×

Tanfolyamok kora

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2000. szeptember 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 32. számában (2000. szeptember 15.)

 

Az iskolarendszeren kívüli szakképzésben évente több mint 100 ezren vesznek részt. Ez nemcsak azt mutatja, hogy az utóbbi időszakban többen akarnak tanulni, hanem egyre több cég bővíti szolgáltatásait, s próbál élni a kínálkozó lehetőséggel.

 

Tavalyelőtt 5360 szakképzési kurzust jelentettek be a munkaügyi központokhoz, összesen 37 400 személy kapott tanulmányaihoz támogatást. A bejelentett tanfolyamok 75 százalékán az állam által elismert, azaz az Országos Képzési Jegyzék (OKJ) alapján szervezett szakképesítést szerezhettek a hallgatók. További 9 százalékot tett ki a szakképesítést megalapozó képzés, 7 százalékot pedig az állam által el nem ismert szakképzés. Ötszázaléknyi volt a szakmai továbbképzés, valamint 7 százalék az elhelyezkedést, vállalkozást segítő oktatás.

Számítástechnikusok kerestetnek

A leglátogatottabbak a gazdasági és igazgatási területen szervezett tanfolyamok voltak, ide járt az érintettek 23 százaléka. Magas volt a részvétel a vendéglátói, kereskedelmi, idegenforgalmi területen is, az összes résztvevő 20 százalékát ez a terület érdekelte. Kiemelkedő még a számítástechnika, amelyet a résztvevők 19 százaléka sajátított el az iskolarendszeren kívüli oktatásban. A kis- és nagyüzemi ipari képzésben 16 százaléknyi, az egészségügyi képzésben 5 százaléknyi volt a résztvevők aránya. Természetesen sok olyan képzés is folyt, amely nem sorolható ezekbe a kategóriákba, ezek tették ki az összes volumen 17 százalékát.

A legtöbben számítógép-kezelőnek iratkoztak be, ami jól jelzi, hogy az emberek megpróbálnak igazodni a munkaerőpiac igényeihez. Személy- és vagyonőri képesítést a beiratkozók 6 százaléka akart szerezni, 5-5 százalék pedig kereskedői-boltvezetői, mérlegképes könyvelői és számítástechnikai szoftverüzemeltetői képzettséget.

Az iskolarendszeren kívüli oktatást folytató intézmények nagyobbik része, 45 százaléka jogi személyiségű vállalkozás, 33 százaléka költségvetési szervezet vagy annak valamely intézménye. További 8 százalék nonprofit szervezet. A hatósági nyilvántartásban tavaly év elején mintegy 1500 szakképzést folytató intézmény szerepelt, több mint 9000 szakképzés indításával. Az intézmények negyedének székhelye Budapest volt.

A költségvetéshez tartozó intézetek közül a legtöbb, az összesnek a fele központi költségvetési szervezet intézménye, s jelentős, 26 százaléknyi a helyi önkormányzati költségvetési szervezet intézményéé. A nonprofit szervezetek közül a legtöbb alapítványi formában működik, de 23 százaléknyi az egyesület által létrehozott intézmény is.

Az iskolarendszeren kívüli oktatási forma fennmaradásához szükséges források változatosan alakulnak. Két évvel ezelőtti adatok szerint a szakképzésben részt vevők 22 százaléka kapott támogatást a munkaügyi szervezetektől, ami a szakképzési költségeken belül 28 százalékot tett ki. Összesen 51 százalék jutott támogatáshoz alapítványoktól, egyesületektől, közhasznú társaságoktól, egyházaktól, köztestületektől. Biztosítottak támogatást a munkaadók is.

A statisztika szerint az érintett intézmények mintegy 60 százaléka a felnőttképzésre szakosodott, 16 százaléka szakmai középiskolai oktatásra, de vannak olyanok is, amelyek szakmunkásképzést, alapfokú általános és középfokú oktatást végeznek.

A nyilvántartásba vett oktatási intézmények több mint 9000 szakképesítés kibocsátását regisztráltatták. Ennek nagy része kis- és nagyüzemi ipari képesítés, ez teszi ki az összes 31 százalékát. A piacon működő, oktatással foglalkozó cégek elsősorban a nagyvállalkozások igényeire jelentenek megoldást. Ezeket azonban a kisvállalkozói szektor nem tudja megfizetni. A kisvállalkozók, kézműipari tevékenységet folytatók szakképzését ezért elsősorban munkaadói szervezeteik próbálják megszervezni, illetve színvonalát, elfogadottságát kiharcolni.

Javaslatok az IPOSZ-tól

Az Ipartestületek Országos Szövetsége például már évek óta szorgalmazza olyan vállalkozói központok, inkubátorházak létesítését, amelyekben a kisvállalkozók magas szintű képzése, a Nyugat-Európából érkező technológia megismerése biztosított.

A központok kialakítása érdekében a munkaadói szervezet már kezdeményezte egy felmérés készítését, és javaslatot tett a finanszírozás megoldására is. Álláspontjuk szerint a képzés egy részénél a finanszírozást pályázhatóvá kell tenni. A modern technikára való kiképzés költségei ugyanis igen magasak, kicsi az esélye, hogy a kisvállalkozók ezt képesek önmagukban vállalni. Például egy akkreditált középszintű ruhaipari képzés 120 órája 120-150 ezer forintba kerül mai árakon.

Az IPOSZ javaslatot tett az Oktatási Minisztériumnak a nemzeti szakképzés kialakításához. Ebben javasolják egyebek között a szakképzési törvény módosítását olyan értelemben, hogy a munkaadói szervezetek jussanak a jelenleginél több joghoz a szakképzés területén. Kerüljön vissza például a kamarák hatásköréből a mestervizsgáztatásra való felkészítés, a vizsgabizottságba való jelölés. Javasolják azt is, hogy a normatív támogatási rendszer legyen érvényes a duális képzésre is. A nemzeti szakképzés kialakításának műhelymunkája várhatóan a következő fél évben lezajlik.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2000. szeptember 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8360 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8360 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4964 olvasói kérdésre 4964 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8360 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8360 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4964 olvasói kérdéssel.

Szakképzési munkaszerződés saját munkavállalóval

Társaságunk duális képzőhely, 2023 őszén saját munkavállalóinkat beiskoláztuk munkakörükhöz tartozó technikusi képzésre (1,5 éves felnőttképzés keretében), a féléves...

Tovább a teljes cikkhez

Önkormányzati költségvetési szerv - a foglalkoztatás jogviszonya

Gazdasági, működtetési és közétkeztetési tevékenységgel foglalkozó önkormányzati fenntartású költségvetési szerv esetén kötelező-e közalkalmazotti jogviszonyban foglalkoztatni...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaviszony után megbízási jogviszony

Köthet megbízási szerződést egy magyarországi cég egy olyan magánszeméllyel, aki korábban a cég munkavállalója volt? A kolléga munkaviszony keretében HR manager munkakörben...

Tovább a teljes cikkhez

Végzettségi előírás a vendéglátásban

Nonstop vendéglátóipari egységben az üzemeltetőnek van szakirányú végzettsége, mellette két munkavállaló dolgozik, és egy alkalmi munkás, akiknek nincs végzettségük, "9235"...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti reprezentativitás változása kollektív szerződés módosításánál

Hét évvel ezelőtt kötöttünk kollektív szerződést a nálunk működő egyetlen szakszervezettel, amelyet azóta is rendszeresen felülvizsgálunk és módosítunk. Tavaly létrejött egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom összege

2024-ben jogosult lesz 40 éves köznevelési foglalkoztatotti jutalomra az óvónőnk. E jutalom meghatározásakor (illetmény) az esélyteremtési illetményrészt is figyelembe kell-e venni?...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom jogszerző ideje

Állásfoglalásukat szeretnénk kérni a Púétv. 105. §-ának (7) bekezdésében megjelölt szakmai gyakorlat munkavégzési kötelezettséggel nem járó szüneteltetésének időszakáról....

Tovább a teljes cikkhez

Mentő-gépkocsivezető munkaideje

Mentő-gépkocsivezetőként teljesítek szolgálatot. Van-e szabályozás arra, hogy mennyit tölthetek szolgálatban, ha nem írtam alá a 24 órás szolgálatot? Úgy tűnik, hogy Budapestre is...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elévülése

A munkáltató nem adta ki, a sok munka miatt a munkavállaló nem vette ki az adott évi szabadságait. Az előző évről így a munkavállalónak 18 munkanap szabadsága maradt (ebből 4...

Tovább a teljes cikkhez

Végzettségi előírás a vendéglátásban

Nonstop vendéglátóipari egységben az üzemeltetőnek van szakirányú végzettsége, mellette két munkavállaló dolgozik, és egy alkalmi munkás, akiknek nincs végzettségük, "9235"...

Tovább a teljes cikkhez

Szakszervezeti reprezentativitás változása kollektív szerződés módosításánál

Hét évvel ezelőtt kötöttünk kollektív szerződést a nálunk működő egyetlen szakszervezettel, amelyet azóta is rendszeresen felülvizsgálunk és módosítunk. Tavaly létrejött egy...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom összege

2024-ben jogosult lesz 40 éves köznevelési foglalkoztatotti jutalomra az óvónőnk. E jutalom meghatározásakor (illetmény) az esélyteremtési illetményrészt is figyelembe kell-e venni?...

Tovább a teljes cikkhez

Köznevelési jubileumi jutalom jogszerző ideje

Állásfoglalásukat szeretnénk kérni a Púétv. 105. §-ának (7) bekezdésében megjelölt szakmai gyakorlat munkavégzési kötelezettséggel nem járó szüneteltetésének időszakáról....

Tovább a teljes cikkhez

Mentő-gépkocsivezető munkaideje

Mentő-gépkocsivezetőként teljesítek szolgálatot. Van-e szabályozás arra, hogy mennyit tölthetek szolgálatban, ha nem írtam alá a 24 órás szolgálatot? Úgy tűnik, hogy Budapestre is...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elévülése

A munkáltató nem adta ki, a sok munka miatt a munkavállaló nem vette ki az adott évi szabadságait. Az előző évről így a munkavállalónak 18 munkanap szabadsága maradt (ebből 4...

Tovább a teljes cikkhez

Hétvégi feladatok megszervezése hétköznapra beosztott munkavállalókkal

Intézményünk munkatársai háromhavi munkaidőkeretben dolgoznak, hétköznapokon. Előfordul, hogy hétvégén és ünnepnapokon rendezvényeket tartunk, melyek lebonyolításához...

Tovább a teljes cikkhez

Vasárnapi pótlékra való jogosultság strandfürdőkben

Önkormányzati fenntartású termálstrandfürdőben jogosultak-e vasárnapi pótlékra a munkavállalók? Ha igen, minden munkavállalót megillet a vasárnapi pótlék, vagy csak bizonyos...

Tovább a teljes cikkhez

Munkába járás költségtérítésének belső szabályozása

A munkáltató a napi munkába járás költségtérítéseként 30 Ft/km összeget fizet. Sajnos több munkavállaló nem ott lakik, ahonnan kéri a napi utazás elszámolását. Belső...

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4964 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 259-ik lapszám, amely az 4964-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Az adótörvények 2024. évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem