eladó azonban csak akkor élhet ezzel a lehetőséggel, ha a számlahelyesbítés a fizetendő adót csökkenti, ellenkező esetben önellenőrzést kell végrehajtania.

Munkáltatói, kifizetői adómegállapítás helyesbítése

A hatályos szabályozás meghatározott esetekben a munkáltatót, kifizetőt a magánszemély jövedelemadója tekintetében adó-, adóelőleg-megállapításra kötelezi, az ezzel kapcsolatosan elkövetett mulasztás, tévedés pedig önellenőrzéssel korrigálható.

A magánszemély önellenőrzési joga

Amennyiben a magánszemély észleli az adómegállapítás, az adóelőleg levonása során elkövetett hibát, akkor – fő szabályként – neki van lehetősége a módosításra.

A helyesbített adó rendezése

Igen gyakran előfordul azonban, hogy a tévedést a munkáltató, a kifizető sokszor évekkel később – természetesen az elévülési időn belül – veszi észre. Az ilyen esetben elvégzett önellenőrzéshez az is hozzátartozik, hogy a helyesbített adót a munkáltatónak, kifizetőnek rendeznie kell a magánszeméllyel (vissza kell térítenie, le kell vonnia tőle), a költségvetéshez pedig be is kell azt fizetni az önellenőrzési pótlékkal együtt. Ennek gyakran objektív akadálya, hogy a munkáltató, vagy a kifizető a hiba feltárásakor már nincs is jogviszonyban a magánszeméllyel. Ha ilyenkor a munkáltató a magánszemély jövedelmét terhelő adót, adóelőleget saját forrásból fizeti meg, akkor – átvállalt kötelezettségként – olyan adóköteles jövedelmet juttat, amelyet megint csak adó-, adóelőleg-levonási kötelezettség terhel. A problémát bonyolítja még az is, hogy miután az adómegállapítás a munkáltató, kifizető adóbevallásában szerepel, a hiba feltárásakor neki az eredetileg benyújtott – havi, negyedéves, éves – bevallást kell javítania, időközben pedig a magánszemély saját maga is elvégezhette az önrevíziót.

Az adómegállapítás önkéntes munkáltatói, kifizetői korrekciójának ez évben bevezetett szabálya arra az elvre épül, hogy az adó mindig a magánszemélyt, a jogkövetkezmények pedig minden esetben a munkáltatót, kifizetőt terhelik.

Munkáltatói korrekció

Korrekció alkalmazott esetén

Ha a munkáltató tévesen állapította meg a magánszemélyt terhelő adót, és a magánszemély még mindig az alkalmazottja, akkor a tévedést nyilvántartásba kell venni, és új igazolást kell átadni a magánszemélynek. A többletként levont adót a magánszemély részére vissza kell téríteni, a le nem vont adót pedig a következő kifizetésekkor lehet levonni.

A levonás – amely 6 hónapon át folytatható – nem haladhatja meg az egészségbiztosítási és nyugdíjjárulékkal, valamint az esedékes juttatás adóelőlegével csökkentett havi munkabér 15 százalékát. Az elszámolt adókülönbözetet a munkáltatónak a rá vonatkozó szabályok alapján kell bevallania, tehát nem kell az eredeti bevallást módosítani.

Önellenőrzési pótlékot kell azonban bevallani és megfizetni a magánszemélytől le nem vont adó után. A pótlékot az adómegállapításra előírt napot (március 20.) követő naptól a nyilvántartásba vétel napjáig kell megállapítani az adókülönbözetre.

Értesítési kötelezettség

Abban az esetben, ha az adókülönbözet levonására a 6 hónap nem volt elegendő, vagy a magánszemély időközben munkahelyet változtat, akkor a levonás meghiúsulásától számított 15 napon belül a még fennálló összegről és a magánszemély adóazonosító számáról a magánszemély illetékes állami adóhatóságát kell értesíteni. Ekkor már az adóhatóság feladata a magánszemély felkutatása és a le nem vont adó érvényesítése. Az APEH fizetési felszólítást küld a magánszemélynek, késedelmi pótlékot pedig akkor számol fel, ha a magánszemély csak a megjelölt teljesítési határidő lejártát követően fizet. (Ha a magánszemély nem tud fizetni, akkor fizetési könnyítést kérhet.)

Bejelentés az adóhatóságnak

Amennyiben pedig az adómegállapítás azért nem módosítható, mert a magánszemély már nem áll munkaviszonyban, vagy önellenőrzést végzett és erről nyilatkozott, vagy esetleg meghalt (ilyenkor az adóhatóság állapítja meg az adót), akkor – a tévedés nyilvántartásba vétele mellett – 15 napon belül a többletként levont adót, illetve a le nem vont adóösszeget, valamint a magánszemély adóazonosítóját kell közölni az adóhatósággal. A bejelentés alapján az adókülönbözetet az APEH határozattal írja elő a magánszemély javára, illetőleg terhére. A munkáltatónak ebben az esetben is csak a le nem vont adókülönbözet figyelembevételével kell az adómegállapításra előírt határidőt követő naptól a nyilvántartásba vételig eltelt időre kiszámítania, bevallania és megfizetnie az önellenőrzési pótlékot.

Kifizetői korrekció

A kifizetőnek akkor van teendője, ha a kifizetésről szóló igazolás kiállítását követően veszi észre, hogy az adóelőleg levonásánál tévedett. Ilyenkor a tévedést nyilvántartásba kell venni, ezt követően 15 napon belül kell értesíteni a magánszemély adóhatóságát – az adóazonosító feltüntetése mellett – a különbözetről, a kifizetés jogcíméről, valamint a kifizetői igazolás kiállításának időpontjáról. Ha a törvényes mértéknél kevesebb volt a levont adóelőleg, akkor az igazolás kiállításának napjától a nyilvántartásba vétel időpontjáig kell az önellenőrzési pótlékot kiszámítani, bevallani és megfizetni.
A munkáltatónak akkor kell így eljárnia, ha a magánszemély önadózó, és az év végi elszámolásról szóló igazolás kiállítását követően veszi észre a tévedést.

Fontos hangsúlyozni, hogy ez a szabály a munkáltatói, kifizetői adatszolgáltatásokra nem vonatkozik, az adatszolgáltatások továbbra sem módosíthatók.

Önellenőrzési pótlék

Az önrevízió önellenőrzésipótlék-fizetési kötelezettséggel jár. Pótlékot akkor nem kell fizetni, ha a helyesbítés az adózó javára történik.

A pótlék mértéke

Az önellenőrzési pótlék mértéke a késedelmi pótlék mértékéhez, így a mindenkori jegybanki alapkamathoz igazodik. Ebből következik, hogy az alapkamat időközi változása érinti a pótlékfelszámítást, hiszen a pótlékköteles időtartam minden napjára az ezen a napon érvényes jegybanki alapkamattal kell számolni. Egy adott bevallás adott kötelezettségének első alkalommal történő helyesbítésekor a pótlék mértéke a késedelmi pótlék fele – azaz a jegybanki alapkamat -, ismételt önellenőrzés esetén viszont az alapkamat másfélszeresét (a késedelmi pótlék 75 százalékát) kell megfizetni. Kedvezőbb a pótlékszámítás, ha a vállalkozás a helyesbített adót az eredeti esedékességig hiánytalanul megfizette. Ebben az esetben az önellenőrzési pótlékot az általános szabályok szerint kell kiszámítani, de ha ez több 5000 forintnál, akkor az ezt meghaladó részt sem bevallani, sem befizetni nem kell.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2001. szeptember 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8360 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8360 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4964 olvasói kérdésre 4964 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8360 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8360 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4964 olvasói kérdéssel.

Szakképzési munkaszerződés saját munkavállalóval

Társaságunk duális képzőhely, 2023 őszén saját munkavállalóinkat beiskoláztuk munkakörükhöz tartozó technikusi képzésre (1,5 éves felnőttképzés keretében), a féléves...

Tovább a teljes cikkhez

Önkormányzati költségvetési szerv - a foglalkoztatás jogviszonya

Gazdasági, működtetési és közétkeztetési tevékenységgel foglalkozó önkormányzati fenntartású költségvetési szerv esetén kötelező-e közalkalmazotti jogviszonyban foglalkoztatni...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaviszony után megbízási jogviszony

Köthet megbízási szerződést egy magyarországi cég egy olyan magánszeméllyel, aki korábban a cég munkavállalója volt? A kolléga munkaviszony keretében HR manager munkakörben...

Tovább a teljes cikkhez

Végzettségi előírás a vendéglátásban

Nonstop vendéglátóipari egységben az üzemeltetőnek van szakirányú végzettsége, mellette két munkavállaló dolgozik, és egy alkalmi munkás, akiknek nincs végzettségük, "9235"...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti reprezentativitás változása kollektív szerződés módosításánál

Hét évvel ezelőtt kötöttünk kollektív szerződést a nálunk működő egyetlen szakszervezettel, amelyet azóta is rendszeresen felülvizsgálunk és módosítunk. Tavaly létrejött egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom összege

2024-ben jogosult lesz 40 éves köznevelési foglalkoztatotti jutalomra az óvónőnk. E jutalom meghatározásakor (illetmény) az esélyteremtési illetményrészt is figyelembe kell-e venni?...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom jogszerző ideje

Állásfoglalásukat szeretnénk kérni a Púétv. 105. §-ának (7) bekezdésében megjelölt szakmai gyakorlat munkavégzési kötelezettséggel nem járó szüneteltetésének időszakáról....

Tovább a teljes cikkhez

Mentő-gépkocsivezető munkaideje

Mentő-gépkocsivezetőként teljesítek szolgálatot. Van-e szabályozás arra, hogy mennyit tölthetek szolgálatban, ha nem írtam alá a 24 órás szolgálatot? Úgy tűnik, hogy Budapestre is...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elévülése

A munkáltató nem adta ki, a sok munka miatt a munkavállaló nem vette ki az adott évi szabadságait. Az előző évről így a munkavállalónak 18 munkanap szabadsága maradt (ebből 4...

Tovább a teljes cikkhez

Végzettségi előírás a vendéglátásban

Nonstop vendéglátóipari egységben az üzemeltetőnek van szakirányú végzettsége, mellette két munkavállaló dolgozik, és egy alkalmi munkás, akiknek nincs végzettségük, "9235"...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti reprezentativitás változása kollektív szerződés módosításánál

Hét évvel ezelőtt kötöttünk kollektív szerződést a nálunk működő egyetlen szakszervezettel, amelyet azóta is rendszeresen felülvizsgálunk és módosítunk. Tavaly létrejött egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom összege

2024-ben jogosult lesz 40 éves köznevelési foglalkoztatotti jutalomra az óvónőnk. E jutalom meghatározásakor (illetmény) az esélyteremtési illetményrészt is figyelembe kell-e venni?...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom jogszerző ideje

Állásfoglalásukat szeretnénk kérni a Púétv. 105. §-ának (7) bekezdésében megjelölt szakmai gyakorlat munkavégzési kötelezettséggel nem járó szüneteltetésének időszakáról....

Tovább a teljes cikkhez

Mentő-gépkocsivezető munkaideje

Mentő-gépkocsivezetőként teljesítek szolgálatot. Van-e szabályozás arra, hogy mennyit tölthetek szolgálatban, ha nem írtam alá a 24 órás szolgálatot? Úgy tűnik, hogy Budapestre is...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elévülése

A munkáltató nem adta ki, a sok munka miatt a munkavállaló nem vette ki az adott évi szabadságait. Az előző évről így a munkavállalónak 18 munkanap szabadsága maradt (ebből 4...

Tovább a teljes cikkhez

Hétvégi feladatok megszervezése hétköznapra beosztott munkavállalókkal

Intézményünk munkatársai háromhavi munkaidőkeretben dolgoznak, hétköznapokon. Előfordul, hogy hétvégén és ünnepnapokon rendezvényeket tartunk, melyek lebonyolításához...

Tovább a teljes cikkhez

Vasárnapi pótlékra való jogosultság strandfürdőkben

Önkormányzati fenntartású termálstrandfürdőben jogosultak-e vasárnapi pótlékra a munkavállalók? Ha igen, minden munkavállalót megillet a vasárnapi pótlék, vagy csak bizonyos...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítésének belső szabályozása

A munkáltató a napi munkába járás költségtérítéseként 30 Ft/km összeget fizet. Sajnos több munkavállaló nem ott lakik, ahonnan kéri a napi utazás elszámolását. Belső...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4964 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 259-ik lapszám, amely az 4964-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Az adótörvények 2024. évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem