×

A munkavállalók ellenőrzése

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2001. június 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 41. számában (2001. június 15.)

 

A cikk példákon keresztül mutatja be, hogyan ellenőrizheti a munkáltató a munkavállalóját anélkül, hogy ezzel megsértené a személyiségi jogait.

 

Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény (Mt.) nem tartalmaz konkrét rendelkezéseket arra nézve, hogy a munkáltatót milyen ellenőrzési jog illeti meg a munkaviszony fennállása alatt, a munkavégzés során, s hogy a munkaadó milyen terjedelemben és milyen módon ellenőrizheti a munkavállaló munkavégzését, a feladatai megfelelő ellátását. A munkaviszony jellegéből is következik azonban, hogy mind a munkavállalónak, mind a munkáltatónak érdeke a hatékony és a munkáltató előírásainak, elvárásainak megfelelő munkavégzés. Az ellenőrzési jog iránya ugyanis a tételes jogi szabályok hiányában is levezethető a Munka Törvénykönyve rendelkezéseiből, azokból a szakaszokból, amelyek a munkavégzés szabályait, a munkavégzésre szerződő felek kötelezettségeit taglalják.

A munkavállalónak az előírt helyen és időben munkára képes állapotban kell megjelennie a munkahelyén, és a munkaidejét munkával kell eltöltenie. Ezen túlmenően az elvárható szakértelemmel, gondossággal, a munkára vonatkozó szabályok és utasítások betartása mellett személyesen kell elvégeznie a munkáját. Alapvető kötelezettsége a dolgozónak az is, hogy a megfelelő szinten együttműködjön munkatársaival, ne zavarja más munkáját, és ne idézze elő a munkáltató helytelen megítélését.

Személyiségi jogok

A munkáltató az ellenőrzés során nem sértheti meg a munkavállaló személyiségi jogait. Azt, hogy a munkáltató jogszerűen folytatja-e le az ellenőrzést, vagy az ellenőrzés során megsérti-e a munkavállaló személyiségi jogait, általánosságban nem lehet eldönteni. Ehhez ismerni kell a konkrét ügyet. A munkáltatói ellenőrzés során tilos a munkavállalók között hátrányos megkülönböztetést tenni, visszaélni más képmásával vagy hangfelvételével, megsérteni a magántitkot, a levéltitkot. A személyiségi jogokat az adatkezelés, adatfeldolgozás során is tiszteletben kell tartani.

Notórius elkésők

A munkahely jellege, az elvégzendő munka, illetve a munkáltató szándéka határozza meg, hogy a munkáltató elsősorban azt várja-e el, hogy a munkavállaló a rá kiszabott feladatot a kívánt minőségben és mennyiségben végezze el, vagy ezenfelül azt is megkívánja-e, hogy a dolgozó a munkahelyén töltse a munkaidejét. Ez utóbbi esetén merül fel a kérdés, milyen módon történjék ennek az ellenőrzése. A modern beléptetőrendszerek objektív képet adnak arról, hogy a munkavállalók kellő időben megjelennek-e a munkahelyükön, és ott mennyi ideig tartózkodnak.

A munkáltatói jogkör gyakorlója késés esetén belátása szerint szóbeli vagy írásbeli figyelmeztetésben részesítheti a munkavállalót. A későbbi bizonyítási problémák megelőzése érdekében célszerű a figyelmeztetéseket írásba foglalni, és azt a munkavállalóval is aláíratni.

A beléptetőrendszerek pontosan rögzítik a belépés és a távozás időpontját, így a munkáltató késés esetén megteheti, hogy a munkavállalónak a hónap végén csak a munkahelyen töltött munkaidőt számfejti és fizeti ki. A notórius késéseknek következménye lehet továbbá a munkaviszony rendes felmondása is, ám ha a munkavállaló gondatlan mulasztásával a munkáltatónál valamilyen konkrét károsodást, hátrányt vagy veszélyt idéz elő, a munkaadó akár rendkívüli felmondással is megszüntetheti a munkahelyére rendszeresen késve érkező dolgozó munkaviszonyát.

A fejlett, de drága beléptetőrendszerek mellett a munkáltató jelenléti ívet is alkalmazhat. Ez utóbbi megoldás annál is inkább kívánatos, mert az Mt. 140/A §-ának a) pontja egyenesen munkáltatói kötelességgé tette a munkaidő-nyilvántartás vezetését. A nyilvántartás egyben azt a célt is szolgálja, hogy a munkavállaló, illetve a munkáltatót ellenőrző szervek megállapíthassák, hogy a bérek, pótlékok kifizetése és a szabadság kiadása a valóságnak és a jogszabályoknak megfelelően történt-e.

A nyilvántartás vezetésének általános kötelezettsége rendkívül fontos tehát, ennek hiánya vagy nem megfelelő vezetése esetén ugyanis a Munkaügyi Felügyelőség a körülményektől függően rendkívül magas, akár hárommillió forint összegű pénzbírságot is kiszabhat a munkaadóval szemben.

A kézzel vezetett jelenléti ív akkor válhat az ellenőrzés hatékonyabb eszközévé, ha azt nem a munkavállaló, hanem a munkahelyi vezető tölti ki.

Alkohol a munkahelyen

A munkavállaló egyik alapvető kötelezettsége, hogy munkára képes állapotban jelenjen meg a munkahelyén. Ebből a szabályból következik többek között az is, hogy a dolgozó sem a munka felvétele előtti időszakban, sem a munkavégzés alatt nem fogyaszthat alkoholt. Ez a rendelkezés általános érvényű, tehát minden foglalkoztatottra és minden munkakörre vonatkozik.

E szabály betartásával tud csak megfelelni a munkavállaló annak a kötelezettségének, hogy magatartásával nem veszélyeztetheti más egészségét és testi épségét, nem zavarhatja más munkáját, nem okozhat anyagi károsodást, illetve nem idézheti elő a munkaadó helytelen megítélését.

A munkáltatónak – különösen a veszélyesebb munkavégzéssel járó munkakörök esetén – ki kell építenie az alkohol-ellenőrzés megfelelő rendszerét. Ez az ellenőrzési kötelezettség egyébként nemcsak a Munka Törvénykönyvének rendelkezésein alapul, hanem a munkavédelemről szóló törvényből is következik.

Felelősség az ittas dolgozóért

Kit terhel a felelősség akkor, ha a munkavállaló ittasan munkabalesetet szenved? Az egyik jogeset szerint az építési tevékenységet folytató társaság munkavállalója a munkahelyen önállóan ablakokat mázolt, mikor kiesett a harmadik emeleti ablakon, és azonnal meghalt. Az esetnek nem volt szemtanúja, így nem tisztázódott, hogy a dolgozó milyen módon esett ki az ablakon, de az igen, hogy igen magas alkoholos befolyásoltság alatt állt. A munkabalesetet kivizsgáló felügyelőség hatszázezer forint bírsággal sújtotta a foglalkoztatót, mert nem ellenőrizte a dolgozó munkára képes állapotát, és korábban sem fordult elő, hogy bármely munkavállalóját ellenőrizte volna.

Az alkoholos állapot ellenőrzése

A munkaadónak az ilyen esetek megelőzése érdekében kötelessége a rendszeres ellenőrzés. A munkáltató alkoholszondával ellenőrizheti a munkavállalót.

Ha a munkavállaló az alkoholszondás vizsgálatot megtagadja, arról jegyzőkönyvet kell felvenni, és azt alá kell íratni a munkavállalóval. Amennyiben a munkavállaló megtagadja a jegyzőkönyv aláírását, ezt a tényt is jegyzőkönyvezni kell, amit két tanú igazol az aláírásával. Az a körülmény, hogy a munkavállaló nem veti alá magát a vizsgálatnak, önmagában vétkes kötelezettségszegés. A kollektív szerződés, illetve a munkaszerződés előírhatja, hogy az ilyen magatartás megalapozhatja a hátrányos jogkövetkezmények alkalmazását, akár a munkaviszony azonnali hatályú megszüntetését is. A vizsgálatot megtagadó munkavállalót el kell tiltani a munkavégzéstől, és részére, ha más jogkövetkezményt nem alkalmaz a foglalkoztató, munkabér erre az időre nem jár.

Egy esetben a munkahelyi vezető észlelte a mozdonyvezető ittasságát, amit a dolgozó szóban el is ismert. Ezt követően a vezető utasította a munkavállalót, hogy nem veheti fel a munkát, menjen haza. Az utasításról csak ketten tudtak, a csoportvezető meggyőződött arról, hogy a dolgozó elindul haza. A csoportvezető a munkavégzés helyét elhagyta, mire a munkavállaló visszatért a munkahelyre. A többi munkavállaló nem észlelte az ittasságot, így a mozdonyvezető felszállt a gépre, és tolatás közben, ittassága miatt, halálos munkabalesetet és rendkívül nagy anyagi kárt okozott. A munkáltató felelőssége ebben az esetben abban állt, hogy nem ellenőrizte, valóban elhagyta-e a dolgozó a telephelyet, nem kísértette ki a munkavállalót, holott volt biztonsági szolgálat a munkahelyen. Hiba volt az is, hogy a vezető a távozásakor nem tájékoztatta a távollétében vezetői feladatokat átvevő munkavállalót a történtekről.

A szondás vizsgálat eredményét írásban kell közölni a dolgozóval. Pozitív eredmény esetén olyan, írásban is rögzített tájékoztatást kell adni a munkavállalónak, hogy amennyiben nem ért egyet az eredménnyel, orvosi alkoholszint-vizsgálatot kérhet. A munkavállaló dönthet tehát arról, elismeri-e az eredményt (ilyenkor a munkáltató az eredmény kellő dokumentálása mellett alkalmazhatja az általa választott jogkövetkezményeket), vagy orvosi-szakértői eljárást kér.

A munkavégzés ellenőrzése

A foglalkoztatónak a munkavégzés során gondoskodnia kell az egészséges és biztonságos munkavégzés feltételeiről, meg kell adnia a szükséges tájékoztatást a dolgozónak, biztosítania kell a megfelelő irányítást. A dolgozónak az elvárható szakértelemmel, gondossággal, és a munkájára vonatkozó szabályok, előírások és utasítások betartásával kell végeznie a munkáját.

A munkavállaló nem önállóan, nem saját belátása szerint és saját kockázatára, hanem feletteseinek alárendelten dolgozik, működése gyakorlatilag végrehajtás jellegű. Ha a foglalkoztató mégis nagyobb önállósággal ruházza fel a munkavállalóját, azt csak a saját felelősségére és kockázatára teheti meg. Nem kétséges, hogy a munkavállalót is terheli az általános fegyelmezettség és az együttműködés kötelezettsége, a szaktudás szerinti munkavégzés, de ezzel a munkáltatói felelősséget nem lehet kiváltani.

A munkabiztonsági szabályok betartatására a munkáltatónak rendkívül komoly figyelmet kell fordítania. A legtöbb munkahelyi baleset elkerülhető lenne, ha a munkáltató következetesen megkövetelné a munkahelyen a fegyelmet, és ellenőrizné, hogy a munkavállalók betartják-e a biztonsági és a munkavédelmi szabályokat. A munkáltatónak több lehetősége is van az ellenőrzésre: a termelőüzembe, az irodába akár videokamerákat is felszerelhet, időszakonként „rajtacsapásszerűen" szondáztathat stb. Az ellenőrzés tilos eszközeire jó példa azonban, amit az „Egészséges erotika" című magyar filmben láthattunk. A női öltözőben elhelyezett videokamerával tilos ellenőrizni a munkavállalókat, ha ilyen kiderül, a munkáltató súlyos összegeket fizethet büntetésként és kártérítésként is.

A számítógép használatának ellenőrzése

Napjainkra a munkavállalók jelentős részét köti a munkaköre a számítógépekhez. A számítógépes adatrögzítőtől az építészmérnökön át a brókerekig az emberek napi munkaeszközévé vált a számítógép, amely azonban jellegénél fogva nem pusztán a munkavégzés, a szigorúan vett munkaköri kötelezettségek ellátására alkalmas, hanem másra is használható. A világhálós barangolás, az izgalmas és időrabló – akár munkahelyi hálózatban is játszható – játékok, a számítógépes levelezés mind a számítógép felhasználási lehetőségei közé tartoznak.

A munkáltatónak a munkavállaló feletti ellenőrzési joga (amely gyakorlatilag a munkavégzés teljes időtartamára kiterjed) természetesen kiterjed arra is, hogy a munkavállaló a munkaidejében mire használja a számítógépet. Az, hogy a munkavállaló használja az internetet – akár a nem közvetlen munkaköri feladatainak végrehajtására -, egy bizonyos szinten a munkáltatónak is érdekében állhat, hiszen a világháló használatához szükséges készség megszerzése a későbbi információszerzés miatt indokolt lehet. Ha olyan a munkavállaló munkaköre, hogy nem szükséges az internet, meg lehet szüntetni a hozzáférhetőséget.

A játékokkal kapcsolatban a legegyszerűbb megoldásnak az tűnik, ha a munkáltató megtiltja a játékok felvitelét a számítógépre, és törölteti a meglevő játékprogramokat.

A munkáltató jogosult ellenőrizni, hogy a munkavállaló gépén milyen programok vannak, a munkavállaló milyen programokat használ, és azt is, hogy a számítógépen milyen dokumentumokat készít. Ellenőrizheti a dolgozó céges e-mail forgalmát, azok tartalmát is. Nem ellenőrizheti azonban a munkavállaló nevére szóló elektronikus leveleket. A munkáltató dönthet, engedélyezi-e, hogy a számítógépén magánlevelezést folytasson a munkavállaló. Ha megadja az engedélyt, úgy ellenőrizheti a levélforgalmat, de a magánszemélytől magánszemélyhez érkező leveleket nem tekintheti meg.

A technikai fejlődés eljutott odáig, hogy egy központi számítógépen a munkáltató belenézhet a többi számítógépbe, hogy a munkavállaló éppen mit csinál a gépén, dolgozik-e, játszik-e, avagy a világhálón chatel. Ez – ha erről a munkáltató időben, például a program felhelyezésekor tájékoztatja a munkavállalókat – nem ütközik a munkavállalók személyiségi jogaiba.

Telefon

A telefonnal hasonló a helyzet, mint a számítógéppel. A munkáltató nem köteles kifizetni a munkavállaló magánbeszélgetéseit, ezért részletes számlát kérhet akár a mobil, akár a vonalas telefon használatáról. A lehallgatás azonban már a magántitok sérelmével jár, ezért tilos. Ha a munkáltatót zavarja a magánbeszélgetés, legjobb, ha megtiltja azokat. A munkáltató akár azt is megtilthatja, hogy a munkavállaló a saját mobilját bevigye a munkahelyére (például ha szalagon dolgozik, akkor egy-egy telefonbeszélgetés a többi dolgozót is feltartja a munkában).

Öltözködés a munkahelyen

Problémákat vethet fel a munkahelyi öltözködés, az ezzel kapcsolatos munkáltatói elvárás. Az erre irányuló munkáltatói utasítások, előírások szembekerülhetnek a munkavállalónak azzal a jogával, hogy személyiségét az öltözködésen keresztül is kifejezze. Ebben az esetben a munkáltató rendelkezési joga az erősebb. Vitára nem adhat okot, ha a munkáltató formaruha vagy munkaruha viseletét követeli meg: annak viselése munkaidőben a munkavállaló kötelessége. Ezekben az esetekben a formaruhát vagy a munkaruhát a munkáltatónak kell biztosítania, annak költségei őt terhelik.

A munkavállalónak munkavégzésre képes állapotban kell megjelennie a munkahelyén, ami nemcsak azt jelenti, hogy nem lehet ittas, hanem azt is, hogy legalább tiszta és rendezett legyen az öltözete. A munkáltató ennél több kötelezettséget is előírhat, például kötelezővé teheti a kosztümöt, az öltönyt, vagy megtilthatja a minit, az átlátszó blúzt, a farmert, a holdjáró cipőt. (Az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal egyik helyi szerve például részletező utasítást adott ki az öltözködésre nézve, ami többek között megtiltotta a munkahelyen a papucs, a miniszoknya, illetve a vállat látszani engedő vagy áttetsző blúz viseletét.) Amennyiben munkáltatói elvárás, hogy a munkavállaló nap mint nap elegánsan jelenjen meg a munkahelyén, ez természetesen ruhapénzt vagy olyan bérszínvonalat követel meg, amely alapján ez az elvárás reális.

Motozás

A Munka Törvénykönyve nem tesz említést arról, hogy van-e lehetősége a foglalkoztatónak a munkahelyre érkező, illetve onnan távozó munkavállaló átvizsgálására, motozására, és mik ennek a feltételei. Egyéb jogszabályokból megállapítható, hogy a munkáltatónak, illetve az őrzéssel megbízott személynek testi motozásra nincs lehetősége. Egyéb technikai eszközöket azonban bevethet, de csak olyanokat, amelyek nem sértik a munkavállaló személyiségi jogait. Az ellenőrzés a személyiségi jogok sérelme nélkül, egyszerűen megoldható például átvilágító kapuval. Amennyiben az ipari kamera lopást rögzít, meg kell keresni a rendőrséget a szükséges nyomozási eljárás lefolytatása iránt, amelynek része lehet a motozás is.

Az egyik jogeset szerint a gyorsbüfé vezetője egy alkalommal 500 forint hiányt állapított meg az egyik pénztárnál, aminek eredményeképpen a férfi foglalkoztató arra kötelezte serdülő lány dolgozóját, hogy félmeztelenre vetkőzzön. Az eljárás súlyosan jogsértő volt, de végül komolyabb, a munkáltatóra hátrányos következmények helyett a munkavállaló azonnali hatályú felmondásával és megegyezésen alapuló kártérítéssel zárult az ügy.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2001. június 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8330 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8330 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4946 olvasói kérdésre 4946 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8330 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8330 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4946 olvasói kérdéssel.

Szakképzési munkaszerződés - a lehetséges időtartam

Az Szkt. 83. §-ának (2) bekezdése szerint "szakképzési munkaszerződés a szakirányú oktatásban részt vevő tanulóval, illetve a képzésben részt vevő személlyel köthető
a) a...

Tovább a teljes cikkhez

Hallgatói munkaszerződés-kötés - nem a duális képzéstől függ

Az Nftv. 44. § (1) bekezdés a) pontja értelmében a hallgató hallgatói munkaszerződés alapján végezhet munkát a duális képzés képzési ideje alatt külső vagy belső gyakorlóhelyen,...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elszámolása hosszabb teljes munkaidőben

Portásokat alkalmazunk heti 45 órás bejelentéssel. A beosztás szerinti napokon 12 órát dolgoznak. A szabadságot a beosztás szerinti napokon a beosztás szerinti órában számoljuk el. Egy...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármesteri és képviselő-testületi mandátum lejárta

2024 júniusában egy időben kerül sor az önkormányzati és az európai parlamenti választásokra, azonban a polgármester és a képviselő-testület mandátuma 2024 októberéig tart....

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusbér - sávok és csökkenthetőség

A 2024. évi tanárbéremelés érdekében az 1615/2023. Korm. határozat 6. pontja így rendelkezik: "a kormány felkéri a nem állami fenntartású köznevelési intézmények, valamint a Gyvt....

Tovább a teljes cikkhez

Rendszeres változás a délutáni műszakpótlékra jogosultságnál

A Gyvt. 15. §-ának (10) bekezdése szerinti, ún. "délutáni műszakpótlék" szabályának alkalmazása során a "rendszeres változás" meghatározásakor alkalmazható-e az Mt....

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4946 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 258-ik lapszám, amely az 4946-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Az adótörvények 2024. évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem