×

Kártérítés

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2001. március 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 38. számában (2001. március 15.)

 

Előző számunkban a munkáltatói kárfelelősség szabályaival és a hozzá kapcsolódó bírói gyakorlattal foglalkoztunk. A következőkben a kártérítés módjára, az igényérvényesítésre vonatkozó rendelkezéseket járjuk körül.

 

A kártérítésre köteles munkáltatónak meg kell térítenie a dolgozó teljes vagyoni és nem vagyoni kárát, illetve amennyiben kármegosztásnak van helye, a rá eső kárrészt.

A munkavállaló vagyoni kára:

  • a károkozás miatt elmaradt jövedelme,
  • dologi kára (ingóságaiban bekövetkezett kára), valamint
  • a sérelemmel, illetve annak elhárításával összefüggésben felmerült költsége.

A nem vagyoni kártérítés nem más, mint a károsultat ért nem vagyoni hátrány csökkentéséhez vagy kiküszöböléséhez szükséges kárpótlás vagy költség.

A Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény (Mt.) 182. §-a alapján a kártérítés összegének kiszámításánál le kell vonni

  • az elmaradt munkabérre eső nyugdíjjárulékot,
  • az állami egészségügyi és a társadalombiztosítás keretében járó ellátást,
  • amit a munkavállaló munkaereje hasznosításával megkeresett vagy az adott helyzetben elvárhatóan megkereshetett volna,
  • amihez a munkavállaló (hozzátartozója) a megrongálódott dolog hasznosításával hozzájutott,
  • amihez a jogosult a károkozás folytán megtakarított kiadások eredményeként jutott hozzá.

Elmaradt jövedelem

Az Mt. 178. §-a alapján az elmaradt jövedelem megállapításánál a munkaviszony körében – mind a pénzben, mind a természetben megállapított – elmaradt munkabért, és azokat a rendszeres szolgáltatások pénzbeli értékét kell figyelembe venni, amelyekre a munkavállaló a munkaviszony alapján a munkabéren felül jogosult, feltéve ha azokat a károkozás bekövetkezését megelőzően rendszeresen igénybe vette.

A munkaviszonyon kívül elmaradt jövedelemként a sérelem folytán elmaradt egyéb rendszeres keresetet kell megtéríteni. Az elmaradt jövedelem megállapításánál figyelembe kell venni azt a jövőbeni változást is, amelynek meghatározott időpontban való bekövetkezésével már előre számolni lehetett. Meg kell téríteni azt a kárt is, amelyet a munkavállaló a sérelemből eredő jelentős fogyatékossága ellenére, rendkívüli munkateljesítménnyel hárít el. Nem kell megtéríteni az olyan szolgáltatások értékét, amelyek rendeltetésük szerint csak munkavégzés esetén járnak, továbbá a költségtérítés címén kapott összeget.

Az elmaradt munkabért mindig bruttó összegben kell meghatározni, minthogy a jövedelempótló kártérítés általában jövedelemadó-köteles.

Borravaló

A bírósági gyakorlat szerint az elmaradt jövedelemnél figyelembe kell venni a borravalót is, ha a dolgozó olyan munkakörben dolgozott, ahol a munkabért erre tekintettel állapították meg és a munkavállalók munkájának honorálása ebben a formában szokásos (például a felszolgálók esetében).

Biztosítás

Ha a dolgozó biztosítást kötött, az így kapott biztosítási összeget a munkáltató nem veheti figyelembe. Amennyiben azonban a munkáltató a dolgozónak okozott károk megtérítésére felelősségbiztosítást kötött, az így kifizetett összeget a kártérítés összegébe beleszámít.

Táppénzes állomány

Teljesen keresőképtelennek kell tekinteni a munkavállalót a táppénzes állomány ideje alatt. A bírói gyakorlat szerint a rokkant munkavállalót megmaradt munkaereje hasznosítása tekintetében nem terheli kárenyhítési kötelezettség.

Dologi kár

A munkáltatónak meg kell térítenie a károkozás folytán elveszett vagy megsemmisült ingóság értékét. A munkáltató a dologi kár összegét és a természetbeni juttatás értékét a kártérítés időpontjában érvényes fogyasztói ár alapján köteles megállapítani. A dologi kárnál figyelembe kell venni az avulásból fakadó értékcsökkenést is. Ha a dolog értékcsökkenés nélkül kijavítható, akkor a javítási költséget kell megtéríteni.

Nem vagyoni kár

A magyar munkajogi szabályozás ugyan előírja a munkáltató terhére a nem vagyoni kár megtérítésének kötelezettségét is, azonban a nem vagyoni kár fogalmát nem határozza meg. A bírói gyakorlat a nem vagyoni kártérítés megállapításakor általában az egészségkárosodást, a hátrányosan megváltozott életvitelt, az élettevékenységek beszűkülését, valamint a sérült életkorát veszi figyelembe.

Az Alkotmánybíróság azonban rámutatott arra, hogy a testi épségében és egészségében sérelmet szenvedett ember joga nem értékesebb vagy védelemre érdemesebb jog az individuális szabadságjogoknál. Az emberi méltóság egyenlő védelméből adódó alkotmányos követelmény, hogy például a megrágalmazott, a személyes vagy lelkiismereti szabadságában sértett személy jogát ugyanúgy kell védeni, mint a testi épséget és az egészséghez való jogot. Eszerint a nem vagyoni kárért fennálló felelősség oltalmát igényelhetik a személyes szabadság és lelkiismereti szabadság, a véleménynyilvánítás szabadsága, a hivatás szabad gyakorlásának akadályozása, a hírnév, a becsület, az emberi méltóság sérelmei, a képmás, a hangfelvétel és a szellemi alkotás jogosulatlan felhasználása körében okozott sérelem miatt is.

A nem vagyoni kártérítés nem a sérelem vagyoni ellenértéke. Célja olyan vagyoni előny, mely hozzávetőleg ellensúlyozza a károsult sérelmét. Mértéke az eset körülményeitől, a sérelmet szenvedett személy egyéni sajátosságaitól függ. A nem vagyoni kár megtérítésére irányuló igény elbírálása során azt kell vizsgálni, hogy az elszenvedett sérelem milyen mértékű és a megítélhető vagyoni szolgáltatás mennyiben nyújt körülbelül egyenértékű másnemű előnyt a kárvallott dolgozónak. Nem vagyoni kártérítésként járadék is megállapítható.

A nem vagyoni kártérítés alapja

A bírói gyakorlat alapján a nem vagyoni kártérítés alapja lehet a maradandó pszichés és idegrendszeri károsodás is. Ezt jelölte meg a Legfelsőbb Bíróság például annak a környezetvédelmi munkakörben foglalkoztatott dolgozónak az esetében, akit az erdőben kullancs csípett meg, és ennek következtében agyvelőgyulladásban betegedett meg.

A bíróság a nem vagyoni kártérítés alapjaként a sportolás abbahagyása miatti nagymértékű elhízást, a megváltozott életvitelt, az esztétikai hátrányt jelentő hegesedést és a sérült életkorát határozta meg annak a munkavállalónak az esetében, aki 23 éves korában olyan balesetet szenvedett el, melynek következtében kezének szorító ereje csökkent. Ezért abba kellett hagynia a sportolást, munkakörét nem tudta ellátni, és a karján torzító jellegű, műtéttel sem korrigálható 20 cm-es hegesedés keletkezett. A bíróság nem fogadta el a munkáltatónak az esztétikai hátrány figyelembevételére irányuló, a munkavállaló nemére – aki történetesen férfi volt – alapított kifogását, mivel a törvény tiltja a hátrányos megkülönböztetést a dolgozók neme alapján.

A bíróság annak – a balesetekor 16 éves – munkavállalónak az esetében, aki munkavégzése során olyan súlyos lábsérülést szenvedett, hogy az egyik lábát térd felett amputálni kellett, a nem vagyoni kártérítés jogalapjaként a sérült fiatal életkorát, a sérülés maradandó jellegét, a munkaképtelenséget, a végleges jelleggel beszűkült életvitelt és azt jelölte meg, hogy a sérült egész élete során mások gondozására és segítségére szorul.

Fontos azonban kiemelni, hogy nem vagyoni kártérítés csak abban az esetben illeti meg a munkavállalót, ha olyan tényeket bizonyít, amelyek alapján a munkáltató magatartásával okozati összefüggésben áll a nem vagyoni károsodása.

Általános kártérítés

A munkáltató általános kártérítésre akkor köteles, ha a vagyoni kár vagy ennek egy része pontosan nem számítható ki, de a jövőben bizonyosan bekövetkezik. Az általános kártérítésnek olyan összegűnek kell lennie, amely a károsult teljes anyagi kárpótlására alkalmas. Általános kártérítés járadékként is megállapítható. Ilyen kártérítés állapítható meg például akkor, ha a dolgozó teljesen elveszíti a látását, és emiatt a szabad idejében zenét hallgat. Ezzel összefüggésben összegszerűen pontosan meg nem határozható, de a jövőben bizonyosan bekövetkező kiadásai lesznek.

Költségek

A munkáltató kártérítési kötelezettsége kiterjed a károkozással összefüggésben felmerült indokolt költségekre is. Ilyen költség lehet az ápolás-gondozás költsége (ha hozzátartozók végzik is, hiszen ők sem kötelezhetők ingyenes munkavégzésre), a közlekedési költségekkel, gyógyszerekkel kapcsolatos kiadások, a háztartásban a sérült által korábban elvégzett munkák ellenértéke (ha ezek rendszeresen felmerülnek és idegen munkaerővel kell elvégeztetnie azokat), a balesettel összefüggésben felmerült rokkantgépkocsi beszerzésével és üzemeltetésével kapcsolatos költségek stb.

Járadék

Kártérítésként járadék is megállapítható, ha a kártérítés a dolgozó vagy hozzátartozója tartását szolgálja. Ebben az esetben a járadékkal a rendszeres havi jövedelmek elvesztését, csökkentését kell kompenzálni.

A kártérítési járadék iránti igény 6 hónapnál korábbi időre visszamenőleg nem érvényesíthető, kivéve ha a jogosult bizonyítja, hogy a követelés érvényesítésében mulasztás nem terheli, továbbá ha a munkáltató elmulasztja a kárigény bejelentésére szóló felhívás kiadását.

A kártérítés összege módosítható, ha változás következik be a munkavállaló vagy a munkáltató lényeges körülményeiben. A módosítást kérheti a munkáltató és a munkavállaló, valamint felelősségbiztosítás esetén a biztosító is.

A kártérítés módosításának alapjául szolgáló munkabér-növekedés mértékének meghatározásánál a munkáltatónak a károsultat a sérelem bekövetkezésekor foglalkoztató szervezeti egységénél, a károsulttal azonos munkakört betöltő munkavállalók ténylegesen megvalósult átlagos, éves bérfejlesztésének (átlagkeresete változásának) mértéke az irányadó. Azonos munkakört betöltő munkavállalók hiányában a módosítás alapjaként a szervezeti egységnél ténylegesen megvalósult átlagos, éves bérfejlesztést (átlagkeresete változását) kell figyelembe venni. A szervezeti egység megszűnése esetén a kártérítés módosításánál a munkáltatónál a károsulttal azonos munkakört betöltő munkavállalók, ilyen munkavállalók hiányában pedig a munkáltatónál ténylegesen megvalósult átlagos éves bérfejlesztésének (átlagkeresetének) mértéke az irányadó.

Járadékemelés

A járadék felemelésének alapja lehet a munkavállaló állapotának rosszabbodása, munkaképességének további csökkenése, illetve munkaképtelenségének bekövetkezése, ha emiatt további keresetveszteség érte. A munkáltatónál végrehajtott bérfejlesztés ugyancsak megalapozhatja a járadék felemelését. A bírói gyakorlat szerint a munkavállaló csak olyan béremelkedésre hivatkozással kérheti kártérítési járadéka felemelését, amely a káreset hiányában őt is érintette volna.

Ennek megfelelően a járadék különösen az öregségi nyugdíjkorhatár betöltése után csak akkor emelhető fel, ha az összes körülmény gondos mérlegelése mellett megállapítható, hogy a munkavállaló a sérelem előtti munkakörben dolgozott volna tovább. Ellenkező esetben ugyanis a munkavállaló a kárát meghaladó többletjuttatásban részesülne.

Az üzemi baleseti járadék felemelésénél nem a hasonló munkakörben dolgozók átlagkeresete, hanem a béremelés százalékos értékének megfelelően megállapított sérülti átlagkereset az irányadó. Elmaradt jövedelemként csak a balesetet megelőzően rendszeresen kapott jövedelem vehető figyelembe.

A kártérítési járadék felemelése iránt indult perben – a károsulttal azonos munkakört betöltő munkavállalók hiányában – a kártérítés módosításánál a munkáltatónál ténylegesen megvalósult átlagos éves bérfejlesztés aránya az irányadó. Munkahelyváltozás esetén a kártérítés kiszámításának egymásnak ellent nem mondó adatokon kell nyugodnia.

Járadékleszállítás

A munkáltató akkor kérheti a járadék leszállítását, ha a dolgozó állapotában, szakképzettségében olyan változás történt, amelynek folytán elérné korábbi keresetét. A nyugdíjak jogszabály alapján történő felemelése, valamint a nyugdíjjárulék mértékének emelkedése azonban nem vezethet a járadék csökkentéséhez.

Felhívás a kárigény bejelentésére

A munkáltató a károkozástól való tudomásszerzéstől számított 15 napon belül köteles felhívni a munkavállalót igénye bejelentésére. Erre 15 nap alatt kell a munkavállalónak válaszolnia. A munkáltató teljes vagy részleges elutasító döntése ellen 3 éves elévülési időn belül lehet a bírósághoz fordulni.

A bírói gyakorlat szerint a kárigény-bejelentésről szóló felhívás elmaradása azzal a következménnyel jár, hogy a kárigény az elévülési időn belül akkor is érvényesíthető, ha az egyébként csak 6 hónapra visszamenőleg járna. Ha a munkáltató bérfejlesztést hajtott végre, erről 15 napon belül köteles értesíteni a károsultat. A munkáltató jogosult továbbá évente igazolást kérni a munkavállaló jövedelmi viszonyairól, de a munkavállaló csak azokról a jövedelmeiről köteles tájékoztatni a munkáltatóját, ami a járadék megváltoztatása szempontjából releváns.

Elévülés

Az általános elévülési időn – vagyis 3 éven – túl nem érvényesíthető kárigény. Itt is irányadók az elévülés nyugvására, illetve megszakadására vonatkozó szabályok. Az elévülés nyugvásához vezet, ha például a sérült fekvőbetegként kórházban van, mert a kezelés tartama alatt menthető okból akadályozott az igénye érvényesítésében.

Mivel egy sérelemből a munkavállalót különböző időpontokban különböző károk érhetik, a bírói gyakorlat kialakította az úgynevezett szakaszos elévülést. Ez azt jelenti, hogy az ugyanazon károsodásból származó különböző jövedelemkiesések önállóan évülnek el, vagyis valamely korábban megnyílt igény érvényesítésének elmulasztása nem hat ki a másik igény érvényesíthetőségére.

A kártérítési igények tehát önállóan évülnek el, az elévülési idő kezdő időpontja a következő:

  • az átlagkereset és a táppénz különbözete esetén a táppénz első fizetésének napja,
  • az átlagkereset és a sérelem folytán csökkent kereset különbözete esetén a sérelemből első ízben bekövetkezett keresetcsökkenés,
  • az átlagkereset és a rokkantsági nyugdíj különbözete esetén a rokkantsági nyugdíjállományba helyezés időpontja.

Az Mt. 186. §-ának (2) bekezdése alapján az elévülési idő

  • a táppénz első fizetésének napjától,
  • attól az időponttól, amikor a sérelem folytán bekövetkezett munkaképesség-csökkenés első ízben vezetett jövedelemkiesésben megmutatkozó károsodásra, végül
  • a rokkantsági nyugállományba helyezés időpontjától

kezdődik.

Hozzátartozói kárigények

Az Mt. 181. §-ának (1) bekezdése alapján a munkáltató köteles megtéríteni a munkavállaló közeli hozzátartozójának a károkozással összefüggésben felmerült kárait, indokolt költségeit is. A bírói gyakorlat szerint a munkáltatónak meg kell térítenie a hozzátartozó részére a szokásosnak megfelelő – illő – eltemettetés költségeit (sírhely, sírkő, a munkavállalóval eltemetett ruha, a hozzátartozók részére vásárolt gyászruha, a halotti tor, a koszorúvásárlás, egyházi vagy más szertartás költségei). Az ítélkezési gyakorlat szerint hozzátartozói kártérítésre jogosult a halálos üzemi balesetet szenvedő dolgozónak a házastársa, aki emiatt ideg-összeroppanást kapott, és hosszabb időre keresőképtelenné vált.

Ha olyan személy baleseti járadékát kell megállapítani, akinek eltartásáról az elhalt eltartóval együtt más is köteles gondoskodni, a felek méltányos érdekeit, az életszerűség követelményeit és a konkrét eset sajátosságait is szem előtt tartó megoldásra kell törekedni.

A baleset folytán meghalt munkavállaló jövedelmének kiszámításakor nemcsak a munkabérét, hanem azt is figyelembe kell venni, amit külföldi megélhetését is szolgáló valutaellátmányból megtakarított.

A munkáltató köteles megtéríteni a hozzátartozó nem vagyoni kárát is, ha annak feltételei fennállnak.

Tartást pótló kártérítés

A hozzátartozó a munkavállaló halála esetén tartást pótló kártérítést is kérhet. Az ilyen kártérítés megállapításának feltétele azonban, hogy a sérelmet megelőzően a károsult munkavállaló eltartotta hozzátartozóját, illetőleg tartásához hozzájárult, s a halált követően az egy főre jutó jövedelem már nem éri el a káreseményt megelőző szintet. A károsodást hozzátartozónként kell elbírálni, s a ráutaltság megállapításához számba kell venni az eltartottak és az elhalt munkavállaló jövedelmeit, valamint a halál utáni jövedelmet, figyelembe véve azt is, hogy a dolgozó milyen jövedelmet érhetett volna el. A tartást pótló kártérítés összegét úgy kell meghatározni, hogy biztosítsa a közeli hozzátartozónak a sérelem előtti színvonalon való megélhetését. A bírói gyakorlat általában a szülők jövedelmének 20-20 százalékát veszi figyelembe gyermekenként és 30-30 százalékot a szülők létfenntartására. Ha az elhunyt munkavállaló felróható magatartására figyelemmel kármegosztásra került sor, a kármegosztást az özvegyi nyugdíj és árvajáradék levonása után fennmaradó megtérítetlen elmaradt többletjövedelemre kell alkalmazni.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2001. március 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8360 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8360 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4964 olvasói kérdésre 4964 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8360 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8360 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4964 olvasói kérdéssel.

Szakképzési munkaszerződés saját munkavállalóval

Társaságunk duális képzőhely, 2023 őszén saját munkavállalóinkat beiskoláztuk munkakörükhöz tartozó technikusi képzésre (1,5 éves felnőttképzés keretében), a féléves...

Tovább a teljes cikkhez

Önkormányzati költségvetési szerv - a foglalkoztatás jogviszonya

Gazdasági, működtetési és közétkeztetési tevékenységgel foglalkozó önkormányzati fenntartású költségvetési szerv esetén kötelező-e közalkalmazotti jogviszonyban foglalkoztatni...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaviszony után megbízási jogviszony

Köthet megbízási szerződést egy magyarországi cég egy olyan magánszeméllyel, aki korábban a cég munkavállalója volt? A kolléga munkaviszony keretében HR manager munkakörben...

Tovább a teljes cikkhez

Végzettségi előírás a vendéglátásban

Nonstop vendéglátóipari egységben az üzemeltetőnek van szakirányú végzettsége, mellette két munkavállaló dolgozik, és egy alkalmi munkás, akiknek nincs végzettségük, "9235"...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti reprezentativitás változása kollektív szerződés módosításánál

Hét évvel ezelőtt kötöttünk kollektív szerződést a nálunk működő egyetlen szakszervezettel, amelyet azóta is rendszeresen felülvizsgálunk és módosítunk. Tavaly létrejött egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom összege

2024-ben jogosult lesz 40 éves köznevelési foglalkoztatotti jutalomra az óvónőnk. E jutalom meghatározásakor (illetmény) az esélyteremtési illetményrészt is figyelembe kell-e venni?...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom jogszerző ideje

Állásfoglalásukat szeretnénk kérni a Púétv. 105. §-ának (7) bekezdésében megjelölt szakmai gyakorlat munkavégzési kötelezettséggel nem járó szüneteltetésének időszakáról....

Tovább a teljes cikkhez

Mentő-gépkocsivezető munkaideje

Mentő-gépkocsivezetőként teljesítek szolgálatot. Van-e szabályozás arra, hogy mennyit tölthetek szolgálatban, ha nem írtam alá a 24 órás szolgálatot? Úgy tűnik, hogy Budapestre is...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elévülése

A munkáltató nem adta ki, a sok munka miatt a munkavállaló nem vette ki az adott évi szabadságait. Az előző évről így a munkavállalónak 18 munkanap szabadsága maradt (ebből 4...

Tovább a teljes cikkhez

Végzettségi előírás a vendéglátásban

Nonstop vendéglátóipari egységben az üzemeltetőnek van szakirányú végzettsége, mellette két munkavállaló dolgozik, és egy alkalmi munkás, akiknek nincs végzettségük, "9235"...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti reprezentativitás változása kollektív szerződés módosításánál

Hét évvel ezelőtt kötöttünk kollektív szerződést a nálunk működő egyetlen szakszervezettel, amelyet azóta is rendszeresen felülvizsgálunk és módosítunk. Tavaly létrejött egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom összege

2024-ben jogosult lesz 40 éves köznevelési foglalkoztatotti jutalomra az óvónőnk. E jutalom meghatározásakor (illetmény) az esélyteremtési illetményrészt is figyelembe kell-e venni?...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom jogszerző ideje

Állásfoglalásukat szeretnénk kérni a Púétv. 105. §-ának (7) bekezdésében megjelölt szakmai gyakorlat munkavégzési kötelezettséggel nem járó szüneteltetésének időszakáról....

Tovább a teljes cikkhez

Mentő-gépkocsivezető munkaideje

Mentő-gépkocsivezetőként teljesítek szolgálatot. Van-e szabályozás arra, hogy mennyit tölthetek szolgálatban, ha nem írtam alá a 24 órás szolgálatot? Úgy tűnik, hogy Budapestre is...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elévülése

A munkáltató nem adta ki, a sok munka miatt a munkavállaló nem vette ki az adott évi szabadságait. Az előző évről így a munkavállalónak 18 munkanap szabadsága maradt (ebből 4...

Tovább a teljes cikkhez

Hétvégi feladatok megszervezése hétköznapra beosztott munkavállalókkal

Intézményünk munkatársai háromhavi munkaidőkeretben dolgoznak, hétköznapokon. Előfordul, hogy hétvégén és ünnepnapokon rendezvényeket tartunk, melyek lebonyolításához...

Tovább a teljes cikkhez

Vasárnapi pótlékra való jogosultság strandfürdőkben

Önkormányzati fenntartású termálstrandfürdőben jogosultak-e vasárnapi pótlékra a munkavállalók? Ha igen, minden munkavállalót megillet a vasárnapi pótlék, vagy csak bizonyos...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítésének belső szabályozása

A munkáltató a napi munkába járás költségtérítéseként 30 Ft/km összeget fizet. Sajnos több munkavállaló nem ott lakik, ahonnan kéri a napi utazás elszámolását. Belső...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4964 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 259-ik lapszám, amely az 4964-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Az adótörvények 2024. évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem