×

Üdülési csekkek

     

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2000. március 15.) vegye figyelembe!

Megjelent A Munkaadó Lapja 26. számában (2000. március 15.)
 

A két éve – francia mintára – bevezetett üdülésicsekk-rendszer az eddigi tapasztalatok szerint beváltotta a hozzá fűzött reményeket. A munkáltatók számára új, az eddigieknél kisebb költségekkel járó jutalmazási formát teremtett, miközben élénkíti a belföldi turizmust, így a központi büdzsé számára is többletbevételt és devizamegtakarítást eredményez.

 

Noha az eredetileg beterjesztett adó- és járuléktörvény-módosításokban nem szerepelt, a szakmai lobbi és a turizmus ügye iránt elkötelezett honatyák együttes fellépésének köszönhetően végül mégis bekerült a jogszabályba az üdülési csekkek adómentesen adható értékhatárának emelése. Ebben az esztendőben immár – a korábbi 10 ezerrel szemben – személyenként maximum 20 ezer forintnyi csekk adható ki szja- és járulékmentes természetbeni juttatásként a munkavállalóknak, munkatársaknak vagy akár üzleti partnereknek is.

Az állam ad és elvesz

Éles vitát váltott ki ugyanakkor a parlament idegenforgalmi bizottságában, hogy a személyenként adómentes határ felemelését követően a PM a költségvetési törvényben drasztikusan csökkenteni akarta az összesen kibocsátható csekkek értékhatárát: az 1999-es 2,5 milliárd forintról 1,5 milliárdra. A pénzügyi tárca ugyanis attól tartott: a cégek bér helyett adják a csekket, ami személyi jövedelemadó-kiesést okozhat. Végül győztek a turisztikai szakma érvei, miszerint azzal, hogy az üdülési csekk a mintegy 1000 belföldi elfogadóhelyen jelentős számlázott bevételi többletet eredményez, így a büdzsé számára is adóbevételeket jelent. A kibocsátható csekkek értékét erre az évre végül is 3,5 milliárd forintban maximálták. Hozzá kell tenni: többek – politikusok és szakmai képviselők – szerint semmi értelme nincs a rendszer fejlődését korlátozni, hiszen a büdzsé érdeke is a legális belföldi turizmus növekedése (így legjobb lenne, ha eltörölnék ezt a plafont).

Nem az üdülési csekkeké az első eset, amelyben azt tapasztaljuk, hogy amit az állam az egyik kezével ad, azt igyekszik a másikkal elvenni. Az Országgyűlés idegenforgalmi bizottságában lefolytatott késhegyre menő, hoszszadalmas viták ellenére ugyanis, lényegesen csökkentették az inaktív rétegek részére kiadható üdülési céltámogatást. Így az idén a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány már nem 734, hanem mindössze 394 millió forint támogatást oszthat szét a nyugdíjasok, gyesen, gyeden lévő kismamák, diákok és más inaktív rétegek körében. Ez azt jelenti, hogy miközben a felső korlátot előnyösen megemelték, addig várhatóan felére csökken azok száma, akik állami támogatással juthatnak el valamely belföldi üdülőhelyre.

Munkáltatói előnyök

Az üdülési csekk a munkavállalók viszonylag olcsó jutalmazását teszi lehetővé, hiszen a kiadott csekk 50 százalékáig, de fejenként maximum 20 ezer forintig adó- és járulékmentes természetbeni juttatás. Ezt felismerve már a rendszer második évében – tehát tavaly – számos munkaadó, köztük multinacionális cégek is, beépítették e jutalmazási formát a béren kívüli juttatások rendszerébe. Az üdülési hozzájárulás különböző formáinak járulékos költségei összehasonlítását az alábbi táblázat mutatja be:

Üdülési csekk és más jutalmazási módok költségeinek összehasonlítása (Ft)
  Bérjellegű juttatás esetén Természetbeni juttatás esetén Üdülésicsekk-juttatás
munkavállaló részére családtag részére
1 fő alkalmazott részére nettó: 40 000 40 000 40 000 40 000
Dolgozót terhelő levonások:
Jövedelemadó (30%-os átlagos kulccsal számolva) 20 870      
Tb-járulék 11% 7 652      
Munkáltatói járulék 1,5% 1 043      
Munkáltatót terhelő költségek:
Természetbeni juttatás szja 44% - 17 600 8 800 8 800
Tb-járulék 33% 22 956 13 200 6 600 -
Tb-járulék 11% -   - 2 200
Munkaadói járulék 3% 2 087 1 200 600 -
Szakképzési hozzájárulás 1,5% 1 043   - -
Kezelési díj (csekknévérték 4,5%-a) -   2 000 2 000
Vállalatot terhelő összes ráfordítás 96 651 72 000 58 000 53 000

A céges vásárlások „rangsorát" a csekkeket forgalmazó Nemzeti Üdülési Szolgálat Kft. (NÜSZ) adatai szerint a részvénytársaságok vezetik, amelyek 1999-ben 452,6 millió forint értékű csekket vásároltak alkalmazottaiknak. (Üdülési csekket egyébként a jogszabály értelmében nemcsak alkalmazott, de bármely magyar állampolgár számára lehet vásárolni.) A kft.-k 147,2 millió, betéti társaságok 10,7 millió, egyéni vállalkozók 2,1 millió, költségvetési intézmények 72,9 millió, önkormányzatok 12,1 millió forint értékben vettek csekket az előző évben. (A NÜSZ összesen 2,1 milliárd forint értékben forgalmazott, a fennmaradó részt alapítványok, civil és érdekvédelmi szervezetek vásárolták meg.)

Úgy tűnik, hogy idén még többen élnek majd a lehetőséggel. Nyirádi Ágnes, a NÜSZ ügyvezető igazgatója elmondta: januári forgalmuk az egy évvel korábbinak közel tízszerese volt, a cégek mindennap milliós nagyságrendben rendeltek üdülési csekket.

A beváltás lehetőségei

Az üdülési csekk ma már több mint ezer belföldi szálláshelyen és utazási irodában váltható be. Az elfogadóhelyek között a legjobb szállodáktól a panziókon át a falusi vendégfogadókig a szálláshelyek szinte minden típusa megtalálható. A listát a NÜSZ minden évben nyomtatott formában is közzéteszi, de az interneten keresztül is hozzáférhető. Az új, bővített Csekk Évkönyv várhatóan az Utazás 2000 kiállításra jelenik majd meg – mondta el Nyirádi Ágnes.

Üdülési csekket a Nemzeti Üdülési Szolgálat Kft. központjában, vagy a minden megyeszékhelyen (általában a városközpontokban) megtalálható ügyfélszolgálati irodákban lehet vásárolni, de a cégek, intézmények akár az interneten keresztül is rendelhetnek.

A NÜSZ honlapjának címe:

http://www.udulesicsekk.hu. A honlapon megtalálható a NÜSZ ügyfélszolgálati irodáinak címlistája, valamint a beváltóhelyek fényképes ismertetője is.

Figyelem! Kérjük, az értelmezésénél a megjelenés időpontját (2000. március 15.) vegye figyelembe!

dr. Horváth István
tanszékvezető, habilitált egyetemi docens, ügyvéd
ELTE ÁJK
dr. Bérces Kamilla
munkajogász
 
Dr. Petrovics Zoltán
egyetemi adjunktus
ELTE ÁJK és NKE
dr. Kártyás Gábor
habilitált egyetemi docens
PPKE JAK
dr. Takács Gábor
ügyvezető
Opus Simplex
dr. Monzák-Magyar Éva
munkajogász
 

Olvasócentrikus tartalom

„Az olvasó kérdez, a szerkesztő válaszol” évszázados műfaját mi kizárólagossá tettük. A honlapon fellelhető tartalmat a Google-hoz hasonló egyszerűen használható keresőrendszerrel láttunk el.

8330 oldalnyi terjedelem

A honlap mögött több mint 8330 A4-es oldalnyi munkaügyi „okosság” van. 2008 óta 4946 olvasói kérdésre 4946 választ adtak szakértőink.

Sokoldalú keresőrendszer

8330 oldalnyi terjedelmet csak „okos” keresővel lehet feltárni. Szerkesztőink a jellemző tartalom alapján címkézik a cikkeket – e láthatatlan címkék is segítik olvasóinkat a megfelelő tartalom megtalálásában.

7 napos válaszadási garancia

Még a 8330 oldalnyi terjedelem sem garancia arra, hogy egy egyedi munkaügyi problémára választ találjanak előfizetőink – viszont a honlap főoldalán feltett kérdéseikre 7 napon belül választ adnak szerkesztőink e-mailben.

Nem csak munkaügy – adózás és társadalombiztosítás is

Szerzőink a válaszadásnál a munkaügyi vonatkozásokon túl kitérnek a kérdések adózási vonatkozásaira is (ha vannak), azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel is az előfizetőink pénzügyi eredményességét szolgáljuk.

Szerkesztőink vezető munkaügyi szakemberek

17 éve főszerkesztője a lapnak dr. Horváth István, aki kiemelkedő képességű szerkesztői-szerzői csapattal küzdött meg eddig a 4946 olvasói kérdéssel.

Szakképzési munkaszerződés - a lehetséges időtartam

Az Szkt. 83. §-ának (2) bekezdése szerint "szakképzési munkaszerződés a szakirányú oktatásban részt vevő tanulóval, illetve a képzésben részt vevő személlyel köthető
a) a...

Tovább a teljes cikkhez

Hallgatói munkaszerződés-kötés - nem a duális képzéstől függ

Az Nftv. 44. § (1) bekezdés a) pontja értelmében a hallgató hallgatói munkaszerződés alapján végezhet munkát a duális képzés képzési ideje alatt külső vagy belső gyakorlóhelyen,...

Tovább a teljes cikkhez

Szabadság elszámolása hosszabb teljes munkaidőben

Portásokat alkalmazunk heti 45 órás bejelentéssel. A beosztás szerinti napokon 12 órát dolgoznak. A szabadságot a beosztás szerinti napokon a beosztás szerinti órában számoljuk el. Egy...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Törvényi mértéken felül adott szabadság megváltása

Ha a munkavállalónak jutalmul adunk plusz 1 nap fizetett szabadságot a törvényi mértéken felül (mert jól dolgozott), és nem használja fel, felmondás esetén kötelesek vagyunk pénzben...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaidő-beosztás nonstop vendéglátásban

32 éve működő nonstop vendéglátóegység vagyunk. Jó pár éve 24 órás váltásokban dolgoznak munkavállalóink, kéthavi munkaidőkerettel, a napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24...

Tovább a teljes cikkhez

Elszámolás a munkaviszony megszűnésekor

Ha a munkavállalót felmentettük a munkavégzés alól, mikor kell kiadni a kilépő dokumentumait és elutalni a fizetését? Az utolsó munkanapját vagy a felmondási idő leteltét követő...

Tovább a teljes cikkhez

Munkaruha-ellenérték - bérből való levonása munkaviszony megszűnésekor

Társaságunk cafeteria keretében munkaruhát juttat dolgozóinak bizonyos összegben. A munkaruha kihordási idejét egy évben határozta meg. A cafeteriaszabályzat szerint időarányosan...

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusilletmény-megállapítás és a munkáltatói mérlegelés

Pedagógusok illetményének megállapításánál kötelező beépíteni a 3 évenkénti szakmai gyakorlati idő okán adható 2,5%-os emelést azoknál, akik 2023 decemberében a garantált...

Tovább a teljes cikkhez

Többlettanítási díj az átfedési időre

A Púétv. 130. §-a szerinti átfedési időre járó többlettanítási díj helyes értelmezéséhez szeretnénk segítséget kérni. Jár-e az átfedési időre díjazás azoknak az...

Tovább a teljes cikkhez

Polgármesteri és képviselő-testületi mandátum lejárta

2024 júniusában egy időben kerül sor az önkormányzati és az európai parlamenti választásokra, azonban a polgármester és a képviselő-testület mandátuma 2024 októberéig tart....

Tovább a teljes cikkhez

Pedagógusbér - sávok és csökkenthetőség

A 2024. évi tanárbéremelés érdekében az 1615/2023. Korm. határozat 6. pontja így rendelkezik: "a kormány felkéri a nem állami fenntartású köznevelési intézmények, valamint a Gyvt....

Tovább a teljes cikkhez

Rendszeres változás a délutáni műszakpótlékra jogosultságnál

A Gyvt. 15. §-ának (10) bekezdése szerinti, ún. "délutáni műszakpótlék" szabályának alkalmazása során a "rendszeres változás" meghatározásakor alkalmazható-e az Mt....

Tovább a teljes cikkhez

Online változat

Nyomtatott változat

Egyedi adathordozó

7 napon belüli válaszadás

Plusz kreditpontok díjmentesen

Tematikus videók

Céginformáció (feketelista.hu)

Online változat

A Munkaügyi Levelek jelen online változata (előfizetés) két alapfunkciót lát el: a főoldalon található kereső segítségével kereshetővé teszi a honlap 2008 óta megjelent teljes tartalmát; az ugyanott található kérdezőmező segítségével pedig kérdés intézhető a szerkesztőséghez. Az online változat tartalma 2-3 hetente bővül a nyomtatott lapként megjelenő – azzal teljesen egyező – tartalommal. Az online változatban is kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol szerkezetben találhatók a cikkek, jelenleg összesen 4946 cikk (kérdés-válasz). A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Nyomtatott változat

A Munkaügyi Leveleket a hatályos munkaügyi szabályozásnak megfelelő igény hívta életre. A 2-3 hetente ma is megjelenő nyomtatott változat tartalma kizárólagosan az olvasó kérdez – a szerkesztőség válaszol logikára épül fel. Tartalomjegyzékét az olvasói kérdések képezik, melyek rövid címmel vannak ellátva – így a lap tartalma akár egy perc alatt áttekinthető. A nyomtatott változat (előfizetés) tartalmával folyamatosan bővül az azzal tartalmilag egyező jelen online változat. A lap első száma 2008. május 19-én jelent meg, legfrissebb lapszáma az 258-ik lapszám, amely az 4946-ik cikkel zárul. A szerkesztőség tagjait lásd itt. A nyomtatott változat
címlapja itt 
Munkaügyi Levelek legfrissebb szám
látható.
A Munkaügyi Levelek előfizetői (igénylés esetén) egyedi adathordozón is megkapják a lap teljes tartalmát a tárgyévet követő első negyedévben.

Egyedi adathordozó

A Munkaügyi Levelek teljes tartalma megjelenik minden naptári évet követő első negyedévben, melyet a lap előfizetői az előfizetés jogán (igénylés esetén) kapnak meg egyedi adathordozón lévő alkalmazás formájában.
Az alkalmazás mindig a 2008. május 19-én megjelent első lapszámtól a legutolsó naptári év decemberéig bezárólag tartalmazza valamennyi cikket, amely ebben az időintervallumban megjelent. Az alkalmazás tartalma így mindig az utolsó hozzáfűzött naptári év tartalmával bővül. Az alkalmazás egyszerű keresővel van ellátva, amelynek segítségével ugyanúgy kereshető a Munkaügyi Levelek tartalma, mint annak online változatáé. .
Az alkalmazás futtatásához szükséges rendszerkövetelmények:
minimális hardverigény: optikai meghajtóval rendelkező számítógép, minimum 500 MB szabad tárhely, az operációs rendszer Windows 7 vagy annál magasabb verzió. Az alkalmazás indítása után csak a képernyőn megjelenő utasításokat kell követni.

7 napon belüli válaszadás

Előfizetőink számára nyújtott személyi szolgáltatás, amely során egyedi munkaügyi kérdéseikre, problémáikra 7 naptári napon belül e-mailben írásos választ kapnak szerkesztőinktől. A szolgáltatás igénybevételéhez lásd: Tudnivalók kérdezőknek.

Plusz kreditpontok díjmentesen

A könyvvizsgáló, adótanácsadó, adószakértő és mérlegképes könyvelő előfizetőink társhonlapunkon, a kotelezotovabbkepzes.hu-n díjmentesen szerezhetnek újabb kreditpontokat a honlap tananyagainak megtekintésével. A kotelezotovabbkepzes.hu használata előzetes regisztrációhoz kötött, amely a személyes e-mail-cím megadásával elvégezhető a https://kotelezotovabbkepzes.hu/ regisztracio/ oldalon a tananyagok megtekintése előtt.

Tematikus videók

Így működik az eÁFA-rendszer 2024-től Megnézem

Számviteli változások 2024 Megnézem

Az adótörvények 2024. évi változásai Megnézem

Összes korábbi konferenciánk videón Megnézem

Céginformáció (feketelista.hu)

A feketelista.hu 10 közhiteles állami nyilvántartás összevonásával létrejött cégnyilvántartás, amely az adószám segítségével összekapcsolja és céghez köti az utolsó öt évben nyilvánosságra hozott különféle hatósági eljárásokat és törvénysértéseket.
Megnézem