×

Titkárok és titkárnők

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2001. március 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 38. számában (2001. március 15.)

 

Felértékelődőben van a titkár(nő)i munka, bár a mai magyar élőbeszéd e szakmaköri megnevezést egyre ritkábban használja. Ismertek viszont a munkaerőpiacon a recepciósok, az asszisztensek, a szakasszisztensek és a személyi asszisztensek, sőt – a hirdetések tanúsága szerint – a titkárnő-asszisztensek is. A titkárnők mai utódai azonban a korábbiaktól gyökeresen eltérő körülmények között és követelmények szerint dolgoznak.

 

A titkársági munkában a nemzetközi cégek három szintről tesznek említést. Az alsó szinten a titkárnő tevékenykedik, akinek fő feladata az írásmunka. E munkakör a recepcióséhoz hasonlatos, amely azonban nem tartozik a titkársági körbe. Emellett a „senior secretary"-ként említett titkárnőt ismerik el, aki már összejövetelek szervezését is végzi, s akinek – európai mércével – általában két idegen nyelvet illik ismernie, és legalább ötéves titkársági tapasztalattal kell rendelkeznie.

Az „executive secretary" jellemzője, hogy az első számú vezető irányításával dolgozik, ehhez igazodó munkarendben, feladatokon és általában erősen bizalmi jellegű munkát végez.

Speciális igények

Manapság kevés olyan cég van – legyen szó csupán néhány fős kisvállalkozásról is -, ahol ne lenne szükség egy adminisztratív mindenesre. Ám az esetek jelentős részében speciális munkaerőt keresnek, akinek feladatait szinte minden vállalkozás specifikusan határozza meg. Sok esetben nem kis nehézségekkel, mert nem tudják megkülönböztetni a titkárnőt az asszisztenstől.

Az új terminológiák új tartalmat is hordoznak: az asszisztensi beosztásban magasabb a követelmény, mint a hagyományos titkárnői munkakörben. Mégis: az anyagi megbecsülés nem nő a megkövetelt munkával arányosan. Ennek elsősorban az az oka, hogy a piacon sokan kínálják magukat asszisztensi munkakörökbe, azzal együtt, hogy elemi követelmény lett a nyelvismeret. Más kérdés, hogy ez nem mindig szükséges a munka elvégzéséhez.

A különféle vállalkozások – sok esetben – maguk jelentkeznek titkárnőt vagy asszisztenst kereső hirdetésükkel, abból a megfontolásból kiindulva, hogy ily módon olcsóbban kaphatják meg a keresett dolgozót. Utólag azonban kiderülhet, mégsem ez a leginkább költségkímélő megoldás. Arról nem is beszélve, hogy a korszerű titkárnői feladatokat manapság egy, a közvetítésükkel foglalkozó szakcég már jobban ismeri, mint az a konkrét vállalat, amelyik a munkaerőt közvetlenül kívánja a piacról felvenni. A közvetítő, illetve személyzeti tanácsadó cégek ugyanis azonos kritériumrendszer szerint foglalkoznak a titkárnőkkel.

Árulkodó megjelenés
Milyen a jó titkárnő? – tettük fel a kérdést a Top Sec személyzeti tanácsadással foglalkozó kft. üzletágvezetőjének, Nádasi Mónikának.

„Olyan, aki megfelel vezetője elvárásainak" – hangzott a lakonikus válasz. Bővebben szólva azonban megjegyezte: a jó titkárnő tapasztalt a titkári munkában, kiválóan kezeli a számítógépet, s egy idegen nyelvet is megfelelő szinten ismer. Azaz, megvan a képzettsége és a tapasztalata a titkárnői vagy asszisztensi munkával szembeni komoly elvárások teljesítéséhez, s emellett irányítókészséggel rendelkezik – akár a főnökével „szemben" is.

A személyiség nagyon fontos, ám a személyiséget meghatározó tulajdonságok nem tanulhatók meg a titkárnőket, asszisztenseket képző iskolákban. A klasszikus titkárnői munka egyébként telefonok kezeléséből, személyek fogadásából, postai-iktatói munkából, iratok előkészítéséből és rendezéséből, levelezési munkából áll, kiegészítve szervezési feladatokkal, mint az időpontok egyeztetésével és nyilvántartásával, vagy az utazások szervezésével. Ami változatlanul fontos: a titkárnő reprezentál is. Megjelenése a vállalat arculatáról és egyben saját személyiségéről is árulkodik.

Új tartalom

A „titkárnői" munka új tartalmat nyert az elmúlt évtizedben, melynek oka a vállalati munka korszerűsödése, illetve a technológiai változások. A tevékenység átértékelődéséhez ugyanakkor hozzájárult az is, hogy megjelentek a multinacionális cégek, velük együtt pedig a személyzeti tanácsadók, a munkaerő-közvetítő irodák, amelyek új normarendszert is hoztak a hazai munkaerőpiacra.

Bizalmi állás

A mai titkárnő számára az információtechnológia ismerete sokkal fontosabb lett, mint a kávéfőző kezelése, azaz: a mai kor immár olyan tudást követel meg, amely a vállalati középvezetők szintjén is fontos. Emellett az asszisztensi munka általában is igényli – például – a csapatmunkában való részvétel készségét. A hagyományos felállás – mely szerint a titkárnő egyetlen főnöke rendelkezésében fejtette ki tevékenységét -, megszűnőben van, illetve inkább a személyi asszisztens munkakörének lett a jellemzője. Ám utóbbi messze többet jelent, mint a klasszikus titkárnői munka, betöltéséhez felsőfokú végzettség szükséges.

A titkárnői rang alacsony presztízse korábban kétségkívül a munkavégzés erősen manuális jellegéhez kapcsolódott, illetve ahhoz, hogy e beosztás ellátásához középfokú végzettség sem kellett. Mára megváltozott a követelményrendszer: a titkárnő sokirányú kommunikációs munkáért s esetenként bonyolult munkaszervezési feladatokért is felel.

Mára az is ritka, hogy az adott vállalkozásnál ő fogadja – a szó igen széles értelmében – az üzleti partnereket: személyesen vagy telefonon. Erre a „szerepre" a recepcióst alkalmazzák, ünnepélyesebb esetekben pedig bérelt hoszteszek, rendezvényszolgálati alkalmazottak járnak el.

A titkárnői állást régebben kevesen tekintették bizalmi állásnak, bár sok esetben azzá vált. Még inkább bizalmi azonban az asszisztensi munka, hiszen ma a vállalat menedzselési feladatai sokkal szerteágazóbbak, mint régen, sok esetben a titkárnőnek ebben is aktívan részt kell vennie. Ugyanakkor azonban a fejlett vállalatmenedzselési feladatok kilépnek az időbeli korlátok közül is, azaz a titkárnőtől, pontosabban a személyi asszisztenstől – de még egy szakasszisztenstől is – nemritkán elvárják, hogy napi 14-16 órában lehessen munkára fogni.

Bírják-e ezt a terhelést a titkárnők, s kellően megbecsülik-e őket ezért?

Még a fejlett nyugati államokban is jellemző, hogy napjainkban a titkári feladatokat javarészt változatlanul a nők végzik, azaz a követelményeknek – a tapasztalatok szerint – megfelelnek. A megbecsülés azonban még nem olyan mértékű, mint amilyennek lennie kellene.

Differenciálódik a szakma

A recepciós javadalmazása bruttó 100 ezer forintos alsó értéktől indul, és a szakasszisztens esetében sem haladja meg a bruttó 180 ezer forintot. Külön kategória a személyi asszisztens, akinek fizetése az előző fizetési kategóriák felső javadalmazási értéke felett kezdődik, és nagyjából 400 ezer forintig terjed. Általában akkor magaslik ki, ha a menedzser felismeri személyi asszisztense munkájának fontosságát, és ennek megfelelően díjazza is. E körben a javadalmazás a legalsó szint négyszeresét érheti el, amelyre a csak titkárnőket foglalkoztató korszakban nem volt példa: már az akkori nómenklatúrák miatt sem.

Az eltérés azonban ma teljesen indokolt, hiszen a szakasszisztensek és a személyi asszisztensek felsőfokú végzettségűek s általában legalább egy, de tipikusan két idegen nyelvet beszélnek.

A titkárnői munka és a menedzsertevékenység párhuzamosságai tehát jelentős differenciálódást is elindítottak a szakmában. Az első szint a recepciós munkakör, amely kevesebbet takar a hagyományos titkárnői feladatoknál, s általában a nagyobb cégeknél jellemző. Kisebb vállalatoknál ilyen munkakör nincs, viszont a titkárnő inkább végzi a hagyományos munkát, azaz: telefonál, gépel, s ellátja a protokollfeladatokat. E klasszikus munkakör létét sokszor az indokolja, hogy a vállalatnál kézi vezérléssel dolgoznak, továbbá a felső vezető bizonyos munkák elvégzésére – presztízsokokból, vagy képességeinek adott szintje miatt – egyszerűen nem vállalkozik: nem végez semmilyen írásos munkát, nem bíbelődik a telefonnal, nem ismeri a korszerűbb távközlési rendszereket, és abban a hagyományos szemléletben él, hogy az alkalmazottakkal való kontaktus helyszíne elsősorban az ő dolgozószobája.

Az asszisztensek szintjén a manualitás (gépelési feladatok elvégzése többek számára) már háttérbe szorul, viszont a titkárnő időben rögzíti, szervezi és rendszerezi a vezető tennivalóit, azaz együtt él a menedzsment feladataival, képes arról tájékozódni, s képes arról tájékoztatást adni.

A személyi asszisztens a legmagasabb presztízsű beosztás, ebben a munkakörben már olyan feladatmegosztás is fennállhat, hogy a titkárnő – pontosabban az asszisztens – a főnöke nevében vagy helyett bizonyos irányítási feladatok elvégzésében is eljár.

A gondoskodás is belefér
Egy titkárnő a következő történetet mesélte. „Erősen kávézó főnököt kaptam, kérésére napi öt-hat adagot főztem. Tudtam, ez káros az egészségére. Áttértem a koffeinmentesre. Érezte, hogy nem a megszokott kávéját issza, és azzal fenyegetett, hogy esetleg mást kér fel asszisztensének. Tudomásul vettem, majd elkezdtem keverni a koffeines és a koffeinmentes kávét, de azért a koffeinmentest is bevittem. Megmondtam neki: azért teszem, mert tudom: a mértéktelen kávézást megsínyli az egészsége. Megértette..."

Konvertálható tudás

Azzal, hogy a titkárnői munka az asszisztensi felé tart, lassan átértékelődött az a nézet, hogy e munkakörök betöltését kizárólag nőkre lehet bízni. Tény, hogy a rendszerezési feladatokban a nők sikeresebbek, a szervezési munkában azonban inkább a férfiak járnak élen. A probléma inkább az, hogy a titkárnői munkához korábban alacsony bérbesorolás és gyenge presztízsérték járult, ami a férfiakat általában elriasztotta a pozíció vállalásától. Mint ahogyan az is, hogy feltételként – első helyen – a nagyon jó gépírási készség szerepelt.

Mára azonban a betűbillentyűzetet mindenkinek – aki számítógépes munkahelyeken dolgozik – ismerni és használni kell, még a nem adminisztratív munkaerőnek is. Az asszisztensi munkajelleg erősödése ugyanakkor azt is jelenti, hogy megfelelő képzettséget és ismereteket kell szerezni, következésképp az állást betöltők szélesebb körben hasznosítható készségekre tesznek szert, s megfelelő átképzéssel jól konvertálható munkaerőnek tekinthetők középvezetői szintekre.

Ez azért fontos, mert a hagyományos titkárnői munkakör gyenge presztízse részint azzal függött össze, hogy az állásban alkalmazott dolgozónak gyakorlatilag semmilyen lehetősége nem volt az előrelépésre.

Mindennapi diplomácia

Az a tény, hogy a titkárnők növekvő százaléka (a nyugat-európai átlag már 80 százalék felett van) számítógéppel dolgozik, növelte az adminisztratív és manuális tevékenység hatékonyságát, következésképp a titkárnőknek több idejük maradt az úgynevezett kapcsolati munka ápolására, végzésére.

Munkájuknak ez a része egyre dominánsabbá válik, ma már – sok esetben – éppen a kapcsolati munka ápolására keresik a titkárnőket, asszisztenseket, s ez az oka, hogy évről évre többen állnak alkalmazásban. Növekedés tapasztalható annak ellenére is, hogy a szakasszisztensekkel és a személyi asszisztensekkel szemben ma már egyre több cégnél kritérium a multinacionális vállalatnál szerzett tapasztalat.

A kapcsolati munka egyfajta belső és külső PR, noha a szakirodalomban felbukkan a diplomácia kifejezés is. Ez egyszersmind azt is jelenti, hogy a technikai és az etikai kvalitások elválaszthatatlan együttese válik normává. A munkaszerződésekben, munkaleírásokban azonban ezt a „diplomáciai" feladatrészt általában nem említik meg.

Kezelni a konfliktusokat

A munka intenzitásának erősödését mindenekelőtt a titkárnők érezhették, ugyanígy a rugalmasság szükségességét is.

Ugyanakkor azonban érzékelhető az az igény is, hogy a titkárnők olyan feladatokat végezzenek, amelyeket középvezetők látnak el. Ezzel együtt jár, hogy a titkárnők nem egy, hanem több középvezető vagy egy munkafeladattal megbízott csapat mellett tevékenykednek. A titkárnők „mai utódai" tehát részt vesznek a cég feladatainak követésében, esetenként követtetésében is.

Bár már régebben is elvárásként fogalmazódott meg, hogy a titkárnő jól kezelje a konfliktusokat, mára a vállalati kommunikációs munkában ez még fontosabb lett. A titkár ugyanis csoportérdekek ütközésének középpontjába került, miközben korábbi egyszálú függelmi viszonyából többes kötődésű viszony alakult ki.

Mindazonáltal, magyar körülmények között, az asszisztensi alkalmazás feltételei között általában nem szerepel a csapatvezetési készség követelménye vagy a kapcsolatmenedzsment stb. Első helyen áll a nem éppen alapvető számítógépes ismeretek birtoklása, az informatikai alapismeretek, sok esetben a nyelvtudás, s végül, de nem utolsósorban a szövegkezelés.

Küszöbön az „e-korszak"

Problémák akkor jelentkeznek, ha a hagyományos feladatokhoz szokott titkárnőnek új ismereteket kell szereznie, miközben egy sor cég nem fordított energiát, eszközt és figyelmet a dolgozók ebbéli törekvéseinek támogatására. Szerencsére a vállalati kollektívákban a számítógépes ismeretek megszerzése a nem titkárnői alkalmazotti kör számára is azt jelentette, hogy meg kell tanulni a titkárnők egykor alapvető munkáját. Az írásos kommunikáció esztétikai oldaláról azonban – általában – a titkárnők gondoskodtak, s ez a feladat a komputerek megjelenése után is megmaradt.

Kérdés, hogy az átállást az „e-korszakban" miként sikerül megoldani. A szakma sorsa vélhetően attól függ, hogy a több mint egy évtizede egyazon helyen dolgozó titkárnők képesek lesznek-e az újabb kihívásnak megfelelni. Ha nem, akkor könnyen elérkezhetnek szakmai karrierjük végéhez.

Szolgáltatói díjak
A titkárnőket kiválasztó és kiközvetítő cégek természetesen díjat számolnak fel a szolgáltatásukért. Ez a díj a mai magyar piaci átlag alapján 100-150 ezer forint körül lehet. A feltételes mód használata azért indokolt, mert vannak fix díjas szolgáltatók, s vannak, akik a titkárnők kialkudott bérének szorzatát kérik, a szorzó másféltől háromig terjed.

Ezt is figyelembe véve a minimális szolgáltatói díj 80 ezer forint körüli, de elérheti akár a 350 ezer forintot is, természetesen nem a fix díjas szolgáltatók esetében. A nevezett cégek száma meglehetősen nagy, de csak szerény hányaduk rendelkezik az Országos Munkaügyi Módszertani Központ (OMMK) engedélyével, amit 1998 óta adnak ki.

A cégek több szakmai szövetségbe tömörülnek, s mindezek a keretek már bizonyos garanciát jelentenek tevékenységükhöz. A komolyabb közvetítőcégek emellett az általuk kiközvetített munkaerőre is garanciát nyújtanak: ez legalább azt tartalmazza, hogy ha a kiközvetített munkatárs mégsem felel meg új munkaadójának, akkor a közvetítő újabb munkaerő-közvetítést vállal: külön költségek felszámítása nélkül. Persze akkor, ha bizonyíthatóan és vitathatatlanul indokolt volt a munkaadó kifogása.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2001. március 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8360 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8360 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4964 olvasói kérdésre 4964 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8360 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8360 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4964 olvasói kérdéssel.

Szakképzési munkaszerződés saját munkavállalóval

Társaságunk duális képzőhely, 2023 őszén saját munkavállalóinkat beiskoláztuk munkakörükhöz tartozó technikusi képzésre (1,5 éves felnőttképzés keretében), a féléves...

Tovább a teljes cikkhez

Önkormányzati költségvetési szerv - a foglalkoztatás jogviszonya

Gazdasági, működtetési és közétkeztetési tevékenységgel foglalkozó önkormányzati fenntartású költségvetési szerv esetén kötelező-e közalkalmazotti jogviszonyban foglalkoztatni...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaviszony után megbízási jogviszony

Köthet megbízási szerződést egy magyarországi cég egy olyan magánszeméllyel, aki korábban a cég munkavállalója volt? A kolléga munkaviszony keretében HR manager munkakörben...

Tovább a teljes cikkhez

Végzettségi előírás a vendéglátásban

Nonstop vendéglátóipari egységben az üzemeltetőnek van szakirányú végzettsége, mellette két munkavállaló dolgozik, és egy alkalmi munkás, akiknek nincs végzettségük, "9235"...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti reprezentativitás változása kollektív szerződés módosításánál

Hét évvel ezelőtt kötöttünk kollektív szerződést a nálunk működő egyetlen szakszervezettel, amelyet azóta is rendszeresen felülvizsgálunk és módosítunk. Tavaly létrejött egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom összege

2024-ben jogosult lesz 40 éves köznevelési foglalkoztatotti jutalomra az óvónőnk. E jutalom meghatározásakor (illetmény) az esélyteremtési illetményrészt is figyelembe kell-e venni?...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom jogszerző ideje

Állásfoglalásukat szeretnénk kérni a Púétv. 105. §-ának (7) bekezdésében megjelölt szakmai gyakorlat munkavégzési kötelezettséggel nem járó szüneteltetésének időszakáról....

Tovább a teljes cikkhez

Mentő-gépkocsivezető munkaideje

Mentő-gépkocsivezetőként teljesítek szolgálatot. Van-e szabályozás arra, hogy mennyit tölthetek szolgálatban, ha nem írtam alá a 24 órás szolgálatot? Úgy tűnik, hogy Budapestre is...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elévülése

A munkáltató nem adta ki, a sok munka miatt a munkavállaló nem vette ki az adott évi szabadságait. Az előző évről így a munkavállalónak 18 munkanap szabadsága maradt (ebből 4...

Tovább a teljes cikkhez

Végzettségi előírás a vendéglátásban

Nonstop vendéglátóipari egységben az üzemeltetőnek van szakirányú végzettsége, mellette két munkavállaló dolgozik, és egy alkalmi munkás, akiknek nincs végzettségük, "9235"...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti reprezentativitás változása kollektív szerződés módosításánál

Hét évvel ezelőtt kötöttünk kollektív szerződést a nálunk működő egyetlen szakszervezettel, amelyet azóta is rendszeresen felülvizsgálunk és módosítunk. Tavaly létrejött egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom összege

2024-ben jogosult lesz 40 éves köznevelési foglalkoztatotti jutalomra az óvónőnk. E jutalom meghatározásakor (illetmény) az esélyteremtési illetményrészt is figyelembe kell-e venni?...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom jogszerző ideje

Állásfoglalásukat szeretnénk kérni a Púétv. 105. §-ának (7) bekezdésében megjelölt szakmai gyakorlat munkavégzési kötelezettséggel nem járó szüneteltetésének időszakáról....

Tovább a teljes cikkhez

Mentő-gépkocsivezető munkaideje

Mentő-gépkocsivezetőként teljesítek szolgálatot. Van-e szabályozás arra, hogy mennyit tölthetek szolgálatban, ha nem írtam alá a 24 órás szolgálatot? Úgy tűnik, hogy Budapestre is...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elévülése

A munkáltató nem adta ki, a sok munka miatt a munkavállaló nem vette ki az adott évi szabadságait. Az előző évről így a munkavállalónak 18 munkanap szabadsága maradt (ebből 4...

Tovább a teljes cikkhez

Hétvégi feladatok megszervezése hétköznapra beosztott munkavállalókkal

Intézményünk munkatársai háromhavi munkaidőkeretben dolgoznak, hétköznapokon. Előfordul, hogy hétvégén és ünnepnapokon rendezvényeket tartunk, melyek lebonyolításához...

Tovább a teljes cikkhez

Vasárnapi pótlékra való jogosultság strandfürdőkben

Önkormányzati fenntartású termálstrandfürdőben jogosultak-e vasárnapi pótlékra a munkavállalók? Ha igen, minden munkavállalót megillet a vasárnapi pótlék, vagy csak bizonyos...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítésének belső szabályozása

A munkáltató a napi munkába járás költségtérítéseként 30 Ft/km összeget fizet. Sajnos több munkavállaló nem ott lakik, ahonnan kéri a napi utazás elszámolását. Belső...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4964 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 259-ik lapszám, amely az 4964-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Az adótörvények 2024. évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem