×

Terhességi-gyermekágyi segély

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2000. április 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 27. számában (2000. április 15.)

 

A terhességi-gyermekágyi segély (t-gyás) a betegségi és anyasági ellátás keretében a szülési szabadság idejére járó keresetpótló pénzbeli ellátás. Cikkünkben röviden áttekintjük az ehhez kapcsolódó munkáltatói feladatokat.

 

A terhességi-gyermekágyi segély (továbbiakban Segély) megállapításához két fő feltétel együttes fennállása szükséges. Az első, hogy a szülő nő a szülést közvetlenül megelőző két éven belül legalább a 180 napi előzetes biztosítási idővel rendelkezzen. A biztosítási idők folyamatosságát nem kell vizsgálni, mert a jogosultsági feltétel a két éven belüli előzetes biztosítási idő.

A második feltétel, hogy a szülés

  • a biztosítás tartama alatt,
  • a biztosítás megszűnését követő negyvenkét napon belül, illetve
  • a biztosítás megszűnését követő negyvenkét napon túl, táppénz, baleseti táppénz folyósításának az ideje alatt, vagy
  • a folyósítás megszűnését követő huszonnyolc napon belül következzen be.

A csecsemőt örökbe fogadó nőnek a gyermek gondozásbavételének napján kell rendelkeznie a terhességi-gyermekágyi segély megállapításához szükséges feltételekkel.

Előzetes biztosítási idő

Az előzetes biztosítási időket a szülés napjához igazodóan kell vizsgálni. A 180 napi előzetes biztosítási idő önmagában nem elegendő a terhességi-gyermekágyi segély megállapításához. A jogosultsághoz szükséges 180 napi biztosítási idő megállapításánál figyelembe kell venni

  • a biztosítás megszűnését követő táppénz, baleseti táppénz, terhességi-gyermekágyi segély, gyermekgondozási segély folyósításának az időtartamát,
  • oktatási intézmény nappali tagozatán egy évnél hosszabb ideig folytatott tanulmányok idejét,
  • a táppénzjogosultság szabályai alapján biztosításban töltött időt.

Ha a szülő nő a szülési szabadság megkezdésekor nem rendelkezik 180 nap biztosítási idővel, de azt legkésőbb a szülés napjáig (beleértve a szülés napját is) megszerzi, a terhességi-gyermekágyi segélyre a szülési szabadság kezdetére visszamenőleg is jogosulttá válik.

A 180 napi előzetes biztosítási idő megszerzése előtt nem lehet elismerni a terhességi-gyermekágyi segélyre való jogosultságot abban az esetben sem, ha a biztosított várhatóan megszerzi a szülés napjáig a 180 nap előzetes biztosítási időt.

A szülés dátumának ismerete nélkül az ellátás nem bírálható el, nem fizethető ki. Amennyiben a szülés a vártnál korábban következik be, illetve ha koraszülés történt, és a biztosított nem rendelkezik 180 napi előzetes biztosítási idővel, a terhességi-gyermekágyi segély megállapítása nem lehetséges.

A Segély időtartama

A terhességi-gyermekágyi segély a szülési szabadság időtartamára jár. A Munka Törvénykönyvének 138. §-a határozza meg, hogy a terhes, illetőleg a szülő nőt huszonnégy hét szülési szabadság illeti meg, amelyet a szülés várható idejét megelőző naptól 4 hét időtartamra vehet igénybe. A szülési szabadság nem kötelező, azonban a magzat védelme érdekében az orvos lehetőség szerint ettől a naptól veszi terhesállományba a szülő nőt.

A szülési szabadság megszűnik

  • halvaszülésnél a szüléstől számított hat hét elteltével,
  • a gyermek halálakor a halált követő tizenötödik napon.

Ha a vér szerinti anya örökbe adja a gyermekét, a gondozásbavétel napjával, ha állami gondozásba adja, az azt követő napon szűnik meg a gyermek utáni szülési szabadság.

A szülési szabadság időtartama – a szülést követően – hat hétnél rövidebb nem lehet [1992. évi XXII. tv. 138. § (2) bek.] még az előbb említett esetekben sem. Ha a gyermeket koraszülöttként intézetben gondozzák, a szülési szabadság igénybe nem vett részét – a szülést követő 1 évig – a gyermeknek az intézetből való elbocsátása után is igénybe lehet venni [1992. évi XXII. tv. 138. § (3) bek.].

Amennyiben az illetékes orvos terhesállományba veszi a biztosított nőt, a szülési szabadság kezdő napja a terhesállományba vétel napja. Ha a biztosított nő a kifizetőhelyen nem nyújt be terhesállománybavételi orvosi igazolást, a terhességi-gyermekágyi segély a szülés napjától, illetve a szülésnek a nő nyilatkozata szerinti várható idejét megelőző 28. naptól állapítható meg.

A terhességi-gyermekágyi segély időtartama nem haladhatja meg a 168 napot, függetlenül attól, hogy a terhes nő a szülés várható időpontját megelőző 28. naptól, de legfeljebb a szülés napjától kívánja-e igénybe venni a szülési szabadságát. Amennyiben a szülés a várható időpontot megelőző 28. nap előtt következik be, az anya a gyermekágyi segélyre a szülés napjától jogosult.

A Segélyre való jogosultság korlátozása

A biztosítottnak nem jár terhességi-gyermekágyi segély arra az időszakra, amelyre a szülő nő megkapta a teljes keresetét. Amennyiben csak részben kapta meg keresetét, úgy a terhességi-gyermekágyi segély az elmaradt keresete után illeti meg.

Nem jár t-gyás abban az esetben sem, ha az igénylő bármilyen jogviszonyban díjazás ellenében munkát végez, személyesen folytat hatósági engedélyhez kötött keresőtevékenységet. Nem tekinthető keresőfoglalkozásnak, ha a biztosított nő szja-mentes tiszteletdíjban vagy a szerzői jog védelme alatt álló alkotásért járó díjazásban részesül.

A bedolgozónak csak az anyag visszaszolgáltatásának napjától jár a terhességi-gyermekágyi segély, kivéve ha a munkáltató igazolja, hogy a terhességi-gyermekágyi segély időtartama alatt a bedolgozó és családja nem végez munkát.

Nem jár t-gyás akkor sem, ha a szülő nő részére gyermekgondozási segélyt folyósítanak. (Ilyenkor azt kell vizsgálni, hogy a biztosított számára melyik ellátás folyósítása a kedvezőbb.)

A Segély összege

A terhességi-gyermekágyi segély a napi átlagkereset 70 százaléka [Ebt. 42. § (1) bekezdés].

A terhességi-gyermekágyi segély alapjául szolgáló naptári napi átlagkeresetet a táppénzre vonatkozó rendelkezések szerint kell megállapítani, ha a biztosított

  • a szülés napján két éven belül 180 naptári napi keresettel rendelkezik,
  • a gyermekgondozási segély folyósításának ideje alatt szül [Ebt. 42. § (2) bekezdés].

Gyermekgondozási segélyben részesülő nő terhességi-gyermekágyi segélyre jogosultsága

Amennyiben a szülő nő gyermekgondozási segélyben részesül az előző gyermeke után és újból szül, először azt kell vizsgálni, hogy a biztosítási jogviszonya fennáll-e. Amennyiben a biztosítása fennáll, az igénylő jogosult a terhességi-gyermekágyi segélyre, és maga dönti el, hogy a szülés napjától, vagy legkorábban a szülés várható időpontját megelőző 28. naptól kéri-e az ellátás megállapítását. A terhességi-gyermekágyi segély összegének megállapításánál a táppénzre vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni.

A számfejtésig már kifizetett gyermekgondozási segély összegét a terhességi-gyermekágyi segély összegébe be kell számítani, mert a gyermekgondozási segély és a terhességi-gyermekágyi segély egyidejűleg nem folyósítható. Ha a terhességi-gyermekágyi segély összege kevesebb lenne, mint a folyósított gyermekgondozási segély, a szülő nő választhat a kedvezőbb ellátások között.

Segély több biztosítási jogviszonynál

Egyidejűleg fennálló több biztosítási jogviszonynál a terhességi-gyermekágyi segélyre való jogosultságot, annak időtartamát, mértékét, összegét mindegyik jogviszonyban külön-külön kell elbírálni.

A Segély megállapításához szükséges igazolások

Előzetes biztosítási idő igazolása

A terhességi-gyermekágyi segélyre jogosultság megállapításához szükséges előzetes biztosítási időre vonatkozó adatok beszerzésére ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint a táppénzzel kapcsolatos biztosítási idő igazolására. Itt is nagyon fontos a "tb-kiskönyv".

A terhesállományba vétel, a szülés tényének igazolása

A terhesállományba vétel igazolása az "Orvosi igazolás a terhesállományba vételről" elnevezésű igazolással történik. A szülés várható időpontját a "Terhesgondozási könyv" bemutatásával kell igazolni. A szülés a születési anyakönyvi kivonattal, vagy a kórházi "igazolvány" benyújtásával igazolható. Amennyiben a szülő nőt nem vették terhesállományba, úgy a jogosultságot terhesgondozási könyvvel, ha a szülés nem kórházban történt, akkor a gyermek születését anyakönyvi kivonattal kell igazolni. A halvaszülést a kórház az "Orvosi igazolás a késői magzati halálozásról" elnevezésű nyomtatvánnyal igazolja.

A Segély igény elbírálása, számfejtése

A terhességi-gyermekágyi segély folyósítása időtartamának megállapítását követően a "Tájékoztató a terhességi-gyermekágyi segély, gyermekgondozási díj folyósításához" elnevezésű nyomtatványt kell kiküldeni a szülő nő részére (a lakcímére). A tájékoztató elküldését a "Segélyezési egyéni lapon", illetve "Pótlapon" jelölni kell.

A terhességi-gyermekágyi segély naptári napi összegét az adatmegállapító lapon feltüntetett munkaviszonyra, bérre, kieső napokra vonatkozó adatok alapján kell kiszámítani. A terhességi-gyermekágyi segély számfejtése a bérkifizetéshez igazodóan történik. A számfejtést a hivatalból kiállított "Orvosi igazoláson" kell elvégezni. A biztosított személyi adatainak feltüntetése után a "Keresőképtelenség tól-ig" rovatba az ellátás számfejtésének időtartamát kell rögzíteni. Ugyanitt kell jelölni az ellátás nemét, valamint mértékét. A különbözet elszámolása szintén a hivatalból kiállított orvosi igazoláson történik.

Ettől az eljárástól abban az esetben lehet eltérni, amennyiben a számfejtés, illetve kifizetés számítógépes rendszeren keresztül történik az illetékes megyei (fővárosi) egészségbiztosítási pénztár (kirendeltség) engedélye alapján.

A gyermeket örökbe fogadó nő részére attól a naptól lehet folyósítani az ellátást, amelytől az illetékes gyámhatóság igazolta az örökbefogadást. A gyámhatóság igazolása mellett be kell mutatni a gyermek születési anyakönyvi kivonatát is.

Ha a terhességi-gyermekágyi segély folyósítása a biztosítás fennállása alatt megkezdődött, de a munkaviszony megszűnik a segélyezés ideje alatt, mindez nem érinti a terhességi-gyermekágyi segély folyósítását.

Levonás a Segélyből

A terhességi-gyermekágyi segélyből semmilyen jogcímen nincs helye levonásnak, kivéve ha a biztosított saját nyilatkozata alapján kéri a levonást, például tartásdíjnál.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2000. április 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8330 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8330 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4946 olvasói kérdésre 4946 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8330 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8330 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4946 olvasói kérdéssel.

Szakképzési munkaszerződés - a lehetséges időtartam

Az Szkt. 83. §-ának (2) bekezdése szerint "szakképzési munkaszerződés a szakirányú oktatásban részt vevő tanulóval, illetve a képzésben részt vevő személlyel köthető
a) a...

Tovább a teljes cikkhez

Hallgatói munkaszerződés-kötés - nem a duális képzéstől függ

Az Nftv. 44. § (1) bekezdés a) pontja értelmében a hallgató hallgatói munkaszerződés alapján végezhet munkát a duális képzés képzési ideje alatt külső vagy belső gyakorlóhelyen,...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elszámolása hosszabb teljes munkaidőben

Portásokat alkalmazunk heti 45 órás bejelentéssel. A beosztás szerinti napokon 12 órát dolgoznak. A szabadságot a beosztás szerinti napokon a beosztás szerinti órában számoljuk el. Egy...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármesteri és képviselő-testületi mandátum lejárta

2024 júniusában egy időben kerül sor az önkormányzati és az európai parlamenti választásokra, azonban a polgármester és a képviselő-testület mandátuma 2024 októberéig tart....

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusbér - sávok és csökkenthetőség

A 2024. évi tanárbéremelés érdekében az 1615/2023. Korm. határozat 6. pontja így rendelkezik: "a kormány felkéri a nem állami fenntartású köznevelési intézmények, valamint a Gyvt....

Tovább a teljes cikkhez

Rendszeres változás a délutáni műszakpótlékra jogosultságnál

A Gyvt. 15. §-ának (10) bekezdése szerinti, ún. "délutáni műszakpótlék" szabályának alkalmazása során a "rendszeres változás" meghatározásakor alkalmazható-e az Mt....

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4946 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 258-ik lapszám, amely az 4946-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Az adótörvények 2024. évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem